16 öğretmene ´112 acil serviste görev´
Eğitim Sen Hatay Şubesi, 16 rehberlik öğretmeninin 112 Çağrı Merkezinde 7/24 saat çalışma esasıyla görevlendirilmesini ´kabul edilemez´ olarak niteledi.
Tarih: 20.12.2020 11:43:59

Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Traş, Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün 10 Aralık 2020 tarih ve 39435 sayılı yazısına istinaden, 16 rehberlik öğretmeninin ,112 Çağrı Merkezinde 7/24 saat çalışma esasına göre çalıştırılması için re´sen görevlendirildiğini belirterek, ´bu kabul edilemez´ açıklamasını yaptı. Traş, açıklamasında şunlara yer verdi: "Salgın boyunca gerekli önlemleri almada yetersiz kalan yetkililer; kamu görevlilerini kendi meslek ve uzmanlık alanlarının dışında görevlendirmeye çalışarak durumu idare etmek istemektedirler ancak biz Eğitim Sen olarak bu durumun yaratabileceği olumsuz sonuçlara ve salgınla mücadele adına bundan bir toplumsal fayda beklemenin gerçekçi olmadığına sürekli dikkat çekmekteyiz. Oysa ki bakanlık bu tür görevlendirmelerle değil; personel alımı yaparak uzman ve liyakat sahibi kişilerden ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Eğitimcilerin ısrarla bir yerlere görevlendirilmek istenmesi öğretmenlerin hiçbir iş yapmadıklarına ilişkin kasıtlı yaratılan bir kamuoyu algısına dayanmaktadır. Oysaki öğretmenler fedakarca, görevlerini fazlasıyla yapmaktadır. Öğretmenlerin re´sen görevlendirilmeleri, ilde eğitimcilere karşı yapılmış büyük bir talihsizliktir. İlköğretim ve Eğitim Kanunu´nun 44. maddesi açıktır: ´Öğretmenler kanunlarla veya Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle kendilerine verilen işlerden başka, meslek dışı her hangi bir görevle yükümlü tutulamazlar´. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu öğretmenlerin mesleki eğitimlerine ve uzmanlık alanlarına uygun olmayan işlerde (salgın gerekçe gösterilerek) görevlendirilmesine karşı sendikal bir kararda almıştır. Eğitim Sen Hatay Şubesi olarak, görevlerini yapmakta olan bu öğretmenlerin çağrı merkezlerinde re´sen görevlendirilmesi ısrarından bir an önce vazgeçilmelidir. Aksi taktirde mağdur olan eğitimcilerin her türlü hak ve hukukunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: öğretmene acil serviste görev
Maaş artışına bordro yakarak protesto
Maaş artışına bordro yakarak protesto
İskenderun KESK dönem sözcüsü Mustafa Ünsal, "Emekçilere kuru ekmeği reva gören sefalet ücretini değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz" dedi.
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), aday öğrencilerle sanal fuarda bir araya geldi.
Kültür ve sanat kursları yeniden başlatıldı
Kültür ve sanat kursları yeniden başlatıldı
İskenderun Belediyesi kültür ve sanat kursları pandemi tedbirleri çerçevesinde başlatıldı
Okullarada bayrak töreni
Okullarada bayrak töreni
Milli Eğitim bakanlığının kararı üzerine İskenderun´daki okullarda eş zamanlı olarak bayrak töreni´ yapıldı, İstiklal Marşı okundu.
22 bin kitap dijital kütüphanede
22 bin kitap dijital kütüphanede
Hatay Büyükşehir Belediyesinin Dijital Kütüphane uygulaması kitapseverlerle buluşuyor.
Yarı yıl tatili 25 Ocak´ta
Yarı yıl tatili 25 Ocak´ta
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitimin 22 Ocak´a kadar devam edeceğini ve ilkokullarda sınavların yapılmayıp, ortaokul veliselerde ise tek sınav üzerinden dönem notunun belirleneceği duyuruldu.
Kampüste inceleme yaptı
Kampüste inceleme yaptı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci ile birlikte üniversite kampüsünü gezip, kampüsü yapılan cami inşaatında incelemede bulundu.
Sendikadan YKS tepkisi
Sendikadan YKS tepkisi
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, LGS ve YKS´de öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutulmasının doğru olmadığını belirtti.
Belediyeden ´yabancı dil´ protokolü
Belediyeden ´yabancı dil´ protokolü
Belen Belediyesi, yabancı dil eğitimi almak isteyenlere ED HOME ile Yabancı Dil Eğitiminin kapılarını aralıyor.
5 akademisyen ´etkili bilim insanı´ listesinde
5 akademisyen ´etkili bilim insanı´ listesinde
İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE) 5 öğretim üyesi Dünyanın en prestijli dergileri arasında yer alan Plos Biology dergisinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı.
İSTE´ye 2 ödül
İSTE´ye 2 ödül
Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve TÜBİTAK tarafından desteklenen yarışmada İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, 2 projeyle finale kalırken, Doç. Dr. Ersin Bahçeci ve Doç. Dr. Levent Cenk Kumruoğlu ile ayrı ayrı katıldığı kategorilerden de İSTE´ye 2 ödül kazandı.
“MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumludur”
“MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumludur”
Koronavirüs önlemleri kapsamında okullarda yıl sonuna kadar uzaktan eğitim kararına karşın okul öncesi eğitimin sürdürüleceğinin açıklanmasını eleştiren Eğitim Sen, kararın geri alınması gerektiğini savundu.
Eğitime bir hafta ara
Eğitime bir hafta ara
Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay´da eğitim ve öğretime 13 Kasım Cuma gününden itibaren bir hafta süreyle ara verildi.
Emeklilerle pandemi koşullarında vedalaşıldı
Emeklilerle pandemi koşullarında vedalaşıldı
Hen yıl 5 Ekim´de düzenledikleri yemek etkinliği ile emekli olan üyelerle vedalaşan Eğitim Sen İskenderun Şubesi, bu yılın etkinliğini koronavirüs salgın önlemleri kapsamında gerçekleştirdi. Bugün düzenlenen etkinlikle sendikanın emekli olan üyelerine plaket sunuldu.
13 okula daha ´temiz belgesi´
13 okula daha ´temiz belgesi´
Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yüz yüze eğitimi 5. ve 9. sınıfları da dahil ederek genişletirken, kentteki okullara ´Okulum Temiz Belgesi´ sertifikası verilmeye devam ediliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi