"110 bin sığınmacı hamile"
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru, 110 bin Suriyeli sığınmacının hamile olduğunu açıkladı.
Tarih: 9.11.2018 11:34:40

Akın Bodur

Özüduru, doğurganlık sahibi olan üreme çağındaki Suriyeli sığınmacı sayısının ise 900 bin olduğunu belirtti. Ülkemizde bulunan sığınmacıların 1.5 milyonunun 15 ile 30 yaş aralığında olduğu belirtildi. Hamile olan 110 bin Suriyeli sığınmacının büyük bölümünün çocuk olduğu belirtiliyor.
Ankara´da düzenlenen ve 16 ilden 144 gazetecinin katıldığı "Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları" adlı toplantıda katılımcılara bilgi veren BM Nüfus Fonu Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru, çalışmalarda önceliklerinin kadın ve kız çocukları olduğunu belirtti.

"Önceliğimiz kadınlar ve kız çocukları"
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru, Birleşmiş Milletlerin her fonunun kendi alanında çalıştığını, kendilerinin de BM organı UNFPA olarak daha çok kadın ve kız çocukları üzerine çalıştığını ve Suriye konusunda da bu alanlara göre müdahale edildiğini anlattı.
"Bizim çalışma alanımızda önceliğimiz kadınlar ve kız çocukları" diyen Çelik, UNFPA´nın SGDD ve MUDEM iş birliği ile yürüttüğü Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri´nde, kadınların güçlenmesini sağladıklarını belirterek bu merkezlerde kadınlara danışmanlık verildiğini, farkındalık arttırıcı ve bilgilendirici etkinlikler düzenlediklerini ve merkezlerin ileride Sağlık Bakanlığına devrederek, böyle işletilmesini sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. 19 ilde 20 sosyal hizmet merkezi, 35 kentte kadın sağlığı merkezinin olduğunu belirten Çelik, kadınların sosyal yaşama katılmalarının kendileri için çok önemli olduğunu çünkü sığınmacı kadınların her zaman böyle bir fırsatları olmayabileceğini söyledi.
Türkiye´de 3 milyon 600 bin sığınmacının olduğunu anlatan Özüduru, “Bunlardan üreme çağındaki kadın-kız çocuğu sayısı 900.000. 110.000 kişi de hamile. 1milyon 500 bin kişi, 15-30 yaş aralığında. BM Nüfus Fonu olarak 363.071 üreme sağlığı hizlmeti, 378.811 kişiye cinsel ve toplumsal cinsiyet temelli şiddet hizmeti verildi; 617.725 Suriyeliye de hijyen seti dağıtımı yapıldı." dedi. Özüduru, "Biz kadınların bizim yaptığımız çalışmalara bağımlı olmasını istemiyoruz. İstiyoruz ki kadınlar kendi ayakları üzerinde dursun, telefonla konuşabilsinler. Bir hastaneye gittiklerinde Türkçe olarak kendi dertlerini anlatabilsinler. Türkçe derslerine bu sebeple çok önem veriyoruz” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı ile ortak oldukları projelerde bürokrasinin ağır işlediğini, özel kuruluşlarla yürütülen projelerde ise bunun çok hızlı gerçekleştiğini belirten Özüduru, sığınmacıların çocuk yaşta evlendirildiğini, çocuk yaşta hamile kalan sığınmacıların suç olması nedeniyle ve sınırdışı edilmemek için saklandığını, bu tür durumların bildirimi (hastane ve sağlık görevlireninin ihbarını zorunlu kılan) gerektiren suçu oluşturduğunu söyledi. Suriyeli sığınmacılar arasında önemli bir oranda çocuk yaşta evlilik ve çocuk yaşta hamilelik olduğunu ifade eden Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru, "Bu konuda bir istatislik yakalamak çok zor. Bizim böyle bir araştırmamız da yok" dedi. BM Nüfus Fonu Türkiye İletişim Uzmanı Özüduru, bir soru üzerine hamile olan sığınmacılardan kaçının ´çocuk´ olduğu sorusuna "Elimizde veri yok" diye yanıt verdi.

"Bu toplumun sismograflarıyız”
Anadolu topraklarının her zaman göçmenlere ev sahipliği yaptığını anlatan ve Rusya devriminde ´beyayaz Ruslar´ı, Afganları kimsenin hatırlamadığını, çünkü onların ´bizden biri olduğunu´ belirten Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, "Ama onlar küçük gruplardı ve kültüre adapte oldular. Suriyeliler ise sayısal olarak çok" dedi. Köyden kente göçün de kentleşmede toplumsal sorun yarattığını anlatan Bildirici, "Bu bir sosyal sorun. Ama biz ne yapacağız? Gazeteciler olarak bizim sosyal sorunun çözümüne zarar vermek değil, katkı vermemiz lazım" değerlendirmesini yaptı.
"Medya ve etik" üzerine değerlendirmede bulunan ve medyada nefret söylemi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri dile getirip, iyi örnekler kadar kötü erneklerin de olduğunu belirten Bildirici, “Bizim için mevzuattaki kavramlar önemli değil, çünkü biz devlet adamı değiliz. Bizi sığınmacı ve mülteci kavramları bağlar. Mültecilik, sığınmacılara verilen bir kavram ama mülteciler de kullanılabilinir. Medeni bir ülkenin, medeni gazetecileri olarak evrensel ilkelerle yaptığımızı savunan insanlar olmalıyız. O zaman nefret türü söylemlerden kaçınmalı, uzak durmalıyız. Çünkü bu tür nefret söylemi içeren haberler yaparsak, insanların birbirlerine düşmelerini, kavgaları azaltmış olmuyor, tam tersi artmasına neden oluyoruz. Herkes ülkemizde depremler olduğunda neler yaşanabileceğini gördü, empati kurabildi. Bugün azınlıklara karşı işlenen nefret söylemi şimdi yer değiştirdi ve Suriyeliler ön sıralarda yer almaya başladı. Nefret söyleminin hedefi olan gruplarda ilt sırayı Yahudiyer, ikinci Suriyeliler, üçüncü sırada da Yunanlılar yer alıyor. Bizim empati kurabilmemiz, Suriye´den gelen insanların yaşadıklarını anlamamız için böyle bir deneyim yaşamanıza gerek yok. Onları anlayabilmeliyiz. Yapılması gereken, her şeyini kaybetmiş insanların yaşama tutunma çabasına katkı vermemizdir. Onları angılamamız, anlamamız ve ona göre haber yapmamız gerekiyor. Biz gazeteciyiz. İnsanlar arasında empati geliştirebiliriz. Onları hissedebilir, insanlara bu hissi yaşatabiliriz. Çünkü biz bu toplumun bir yerde sismograflarıyız. Evrensel gazetecilik kriterleri Suriyelilere karşı farklı bir kriter değildir” dedi.

"Gazetecilik insan mesleğidir"
Bazı gazetecilerin kafalarındaki olumsuzluğu habere yansıttığını ve haberle topluma aktardığını ifade eden Faruk Bildirici, haberde insanların uyruğu, yaşı, cinsiyeti, mesleği ancak haberin temel unsuru olduğu zaman yansıtılmasını gerektiğini, temel unsur değilse kimliğini, aidiyetini heberi koymamak gerektiğini söyledi. Bildirici, "Koysak bile haberin başlığı olmamalı. Somut bilgi ve belgeye dayanmayan şey, habere yansımamalı. Kişisel kanatlerimizi yazdığımız bir haber, okur tarafından bilgi ya da belgeyle dayalı olarak algılanır. Bu nedenle haberlerde bazı unsurları haberin başına çıkarırken dikkat edilmesi gerektir. Biliyorsun insanlar çoğu zaman haberlerin başlıklarını okuyor, devamını okumuyor. Böyle olduğunda sadece haberin başını okuyan insan oradan konuyu yanlış algılayabilir. Temel olarak konuyu bir iki cümlede özetleyebilirim. Bizim mesleğimiz insan mesleği. Biz gazeteciyiz, insanız. Bu mesleği sadece insanlar için yapıyoruz. İnsanlara bilgi veriyoruz ki o insanlardan bilgileri alsınlar kendi hayatlarını doğru yönlendirsinler. İşin özü bu. Kim olursa olsun, nereden gelirse gelsin, hangi gruptan, hangi ulustan, hangi aidiyeti taşıyorsa taşısın insanı korumak zorundayız. Dili dönüştürmek, aslında zihni dönüştürmeyi getirir."
Kaynak:

Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
International Gastronomi Macao 2019, Çin´de düzenlenecek
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi