1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
Milletvekili Topal, üniversitelerdeki 80 bin boş kontenjanı sordu
Tarih: 28.9.2019 10:11:43

Akın Bodur/İskenderun

Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversitelerde boş kalan kontenjanları Meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un cevaplandırasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Boş kontenjan sayıları dikkate alındığında ilk 3 sırada hangi üniversiteler bulunmaktadır? Boş kontenjanlara bakıldığında en çok hangi meslek alanlarında boşluk var, bu bölümlerin tercih edilmemeleri konusunda Bakanlığınızca bir çalışma yapılmış mıdır? Sonuçları nedir? En çok boş kalan bölüm hangisidir. Bu bölüm hangi üniversitemize bağlıdır? Boş kalan bir kişilik kontenjanın üniversiteye yaklaşık maliyeti nedir? Ülke ekonomisini düşündüğümüzde bu maliyet ne kadar bir ekonomik değer oluşturmaktadır? YÖK veya Bakanlığınız kontenjanların boş kalmaması konusunda bir eğitim planlaması yapmakta mıdır? Bu planlamada hangi bölümlerin kontenjanı yeniden ele alınacak? Örneğin Türkiye´de toplam İşletme ve İktisat bölümü kontenjanı ne kadardır, şu anda bu kontenjanların ne kadarı boştur. Önümüzdeki dönemde kurulacak yeni üniversitelere iktisat veya işletme bölümleri açılmasına izin verilecek mi? Eğitim istihdam ilişkisi göz önüne alındığında, en çok hangi bölümleri bitirenler iş bulabilmektedir. İş alanı açısından en dezavantajlı meslek gurubu hangisidir? Bu alanda bakanlık kapsamlı bir çalışma yapmakta mıdır? Ön lisans bölümleri göz önüne alındığında birçoğunun DGS sınavlarına girdi bilinmektedir. Son 3 yılda DGS sınavı ile lisans eğitimine başlayan öğrenci sayısı ne kadardır? Ön lisans bölümleri mesleki eğitim ihtiyacını karşılamada ne kadar bir açığı kapatmaktadır? Ön lisans konusunda YÖK veya bakanlık yeni bir planlama yapacak mı? Özellikle vakıf üniversitelerinde yeni ön lisans bölümlerinin açılmasına izin verilecek mi?"
Milletvekili Topal, önergesinde, "2019 yılı YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı. YÖK´ün verilerine göre ek yerleştirmeler sonucu 37.838 Lisans, 42.797 ön lisans olmak üzere toplam 80.635 kontenjan boş kalmıştır. Önceki yıllara göre boş kontenjan sayısında azalma görülse dahi boş kalan kontenjan sayısı ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında ciddi bir rakam oluşturmaktadır. Eğitim maliyetinin sadece ekonomik değerlerle ölçülemeyeceği sosyal ve psikolojik birçok maliyetinin de olduğu göz önüne alındığında eğitim planlamasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır" ifadesine de yer verdi.
Kaynak:

"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, kentte okullara yaptığı ziyaretleri sürdürüyor.
İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Çalışması Çalıştayı yapıldı.
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İstanbul´da Atatürk Havalimanı´nda düzenlenecek Teknofest 2019 etkinliklerindeki TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması´na ´Döner Kanat İnsansız Hava Aracı (İHA)´ kategorisinde yarışacak.
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Öğretmen maaşının en düşük olduğu ülkeler arasında Türkiye´nin de bulunduğunu belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkede öğretmenlere verilen ücretlerin 31 OECD ülkesi içerisinde 25. sırada yer aldığını, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen birçok sosyal haktan mahrum bırakıldığını, atamalarda particilik, kayırmacılık yapılmasının liyakat ilkesini yok edildiğini, öğretmenlerin motivasyonu ve saygınlığının azaltıldığını belirterek, konuyu soru önergesiyle meclise taşıdı.
İMYO projesine DOĞAKA desteği
İMYO projesine DOĞAKA desteği
Eğitim teknolojisinin geliştirilmesi projesi
Mezunlar pilav gününde buluştu
Mezunlar pilav gününde buluştu
Dörtyol Fen Lisesi mezunlar pilav gününde bir araya geldi.
Okullarda belediye temizliği
Okullarda belediye temizliği
Antakya ve Defne Belediyesi ekipleri, okulların açılmasıyla birlikte okul avularında temizlik çalışması yaptı.
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile Antakya´daki Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´nda açtı.
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla yaptığı tercihlerle İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümüne yerleşen adaylar için Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2019-2020 öğretim yılı hazırlıkları sürürken, üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşme konusunda yaşadığı sorunları parlamentoya taşıdı.
İSTE´ye kayıtta son gün
İSTE´ye kayıtta son gün
Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) tercih yaptıkları İskenderun Teknik Üniversitesi´ndeki (İSTE) bölüm ve programlara yerleşen öğrenciler, kayıtlarını yaptırmaya başladı.
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Hatay´daki fen liseleri arasında bulunan Dörtyol Fen Lisesi bu yıl üniversiteye 48 öğrenci, geçen yıl yerleşemeyen 19 öğrenci de bu yıl üniversiteli oldu ve liseden mezun olan ve bu yıl üniversiteli olan 67 öğrenciyi fakültelere gönderdi.
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
YKS tercih sonuçlarına göre kentte eğitim veren İskenderun Teknik Üniversitesi, öğrenci kontenjanının yüzde 90´ının dolduğunu açıkladı.
Barodan avukatlara iki seminer
Barodan avukatlara iki seminer
Hatay Barosu, adli tatil devam ederken meslektaşlarına CMK ve uzlaşma eğitimleri verdi.
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
Dört yıl önce kurulan ve görev süresi dolan İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü için rektörlük başvurusu başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi