16 öğretmene ´112 acil serviste görev´
Eğitim Sen Hatay Şubesi, 16 rehberlik öğretmeninin 112 Çağrı Merkezinde 7/24 saat çalışma esasıyla görevlendirilmesini ´kabul edilemez´ olarak niteledi.
Tarih: 20.12.2020 11:43:59

Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Traş, Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün 10 Aralık 2020 tarih ve 39435 sayılı yazısına istinaden, 16 rehberlik öğretmeninin ,112 Çağrı Merkezinde 7/24 saat çalışma esasına göre çalıştırılması için re´sen görevlendirildiğini belirterek, ´bu kabul edilemez´ açıklamasını yaptı. Traş, açıklamasında şunlara yer verdi: "Salgın boyunca gerekli önlemleri almada yetersiz kalan yetkililer; kamu görevlilerini kendi meslek ve uzmanlık alanlarının dışında görevlendirmeye çalışarak durumu idare etmek istemektedirler ancak biz Eğitim Sen olarak bu durumun yaratabileceği olumsuz sonuçlara ve salgınla mücadele adına bundan bir toplumsal fayda beklemenin gerçekçi olmadığına sürekli dikkat çekmekteyiz. Oysa ki bakanlık bu tür görevlendirmelerle değil; personel alımı yaparak uzman ve liyakat sahibi kişilerden ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Eğitimcilerin ısrarla bir yerlere görevlendirilmek istenmesi öğretmenlerin hiçbir iş yapmadıklarına ilişkin kasıtlı yaratılan bir kamuoyu algısına dayanmaktadır. Oysaki öğretmenler fedakarca, görevlerini fazlasıyla yapmaktadır. Öğretmenlerin re´sen görevlendirilmeleri, ilde eğitimcilere karşı yapılmış büyük bir talihsizliktir. İlköğretim ve Eğitim Kanunu´nun 44. maddesi açıktır: ´Öğretmenler kanunlarla veya Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle kendilerine verilen işlerden başka, meslek dışı her hangi bir görevle yükümlü tutulamazlar´. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu öğretmenlerin mesleki eğitimlerine ve uzmanlık alanlarına uygun olmayan işlerde (salgın gerekçe gösterilerek) görevlendirilmesine karşı sendikal bir kararda almıştır. Eğitim Sen Hatay Şubesi olarak, görevlerini yapmakta olan bu öğretmenlerin çağrı merkezlerinde re´sen görevlendirilmesi ısrarından bir an önce vazgeçilmelidir. Aksi taktirde mağdur olan eğitimcilerin her türlü hak ve hukukunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: öğretmene acil serviste görev
Rektöre mevkidaş ziyareti
Rektöre mevkidaş ziyareti
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Mustafa Doğan Karacoşkun, İskenderun Teknik Üniversitesindeki mevkidaşı olan rektör Tolga Depci´yi ziyaret etti.
İlkokula ´çocuk sokağı´
İlkokula ´çocuk sokağı´
Belen´deki TOKİ Gazi Abdurrahman Paşa İlkokulunda oluşturulan ´Çocuk sokağı´ düzenlenen törenle açıldı.
Öğretmenler aşılama istiyor
Öğretmenler aşılama istiyor
İskenderun´da 5 okul kapalı, bazı okullarda sınıflar kapatıldı
Rektör, akademisyenlerle değerlendirme yaptı
Rektör, akademisyenlerle değerlendirme yaptı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, üniversitenin akademisyenleriyle toplantıda bir araya geldi.
CHP Arsuz´dan ücretsiz ders desteği
CHP Arsuz´dan ücretsiz ders desteği
CHP Arsuz İlçe Başkanlığı, evlerinde internet erişiminde zorluk yaşayan ve LGS sınavlarına hazırlanan 8. sınıf öğrencilerine matematik ve ingilizce derslerini başlattı.
Öğretmenlerin aşılanmasına başlandı.
Öğretmenlerin aşılanmasına başlandı.
Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi kapsamında öğretmenlerin öncelikli gruplara dâhil edilmesinin ardından Hatay´da da aşılama çalışmalara başlandı.
Eğitim-Sen: Eğitimciler öncelikle aşılanmalı
Eğitim-Sen: Eğitimciler öncelikle aşılanmalı
Haziran ayında yaptığı gibi, toplu ve kontrolsüz biçimde gevşettiğini ifade eden Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, vakalarda artışın yaşanabileceğini belirtti.
Yüz yüze eğitim Salı günü başlayacak
Yüz yüze eğitim Salı günü başlayacak
Hatay´da ilkokullar, orta ve liselerin son sınıflarının haftada 2 gün yapacağı yüz yüze eğitim salı günü başlayacak.
Eğitim hizmetleri masaya yatırıldı
Eğitim hizmetleri masaya yatırıldı
Devam eden pandemi döneminde Hatay´da açılması planlanan eğitim kurumlarında yürütülen çalışmalar ile ilgili Vali Doğan´a brifing verildi.
Eğitim Sen, öğretmenlerin öncelikli aşılanmasını istedi
Eğitim Sen, öğretmenlerin öncelikli aşılanmasını istedi
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, eğitim emekçilerinin koronaya karşı öncelikli olarak aşılanmasını istedi.
İSTE´de TEKNOFEST hazırlığı
İSTE´de TEKNOFEST hazırlığı
İSTE öğrencilerinin de katılımıyla teknofest bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi
Eğitim görevlileri kısıtlama dışı
Eğitim görevlileri kısıtlama dışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki toplu taşıma araçlarında kullanılan Hatay Kart ile ilgili açıklama yaptı.
İSTE´te laboratuvar cihazları eğitimi
İSTE´te laboratuvar cihazları eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi´nde (BTM) uygulamalı laboratuvar cihazları eğitimleri 1 Martta başlıyor.
İSTE´de 1 enstitü kuruldu, 7 enstitü kapatıldı
İSTE´de 1 enstitü kuruldu, 7 enstitü kapatıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde 7 enstitü kapatılırken Lisansüstü Eğitim Enstitüsü kurulması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzaladığı kararla yürürlüğe girdi.
Eğitimde erken planlama istedi
Eğitimde erken planlama istedi
Eğitim Bir Sen Hatay 1 No´lu Şube Başkanı İsmail Bayraktar, öğrenme kayıplarının telafisi için şimdiden planlama yapılmasını, okulların yüz yüze eğitile hazır hale getirilmesini gerektiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi