145 yıldır suskun
İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semir Över, 12 Kasım´da meydana gelen ve merkez üssü Irak´ın Halepçe kenti olan 7.3 büyüklüğünde deprem ile ilgili değerlendirmede bulundu.
Tarih: 28.11.2017 10:16:22

İskenderun/SES

 ´Bu deprem ülkemizde etkin olan bir fayı tetikler mi?´ sorusunu yanıt veren Prof. Dr. Över, Türkiye´nin tektonik/jeodinamik konumuna baktığımızda, Arabistan, Afrika ve Avrasya levhalarının hareketlerinin ülkedeki etkin fayların deprem üretme potansiyellerini kontrol ettiğinin görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Över, "Doğuda, Arabistan levhası yılda iki santimetreye yakın kuzeye hareket ederek, Türkiye´nin doğusunu ve İran´ın batısını sıkıştırmakta. Arabistan levhasının bu hareketi 23 Ekim 2011 tarihinde Van´da 7.2 büyüklüğünde ve 12 Kasım 2017´de Halepçe´de 7.3 büyüklüğünde iki yıkıcı deprem meydana getirmiştir. Her iki depremin meydana geldiği fayların tektonik konumları farklı ve birbirlerini etkileme durumları söz konusu değil. Ancak, iki depreme neden olan kaynak aynıdır ve Arabistan levhasının kuzeye hareketidir. Bu hareket ülkemizde önemli iki levha sınır fayları boyunca büyük depremlere yol açmakta. Ülkemizin iki sınır fayı vardır. Birincisi; Doğuda Karlıova´dan (Erzincan) batıda Saroz körfezine kadar yaklaşık 1400 kilometre uzunluğunda doğrultu atımlı Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ), ikincisi ise Kuzeyde Karlıova´dan güneyde Hatay´a kadar yaklaşık 700 kilometre uzunluğunda doğrultu atımlı Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) dur” değerlendirmesinde bulundu.
Tarihsel depremler incelendiğinde ülkemizde 7.0 ve daha büyük yıkıcı depremlerin çok önemli bir kısmının bu faylar boyunca meydana geldiğini anlatan Över, “Bu faylar Arabistan levhasının hareketini taşıyarak, sınırladıkları Anadolu bloğunun batıya doğru kaymasına neden olmakta. Halepçe depremi bize Arabistan levhasının hareketinin devam ettiğini ve Doğu Anadolu bölgesi ile KAFZ ve DAFZ boyunca herhangi bir bölgede yıkıcı bir depremin her an olabileceğini söylemektedir. Tarihsel ve aletsel deprem katalogları incelendiğinde her iki levhanın sınır fayları boyunca sismik boşluk alanlarının olduğu görülmekte. KAFZ´nun batı ucunda yer alan İstanbul, ülkemizin önemli bir kenti olduğu için ön plana çıkmaktadır. Ancak, DAFZ´nun güney ucunda yer alan tamamı birinci derece deprem kuşağında yer alan ve üç levhanın sınır faylarının kesiştiği Hatay´da yaklaşık 145 yıldır yıkıcı deprem olmadı. Fayın bu segmentinde ciddiye alınması gereken bir sismik boşluk göze çarpmakta" dedi ve toplumun deprem bilinci ile refleksini sürekli açık tutacak araçların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: yıldır suskun
´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
TED Hatay Koleji öğrencileri tarafından ´Değişen yüzyılda psikolojik danışman olmak´ konulu çalıştay düzenlendi.
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, “Yepyeni bir dinamiğe ve karaktere sahip Z kuşağı çocuklarının ebeveynleri olmak, onları anlayabilmek, kendi yetiştiriliş tarzımızdan çok daha farklı bir şekilde yaklaşabilmek, kimi zaman çok zorlu ve yorucu olabiliyor” dedi.
´Güvenin içi boş olmamalı´
´Güvenin içi boş olmamalı´
İskenderun Teknik Üniversitesi Yapı Öğrenci Topluluğu tarafından "İSTE-MİZ´18: Mühendislik ve İnovasyon Zirvesi” düzenlendi.
Uygulamalı girişimcilik kursu
Uygulamalı girişimcilik kursu
İskenderun´da girişimcilere yönelik eğitim verildi.
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Teknoloji ve AR-GE Uygulama Araştırma Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından törenle açıldı.
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
İskenderun´da ABİGEM işbirliğiyle ´müşteri ilişkileri yönetimi´ eğitimi yapıldı.
´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi ve Moral Psikolojik Danışmanlık işbirliğiyle, farkındalık yaratmak ve aileleri bilinçlendirmeye yönelik düzenlenen ´Çocuk ihmali ve istismarı´ adlı panel yapıldı.
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Bazı ilceme ve temaslarda bulunmak üzere iki günlük bir program için Hatay´a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) ziyaret etti.
Kurslar pazartesi başlıyor
Kurslar pazartesi başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı´nın koordinatörlüğünde geçen ay hayata geçirilen ´okuryazarlık seferberliği´ kapsamında İilçede başlatılan çalışmalar sürüyor.
´Mutluluk çaba ister´
´Mutluluk çaba ister´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle ´evlilik öncesi eğitim´ programı düzenlendi.
 AÖF dersleri İSTE´de
AÖF dersleri İSTE´de
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin (AÖF) İktisat ve İşletme bölümlerinin dersleri İSTE´de verilecek.
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir Kolejleri, gelecek eğitim-öğretim yılı için bursluluk sınavını, önceki gün okulun kampüsünde gerçekleştirdi. 4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerin katıldığı sınavda başarılı olan öğrenciler, burs hakkı elde edecek.
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencileri İTSO´yu ziyaret ettiler.
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
13-16 Şubat tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi ve İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi´nde düzenlenen III. EURIE Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE 2018) ve Türk-Arap Yükseköğretim Kongresine (TACHE 2018) katılan İSTE için yeni işbirliklerinin ortaya çıkmasını sağlandığı ifade edildi.
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
Enerjisa Dağıtım Şirketi ve Milli Eğitim Bakanlığı´nın işbirliği ile yola çıkan Görsel Eğitim Aracı´nın durağı İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi