Redlere karşı itiraz
Yurt dışı oylarıyla Hatay´da milletvekili sayısı 2´den 1´e düşen MHP´nin seçim kurullarına itirazda, Antakya 1. bölge ile Reyhanlı ve Hassa´da itiraz edilen sandıklarda oyların yeniden sayımı için karar alınırken, Antakya 2. bölgenin ardından İskenderun 1. bölgede (eski beldeler) sayımına ilişkin yapılan itiraz reddetti, ancak İskenderun 2. bölge ile Arsuz ve Belen kırsalındaki sandıkların yeniden sayımına karar verildi.
Tarih: 28.6.2018 11:06:08

Akın Bodur-Mehmet Dağlı/İskenderun

İskenderun 2. bölgedeki dokuz sandık torbasında yapılan yeniden sayım sonucu, AKP´nin 7 oyu silindi. Belen´de ise 40 sandık torbasındaki oyların sayımının kabul edilidği öğrenildi.
MHP MYK Üyesi Gencer Özdemir ve MHP YSK Üyesi Abdullah Bahadır ile MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ile birlikte önceki gün Antakya´da Seçim Kurulu´na verdiği dilekçede, yurtdışı oyları ve bazı sandıklarda seçim sonuçlarına itiraz etmişti. MHP örgütleri, diğer ilçelerde de verdikleri dilekçe ile belirlenen sandıklarda oyların yeniden sayımını istemişti.

İskenderun´da basın açıklaması
MHP´den Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıtçı, milletvekilliği yurtdışı oylarıyla düşen İbrahim Gül ve MHP İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile birlikte, adliyesi karşısındaki alanda dün basın açıklaması yapan MHP YSK Üyesi Abdullah Bahadır, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın dün yapacağı ikili görüşmede, yurtdışı oylarıyla değişen miilletvekilliği dağılımı ve itiraz ettikleri illerdeki konunun görüşüleceğini ifade etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin Hatay´dan beklentisi olduğunu ifade eden Bahadır, bir soru üzerine, "Genel başkanımızın itiraz ettiğimiz illerle alakalı çok yakinen bilgisi var, takip ediyor. Benim şahsi kanaatim şudur ve duyumlarımıza göre sayın genel başkanımız ve cumhurbaşkanı bu konuyu görüşeceklerdir. Allah nasip ederse hukuk çerçevesinde netice alacağız" dedi.

Bahadır: Cumhur ittifakının Hatay´da vekil dağılımı 4-2´dir
24 Haziran seçimlerinde cumhur ittifakı ve MHP´nin çok yüksek bir başarı elde ettiğini ve seçimlerden muzafer ayrıldığını ifade eden Bahadır, "Hatay, Aydın, Elazığ´da alın terimizle, oruç ağızla gezdiğimiz ve hak ettiğimiz oyu sandıkta Allahın izniyle kaybetmeyeceğiz, kaptırmayacağız. Yurtdışı oylarının Hatay´a yansımasını üzerine genel başkanımız Hatay´a ilgi gösterdi ve bizi buraya gönderdi. İki gündür 15 ilçede itirazlarımızı hazırladık ve 15 ilçede sandıkların tamamına itiraz ettik. İlçe seçim kurullarının ret kararına karşı itirazla yapacağız. MHP´nin oyu helal oydur, organik oydur. Cumhur ittifakının Hatay´da çıkardığı vekil sayısı 6´dır. Bu da kimilerinin söylediği gibi birikteyiz anlamına gelmez. Cumhur ittifakının Hatay´da vekil dağılımı 4-2´dir ve sonuna kadar bunun mücadelesini vereceğiz. Ben buradan Ankara´ya iki vekille dönmek istiyorum. Genel başkanımızın Hatay´dan beklentileri var. İskenderun´da yaptığımız itirazların birtakım neticerini aldık. Hukuk çerçevesinde taleplerimiz var, somut gerekçelerimiz var. Bunların karşılığında MHP´nin helal oylarının bize yazılması gerekiyor. Karar aleyhimize olursa konuyu YSK´ya götüreceğiz. Biz uyumuyoruz, teşkilatımızın da uyumaması gerekiyor. Yaptığımız çalışmaların neticesini Hatay´da almamıza çok az kaldı. Seçim kurulu hakimleri ve görevlerine inanıyor, güveniyoruz. MHP´nin aldığı helal oyların bize yazılması gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.
MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin Hatay´dan beklentisi olduğunu belirten Bahadır, bir soru üzerine, şunları söyledi: "Genel başkanımızın itiraz ettiğimiz illerle alakalı çok yakinen bilgisi var, takip ediyor. Benim şahsi kanaatim şudur ve duyumlarımıza göre sayın genel başkanımız ve cumhurbaşkanı bu konuyu görüşeceklerdir. Allah nasip ederse hukuk çerçevesinde netice alacağız."

Kaşıkçı: Hukuk mücadelemizi, hukuk çizgileri içerisinde devam ettiriyoruz
MHP´den Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı da konuyu hem kendilerinin hem de parti genel merkezinin takip ettiğini ifade etti. Kaşıkçı, "Hukuk mücadelemizi, bir ülkücüye yakışır biçimde, hukuk çizgileri içerisinde devam ettiriyoruz. Cumhur ittifakının başarıya ulaşması için çalışan milletvekili adaylarıydık. Bu süreçte bir haksızlıkla karşı karşıya kalacağmızı düşünmüyoruz, çünkü bir; bizi destekleyen milletimizie inanıyor; iki bu süreçte kendisine de oy istediğimiz cumhurbaşkanımıza da güveniyoruz. Genel başkanımız da sürecin çok yakın takipçisi" dedi.

Gül: İnşallah sonuç alınacak
Yurtdışı oylarının illere dağılmasıyla milletvekilliği düşen MHP´li İbrahim Gül ise 15 ilçedeki sandıklara itiraz ettiklerini, yanlışların düzeltilmesi için çalıştıklarını ve. sonuç alacaklarına inandığını söyledi. Hatay´ın kendi iradesine sahip çıkmasını ve gelişmelerini takip etmesini isteyen Gül, "İnşallah sonuç alınacak ve Hatay´da MHP´nin 2 milletvekili olacak" değerlendirmesini yaptı.
MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da dün Ankara´da yaptığı açıklamada, Aydın, Elazığ, Hatay, Niğde, Trabzon ve Düzce´de MHP tarafından görevlendirilen hukukçuların bazı sandık sonuçlarına itiraz yapıp, oyların yeniden sayılmasını talep ettiğini belirtti. Yıldız, “Aydın´da milletvekilliğimiz 240 oy farkla yurt dışından gelen oylar neticesi AKP´ye geçmiştir. Bu ilimizde yapılan oy sayımları ve yurt dışı oyların dağılımı bize göre hukuka uygun olarak yapılmamıştır. Elazığ ilimizde MHP milletvekilliği 370 oy farkla AKP´ye geçmiştir. Yaptığımız itiraz sonucu olarak Ağın ilçesinde sandıklar yeniden sayılmaktadır. Hatay´da MHP´nin 2. milletvekilliği 337 oy farkıyla AKP´ye geçmiştir. Niğde´de Millet İttifakı´nın oyu ile Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilliği CHP´ye geçmiştir yetkili hukukçu arkadaşlar gerekçeleri ile birlikte sonuçlara itiraz etmiştir. Düzce´de MHP 3 milletvekilliğinden 1´ni kazanmış durumdadır ancak AKP´nin yapmış olduğu itiraz sebebiyle oy sayımı yeniden yapılmaktadır" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
2019 yılı bütçe görüşmelerine TBMM Plan Bütçe Komisyonunda devam edildi.
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
AKP´den İskenderun Belediye başkanlığı aday adaylığı için başvuru sayısı şimdilik 12 kişi. Başvurular 16 Kasım´da sona erecek.
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Suzan Şahin, TBMM Başkanı Yıldırım´ı göreve davet etti
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi (VP), 31 Mart 2019´ta yapılacak seçimlere yönelik Hatay´da seçim çalışmasını başlattı.
“Projelerle geleceğiz”
“Projelerle geleceğiz”
Milletvekili Özel´den İskenderun ve Büyükşehir için iddialı çıkış
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimler için çıkışı 5 Kasım pazartesi günü başlatacak AKP´de İskenderun belediye başkanlığı için aday adaylık yoklamaları da başladı.
"Gençler desteklenmeli"
"Gençler desteklenmeli"
CHP İskenderun gençlik kollarının ziyareti
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Kabul edilseydi TBMM Hatay´ın sorunlarını araştıracaktı
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Lütfü Savaş, hangi partiden olduğuna bakmaksızın herkese eşit bir şekilde hizmet ulaştırdıklarını belirterek, “Ankara´dan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere ilişkin CHP´de aday adaylık başvuruları cuma günü tamamlandı.
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
İskenderun Belediye Başkanlığna talip olan CHP´li avukat Nalan Akkülah, kenti halkla birlikte idare etmeyi amaçladığını söyledi.
Siyaset ısınıyor
Siyaset ısınıyor
AKP Hatay´da büyükşehir Belediyesine yoğunlaşacak. Mevcut başkanlar ise anketle soruluyor
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP Arsuz Gençlik Kolları, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu ziyaret etti.
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Hatay´daki kesintiler meclis gündeminde
CHP´de takvim sürüyor
CHP´de takvim sürüyor
Arsuz´da 10, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi