Redlere karşı itiraz
Yurt dışı oylarıyla Hatay´da milletvekili sayısı 2´den 1´e düşen MHP´nin seçim kurullarına itirazda, Antakya 1. bölge ile Reyhanlı ve Hassa´da itiraz edilen sandıklarda oyların yeniden sayımı için karar alınırken, Antakya 2. bölgenin ardından İskenderun 1. bölgede (eski beldeler) sayımına ilişkin yapılan itiraz reddetti, ancak İskenderun 2. bölge ile Arsuz ve Belen kırsalındaki sandıkların yeniden sayımına karar verildi.
Tarih: 28.6.2018 11:06:08

Akın Bodur-Mehmet Dağlı/İskenderun

İskenderun 2. bölgedeki dokuz sandık torbasında yapılan yeniden sayım sonucu, AKP´nin 7 oyu silindi. Belen´de ise 40 sandık torbasındaki oyların sayımının kabul edilidği öğrenildi.
MHP MYK Üyesi Gencer Özdemir ve MHP YSK Üyesi Abdullah Bahadır ile MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ile birlikte önceki gün Antakya´da Seçim Kurulu´na verdiği dilekçede, yurtdışı oyları ve bazı sandıklarda seçim sonuçlarına itiraz etmişti. MHP örgütleri, diğer ilçelerde de verdikleri dilekçe ile belirlenen sandıklarda oyların yeniden sayımını istemişti.

İskenderun´da basın açıklaması
MHP´den Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıtçı, milletvekilliği yurtdışı oylarıyla düşen İbrahim Gül ve MHP İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile birlikte, adliyesi karşısındaki alanda dün basın açıklaması yapan MHP YSK Üyesi Abdullah Bahadır, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın dün yapacağı ikili görüşmede, yurtdışı oylarıyla değişen miilletvekilliği dağılımı ve itiraz ettikleri illerdeki konunun görüşüleceğini ifade etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin Hatay´dan beklentisi olduğunu ifade eden Bahadır, bir soru üzerine, "Genel başkanımızın itiraz ettiğimiz illerle alakalı çok yakinen bilgisi var, takip ediyor. Benim şahsi kanaatim şudur ve duyumlarımıza göre sayın genel başkanımız ve cumhurbaşkanı bu konuyu görüşeceklerdir. Allah nasip ederse hukuk çerçevesinde netice alacağız" dedi.

Bahadır: Cumhur ittifakının Hatay´da vekil dağılımı 4-2´dir
24 Haziran seçimlerinde cumhur ittifakı ve MHP´nin çok yüksek bir başarı elde ettiğini ve seçimlerden muzafer ayrıldığını ifade eden Bahadır, "Hatay, Aydın, Elazığ´da alın terimizle, oruç ağızla gezdiğimiz ve hak ettiğimiz oyu sandıkta Allahın izniyle kaybetmeyeceğiz, kaptırmayacağız. Yurtdışı oylarının Hatay´a yansımasını üzerine genel başkanımız Hatay´a ilgi gösterdi ve bizi buraya gönderdi. İki gündür 15 ilçede itirazlarımızı hazırladık ve 15 ilçede sandıkların tamamına itiraz ettik. İlçe seçim kurullarının ret kararına karşı itirazla yapacağız. MHP´nin oyu helal oydur, organik oydur. Cumhur ittifakının Hatay´da çıkardığı vekil sayısı 6´dır. Bu da kimilerinin söylediği gibi birikteyiz anlamına gelmez. Cumhur ittifakının Hatay´da vekil dağılımı 4-2´dir ve sonuna kadar bunun mücadelesini vereceğiz. Ben buradan Ankara´ya iki vekille dönmek istiyorum. Genel başkanımızın Hatay´dan beklentileri var. İskenderun´da yaptığımız itirazların birtakım neticerini aldık. Hukuk çerçevesinde taleplerimiz var, somut gerekçelerimiz var. Bunların karşılığında MHP´nin helal oylarının bize yazılması gerekiyor. Karar aleyhimize olursa konuyu YSK´ya götüreceğiz. Biz uyumuyoruz, teşkilatımızın da uyumaması gerekiyor. Yaptığımız çalışmaların neticesini Hatay´da almamıza çok az kaldı. Seçim kurulu hakimleri ve görevlerine inanıyor, güveniyoruz. MHP´nin aldığı helal oyların bize yazılması gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.
MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin Hatay´dan beklentisi olduğunu belirten Bahadır, bir soru üzerine, şunları söyledi: "Genel başkanımızın itiraz ettiğimiz illerle alakalı çok yakinen bilgisi var, takip ediyor. Benim şahsi kanaatim şudur ve duyumlarımıza göre sayın genel başkanımız ve cumhurbaşkanı bu konuyu görüşeceklerdir. Allah nasip ederse hukuk çerçevesinde netice alacağız."

Kaşıkçı: Hukuk mücadelemizi, hukuk çizgileri içerisinde devam ettiriyoruz
MHP´den Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı da konuyu hem kendilerinin hem de parti genel merkezinin takip ettiğini ifade etti. Kaşıkçı, "Hukuk mücadelemizi, bir ülkücüye yakışır biçimde, hukuk çizgileri içerisinde devam ettiriyoruz. Cumhur ittifakının başarıya ulaşması için çalışan milletvekili adaylarıydık. Bu süreçte bir haksızlıkla karşı karşıya kalacağmızı düşünmüyoruz, çünkü bir; bizi destekleyen milletimizie inanıyor; iki bu süreçte kendisine de oy istediğimiz cumhurbaşkanımıza da güveniyoruz. Genel başkanımız da sürecin çok yakın takipçisi" dedi.

Gül: İnşallah sonuç alınacak
Yurtdışı oylarının illere dağılmasıyla milletvekilliği düşen MHP´li İbrahim Gül ise 15 ilçedeki sandıklara itiraz ettiklerini, yanlışların düzeltilmesi için çalıştıklarını ve. sonuç alacaklarına inandığını söyledi. Hatay´ın kendi iradesine sahip çıkmasını ve gelişmelerini takip etmesini isteyen Gül, "İnşallah sonuç alınacak ve Hatay´da MHP´nin 2 milletvekili olacak" değerlendirmesini yaptı.
MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da dün Ankara´da yaptığı açıklamada, Aydın, Elazığ, Hatay, Niğde, Trabzon ve Düzce´de MHP tarafından görevlendirilen hukukçuların bazı sandık sonuçlarına itiraz yapıp, oyların yeniden sayılmasını talep ettiğini belirtti. Yıldız, “Aydın´da milletvekilliğimiz 240 oy farkla yurt dışından gelen oylar neticesi AKP´ye geçmiştir. Bu ilimizde yapılan oy sayımları ve yurt dışı oyların dağılımı bize göre hukuka uygun olarak yapılmamıştır. Elazığ ilimizde MHP milletvekilliği 370 oy farkla AKP´ye geçmiştir. Yaptığımız itiraz sonucu olarak Ağın ilçesinde sandıklar yeniden sayılmaktadır. Hatay´da MHP´nin 2. milletvekilliği 337 oy farkıyla AKP´ye geçmiştir. Niğde´de Millet İttifakı´nın oyu ile Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilliği CHP´ye geçmiştir yetkili hukukçu arkadaşlar gerekçeleri ile birlikte sonuçlara itiraz etmiştir. Düzce´de MHP 3 milletvekilliğinden 1´ni kazanmış durumdadır ancak AKP´nin yapmış olduğu itiraz sebebiyle oy sayımı yeniden yapılmaktadır" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP belediye meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. Kesinleşmeyen İskenderun meclis aday listesinin ilk üç sırasında Meclis üyesi Müge Kılınç´ın babası Bestami Kılınç, Ali Mutlu ve Bülent Kırmızıoğlu yeralıyor.
Karanfil dağıttılar
Karanfil dağıttılar
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, 14 Şubat Sevgililer günü dolayısıyla cadde esnafını ziyaret etti, karanfil dağıttı.
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretiyle başlattı.
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
İYİ Parti İskenderun ilçe Başkanı Zafer Kıvrak, ´millet ittifakı´ kapsamında, kentte ittifakın arkasında durduklarını ifade etti ve "Her kim ki bizi çantada keklik görür veya kendi ekseninde lanse etmeye çalışır bu acziyet göstergesidir" açıklamasını yaptı.
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
Kırıkhan ve Defne adaylarını da belirledi
İttifaktan ev ziyareti
İttifaktan ev ziyareti
Belen´de seçim çalışmalarını sürdüren ´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretlini sürdürüyor.
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
Vatan Partisi İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki iki emekli derneğini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve seçilmesi halinde emeklilerle ilgili gerçekleştireceği projelerini anlattı.
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
Madenli Belediye Başkanlığı döneminde ‘Arsuz tek çatıda birleşmeli´ yönündeki talebiyle de bilinen, bugün CHP´den tek çatının başkan adayı Arsuz Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, hedeflerini kurucu dönemin gerçekleşmeleri üzerine inşa edeceklerini belirtti.
Partilerde ´liste çalışması´
Partilerde ´liste çalışması´
31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler, İskenderun Belediye Meclisi üye aday listelerini şekillendirmeyi sürdürüyor.
"Aday olup, başkasına çalışmam"
"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
"Her zaman tek yumruk olduk"
"Her zaman tek yumruk olduk"
Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) adayı AKP´li İbrahim Güler, ilçelerde seçim bürosu açılışlarını ve toplantılarını sürdürüyor.
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
Demokrat Parti (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun´da belediye başkanlığı için Mete Aslan´ı aday olarak açıkladı.
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
VP adayının kaymakam ziyareti
VP adayının kaymakam ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerine başladı.
İYİ Part ve DSP´den üç aday
İYİ Part ve DSP´den üç aday
CHP ve İYİ Parti´nin oluşturduğu ´Millet İttifakı´, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Dörtyol ve Belen´de belediye başkan adaylarını belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi