13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
Antakya´da düzenlenen 13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresinde ´Glokal Krizler Çağında Eğitim Araştırmaları: Göç, Çeşitlilik ve Bütünleşme" teması uluslararası alanda çalışan akademisyenlerin katılımıyla yapıldı.
Tarih: 14.9.2020 10:21:57

Antakya/SES

Kongre, Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliği ile düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Eğitim Araştırmaları Birliği, Dünya Eğitim Araştırmaları Birliği, Uluslararası Eğitimciler Birliği ve Uluslararası Nitel Araştırmalar Birliği desteği ile Antakya´da düzennen kongre, MKÜ Atatürk Konferans Salonunda Prof. Dr. Mehmet Turan ve Doç. Dr. Hakan Dedeoğlu eş başkanlığında gerçekleştirildi. Kongreye konuşmacı olarak, Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yunus Eryaman, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad Demirli, University of Complutense Madrid Prof. Dr. Gonzalo Jover Olmeda ve Avrupa Komisyonu Jean Monnet Profesörü&Londra Metropolitan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alistair Ross online katıldı.
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen´in de katıldığı kongrenin açılışında, MKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Turan konuşurken, Prof. Dr. Demirli, "Eğitimde çeşitlilik ve bütünleşme bağlamında Türkiye Maarif Vakfının faaliyetleri" üzerine konuşma yaptı ve vakfın eğitim metotları hakkında bilgi verdi. Türkiye Maarif Vakfının, TBMM tarafından çıkarılan özel bir kanunla 2016 yılında kurulduğunu, kar amacı gütmeyen bir eğitim vakıf olduğunu ve insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmeti verdiğini ifade eden Demirli, Türkiye´nin eğitim alanında dünyaya açılan penceresi ve ülkemizin kültür ve medeniyet birikimini dünya kültürleri ile buluşturmayı amaçladığını belirten Prof. Dr. Demirli, şunları söyledi: "Vakıf, insanlığın ortak birikim ve değerlerini kendi değerleri addeder. Anadolu´nun kadim irfan geleneğini evrensel insanlık mirasıyla buluşturur. 193 ülkenin çocuk ve gençlerini, kendi potansiyel öğrencisi, eğitimcilerini de kendi potansiyel eğitimcisi olarak görür. Ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için temel unsurun nitelikli insan gücü olduğuna inanır. Çalışmalarını ´Türkiye´nin eğitimde dünyaya açılan penceresi´ mottosuyla sürdürmektedir. Türkiye´de ´Eğitimin uluslararasılaştırılması´ stratejisine hizmet eder. Bu kapsamda şu ana kadar 42 ülkede, 332 okul ve 10 eğitim merkezi, 1 üniversite, 42 öğrenci yurdu ile toplam 37.017 öğrenciye eğitim verirken, 104 ülkeyle resmî temas, 52 ülkede temsilcilik ve 67 ülkede faaliyet gösteriyor. Uluslararası eğitim fuarları düzenleyerek şu ana kadar 6 farklı ülkede farklı zamanlarda Türkiye Eğitim ve Kültür Fuarılar düzenlendi. Türk nüfusunun yoğun olduğu yerlerdeki öğrencilerin akademik başarılarını artırmak ve kültürel bağları güçlendirmek için kurslar ve etüt merkezlerini faaliyete geçirir. Faaliyet gösterilen ülkelerde ´Türkiye çalışmaları´ ve benzeri çalışmaları destekler ve Türkiye algısının olumlu yönde gelişmesi için çalışmalar düzenler. Dünyada Türkiye´nin eğitim kurumlarını tanıtır, uluslararası eğitim ajansı işlevini üstlenir. Türkiye Maarif Vakfının kalite felsefesi, Vakfın misyon ve vizyonu doğrultusunda, eğitim felsefesinde yer alan dünyaya erdemli insan yetiştirmek için belirlenen standartları kurumun tüm organlarında uygulamak, eğitim yönelimleri çerçevesinde yeni standartlar tanımlamak ve var olan standartları sürekli geliştiren değer odaklı bir kurum kültürü oluşturur. Vakfı 2020-2023 Stratejik Planı´nda, kurum kültürü ve kalitesinin geliştirilmesi, finansal yeterliliğin sağlanması, insan kaynağının güçlendirilmesi ve eğitimde uluslararası bir marka olunması, stratejilerini benimseyerek çalışmalarını sürdürerek, 2023´te Birleşmiş Milletler´e üye ülkelerin en az yarısında faaliyete geçmesi hedefledi."
Kaynak:

Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Dr. Türkay Dereli´nin sürpriz bir istifayla Hasan Kalyoncu Üniversitesi´ne geçişi üzerine İSTE rektörlüğe vekalet eden Prof. Dr. Tolga Depçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen atandı
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Mart ayında koronavirüs salgını dolayısıyla kesintiye uğrayan eğitim-öğretimin yeni dönemi okul öncesi ve birinci sınıflar için bugün önlemlerle başlayacak.
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Ünsal, hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim için gerekli hazırlıkları tamamlanmamış olmasını eleştirdi, bunun salgın riskinin daha da büyümesine neden olacağı uyarısında bulundu.
Okul servislerine destek istedi
Okul servislerine destek istedi
Milletvekili Suzan Şahin: 6 aydır kontak kapatan servis şoförleri iflasın eşiğinde
Ek ders ücretini hatırlattı
Ek ders ücretini hatırlattı
Bayrakdar: Uzaktan eğitim sürecinde ders ve ek ders görevleri yapılmış sayılmalıdır
Lokomotif sektörler İSTE programında
Lokomotif sektörler İSTE programında
YÖK, İSTE bünyesinde 1 yeni doktora ve 1 yeni yüksek lisans programına onay verdi.
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun açıkladığı 14 maddelik çağrıyı bu kez partinin il başkanları düzenledikleri eş zamanlı toplantı ile kamuoyuyla paylaştı.
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından mekanda erişilebilirlik alanında yapılan derecelendirme sonrası İSTE´nin 3 turuncu bayrak ödülü birden almaya hak kazandığı belirtildi.
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Bin 190 geçici işçi için son başvuru tarihi yarın. Başvurular İŞKUR E-Şube ve ALO170 üzerinden yapılacak.
Online yetenek sınavı
Online yetenek sınavı
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında yapıldı
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Amanos Roket Takımının, Tuğrul-01 isimli roketiyle TEKNOFEST´20 de başarılı bir atış yaptığını açıkladı.
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Senatosu, üniversitelerde 2020-2021 eğitim-öğretim 1 Ekim´de başlaması beklenirken, Güz döneminde öğretimin uzaktan olmasına karar verdi.
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İskenderun Teknik Üniversitesine (İSTE) Rektörvekili Prof. Dr. Tolga Depci, yeni eğitim yılında eğitimin uzaktan mı yoksa, yüz yüze mi olacağı konusunda şimdiden netlik bulunmadığını, bununla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti.
Okullar eğitime hazır mı?
Okullar eğitime hazır mı?
Eğitim Sen İskenderun Şubesi. MEB ve okul yönetimlerine soru yöneltti
"İSTE Olarak Teknofest 20´ye iddialı hazırlandık"
"İSTE Olarak Teknofest 20´ye iddialı hazırlandık"
Teknofest´20 de; 175 Üniversite arasında proje başvuru sayısı oranlamasında dördüncü olan İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) festivale hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi