Redlere karşı itiraz
Yurt dışı oylarıyla Hatay´da milletvekili sayısı 2´den 1´e düşen MHP´nin seçim kurullarına itirazda, Antakya 1. bölge ile Reyhanlı ve Hassa´da itiraz edilen sandıklarda oyların yeniden sayımı için karar alınırken, Antakya 2. bölgenin ardından İskenderun 1. bölgede (eski beldeler) sayımına ilişkin yapılan itiraz reddetti, ancak İskenderun 2. bölge ile Arsuz ve Belen kırsalındaki sandıkların yeniden sayımına karar verildi.
Tarih: 28.6.2018 11:06:08

Akın Bodur-Mehmet Dağlı/İskenderun

İskenderun 2. bölgedeki dokuz sandık torbasında yapılan yeniden sayım sonucu, AKP´nin 7 oyu silindi. Belen´de ise 40 sandık torbasındaki oyların sayımının kabul edilidği öğrenildi.
MHP MYK Üyesi Gencer Özdemir ve MHP YSK Üyesi Abdullah Bahadır ile MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ile birlikte önceki gün Antakya´da Seçim Kurulu´na verdiği dilekçede, yurtdışı oyları ve bazı sandıklarda seçim sonuçlarına itiraz etmişti. MHP örgütleri, diğer ilçelerde de verdikleri dilekçe ile belirlenen sandıklarda oyların yeniden sayımını istemişti.

İskenderun´da basın açıklaması
MHP´den Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıtçı, milletvekilliği yurtdışı oylarıyla düşen İbrahim Gül ve MHP İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile birlikte, adliyesi karşısındaki alanda dün basın açıklaması yapan MHP YSK Üyesi Abdullah Bahadır, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın dün yapacağı ikili görüşmede, yurtdışı oylarıyla değişen miilletvekilliği dağılımı ve itiraz ettikleri illerdeki konunun görüşüleceğini ifade etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin Hatay´dan beklentisi olduğunu ifade eden Bahadır, bir soru üzerine, "Genel başkanımızın itiraz ettiğimiz illerle alakalı çok yakinen bilgisi var, takip ediyor. Benim şahsi kanaatim şudur ve duyumlarımıza göre sayın genel başkanımız ve cumhurbaşkanı bu konuyu görüşeceklerdir. Allah nasip ederse hukuk çerçevesinde netice alacağız" dedi.

Bahadır: Cumhur ittifakının Hatay´da vekil dağılımı 4-2´dir
24 Haziran seçimlerinde cumhur ittifakı ve MHP´nin çok yüksek bir başarı elde ettiğini ve seçimlerden muzafer ayrıldığını ifade eden Bahadır, "Hatay, Aydın, Elazığ´da alın terimizle, oruç ağızla gezdiğimiz ve hak ettiğimiz oyu sandıkta Allahın izniyle kaybetmeyeceğiz, kaptırmayacağız. Yurtdışı oylarının Hatay´a yansımasını üzerine genel başkanımız Hatay´a ilgi gösterdi ve bizi buraya gönderdi. İki gündür 15 ilçede itirazlarımızı hazırladık ve 15 ilçede sandıkların tamamına itiraz ettik. İlçe seçim kurullarının ret kararına karşı itirazla yapacağız. MHP´nin oyu helal oydur, organik oydur. Cumhur ittifakının Hatay´da çıkardığı vekil sayısı 6´dır. Bu da kimilerinin söylediği gibi birikteyiz anlamına gelmez. Cumhur ittifakının Hatay´da vekil dağılımı 4-2´dir ve sonuna kadar bunun mücadelesini vereceğiz. Ben buradan Ankara´ya iki vekille dönmek istiyorum. Genel başkanımızın Hatay´dan beklentileri var. İskenderun´da yaptığımız itirazların birtakım neticerini aldık. Hukuk çerçevesinde taleplerimiz var, somut gerekçelerimiz var. Bunların karşılığında MHP´nin helal oylarının bize yazılması gerekiyor. Karar aleyhimize olursa konuyu YSK´ya götüreceğiz. Biz uyumuyoruz, teşkilatımızın da uyumaması gerekiyor. Yaptığımız çalışmaların neticesini Hatay´da almamıza çok az kaldı. Seçim kurulu hakimleri ve görevlerine inanıyor, güveniyoruz. MHP´nin aldığı helal oyların bize yazılması gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.
MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin Hatay´dan beklentisi olduğunu belirten Bahadır, bir soru üzerine, şunları söyledi: "Genel başkanımızın itiraz ettiğimiz illerle alakalı çok yakinen bilgisi var, takip ediyor. Benim şahsi kanaatim şudur ve duyumlarımıza göre sayın genel başkanımız ve cumhurbaşkanı bu konuyu görüşeceklerdir. Allah nasip ederse hukuk çerçevesinde netice alacağız."

Kaşıkçı: Hukuk mücadelemizi, hukuk çizgileri içerisinde devam ettiriyoruz
MHP´den Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı da konuyu hem kendilerinin hem de parti genel merkezinin takip ettiğini ifade etti. Kaşıkçı, "Hukuk mücadelemizi, bir ülkücüye yakışır biçimde, hukuk çizgileri içerisinde devam ettiriyoruz. Cumhur ittifakının başarıya ulaşması için çalışan milletvekili adaylarıydık. Bu süreçte bir haksızlıkla karşı karşıya kalacağmızı düşünmüyoruz, çünkü bir; bizi destekleyen milletimizie inanıyor; iki bu süreçte kendisine de oy istediğimiz cumhurbaşkanımıza da güveniyoruz. Genel başkanımız da sürecin çok yakın takipçisi" dedi.

Gül: İnşallah sonuç alınacak
Yurtdışı oylarının illere dağılmasıyla milletvekilliği düşen MHP´li İbrahim Gül ise 15 ilçedeki sandıklara itiraz ettiklerini, yanlışların düzeltilmesi için çalıştıklarını ve. sonuç alacaklarına inandığını söyledi. Hatay´ın kendi iradesine sahip çıkmasını ve gelişmelerini takip etmesini isteyen Gül, "İnşallah sonuç alınacak ve Hatay´da MHP´nin 2 milletvekili olacak" değerlendirmesini yaptı.
MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da dün Ankara´da yaptığı açıklamada, Aydın, Elazığ, Hatay, Niğde, Trabzon ve Düzce´de MHP tarafından görevlendirilen hukukçuların bazı sandık sonuçlarına itiraz yapıp, oyların yeniden sayılmasını talep ettiğini belirtti. Yıldız, “Aydın´da milletvekilliğimiz 240 oy farkla yurt dışından gelen oylar neticesi AKP´ye geçmiştir. Bu ilimizde yapılan oy sayımları ve yurt dışı oyların dağılımı bize göre hukuka uygun olarak yapılmamıştır. Elazığ ilimizde MHP milletvekilliği 370 oy farkla AKP´ye geçmiştir. Yaptığımız itiraz sonucu olarak Ağın ilçesinde sandıklar yeniden sayılmaktadır. Hatay´da MHP´nin 2. milletvekilliği 337 oy farkıyla AKP´ye geçmiştir. Niğde´de Millet İttifakı´nın oyu ile Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilliği CHP´ye geçmiştir yetkili hukukçu arkadaşlar gerekçeleri ile birlikte sonuçlara itiraz etmiştir. Düzce´de MHP 3 milletvekilliğinden 1´ni kazanmış durumdadır ancak AKP´nin yapmış olduğu itiraz sebebiyle oy sayımı yeniden yapılmaktadır" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi