Redlere karşı itiraz
Yurt dışı oylarıyla Hatay´da milletvekili sayısı 2´den 1´e düşen MHP´nin seçim kurullarına itirazda, Antakya 1. bölge ile Reyhanlı ve Hassa´da itiraz edilen sandıklarda oyların yeniden sayımı için karar alınırken, Antakya 2. bölgenin ardından İskenderun 1. bölgede (eski beldeler) sayımına ilişkin yapılan itiraz reddetti, ancak İskenderun 2. bölge ile Arsuz ve Belen kırsalındaki sandıkların yeniden sayımına karar verildi.
Tarih: 28.6.2018 11:06:08

Akın Bodur-Mehmet Dağlı/İskenderun

İskenderun 2. bölgedeki dokuz sandık torbasında yapılan yeniden sayım sonucu, AKP´nin 7 oyu silindi. Belen´de ise 40 sandık torbasındaki oyların sayımının kabul edilidği öğrenildi.
MHP MYK Üyesi Gencer Özdemir ve MHP YSK Üyesi Abdullah Bahadır ile MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ile birlikte önceki gün Antakya´da Seçim Kurulu´na verdiği dilekçede, yurtdışı oyları ve bazı sandıklarda seçim sonuçlarına itiraz etmişti. MHP örgütleri, diğer ilçelerde de verdikleri dilekçe ile belirlenen sandıklarda oyların yeniden sayımını istemişti.

İskenderun´da basın açıklaması
MHP´den Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıtçı, milletvekilliği yurtdışı oylarıyla düşen İbrahim Gül ve MHP İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile birlikte, adliyesi karşısındaki alanda dün basın açıklaması yapan MHP YSK Üyesi Abdullah Bahadır, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın dün yapacağı ikili görüşmede, yurtdışı oylarıyla değişen miilletvekilliği dağılımı ve itiraz ettikleri illerdeki konunun görüşüleceğini ifade etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin Hatay´dan beklentisi olduğunu ifade eden Bahadır, bir soru üzerine, "Genel başkanımızın itiraz ettiğimiz illerle alakalı çok yakinen bilgisi var, takip ediyor. Benim şahsi kanaatim şudur ve duyumlarımıza göre sayın genel başkanımız ve cumhurbaşkanı bu konuyu görüşeceklerdir. Allah nasip ederse hukuk çerçevesinde netice alacağız" dedi.

Bahadır: Cumhur ittifakının Hatay´da vekil dağılımı 4-2´dir
24 Haziran seçimlerinde cumhur ittifakı ve MHP´nin çok yüksek bir başarı elde ettiğini ve seçimlerden muzafer ayrıldığını ifade eden Bahadır, "Hatay, Aydın, Elazığ´da alın terimizle, oruç ağızla gezdiğimiz ve hak ettiğimiz oyu sandıkta Allahın izniyle kaybetmeyeceğiz, kaptırmayacağız. Yurtdışı oylarının Hatay´a yansımasını üzerine genel başkanımız Hatay´a ilgi gösterdi ve bizi buraya gönderdi. İki gündür 15 ilçede itirazlarımızı hazırladık ve 15 ilçede sandıkların tamamına itiraz ettik. İlçe seçim kurullarının ret kararına karşı itirazla yapacağız. MHP´nin oyu helal oydur, organik oydur. Cumhur ittifakının Hatay´da çıkardığı vekil sayısı 6´dır. Bu da kimilerinin söylediği gibi birikteyiz anlamına gelmez. Cumhur ittifakının Hatay´da vekil dağılımı 4-2´dir ve sonuna kadar bunun mücadelesini vereceğiz. Ben buradan Ankara´ya iki vekille dönmek istiyorum. Genel başkanımızın Hatay´dan beklentileri var. İskenderun´da yaptığımız itirazların birtakım neticerini aldık. Hukuk çerçevesinde taleplerimiz var, somut gerekçelerimiz var. Bunların karşılığında MHP´nin helal oylarının bize yazılması gerekiyor. Karar aleyhimize olursa konuyu YSK´ya götüreceğiz. Biz uyumuyoruz, teşkilatımızın da uyumaması gerekiyor. Yaptığımız çalışmaların neticesini Hatay´da almamıza çok az kaldı. Seçim kurulu hakimleri ve görevlerine inanıyor, güveniyoruz. MHP´nin aldığı helal oyların bize yazılması gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.
MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin Hatay´dan beklentisi olduğunu belirten Bahadır, bir soru üzerine, şunları söyledi: "Genel başkanımızın itiraz ettiğimiz illerle alakalı çok yakinen bilgisi var, takip ediyor. Benim şahsi kanaatim şudur ve duyumlarımıza göre sayın genel başkanımız ve cumhurbaşkanı bu konuyu görüşeceklerdir. Allah nasip ederse hukuk çerçevesinde netice alacağız."

Kaşıkçı: Hukuk mücadelemizi, hukuk çizgileri içerisinde devam ettiriyoruz
MHP´den Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı da konuyu hem kendilerinin hem de parti genel merkezinin takip ettiğini ifade etti. Kaşıkçı, "Hukuk mücadelemizi, bir ülkücüye yakışır biçimde, hukuk çizgileri içerisinde devam ettiriyoruz. Cumhur ittifakının başarıya ulaşması için çalışan milletvekili adaylarıydık. Bu süreçte bir haksızlıkla karşı karşıya kalacağmızı düşünmüyoruz, çünkü bir; bizi destekleyen milletimizie inanıyor; iki bu süreçte kendisine de oy istediğimiz cumhurbaşkanımıza da güveniyoruz. Genel başkanımız da sürecin çok yakın takipçisi" dedi.

Gül: İnşallah sonuç alınacak
Yurtdışı oylarının illere dağılmasıyla milletvekilliği düşen MHP´li İbrahim Gül ise 15 ilçedeki sandıklara itiraz ettiklerini, yanlışların düzeltilmesi için çalıştıklarını ve. sonuç alacaklarına inandığını söyledi. Hatay´ın kendi iradesine sahip çıkmasını ve gelişmelerini takip etmesini isteyen Gül, "İnşallah sonuç alınacak ve Hatay´da MHP´nin 2 milletvekili olacak" değerlendirmesini yaptı.
MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da dün Ankara´da yaptığı açıklamada, Aydın, Elazığ, Hatay, Niğde, Trabzon ve Düzce´de MHP tarafından görevlendirilen hukukçuların bazı sandık sonuçlarına itiraz yapıp, oyların yeniden sayılmasını talep ettiğini belirtti. Yıldız, “Aydın´da milletvekilliğimiz 240 oy farkla yurt dışından gelen oylar neticesi AKP´ye geçmiştir. Bu ilimizde yapılan oy sayımları ve yurt dışı oyların dağılımı bize göre hukuka uygun olarak yapılmamıştır. Elazığ ilimizde MHP milletvekilliği 370 oy farkla AKP´ye geçmiştir. Yaptığımız itiraz sonucu olarak Ağın ilçesinde sandıklar yeniden sayılmaktadır. Hatay´da MHP´nin 2. milletvekilliği 337 oy farkıyla AKP´ye geçmiştir. Niğde´de Millet İttifakı´nın oyu ile Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilliği CHP´ye geçmiştir yetkili hukukçu arkadaşlar gerekçeleri ile birlikte sonuçlara itiraz etmiştir. Düzce´de MHP 3 milletvekilliğinden 1´ni kazanmış durumdadır ancak AKP´nin yapmış olduğu itiraz sebebiyle oy sayımı yeniden yapılmaktadır" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Belenli kime oy verdi?
Belenli kime oy verdi?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekililği seçiminde Belenlilerin kullandığı oy belirlendi. Belen´de mahallelere göre oy dağılımı belli oldu.
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı itirazla tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyen MHP, Hatay´da yaptığı başvurularına olumsz yanıt alınca konuyu bugün YSK´ya iletme kararı aldı.
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimine katılan siyasi partilerin Arsuz´da aldığı oyların mahalle ve sandıklara göre dağılımı belli oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi