2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname(KHK), Resmi Gazete´de yayımlandı. 695 sayılı KHK´ye göre Hatay´dan da 23 kamu çalışanı görevlerinden ihraç edildi.
Tarih: 25.12.2017 09:50:37

Sadet Berkyürek
695 sayılı KHK ile toplam 2 bin 766 personel kamudan ihraç edildi. KHK kapsamında Jandarma Genel Komutanlığından 360, Emniyet Genel Müdürlüğünden 61, Sahil Güvenlik Komutanlığından 4 personel, Diyanet İşleri Başkanlığından 341 kişi ihraç edildi, 18 kişi görevlerine iade edildi.

Hatay´da ihraçlar hangi kurumlardan:?
Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda bulunan 3´ü Yayladağı 1´i Antakya´da görev yapan 4 din görevlisi; Hatay Açık Ceza İnfaz Murumu, Hatay T Tipi Ceza infaz kurumundan birer infaz ve koruma memuru, Hatay İdare Mahkemesi´nden bir zabıt katibi, Dörtyol Adlisinden bir zabıt katibi, Hatay İl Jandarma Komutanlığında görevli 4 askeri personel, Belen´de bir sağlık memuru, Mustafa Kemal Üniversitesi hastanesinde görevli 2 hemşire ihraç edilirken Altınözü´nde 2, Antakya´da 3, Hassa, Reyhanlı ve Yayladağı´nda birer öğretmen olmak üzere 8 öğretmen de khk ile ihraç edildi,

Görev 1 iade
Öte yandan İskenderun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu´da görev yaparken ihraç edilen İnfaz ve Koruma Memuru Erdal Aydınlık aynı kararname ile görevine iade edildi.

Kalp Merkezi kapatıldı
15 Temmuz darbe girişi sonrası ortakları gözaltına alınarak tutuklanan ve faaliyetlerini durduran Özel İskenderun Kalp Merkezi de aynı kararnamenin 4 sayılı listesine göre kapatılan kurumlar arasında yeraldı.

Taşeron işçiye KHK ile düzenleme
696 sayılı kanun Hükmünde Kararname ile çalışma yaşamına ilişkin bazı düzenlemelere gidiliyor. Buna göre taşeron işçiler, on gün içinde sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı başvurabilecek. 4 Aralık 2017 itibarıyla çalıştırılmakta olanlar başvuru yapabilecek. Yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.

Anayasal suçlara badem kurusu, diğerlerine gri tulum
Türk Ceza Kanunu´nun Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar´ı düzenleyen 309. madde ile hükümete karşı suç başlıklı 312. maddeden tutuklu ve hükümlüler badem kurusu, diğer suçlardan tutuklu ve hukümlüler ise gri renkli tulum zorunluluğu aynı kararnamenin 103. maddesiyle düzenleniyor. Maddeye göre kadın tutuklu ve hükümlüler için yönetmelikle düzenlemeye gidilecek.

Sivillere ‘eylem bastırma´ düzenlemesi
6755 sayılı kanuna yine aynı KHK´nin 121. maddesiyle eklenen fıkrayla yaplan eklemenin ise tartışmaları beraberinde getirmesi bekleniyor: “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına  veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15./72016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır.”

İHRAÇ EDİLEN PERSONEL LİSTESİ:
http://213.14.3.44/20171224/20171224-20-1.pdf
Kaynak:

31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçileri için başvurular, bugün başladı ve 11 Ocak´ta sona erecek.
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
Vatan Partisi Hatay il Sekreteri Sadık Karakaş, hükümetin Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron sistemine yönelik düzenlemesinde TBMM´nin devredışı bırakıldığını ve çalışma süresinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Karakaş, Kararname ile getirilen kadro hakkı, önemli hak kayıplarına da yol açtığını savundu.
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçildiğini belirterek, “Yaşadığımız zaman evresi itibariyle ne yazık ki artık Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçiyoruz” dedi.
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, Maraş katliamının üzerinden 39 yıl geçmesine karşın arşiv ile dosyasının açılmamasına dikkat çekerek, “Maraş katliamının arşiv ile dosyasının bir türlü açılmamasını, acı gerçeklerden kaçılmasını ve adeta üzerinin ısrarla örtülmeye çalışılmasını manidar, çirkin ve tehlikeli görmekteyiz” dedi.
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Alman Konrad Adenauer Vakfı (KAS) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle TGC temsilcilerine yönelik İstanbul´da düzenlenen seminerde, dünya genelinde gazete satışlarının yüzde 5 artarken, ülkemizde ise yüzde 20 oranında düştüğü belirtildi.
Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan toprak, Reyhanlı´nın sınır komşusu İdlip´in, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi sonrasında hükümetin sınır güvenliğini en üst düzeye çıkartması gerektiğini belirterek, “Türkiye İdlib tuzağından uzak durmalı, basiretsiz dış politika ile Hatay tartışma gündemine çekilebilir” uyarısı yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi