17 Hataylı idamla yargılanıyor
Suudi Arabistan´da yuşturucu bulunmaktan yargılanıyor
Tarih: 2.2.2019 09:27:49

Akın Bodur/İskenderun

Çalışmak için gittikleri Suudi Arabistan´da uyuşturucu bulundurmaktan yargılanan Hataylı işçi Remzi Çiçek hakkında idam kararı verildi. 17 Hatayl daha aynı suçtan, idamla yargılanıyor. İşçilerin ailesi ise Ankara´nın , Suudi Arabistan yetkilileriyle görüşmesini istiyor.

Hatay Milletvekili Serkan Topal, çalışmak için gittiği Suudi Arabistan´da uyuşturcu bulundurma suçundan yakalanıp, idama mahkum edilen Hataylı Remzi Çiçek´in idamının durdurulmasını istedi. Milletvekili Topal, "Sudan sebeplerle vatandaşlarımız idam gibi çok ağır cezalara çarptırılıyor. Bu kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaşamları bu kadar ucuz değil. Vatandaşlarımız sahipsiz de değildir" açıklamasını yaptı.

Aileler ve milletvekili bakanlıkla görüştü
Arabistan´da idama mahkum edilen Hataylı yurttaş Çiçek´le ilgili açıklama yapan Hatay Milletvekili Serkan Topal, şu değerlendirmede bulundu: "Hemşehrimiz Remzi Çiçek ile ilgili olarak, tutuklandığı 2016 yılından beri bir çok defa Suudi Arabistan nezdinde girişimlerde bulunduk. Ancak idam cezası verilebileceğini asla ön görmedik. Geldiğimiz son nokta ne yazık ki, bizleri çok üzmüştür. Bu konuda devletlerarası hukuku da göz önüne alarak bir çok girişimde bulunuyoruz. AK Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel ile bu idam kararını ortadan kaldırmak adına neler yapılabileceği konusunda istişarede bulunduk. Remzi Çiçek´in ailesi ile birlikte, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun yurtdışında olması nedeniyle, bakan yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüştük. Kıran, ´devlet olarak vatandaşımızın haklarını mutlaka savunacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, gerekli girişimleri derhal yapacağız. Bu konuda aileyi de bilgilendireceğiz´, dedi. Bizler de bakan yardımcısı Kıran´a ve milletvekili arkadaşımız Abdülkadir Özel´e gösterdikleri hassasiyet için çok teşekkür ediyoruz. Konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz."

17 Hataylının daha uyuşturucudan idamı isteniyor
Çalışmak için Hatay´dan Suudi Arabistan´a giden ve ‘uyuşturucu´ suçundan cezaevine konulan 17 işçi daha idam cezası korkusu yaşıyor. İşçilerin aileleri, ise Ankara´dan idam kararlarının durdurulması için Suudi Arabistan´la görüşmeler yapılmasını istiyor. Çalışmak için gittikleri Suudi Arabistan´da, ‘uyuşturucu bulundurmak´ suçundan tutuklanan ve idamla yargılanan 17 Hataylı Türk´ün şnlar olduğu öğrenildi: Mustafa Karagülle, Altan Sabah, Yücel Kudret, Yıldıray Töremiş, Mehmet Ceylan, Yusuf Açar, Maruf Yılmaz, Sabri Boyal, Ahmet Kızgın, Hüseyin İnce, Mehmet Gazi, Nahsen Aytaş, Ahmet Köksal, Özkan Gültekin, Bereket Dilmeç, Suphi Dinler, Sedat Sürmeli.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hataylı idamla yargılanıyor
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Afrin ve Cinderes´e gitti
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Suriye´den Türkiye´ye getirilen ve kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Büyükelçilik yetkilileri eşliğinde Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine ulaştı.
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Dün Türkiye´ye getirilen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Japonya Büyükelçiliği yetkiilileri eşliğinde Hatay´dan ayrıldı.
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Japon serbest gazeteci Jumpei Yasuda´nın serbest bırakıldığını doğruladı. Hatay Valiliği de teslim edilen kişinin Yasuda olduğunun doğrulandığını açıkladı.
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
Kaçak yollarla girdiği Suriye´de, 2015 yılında kaçırılan kayıp Japon gazeteci Hatay´a getirildi. Japon Hükümet sözcüsü, serbest bırakıldığı yönündeki bilginin kendilerine Katar Makamları tarafından bildirildiğini belirtti.
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
"Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden de protestoya katılım yapılması bekleniyor.
BM heyeti sınır illerinde
BM heyeti sınır illerinde
Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova-Sollorano, 8 Ocak Pazartesi günü bir günlük çalışma ziyareti kpsamında Hatay´a gelecek.
İsrail protesto edildi
İsrail protesto edildi
Müslümanların ilk kıblesi olarak kabul edilen Mescid-i Aksa´yı ibadete kapatan İsrail, İskenderun´da protesto edildi.
Yardım gemisi Aden´de
Yardım gemisi Aden´de
Türkiye´nin İskenderun üzerinden Yemen´e gönderdiği yardım gemisi Blue Fury, yükünü Aden Limanı´nda boşaltmaya başladı.
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Hatay´da yaşayan mültecilere ‘Türk Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme Projesi´ TAMEB kapsamında liman lojistiği eğitimi verilecek.
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD´nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikki Haley, Altınözü´ün Boynuyoğun mahallesindeki Geçici Barınma Merkezi´de kalan Suriyeli sığınmacıları ziyaret edip, yaşam koşulları hakkında bilgi aldı.
Mülteci kampları sınırın ötesine
Mülteci kampları sınırın ötesine
Almanya´da federal hükümeti oluşturan Hristiyan Demokrat Parti´nin (CDU) Dış İlişkiler Bürosu Şefi Herrn Bertil, yaptığı çalışmaların hem Alman dış politikasını, hem de Avrupa Birliği´nin dış ilişkilerini etkilediğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi