17 Hataylı idamla yargılanıyor
Suudi Arabistan´da yuşturucu bulunmaktan yargılanıyor
Tarih: 2.2.2019 09:27:49

Akın Bodur/İskenderun

Çalışmak için gittikleri Suudi Arabistan´da uyuşturucu bulundurmaktan yargılanan Hataylı işçi Remzi Çiçek hakkında idam kararı verildi. 17 Hatayl daha aynı suçtan, idamla yargılanıyor. İşçilerin ailesi ise Ankara´nın , Suudi Arabistan yetkilileriyle görüşmesini istiyor.

Hatay Milletvekili Serkan Topal, çalışmak için gittiği Suudi Arabistan´da uyuşturcu bulundurma suçundan yakalanıp, idama mahkum edilen Hataylı Remzi Çiçek´in idamının durdurulmasını istedi. Milletvekili Topal, "Sudan sebeplerle vatandaşlarımız idam gibi çok ağır cezalara çarptırılıyor. Bu kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaşamları bu kadar ucuz değil. Vatandaşlarımız sahipsiz de değildir" açıklamasını yaptı.

Aileler ve milletvekili bakanlıkla görüştü
Arabistan´da idama mahkum edilen Hataylı yurttaş Çiçek´le ilgili açıklama yapan Hatay Milletvekili Serkan Topal, şu değerlendirmede bulundu: "Hemşehrimiz Remzi Çiçek ile ilgili olarak, tutuklandığı 2016 yılından beri bir çok defa Suudi Arabistan nezdinde girişimlerde bulunduk. Ancak idam cezası verilebileceğini asla ön görmedik. Geldiğimiz son nokta ne yazık ki, bizleri çok üzmüştür. Bu konuda devletlerarası hukuku da göz önüne alarak bir çok girişimde bulunuyoruz. AK Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel ile bu idam kararını ortadan kaldırmak adına neler yapılabileceği konusunda istişarede bulunduk. Remzi Çiçek´in ailesi ile birlikte, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun yurtdışında olması nedeniyle, bakan yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüştük. Kıran, ´devlet olarak vatandaşımızın haklarını mutlaka savunacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, gerekli girişimleri derhal yapacağız. Bu konuda aileyi de bilgilendireceğiz´, dedi. Bizler de bakan yardımcısı Kıran´a ve milletvekili arkadaşımız Abdülkadir Özel´e gösterdikleri hassasiyet için çok teşekkür ediyoruz. Konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz."

17 Hataylının daha uyuşturucudan idamı isteniyor
Çalışmak için Hatay´dan Suudi Arabistan´a giden ve ‘uyuşturucu´ suçundan cezaevine konulan 17 işçi daha idam cezası korkusu yaşıyor. İşçilerin aileleri, ise Ankara´dan idam kararlarının durdurulması için Suudi Arabistan´la görüşmeler yapılmasını istiyor. Çalışmak için gittikleri Suudi Arabistan´da, ‘uyuşturucu bulundurmak´ suçundan tutuklanan ve idamla yargılanan 17 Hataylı Türk´ün şnlar olduğu öğrenildi: Mustafa Karagülle, Altan Sabah, Yücel Kudret, Yıldıray Töremiş, Mehmet Ceylan, Yusuf Açar, Maruf Yılmaz, Sabri Boyal, Ahmet Kızgın, Hüseyin İnce, Mehmet Gazi, Nahsen Aytaş, Ahmet Köksal, Özkan Gültekin, Bereket Dilmeç, Suphi Dinler, Sedat Sürmeli.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hataylı idamla yargılanıyor
Afrin´de canlı bomba: 3 yaralı
Afrin´de canlı bomba: 3 yaralı
Suriye´de, Afrin Zeytindalı Kavşağında canlı bomba olduğu değerlendirilen patlama meydana geldi.
Suriye´nin ´Hatay açıklamasına´ tepki
Suriye´nin ´Hatay açıklamasına´ tepki
Suriye Halk Meclisi´nin, "Hatay´ı almak için her şeyi yapacağız" yönündeki ifadesine, Hatay ve Türkiye´den sert tepki gösterildi.
Afrin´de bomba yüklü araç patladı: 3 ölü, 10 yaralı
Afrin´de bomba yüklü araç patladı: 3 ölü, 10 yaralı
Hatay Valiliği 3 ölü ile 10 yaralının sivil olduğunu, soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.
AB Komisyonu üyesi Hatay´da
AB Komisyonu üyesi Hatay´da
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kriz Yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic ve beraberindeki heyet, Suriye´ye BM sınır ötesi insani yardım operasyonlarını yerinde inceledi.
Afrin´de saldırının hedefi hastane oldu
Afrin´de saldırının hedefi hastane oldu
Afrin kent merkezine yapılan füze ve top atışlarının özel bir hastanenin acil servisine isabet ettiği belirtildi. Olayda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 13´e, yaralı sayısı ise 27 yükseldi.
Biden´in tanımına tepki
Biden´in tanımına tepki
ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarının 106. yıldönümünde yaptığı açıklamada olayları ´soykırım´ olarak tanımlamasına, siyasilerden tepki geldi.
Gurbetçileri görüştüler
Gurbetçileri görüştüler
Suudi Arabistan´daki gurbetçiler, Hatay Milletvekilleri Şanverdi, Topal, Yayman ile Güzelmansur´un takibinde
En tehlikeli virüs açlık
En tehlikeli virüs açlık
Dünya Çiftçiler Gününde açıklama yapan Türkiye Çevre Platformu, koronavirüs mücadelesi verilirken, tarımın ve çiftçilerin ne kadar önemli bir yeri olduğunun tüm dünyada açıkça ortaya çıktığını ifade etti.
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Afrin ve Cinderes´e gitti
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Suriye´den Türkiye´ye getirilen ve kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Büyükelçilik yetkilileri eşliğinde Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine ulaştı.
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Dün Türkiye´ye getirilen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Japonya Büyükelçiliği yetkiilileri eşliğinde Hatay´dan ayrıldı.
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Japon serbest gazeteci Jumpei Yasuda´nın serbest bırakıldığını doğruladı. Hatay Valiliği de teslim edilen kişinin Yasuda olduğunun doğrulandığını açıkladı.
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
Kaçak yollarla girdiği Suriye´de, 2015 yılında kaçırılan kayıp Japon gazeteci Hatay´a getirildi. Japon Hükümet sözcüsü, serbest bırakıldığı yönündeki bilginin kendilerine Katar Makamları tarafından bildirildiğini belirtti.
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
"Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden de protestoya katılım yapılması bekleniyor.
BM heyeti sınır illerinde
BM heyeti sınır illerinde
Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova-Sollorano, 8 Ocak Pazartesi günü bir günlük çalışma ziyareti kpsamında Hatay´a gelecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi