“15 günde 466 bin 295 imza toplandı”
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay Halkı Hakkını İstiyor” kampanyası kapsamında atılan imzaların 500 bin´e yaklaştığını duyurdu. Savaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız siyaset çözemezse millet çözer dedi. Siyaset bizim sorunumuzu çözemedi, STK´lar da çözemedi. Biz de millete gittik” dedi.
Tarih: 17.8.2017 12:17:24

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 23 Temmuz´da 500 bin imza hedefiyle ilk imzasını atarak 5´inci teşvik bölgesine geçebilmek için başlattığı imza kampanyasında imza sayısının 466 bin 295 kişiye ulaştığını belirtti. Başkan Savaş, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sayın Cumhurbaşkanımız siyaset çözemezse millet çözer dedi. Siyaset bizim sorunumuzu çözemedi, STK´lar da çözemedi. Biz de millete gittik. Hedefe ulaşır mıyız bilmiyorum? Ama ben lokal anlamda hedefe ulaştığımızı düşünüyorum. 15 gün oldu başlayalı. Sanatçılarımıza siyasetçilerimize, muhtarlara, STK´lara, kanaat önderlerine teşekkür ediyorum. 466 bin 295 kişiye ulaştık imza kampanyamızda. Ben Hatay halkına güvenmesem imza kampanyası başlatır mıydım? Hedefimiz 500 bin ve ben ulaşacağımıza inanıyorum.”

“Ankara´ya birlikte gidelim” çağrısı
Suriyeli vatandaşların da misafir edilmesiyle Hatay´ın büyük bir ekonomik dar boğaz yaşadığını ifade eden Başkan Savaş, Hatay´ı seven herkesin bu uğruda çaba harcaması gerektiğini ifade etti. Ankara´ya seslerini duyurmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan ve Başbakan Binali Yıldırım´dan randevu alacaklarını açıklayan Başkan Savaş, “Demek ki Hatay halkı sıkıntıların farkında ve kampanyamıza destek verdi. Allah razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Başbakanımızdan ve ilgili bakanımızdan randevu isteyelim. Gerekçelerimizle birlikte Ankara´ya gidelim. Derdimizi anlatalım. Ben şunu çok iyi biliyorum Cumhurbaşkanımız halkın istediğinin dışında bir şey yapmaz. Hatay´da 15 yaşın üzerindeki bireyler imza attı. Demek ki Hatay ekonomik sıkıntı yaşıyor ve halkımız bunun farkında. Hatay´daki ticaret hacmimiz 2011 yılında 6 buçuk milyar dolardı. Şuanda 4,3 milyar dolar. Beş buçuk yıl içerisindeki 2,2 milyar dolar kaybımız var. 2011 ‘de 7. Sırada vergi verirken şimdi 13.sırada vergi veriyoruz. 2011´de 13´üncü büyük ildik şu anda 7´nci büyük il konumuna geriledik. 500 binden fazla Suriyeli vatandaş geldi. Yani nüfusumuzla ödediğimiz vergi ters orantılı oldu” açıklamalarında bulundu.

“Fitre değil hakkımızı istiyoruz”
Hatay´ın hak ettiği ekonomik konuma gelmesi için yeniden değerlendirmeye alınması ve 5´inci teşvik bölgesine alınması gerektiğini ifade eden Başkan Savaş, “Bizim kişi başına düşen yıllık gelirimiz bin 515 dolar azaldı. Biz diyoruz ki bizi güncelleyin. Bizi güncel ekonomik gelirimize göre bizi yeniden sınıflandırın. Biz hakkımızı istiyoruz, fitre ya da zekât istemiyoruz. Hatay halkı gururludur. Hatay halkı hakkını istiyor” şeklinde konuştu.

“Keşke iktidar partisi de bizimle yürüseydi”
Hatay´a can suyu olacak kampanyaya kentteki herkesi destek vermeye davet eden Başkan Savaş, “İsterdim ki bütün siyasi partiler bize destek versin. Keşke iktidar partisi de bizimle birlikte yürüseydi. Eğer bu şehri biz temsil ediyorsak bu işe ana yüreğiyle bakmamız lazım. İstiyorum ki yarın biz Ankara´dan randevu aldığımızda tüm parti temsilcileri, oda başkanlarımız ve STK temsilcilerimiz de yanımızda olsun. Kimse buna siyasi rant diye bakmasın bu Hatay´ın ihtiyacı olan can suyudur. Biz bugün ayakta kalamazsak Suriye´deki savaştan sonra bu şehri ayakta tutamayız. Hatay´ın geçmişte ticarette, turizmde, lojistikte, ihracatta, sanayide, tarımda bir ağırlığı vardı. Şu an hiçbirinde rekabet eder durumda değiliz. Bu sektörlerin yeniden ayağa kalkması lazım. Çünkü Suriye´deki savaş bittiğinde oraların da altyapısını ve üstyapısını yeniden yapılandıracak ticari gücümüz olmalı. Ticaret hacmimizin, lojistik sektörümüzün ve turizmimin gelişmesi bugün 5. Teşvik bölgesine alınmamıza bağlı. Devlet İstatistik Kurumundan aldığımız verilere göre Hatay´ın ihracatı 2011´de 2 milyar 50 milyon 2015´te 1 milyar 827 milyon. Türkiye´nin ihracatı 2011´de 135 milyar 2015´te 143 milyar” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: günde imza toplandı
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi´nde tüm hak sahiplerinin gönül rızasının alınacağı ve projenin en yakın zamanda gerçekleştirileceğini belirtti.
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
HATSU´nun hayata geçirdiği içmesuyu projelerinde kullandığı boruların yurt dışından alındığı iddialarına yanıt veren Başkan Savaş, “Altyapı ve içmesuyu hizmetlerimizde yerli ve milli malzeme kullanıyoruz. Borularını aldığımız Samsun Makine Sanayi, Endonezya ve Çin´de olacak değil” dedi.
Başkanlara ‘proje ödülü´
Başkanlara ‘proje ödülü´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ile Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi´nin düzenlediği ‘Yılın Yerel Yöneticisi´ ödülünü aldı.
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Antakya Belediyesi´nin kurduğu Hanımlar Lokalinde ücretsiz spor kursu, diyetisyen, oyun parkı, toplantı salonu, mescit ve oyun parkı yer alıyor ve lokale gidenler keyifli vakit geçirirken, talepleri de etkinlik olarak dikkate alınıyor.
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.292 olduğu açıklandı.
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne gereksiz yatırım yapmak yerine, esnafı teşvik etmesi konusunda öneride bulunduklarını ifade etti.
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Karaağaç Mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Savaş´a toplantıda Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da eşlik etti.
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Şehitler Abidesi Sosyal Tesisinde, Belediye Meclis Üyeleri ve AKP Belen İlçe YK üyeleriyle düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısında bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajı verilen toplantıda konuşan AKP Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, güzel bir toplantı ortamı hazırladığı için Belen Belediye Başkanı Vurucu´ya teşekkür etti.
Toplu taşımaya BB plakası
Toplu taşımaya BB plakası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), engelli vatandaşların kent içindeki günlük yaşamlarını zorlaştıran unsurların önüne geçmek için çalımalarını sürdürdüğü bildirildi.
Sendikacıların vali ziyareti
Sendikacıların vali ziyareti
Türk Büro Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu ve YK üyeleri, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Belediye Başkanımız Adnan Vurucu, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından “Yılın Yerel Yöneticisi” olarak belirlendi.
Bölge komutanı Hatay´da
Bölge komutanı Hatay´da
Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin de eşlik etti.
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Yağmursuyu ve kanalizasyon hattında atık, taş ve kum nedeniyle tıkanmalara dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü (HATSU), yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanıklıkların hatalı kullanım sonucunda oluştuğunu ve hatlardan çıkan katı atıkların ekipleri şaşırttığını bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi