1 milyonluk soruyu bildi
İskenderunlu top öğrencisi Arda Ayten
Tarih: 7.10.2019 11:02:56

Nesrin Geyik/İskenderun

Özel bir yaygın televizyon kanalında yayınlanan "Kim milyoner olmak ister" adlı yarışma programına katılan İskenderunlu tıp fakültesi öğrencisi Arda Ayten (19), yarışmanın son ve 12. sorusu olan "On kıtadan oluşan İstiklal Marşı´nın tamamından bu kelimelerden hangisi daha az geçer?" sorusuna doğru yanıtı vererek, 1 milyon liralık ödülü kazandı. yaz ayı nedeniyle sezona ara verip, yeni yayın dönemini önceki gün başlatan "Kim milyoner olmak ister" adlı yarışmasının önceki gün yayınlanan bölümünde kaldığı yerden olan son sorudan başlayarak yarışan Arda Ayten, doğru yanıt verilce ödülü kazandı. Yarışmanın daha önceki bölümünde 1 milyonluk soruya ulaşan Ayten, yarışma süresinin yetmemesi üzerine yeni yayın döneminde yarışmaya başlamıştı. Arda, yarışmanın ara vermesi öncesi 11. soruya doğru yanıt verip, 250 bin liralık ödül kazanmış ve son soru olan 12. soruyu görme hakkı kazanmıştı.
Yarışmanın son sorusunda "On kıtadan oluşan İstiklal Marşı´nın tamamından bu kelimelerden hangisi daha az geçer?" sorusuna sunulan "Vatan", "Kan", "Toprak" ve "Yurt" seçeneklerinden "c şıkkı olan "toprak" seçenekle yanıt veren Arda Ayten, doğru yanıt vererek 1 milyon liralık ödülü kazandı. 1 milyon liralık ödülü kazanan genç yarışmacı İskenderunlu Arda Ayten, Kahramanmaraş´taki Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi. Kitaplara karşı büyük ilgisi olduğunu ifade eden Ayten, "Param olmadığı için senede sadece 150 kitap okuyabiliyorum” değerlendirmesini yapmış ve yarışmadan aldığı parayla daha fazla kitap alıp okuyacağını söylemişti. Yarışmada birinci soruyu bilen 500 liradan başlayan ödül kazanırken, 12. ve son soruyu bilen ise 1 milyon liralık ödülü kazanıyor. 1 milyonluk sorunun cevabını bilerek 1 milyon lira kazanan yarışmacı olan Ayten, vergi kesintileri sonrası yaklaşık 900 bin lira alacak.
Yarışmayı kazanan Arda´yı kutlayan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, yaz döneminde kendisini ziyaret eden Arda Ayten´le görüşüp, kitap hediye etmişti. İskenderun Kaymakamlığının sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamaya göre Yönden, yarışma sonrasında dün yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: "ATV´ de yayınlanan ´Kim Milyoner Olmak İster´ adlı yarışmanın 1 milyon TL ödüllü sorusunu görmeye hak kazanan hemşehrimiz Arda Ayten´i 28 Temmuz 2019 tarihinde makamında kabul ederek, en çok okumak istediği Umberto Eco adlı yazara ait ´Avrupa Kültüründe Kusursuz Dil Arayışı´ ve Fernand Braudel adlı yazara ait ´Uygarlıkların Grameri´ adlı eserlerin özel sipariş ile temin edilmesini sağlayarak, Arda Ayten´e takdim etmişti. Yarışma boyunca bilgisi ve kültürüyle başarılı bir performansa imza atan Arda Ayten, etkileyici hayat hikayesiyle de ekran başındaki seyircilere duygu dolu anlar yaşatmıştı. ´Kim Milyoner Olmak İster´ yarışmasının 5 Ekim 2019 Cumartesi günü yayınlanan bölümünde İstiklal Marşımız ile ilgili bir ayrıntıyı içeren 12. soruya doğru yanıt vererek, 1 milyon TL ödülü hak edip bizleri gururlandırmasının yanı sıra milli duygularımızın da pekişmesine vesile olan hemşehrimiz Arda Ayten´i canı gönülden tebrik ederken, bu vesileyle milli mücadele döneminde ki zaferlerimizi kaleme aldığı milli marşımız ile taçlandıran milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyoruz."
Kaynak:

HADO Protokolü imzalandı
HADO Protokolü imzalandı
Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı rıhtımının HADO işletmesi olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kullanımı ile ilgili protokol imzalandı.
Belediyeden ‘alternatif yol´
Belediyeden ‘alternatif yol´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kent genelinde trafik yükünü hafifletme adına alternatif yol çalışmaları planladıklarını belirtti.
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara´da yaşanan ve ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Gar katliamının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da 2020 turizm yaz sezonunda düzenlenen festivallere ek olarak Color Life festivalinin de düzenlenmesi ile ilgili görüşme yapıldı.
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyeyi ziyaret eden kentte faaliyet gösteren AKAD Başkanı Nihat Yenmiş ve yönetimini kabul etti, İskenderun MHP ile İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Bünyamin Saraçoğlu´nu ziyaret etti.
MMK´ya tesis onayı
MMK´ya tesis onayı
Dörtyol´da faaliyet gösteren MMK Metalurji San Tic ve Liman İşletmeciliği A.Ş.´nin yapılmasını planladığı Kömür Tahliye ve Depolama Tesisi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na başvurusu kabul edildi.
Çöplükte kapasite arttırılacak
Çöplükte kapasite arttırılacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Antakya´da yapılması planlanan Hatay Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin kapasitesi arttırılacak.
Yağmur suyu mazgallarına revize
Yağmur suyu mazgallarına revize
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde oluşan altyapı problemlerini çözüme kavuşturmak için müdahalelerin sürdüğünü bildirdi.
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
Gar saldırısında ölenler anıldı.
Barış Pınarı Harekatı başladı
Barış Pınarı Harekatı başladı
Fırat Nehri´nin doğusuna yapılıyor
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Hatay il asayiş geniş katılımlı toplantısı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.
İSTE´ye ´atama ziyareti´
İSTE´ye ´atama ziyareti´
Vali Doğan, rektör Dereli´yi kutladı
Kültürel miras sempozyumu
Kültürel miras sempozyumu
Korumada görev alanlar bilgilendirildi
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uyulanacak.
Saha, amatör kulüplere açılacak
Saha, amatör kulüplere açılacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yardımcıları ile birlikte belediyenin Sakarya Spor Tesislerindeki futbol sahasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi