Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
İsdemir´de 3 bin 107 işçiyi kapsayan ve ilk 6 ay yüzde 8´lik ücret artışı ile 26. dönem toplu iş sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlanmasının ardından İsdemir´de kutlama töreni düzenledi.
Tarih: 29.12.2017 18:42:51

İsdemir Karayolları Meydanı´nda saat 16.00 vardiya çıkışı taraflar biraraya geldi. Çalışanlarının çocuk ve eşlerinin de katıldığı törende İsdemir Genel Müdürü Toker Özcan, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Çelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar çiçekle karşılandı.
/resimler/2017-12/29/2111141399535.jpg
Değirmenci: Yeni bir dönem başlattık
Yetkisizlik sürecinin yaşandığı süreci değerlendirdiği konuşmasında yok sayıldıklarını, yetkiye karşın masaya oturtulmayacakları yönünde yaklaşımlarla karşılaştıklarını anlatan Başkan Değirmenci, ‘eski Türkiye´nin sergilenmek istendiğini, ancak beklentilerin aksine yeni bir dönem başlattıklarını söyledi. Değirmenci, “Biz yeni Türkiye´nin yeni Çelik İş´i olarak, yeni dönem başlatarak, işçisiyle işvereniyle devletiyle milletiyle barışık bir sendikal yaşamı hayata geçiriyorduk. Bir buçuk yıl önce genel başkanlık görevini alınca, bütün üyelerimize biz söz verdik. Hiç kimseye yalan söylemeyeceğiz. Yalan söyleyenlerle de beraber olmayacağımızı söyledik. Sözümüz İsdemir çalışanlarına, yetkiyi tekrar alarak bir tarih yazmaktı, ne aldatan, nede aldanan olacağız dedik. İş barışını huzuru ve kardeşliği sağlayacağız dedik. Hamdolsun yetkiyi aldık, tören yaparak taçlandırdık” diye konuştu.

Aslan: Rakip değil sosyal ortağız
Hak-İş Genel başkanı Mahmut Aslan da yetki ile ilgili yürütülen yargı süreci ile toplu iş sözleşme görüşme döneminin uzlaşma ve barış içinde sonuçlanmasının çalışma ve sanayi ilişkileri açısından büyük değer taşıdığını belirtti. Yeni bir anlayışın ve kültürün inşası sürecinde olduklarına da işaret eden Mahmut Aslan, İsdemir ve OYAK´ı rakip değil sosyal ortak olarak tanımladı. Aslan, “Birbirimizle kavga değil, birlikte geleceği inşa edeceğiz. Çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine barışı, rekabet yerine birlikte çalışmayı, geleceği birlikte inşa etme anlayışını bu işletmede hâkim kılacağız inşallah” diye konuştu.

Toker: Hayalimizi birlikte gerçekleştireceğiz
Törende konuşan İsdemir Genel Müdürü Toker Özcan, çalışanlara seslendiği konuşmasında Akdeniz havzasının en büyük çelik üreticisi hayalinin artık ortak hayal olduğunu ve bunu birlikte gerçekleştireceklerini vurguladı.

/resimler/2017-12/29/2113523902458.jpgİlk 6 aya yüzde 8´lik zam
Çelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci´nin “Yeni Türkiye´nin sözleşmesi” olarak tanımladığı ve müjde olarak duyurduğu 3 yıllık sözleşmede, ilk altı ay için yüzde 8, diğer altı aylar için ise enflasyon oranından zamma imza atıldığı açıklandı.
Geçmiş dönemler için 5 Ocak´ta ödenmek üzere en düşük ücret grubuna 6 bin, en yüksek ücret grubuna 7 bin 500 lira fark ödeneceğini bildiren Değirmencioğlu, geçen süre için işçilerden sendika aidatı da almayacaklarını söyledi. Değirmencioğlu´nun duyurduğu zam oranları şöyle: “İlk altı ay yüzde 8, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci aylar için enflasyon, altında altı ay için enflasyon artı 2 puan.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Toplu sözleşme İsdemir kutlandı
Brezilya-Şili İş Forumu Aymen´in başkanlığında
Brezilya-Şili İş Forumu Aymen´in başkanlığında
Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı ve Tim Denetim Kurulu üyesi Bülent Aymen, 11-16 Mart 2018 tarihlerinde Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ile düzenlenen Brezilya-Şili Ticaret heyetinde, heyet başkanlığını üstlendi.
DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi