1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
Milletvekili Topal, üniversitelerdeki 80 bin boş kontenjanı sordu
Tarih: 28.9.2019 10:11:43

Akın Bodur/İskenderun

Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversitelerde boş kalan kontenjanları Meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un cevaplandırasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Boş kontenjan sayıları dikkate alındığında ilk 3 sırada hangi üniversiteler bulunmaktadır? Boş kontenjanlara bakıldığında en çok hangi meslek alanlarında boşluk var, bu bölümlerin tercih edilmemeleri konusunda Bakanlığınızca bir çalışma yapılmış mıdır? Sonuçları nedir? En çok boş kalan bölüm hangisidir. Bu bölüm hangi üniversitemize bağlıdır? Boş kalan bir kişilik kontenjanın üniversiteye yaklaşık maliyeti nedir? Ülke ekonomisini düşündüğümüzde bu maliyet ne kadar bir ekonomik değer oluşturmaktadır? YÖK veya Bakanlığınız kontenjanların boş kalmaması konusunda bir eğitim planlaması yapmakta mıdır? Bu planlamada hangi bölümlerin kontenjanı yeniden ele alınacak? Örneğin Türkiye´de toplam İşletme ve İktisat bölümü kontenjanı ne kadardır, şu anda bu kontenjanların ne kadarı boştur. Önümüzdeki dönemde kurulacak yeni üniversitelere iktisat veya işletme bölümleri açılmasına izin verilecek mi? Eğitim istihdam ilişkisi göz önüne alındığında, en çok hangi bölümleri bitirenler iş bulabilmektedir. İş alanı açısından en dezavantajlı meslek gurubu hangisidir? Bu alanda bakanlık kapsamlı bir çalışma yapmakta mıdır? Ön lisans bölümleri göz önüne alındığında birçoğunun DGS sınavlarına girdi bilinmektedir. Son 3 yılda DGS sınavı ile lisans eğitimine başlayan öğrenci sayısı ne kadardır? Ön lisans bölümleri mesleki eğitim ihtiyacını karşılamada ne kadar bir açığı kapatmaktadır? Ön lisans konusunda YÖK veya bakanlık yeni bir planlama yapacak mı? Özellikle vakıf üniversitelerinde yeni ön lisans bölümlerinin açılmasına izin verilecek mi?"
Milletvekili Topal, önergesinde, "2019 yılı YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı. YÖK´ün verilerine göre ek yerleştirmeler sonucu 37.838 Lisans, 42.797 ön lisans olmak üzere toplam 80.635 kontenjan boş kalmıştır. Önceki yıllara göre boş kontenjan sayısında azalma görülse dahi boş kalan kontenjan sayısı ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında ciddi bir rakam oluşturmaktadır. Eğitim maliyetinin sadece ekonomik değerlerle ölçülemeyeceği sosyal ve psikolojik birçok maliyetinin de olduğu göz önüne alındığında eğitim planlamasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır" ifadesine de yer verdi.
Kaynak:

"Tarihi bir şehirde farklı menfaatleri dengelemek çok zor"
"Tarihi bir şehirde farklı menfaatleri dengelemek çok zor"
Edinburgh Kültürel Miras Liderlik Okulu
Kampüste havacılık günü kutlaması
Kampüste havacılık günü kutlaması
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Sivil Havacılık Gününü kutladı. İSTE kampüsündeki etkinliklerde konferans, yarışma ve konser düzenlendiği bildirildi.
Denktaş, öğrencilerle söyleşti
Denktaş, öğrencilerle söyleşti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milletvekili Serdar Denktaş, İskenderun yöresinde özel eğitim veren Yükseliş Kolejinde konferans verdi, öğrencilerle söyleşi yaptı.
"İskeletler tarihi dökümandır"
"İskeletler tarihi dökümandır"
TÜBİTAK´ın ´Bilim Söyleşileri´ etkinlikleri kapsamında İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okullarının lise öğrencilerine yönelik “Geçmişten günümüze konuşan iskeletler” konulu konferans verildi.
Çelikkaya, ikincisi oldu
Çelikkaya, ikincisi oldu
Bahçeşehir Koleji Matematik Olimpiyatları
Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
İsmi okulda yaşıyacak
"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
NASA´nın Türk çalışanı Dr. Umut Yıldız, İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), ´derin uzay misyonları ile bilim´ konulu konferans verdi.
Ara tatil sona erdi
Ara tatil sona erdi
52 bin öğrenci bir haftalık tatili tamamladı
Ara tatil başladı
Ara tatil başladı
52 bin öğrenci bir haftalık tatildi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Vali ve Atakaş arasında protokol imzalandı
Okulda yemek yarışması
Okulda yemek yarışması
İskenderun´un denizciler mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu yönetimi, veliler arasında ödüllü Yöresel Yemek Yarışması düzenliyork. Yarışma, 28 Kasım Perşembe günü okulda yapılacak.
AKİB´den 24 derslikli lise
AKİB´den 24 derslikli lise
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, İskenderun´da 24 derslikli bir lise yaptıracak.
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Yahya Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk´ün Hatay mücadelesini İskenderun´un işgal ettiği gün başladığını iade etti.
Okula ´koridor kütüphanesi´
Okula ´koridor kütüphanesi´
İskenderun Gübretaş Ortaokulu
İSTE´ye simülasyon merkezi
İSTE´ye simülasyon merkezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin ´Simülasyon Merkezi´nin resmi Açılışı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi