145 yıldır suskun
İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semir Över, 12 Kasım´da meydana gelen ve merkez üssü Irak´ın Halepçe kenti olan 7.3 büyüklüğünde deprem ile ilgili değerlendirmede bulundu.
Tarih: 28.11.2017 10:16:22

İskenderun/SES

 ´Bu deprem ülkemizde etkin olan bir fayı tetikler mi?´ sorusunu yanıt veren Prof. Dr. Över, Türkiye´nin tektonik/jeodinamik konumuna baktığımızda, Arabistan, Afrika ve Avrasya levhalarının hareketlerinin ülkedeki etkin fayların deprem üretme potansiyellerini kontrol ettiğinin görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Över, "Doğuda, Arabistan levhası yılda iki santimetreye yakın kuzeye hareket ederek, Türkiye´nin doğusunu ve İran´ın batısını sıkıştırmakta. Arabistan levhasının bu hareketi 23 Ekim 2011 tarihinde Van´da 7.2 büyüklüğünde ve 12 Kasım 2017´de Halepçe´de 7.3 büyüklüğünde iki yıkıcı deprem meydana getirmiştir. Her iki depremin meydana geldiği fayların tektonik konumları farklı ve birbirlerini etkileme durumları söz konusu değil. Ancak, iki depreme neden olan kaynak aynıdır ve Arabistan levhasının kuzeye hareketidir. Bu hareket ülkemizde önemli iki levha sınır fayları boyunca büyük depremlere yol açmakta. Ülkemizin iki sınır fayı vardır. Birincisi; Doğuda Karlıova´dan (Erzincan) batıda Saroz körfezine kadar yaklaşık 1400 kilometre uzunluğunda doğrultu atımlı Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ), ikincisi ise Kuzeyde Karlıova´dan güneyde Hatay´a kadar yaklaşık 700 kilometre uzunluğunda doğrultu atımlı Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) dur” değerlendirmesinde bulundu.
Tarihsel depremler incelendiğinde ülkemizde 7.0 ve daha büyük yıkıcı depremlerin çok önemli bir kısmının bu faylar boyunca meydana geldiğini anlatan Över, “Bu faylar Arabistan levhasının hareketini taşıyarak, sınırladıkları Anadolu bloğunun batıya doğru kaymasına neden olmakta. Halepçe depremi bize Arabistan levhasının hareketinin devam ettiğini ve Doğu Anadolu bölgesi ile KAFZ ve DAFZ boyunca herhangi bir bölgede yıkıcı bir depremin her an olabileceğini söylemektedir. Tarihsel ve aletsel deprem katalogları incelendiğinde her iki levhanın sınır fayları boyunca sismik boşluk alanlarının olduğu görülmekte. KAFZ´nun batı ucunda yer alan İstanbul, ülkemizin önemli bir kenti olduğu için ön plana çıkmaktadır. Ancak, DAFZ´nun güney ucunda yer alan tamamı birinci derece deprem kuşağında yer alan ve üç levhanın sınır faylarının kesiştiği Hatay´da yaklaşık 145 yıldır yıkıcı deprem olmadı. Fayın bu segmentinde ciddiye alınması gereken bir sismik boşluk göze çarpmakta" dedi ve toplumun deprem bilinci ile refleksini sürekli açık tutacak araçların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: yıldır suskun
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Payas Belediyesinin stem merkezindeki lise öğrencisi Mustafa Tosun 3D yazıcı üretti.
İSTE, adaylara üniversiteyi tanıtacak
İSTE, adaylara üniversiteyi tanıtacak
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, ilk öğrencilerini almaya hazırlanıyor. Kentleşme, kentsel dönüşüm ve millet bahçeleri projeleri ile popülerliği giderek artan peyzaj mimarı ihtiyacı nedeniyle; kısa bir süre ünce kurulan, hızla gelişen ve bu yıl öğrenci almasına izin verilen Peyzaj Mimarlığı Bölümü´ne ilgi olmasının beklendiği ifade edildi.
"Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" projesine hibe desteği
"Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" projesine hibe desteği
Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz İlçe Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Dışişleri Bakanlığına bağlı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilmeye hak kazandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi