13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
Antakya´da düzenlenen 13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresinde ´Glokal Krizler Çağında Eğitim Araştırmaları: Göç, Çeşitlilik ve Bütünleşme" teması uluslararası alanda çalışan akademisyenlerin katılımıyla yapıldı.
Tarih: 14.9.2020 10:21:57

Antakya/SES

Kongre, Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliği ile düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Eğitim Araştırmaları Birliği, Dünya Eğitim Araştırmaları Birliği, Uluslararası Eğitimciler Birliği ve Uluslararası Nitel Araştırmalar Birliği desteği ile Antakya´da düzennen kongre, MKÜ Atatürk Konferans Salonunda Prof. Dr. Mehmet Turan ve Doç. Dr. Hakan Dedeoğlu eş başkanlığında gerçekleştirildi. Kongreye konuşmacı olarak, Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yunus Eryaman, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad Demirli, University of Complutense Madrid Prof. Dr. Gonzalo Jover Olmeda ve Avrupa Komisyonu Jean Monnet Profesörü&Londra Metropolitan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alistair Ross online katıldı.
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen´in de katıldığı kongrenin açılışında, MKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Turan konuşurken, Prof. Dr. Demirli, "Eğitimde çeşitlilik ve bütünleşme bağlamında Türkiye Maarif Vakfının faaliyetleri" üzerine konuşma yaptı ve vakfın eğitim metotları hakkında bilgi verdi. Türkiye Maarif Vakfının, TBMM tarafından çıkarılan özel bir kanunla 2016 yılında kurulduğunu, kar amacı gütmeyen bir eğitim vakıf olduğunu ve insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmeti verdiğini ifade eden Demirli, Türkiye´nin eğitim alanında dünyaya açılan penceresi ve ülkemizin kültür ve medeniyet birikimini dünya kültürleri ile buluşturmayı amaçladığını belirten Prof. Dr. Demirli, şunları söyledi: "Vakıf, insanlığın ortak birikim ve değerlerini kendi değerleri addeder. Anadolu´nun kadim irfan geleneğini evrensel insanlık mirasıyla buluşturur. 193 ülkenin çocuk ve gençlerini, kendi potansiyel öğrencisi, eğitimcilerini de kendi potansiyel eğitimcisi olarak görür. Ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için temel unsurun nitelikli insan gücü olduğuna inanır. Çalışmalarını ´Türkiye´nin eğitimde dünyaya açılan penceresi´ mottosuyla sürdürmektedir. Türkiye´de ´Eğitimin uluslararasılaştırılması´ stratejisine hizmet eder. Bu kapsamda şu ana kadar 42 ülkede, 332 okul ve 10 eğitim merkezi, 1 üniversite, 42 öğrenci yurdu ile toplam 37.017 öğrenciye eğitim verirken, 104 ülkeyle resmî temas, 52 ülkede temsilcilik ve 67 ülkede faaliyet gösteriyor. Uluslararası eğitim fuarları düzenleyerek şu ana kadar 6 farklı ülkede farklı zamanlarda Türkiye Eğitim ve Kültür Fuarılar düzenlendi. Türk nüfusunun yoğun olduğu yerlerdeki öğrencilerin akademik başarılarını artırmak ve kültürel bağları güçlendirmek için kurslar ve etüt merkezlerini faaliyete geçirir. Faaliyet gösterilen ülkelerde ´Türkiye çalışmaları´ ve benzeri çalışmaları destekler ve Türkiye algısının olumlu yönde gelişmesi için çalışmalar düzenler. Dünyada Türkiye´nin eğitim kurumlarını tanıtır, uluslararası eğitim ajansı işlevini üstlenir. Türkiye Maarif Vakfının kalite felsefesi, Vakfın misyon ve vizyonu doğrultusunda, eğitim felsefesinde yer alan dünyaya erdemli insan yetiştirmek için belirlenen standartları kurumun tüm organlarında uygulamak, eğitim yönelimleri çerçevesinde yeni standartlar tanımlamak ve var olan standartları sürekli geliştiren değer odaklı bir kurum kültürü oluşturur. Vakfı 2020-2023 Stratejik Planı´nda, kurum kültürü ve kalitesinin geliştirilmesi, finansal yeterliliğin sağlanması, insan kaynağının güçlendirilmesi ve eğitimde uluslararası bir marka olunması, stratejilerini benimseyerek çalışmalarını sürdürerek, 2023´te Birleşmiş Milletler´e üye ülkelerin en az yarısında faaliyete geçmesi hedefledi."
Kaynak:

YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ÖSYM´nin resmi internet sitesinden dün sabah açıklandı.
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
2021 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçları, Milli Eğitim bakanlığının ´http://www.meb.gov.tr´ adresinden ilan edildi.
İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2020-2021 akademik dönemi mezunlarını gerçekleştirilen Mezuniyet Töreni ile uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadiriye Yırtıcı, proje kapsamında Eylül 2021´den itibaren öğrenci ve öğretmen eğitimlerinin başlayacağını ve öğrencilerle birlikte yurtdışı hareketliliklere katılacaklarını belirtti.
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´daki spor kompleksi ve yaşam merkezinde ücretsiz yaz spor kurslarının devam ettiğini bildirdi.
İSTE´de İHA eğitimi
İSTE´de İHA eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitim ve ehliyet kurslarının 7 Temmuz´da yüz yüze başlayacağını açıkladı.
"Kamusal hizmet olan eğitim hakkına ulaşmak güçleşti"
"Kamusal hizmet olan eğitim hakkına ulaşmak güçleşti"
Eğitim Sen, öğretim yılını değerlendirdi
Yalçın´ın çalışmasına ´ödül´
Yalçın´ın çalışmasına ´ödül´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mühendislik Temel Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ergin Yalçın´ın çalışması, AOSB tarafından ödüllendirildi.
Şırtak´tan Antakya´ya ´bilim merkezi´ ziyareti
Şırtak´tan Antakya´ya ´bilim merkezi´ ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yapımı Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antakya Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilen Antakya Bilim Merkezinde, ´bilim merkezi gezisi´ nedeniyle Şırnak´ın Uludere ilçesindeki Şenoba Üçtepe Ortaokulundan Antakya´ya gelen bilim sınıfı öğrencileriyle bir araya geldi.
Açıktan atanan 17 memur eğitimini tamamladı
Açıktan atanan 17 memur eğitimini tamamladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) açıktan atanarak göreve başlayan 17 aday memurun Aday Memur Temel Eğitimi ve Aday Memur Hazırlayıcı Eğitimi tamamlandı.
Rifaioğlu´na araştırma desteği
Rifaioğlu´na araştırma desteği
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mert Nezih Rifaioğlu´nun çalışması, ICCROM´dan destek aldı.
İLKSAN temsilcilik seçimi cumartesi günü
İLKSAN temsilcilik seçimi cumartesi günü
İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığının (İLKSAN), Hasan Ali Yücel´in Milli Eğitim Bakanı, İsmail Hakkı Tonguç´un İlköğretim Genel Müdürü olduğu 1943 yılında kurulduğunu belirten Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, sandığın (İLKSAN); konut, sağlık, doğum, ölüm, ilköğrenim gibi en çok sıkıntı çekilen konularda üyelerine hizmet verdiğini belirtti.
18 yılda 789 okul, 8.840 derslik
18 yılda 789 okul, 8.840 derslik
AKP iktidarı boyunca bütçeden en çok pay ayrılan yatırım alanlarının başında eğitim geldiğini belirten Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, ülkede son yıllarda eğitime yapılan yatırımdaki artış yaşandığını ve bu artıştan İskenderun, Belen ve Arsuz´un da payını aldığını belirtti.
Eğitim Bir Sen´den açıklama
Eğitim Bir Sen´den açıklama
Eğitim Bir Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Benli, kentte örgütlü bir sendikanın İSTE´de üye yapılanması, sendika üye sayısı ve yetki sürecine yönelik yaptığı suç duyurusuna ilişkin açıklamada bulundu.
Okulların AB projesi
Okulların AB projesi
İskenderun, Dörtyol, Antakya, Hassa´daki bazı okullar, AB projesi kapsamında farklı ülkelerden ortak proje etkinlikleri yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi