145 yıldır suskun
İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semir Över, 12 Kasım´da meydana gelen ve merkez üssü Irak´ın Halepçe kenti olan 7.3 büyüklüğünde deprem ile ilgili değerlendirmede bulundu.
Tarih: 28.11.2017 10:16:22

İskenderun/SES

 ´Bu deprem ülkemizde etkin olan bir fayı tetikler mi?´ sorusunu yanıt veren Prof. Dr. Över, Türkiye´nin tektonik/jeodinamik konumuna baktığımızda, Arabistan, Afrika ve Avrasya levhalarının hareketlerinin ülkedeki etkin fayların deprem üretme potansiyellerini kontrol ettiğinin görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Över, "Doğuda, Arabistan levhası yılda iki santimetreye yakın kuzeye hareket ederek, Türkiye´nin doğusunu ve İran´ın batısını sıkıştırmakta. Arabistan levhasının bu hareketi 23 Ekim 2011 tarihinde Van´da 7.2 büyüklüğünde ve 12 Kasım 2017´de Halepçe´de 7.3 büyüklüğünde iki yıkıcı deprem meydana getirmiştir. Her iki depremin meydana geldiği fayların tektonik konumları farklı ve birbirlerini etkileme durumları söz konusu değil. Ancak, iki depreme neden olan kaynak aynıdır ve Arabistan levhasının kuzeye hareketidir. Bu hareket ülkemizde önemli iki levha sınır fayları boyunca büyük depremlere yol açmakta. Ülkemizin iki sınır fayı vardır. Birincisi; Doğuda Karlıova´dan (Erzincan) batıda Saroz körfezine kadar yaklaşık 1400 kilometre uzunluğunda doğrultu atımlı Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ), ikincisi ise Kuzeyde Karlıova´dan güneyde Hatay´a kadar yaklaşık 700 kilometre uzunluğunda doğrultu atımlı Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) dur” değerlendirmesinde bulundu.
Tarihsel depremler incelendiğinde ülkemizde 7.0 ve daha büyük yıkıcı depremlerin çok önemli bir kısmının bu faylar boyunca meydana geldiğini anlatan Över, “Bu faylar Arabistan levhasının hareketini taşıyarak, sınırladıkları Anadolu bloğunun batıya doğru kaymasına neden olmakta. Halepçe depremi bize Arabistan levhasının hareketinin devam ettiğini ve Doğu Anadolu bölgesi ile KAFZ ve DAFZ boyunca herhangi bir bölgede yıkıcı bir depremin her an olabileceğini söylemektedir. Tarihsel ve aletsel deprem katalogları incelendiğinde her iki levhanın sınır fayları boyunca sismik boşluk alanlarının olduğu görülmekte. KAFZ´nun batı ucunda yer alan İstanbul, ülkemizin önemli bir kenti olduğu için ön plana çıkmaktadır. Ancak, DAFZ´nun güney ucunda yer alan tamamı birinci derece deprem kuşağında yer alan ve üç levhanın sınır faylarının kesiştiği Hatay´da yaklaşık 145 yıldır yıkıcı deprem olmadı. Fayın bu segmentinde ciddiye alınması gereken bir sismik boşluk göze çarpmakta" dedi ve toplumun deprem bilinci ile refleksini sürekli açık tutacak araçların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: yıldır suskun
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Antakya Belediyesinin "Kardeşinle sevgiyle paylaş" projesi kapsamında yürütülen "Kardeş Okul" kapsamında bağışlanan 220 adet kitap, Kisecik Ortaokuluna teslim edildi; iletilen diğer yardımlar da mobil araçla ulaştırılması sürdü.
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Satranç ile Mutfak Akademi kulüpleri, çocuklar arasında kaynaşma, dayanışmaı, kardeşlik duygusunu yaşatıp, pekiştirmek amacıyla Arsuz´un Pirinçlik mahallesindeki Mustafa Kemal İlköğretim Okulunu konuk etti.
Kurtbağı okuluna kütüphane
Kurtbağı okuluna kütüphane
Ünlü ailesi tarafından yaptırılan kütüphane hizmete açıldı
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Erasmus- Gençlik projeleri kapsamında Hatay´da bulunan öğrenciler, İskenderun ve Arsuz´u ziyaret etti.
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Avrupa Birliği ile projesi olan "İklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı" kapsamında eğitim düzenledi.
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO), TÜBİTAK´ın Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelere yönelik modülünün sorumluluğu yürüten İSTE Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Eryüzlü, ilgili proje desteklerindeki güncek gelişmeler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, ülke, ilçe ve ilin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olunması gerekitğini söyledi.
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik "Sınai mülkiyet temel eğitimi” verdi.
Tadilatı BM üstlendi
Tadilatı BM üstlendi
Modernevler İlkokuluna ´açılış´
MKÜ´de rektör değişmedi
MKÜ´de rektör değişmedi
Hasan Kaya yeniden atandı
‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
"Kimse her konudan anlayamaz"
"Kimse her konudan anlayamaz"
Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeref Oğuz, “Gelin, yetenekli ve zeki (!) insanlarımızdan kurtulalım” adlı konferansta konuştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi