Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
İsdemir´de 3 bin 107 işçiyi kapsayan ve ilk 6 ay yüzde 8´lik ücret artışı ile 26. dönem toplu iş sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlanmasının ardından İsdemir´de kutlama töreni düzenledi.
Tarih: 29.12.2017 18:42:51

İsdemir Karayolları Meydanı´nda saat 16.00 vardiya çıkışı taraflar biraraya geldi. Çalışanlarının çocuk ve eşlerinin de katıldığı törende İsdemir Genel Müdürü Toker Özcan, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Çelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar çiçekle karşılandı.
/resimler/2017-12/29/2111141399535.jpg
Değirmenci: Yeni bir dönem başlattık
Yetkisizlik sürecinin yaşandığı süreci değerlendirdiği konuşmasında yok sayıldıklarını, yetkiye karşın masaya oturtulmayacakları yönünde yaklaşımlarla karşılaştıklarını anlatan Başkan Değirmenci, ‘eski Türkiye´nin sergilenmek istendiğini, ancak beklentilerin aksine yeni bir dönem başlattıklarını söyledi. Değirmenci, “Biz yeni Türkiye´nin yeni Çelik İş´i olarak, yeni dönem başlatarak, işçisiyle işvereniyle devletiyle milletiyle barışık bir sendikal yaşamı hayata geçiriyorduk. Bir buçuk yıl önce genel başkanlık görevini alınca, bütün üyelerimize biz söz verdik. Hiç kimseye yalan söylemeyeceğiz. Yalan söyleyenlerle de beraber olmayacağımızı söyledik. Sözümüz İsdemir çalışanlarına, yetkiyi tekrar alarak bir tarih yazmaktı, ne aldatan, nede aldanan olacağız dedik. İş barışını huzuru ve kardeşliği sağlayacağız dedik. Hamdolsun yetkiyi aldık, tören yaparak taçlandırdık” diye konuştu.

Aslan: Rakip değil sosyal ortağız
Hak-İş Genel başkanı Mahmut Aslan da yetki ile ilgili yürütülen yargı süreci ile toplu iş sözleşme görüşme döneminin uzlaşma ve barış içinde sonuçlanmasının çalışma ve sanayi ilişkileri açısından büyük değer taşıdığını belirtti. Yeni bir anlayışın ve kültürün inşası sürecinde olduklarına da işaret eden Mahmut Aslan, İsdemir ve OYAK´ı rakip değil sosyal ortak olarak tanımladı. Aslan, “Birbirimizle kavga değil, birlikte geleceği inşa edeceğiz. Çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine barışı, rekabet yerine birlikte çalışmayı, geleceği birlikte inşa etme anlayışını bu işletmede hâkim kılacağız inşallah” diye konuştu.

Toker: Hayalimizi birlikte gerçekleştireceğiz
Törende konuşan İsdemir Genel Müdürü Toker Özcan, çalışanlara seslendiği konuşmasında Akdeniz havzasının en büyük çelik üreticisi hayalinin artık ortak hayal olduğunu ve bunu birlikte gerçekleştireceklerini vurguladı.

/resimler/2017-12/29/2113523902458.jpgİlk 6 aya yüzde 8´lik zam
Çelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci´nin “Yeni Türkiye´nin sözleşmesi” olarak tanımladığı ve müjde olarak duyurduğu 3 yıllık sözleşmede, ilk altı ay için yüzde 8, diğer altı aylar için ise enflasyon oranından zamma imza atıldığı açıklandı.
Geçmiş dönemler için 5 Ocak´ta ödenmek üzere en düşük ücret grubuna 6 bin, en yüksek ücret grubuna 7 bin 500 lira fark ödeneceğini bildiren Değirmencioğlu, geçen süre için işçilerden sendika aidatı da almayacaklarını söyledi. Değirmencioğlu´nun duyurduğu zam oranları şöyle: “İlk altı ay yüzde 8, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci aylar için enflasyon, altında altı ay için enflasyon artı 2 puan.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Toplu sözleşme İsdemir kutlandı
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi