12 bin kişiye ´maske cezası´
Covid-19 Tedbirleri Genelgesi kapsamında Hatay´da yapılan denetimlerde 12 bin kişiye ´maske ve mesafe´ cezası kesildi.
Tarih: 22.10.2020 11:32:15

Akın Bodur/İskenderun

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı tüm illerde bir hafta içerisinde her gün denetim yapılması isteği üzerine Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu ve 15 ilçe kurulunun aldığı aynı yönde karar üzerine denetimler de sürüyor. Gazetemizin edindiği bilgiye göre, İskenderun´da korona vakası, bir buçuk ay öncesine oranla 1/5 oranında azaldı.

En çok vaka ´aile içinde´
İskenderun´da mas ke-mesafe ve hijyen denetimine yönelik denetlemeler sürerken, kentte yaşanan korona artısındaki en büyük nedenler arasında aile içi bulaş olduğu ifade edildi. Edinilen bilgiye göre, aile içinde 46, 31 ve 26 kişiye bulaşan korona vakası olduğu da ifade edildi. Aile içindeki bulaş sayıları da maske, mesafe ve hijyen kuralı ihlalinin hangi sonuçlara yol açtığını sergiliyor. İskenderun´da karantina kapsamında kullanılan kredi yurtlar kurumu yurdunun 1.200 kişilik olduğu ve karantina kapsamında 200 kişinin bulunduğunu öğrenilirken, izolasyon altında tutulanların giderlerinin AFAD, kızılay ve bakanlık tarafından karşılandığı biliniyor. İskenderun´da ilkbahar aylarında vaka sayısının ´sıfır´lanmış, yaz ayları ve kontrollü sosyalleşme ile seyahat gibi birçok yasağın kalkması sonrasında vaka sayısında artış yaşanmıştı. Kentte vaka sayısının yeniden sıfırlanması için denetimlerin sürdüğü ve yurttaşların ´maske, mesafe ve temizlik´ kuralına uyması ve bu konuda hassas olması istendi.

Milletvekili Yayman da ´korona´
Hatay Milletvekilleri korona hastalığına yakalanmaya devam ediyor. hatay Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi, hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Güzelmansur´un ardından Hüseyin Yayman da korona hastalığına yakalandı. Ankara´da parlamenterlere yapılan korona desti pozitif çıkan milletvekili Yayman, evinde tedavi görüyor. Milletvekili Hüseyin Yayman, korona testinin pozitif çıkmasına ilişkin yaptığı sosyal paylaşımda, "TBMM Hastanesinde yapılan Covid-19 testim pozitif çıkmıştır. Çok şükür genel durumum iyi. Kendimi iyi hissediyorum. Doktorlarımın tavsiyesi doğrultusunda tedavi sürecimi evde geçiriyorum" ifadesine yer verdi.

Karantinada olana bin lira yardım
Öte yandan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, ilçede Covid-19 teşhisi konan her hasta için kişinin dış ortam ile temasını kesmek amacıyla ve temel ihtiyaç malzemeleri temininde sorun yaşamaması amacıyla ekonomik durumuna bakılmaksızın muhtarların da referansı dahilinde 1.000in TL nakdi veya ayni yardım yapıldığını belirtti. Halkın maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmesini isteyen Yönden, kaymakamlığın resmi sosyal iletişim sitesinden yaptığı açıklamada, "Teşhisi konan kişi ve kişiler evinde kalmayı istememesi halde ise kaymakamlığımız uhdesinde ve Türk Kızılay İskenderun Şubesi finansörlüğünde KYK Yurdu yatakhanesinde misafir olarak kabul edilmekte ve hekimlerimiz kontrolünde karantina sürecini tamamlaması sağlanmaktadır. Güzel günlere erişmek bugünlerde ki titizlik, sabır ve dikkatimiz ile mümkün olacaktır" görüşünü kaydetti.
Kaynak:

Kadın Fidan Yaşam ormanının ilk fidanları dikildi
Kadın Fidan Yaşam ormanının ilk fidanları dikildi
Her kadın bir fidanla yaşatılacak
Platformun açıklamasına ´pandemi yasağı´
Platformun açıklamasına ´pandemi yasağı´
Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü
Koronaya karşı en iyi koruma ´ev´
Koronaya karşı en iyi koruma ´ev´
Yörede koronavirüs hastası sayısındaki artış sürüyor.
Yılda 11 bin çocuk cezaevine giriyor
Yılda 11 bin çocuk cezaevine giriyor
Dünya Çocuk Hakları Günü
Taraftarlar derneğinin ziyareti
Taraftarlar derneğinin ziyareti
Hatay Spor Taraftarlar Derneği Başkanı Sadullah Ergin ile derneğin Belen ve İskenderun sorumluları Erhan Çelik ve Ahmet Görür, Hatayİl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat´ı ziyaret etti.
Kulüp yönetiminin kaymakam ziyareti
Kulüp yönetiminin kaymakam ziyareti
İskenderun Efsane Spor Kulübü yönetimi, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´yı ziyaret etti.
KYK borcuna düzenleme istedi
KYK borcuna düzenleme istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, KYK borçlusu öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulup çalışamadığını, ancam bKYK borçları nedenille haklarında icra takibi olduğunu belirterek, buna karşı düzenleme yapılmasını istedi.
ERC Group, inşaat projesini tanıttı
ERC Group, inşaat projesini tanıttı
ERC Group (Ercan Grup), İskenderun´da planladığı 16 katlı binanın yapımına başladı.
Her nesil, onların eseri
Her nesil, onların eseri
24 Kasım Öğretmenler Günü dün kutlandı
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü
Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü.
HBB: Üreticiyi desteklemeyi sürdüreceğiz
HBB: Üreticiyi desteklemeyi sürdüreceğiz
Hatay´da kırsal kalkınma projelerini hayata geçirdiklerini belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Yayladağı ve Samandağlı üreticiler ile bir araya geldi.
Korona, önlem alınmazsa ´ayırıyor´
Korona, önlem alınmazsa ´ayırıyor´
Koronavirüs salgını artarak devam ederken, eğitime 1 hafta ara verilen ve önceki gün açılması beklenen okulların yıl sonuna kadar kapalı kalması ve eğitimin uzaktan yapılmasına karar verildi.
Okul duvarına grafiti çalışması
Okul duvarına grafiti çalışması
CHP Payas İlçe Başkanlığı, kentte ziyaretlerle vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor.
Polisten uyuşturucu operasyonu
Polisten uyuşturucu operasyonu
İskenderun ve Arsuz´da polis uyuşturucuya yönelik operasyon düzenledi. Hatay Valiliği, Arsuz´da bir kişinin evinde kenevir yetiştirmek üzere sera şeklinde bir düzenek kurduğunu bildirdi.
Başkandan TGC temsilciliğine ziyaret
Başkandan TGC temsilciliğine ziyaret
İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) İskenderun Temsilciliğini ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi