13 okula daha ´temiz belgesi´
Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yüz yüze eğitimi 5. ve 9. sınıfları da dahil ederek genişletirken, kentteki okullara ´Okulum Temiz Belgesi´ sertifikası verilmeye devam ediliyor.
Tarih: 5.11.2020 13:47:47

Akın Bodur/İskenderun

Kentte Esentepe Anaokulu, Demirçelik Anaokulu, Dr. Gani Bahadırlı 75. Yıl Anaokulu, İskenderun Anaokulu, Nene Hatun Anaokulu, Semiha Kibar Anaokulu, Şehit Aşbüke Öğretmen Anaokulu, Hayriye Ahmet Açıkgöz İlkokulu, Mevlana İlkokulu, Mithat Paşa İlkokulu, Sarıseki İlkokulu ve Beş Temmuz İlkokuluna da ´Okulum Temiz Belgesi´ sertifikası verildi. Okullarda daha önce ana sınıfları ile 1., 2., 3. 4., 8. ve 2. sınıflar eğitime başlamıştı. İskenderun´da 149 eğitim kurumunda 56.558 öğrenci eğitim alıyor.
Eğitim kurumlarında ve sunulan eğitim hizmetlerinin standart kazanabilmesi için, ülkenin kalite kontrol alanında marka kuruluşu Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile iş birliği yapılarak yayımlanan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu” rehberliğinde, okullar tarafından yürütülen çalışmaların yerinde kontrolü için yapılan tetkik çalışmaları sonucunda Okulum Temiz Belgesi almaya hak kazanan okullara belgeleri, İskenderun Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu ve şube müdürü Ahmet Yanmaz tarafından verildi. Törene tetkik çalışmalarda görev alan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı Kerem Deveci de katıldı.

İskenderun´daki okulların tamamına yakınının standartları sağlayıp Okulum Temiz Belgesi almak için başvuruda bulunduğunu belirten İskenderun Milli Eğitim Müdürlüğü, hHijyen şartlarının sağlanarak, Covid-19 ve benzeri salgınlara karşı güvenli eğitim ortamları oluşturulması için yapılan çalışmaların yerinde kontrol edilmesi süreci ve belgelendirme işlemleri devam edildiğini belirtti.
Öte yandan öğrencilerin okullarda uygulanması gereken covid-19 tedbirleri konusunda farkındalık kazanması için hazırlanan 4 kamu spotu televizyon kanallarında yayınlanmaya başladı. Videolarda, covid-19 sürecinde okullarda dikkat edilmesi gerekenler öğrenciler tarafından anlatılıyor. Doğru maske takma, sosyal mesafe, ellerin 20 saniye boyunca yıkanması ve ortak kullanılan eşyaların temizliğinin öneminin vurgulandığı videolarda; sınıfların havalandırılması, oyun oynamak ve sohbet için havadar alanların tercih edilmesi gibi konularda uyarılarda bulunuluyor. Kamu spotlarında öğrencilerin covıd-19 riskinden korunmaları için okulda kaldıkları süre boyunca el yıkama, maske, sosyal mesafe, sınıfı havalandırma, temassız oyun oynama gibi temel önlemlere yer veriliyor. Kamu spotlarında öğrencilerin fizyolojik ve ruh sağlığı da gözetilerek, okulda uyması gereken kurallar, animasyon karakterlerin aracılığıyla anlatılıyor.
Kaynak:

YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ÖSYM´nin resmi internet sitesinden dün sabah açıklandı.
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
2021 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçları, Milli Eğitim bakanlığının ´http://www.meb.gov.tr´ adresinden ilan edildi.
İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2020-2021 akademik dönemi mezunlarını gerçekleştirilen Mezuniyet Töreni ile uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadiriye Yırtıcı, proje kapsamında Eylül 2021´den itibaren öğrenci ve öğretmen eğitimlerinin başlayacağını ve öğrencilerle birlikte yurtdışı hareketliliklere katılacaklarını belirtti.
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´daki spor kompleksi ve yaşam merkezinde ücretsiz yaz spor kurslarının devam ettiğini bildirdi.
İSTE´de İHA eğitimi
İSTE´de İHA eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitim ve ehliyet kurslarının 7 Temmuz´da yüz yüze başlayacağını açıkladı.
"Kamusal hizmet olan eğitim hakkına ulaşmak güçleşti"
"Kamusal hizmet olan eğitim hakkına ulaşmak güçleşti"
Eğitim Sen, öğretim yılını değerlendirdi
Yalçın´ın çalışmasına ´ödül´
Yalçın´ın çalışmasına ´ödül´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mühendislik Temel Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ergin Yalçın´ın çalışması, AOSB tarafından ödüllendirildi.
Şırtak´tan Antakya´ya ´bilim merkezi´ ziyareti
Şırtak´tan Antakya´ya ´bilim merkezi´ ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yapımı Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antakya Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilen Antakya Bilim Merkezinde, ´bilim merkezi gezisi´ nedeniyle Şırnak´ın Uludere ilçesindeki Şenoba Üçtepe Ortaokulundan Antakya´ya gelen bilim sınıfı öğrencileriyle bir araya geldi.
Açıktan atanan 17 memur eğitimini tamamladı
Açıktan atanan 17 memur eğitimini tamamladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) açıktan atanarak göreve başlayan 17 aday memurun Aday Memur Temel Eğitimi ve Aday Memur Hazırlayıcı Eğitimi tamamlandı.
Rifaioğlu´na araştırma desteği
Rifaioğlu´na araştırma desteği
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mert Nezih Rifaioğlu´nun çalışması, ICCROM´dan destek aldı.
İLKSAN temsilcilik seçimi cumartesi günü
İLKSAN temsilcilik seçimi cumartesi günü
İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığının (İLKSAN), Hasan Ali Yücel´in Milli Eğitim Bakanı, İsmail Hakkı Tonguç´un İlköğretim Genel Müdürü olduğu 1943 yılında kurulduğunu belirten Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, sandığın (İLKSAN); konut, sağlık, doğum, ölüm, ilköğrenim gibi en çok sıkıntı çekilen konularda üyelerine hizmet verdiğini belirtti.
18 yılda 789 okul, 8.840 derslik
18 yılda 789 okul, 8.840 derslik
AKP iktidarı boyunca bütçeden en çok pay ayrılan yatırım alanlarının başında eğitim geldiğini belirten Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, ülkede son yıllarda eğitime yapılan yatırımdaki artış yaşandığını ve bu artıştan İskenderun, Belen ve Arsuz´un da payını aldığını belirtti.
Eğitim Bir Sen´den açıklama
Eğitim Bir Sen´den açıklama
Eğitim Bir Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Benli, kentte örgütlü bir sendikanın İSTE´de üye yapılanması, sendika üye sayısı ve yetki sürecine yönelik yaptığı suç duyurusuna ilişkin açıklamada bulundu.
Okulların AB projesi
Okulların AB projesi
İskenderun, Dörtyol, Antakya, Hassa´daki bazı okullar, AB projesi kapsamında farklı ülkelerden ortak proje etkinlikleri yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi