17 mahalle karantinada
Koronavirüs vakaları artıyor.
Tarih: 6.11.2020 13:25:17

Akın Bodur/İskenderun

Koronavirüse yakalanan kişi sayısındaki artış, Hatay´da da görülüyor. Samandağ´da bazı binaların karantina alınmasının ardından Antakya´da 10 mahalle, Kırıkhan´da ise 7 mahallede karantina uygulaması başlatıldı.

Antakya´da 10 mahallede kanrantina uygulaması
Antakya Kaymakam Mustafa Harputlu başkanlığında olağanüstü toplanan ilçe Hıfzısıhha kurulu, kentin 10 mahallesinde karantina kararı aldı. Karantina kararı alınan mahallelerin, Saraykent, Akasya, Ovakent, Esenlik, Gazi, Akevler, Akasya, Odabaşı, Altınçay ve Madenboyu olduğu ve bu mahallelerin bazı cadde ve sokaklara griiş çıkışlar 14 gün süreyle polis kontrolünde yapılmasına karar verildi.

Kırıkhan´da 7 mahallede karantina
Kırıkhan Hıfzısıhha Kurulu ise kaymakamı Mahmuthan Arslan başkanlığında yaptığı olağanüstü toplantıda, kentin 7 mahallesinin karantinaya alınmasını kararlaştırdı. Karara ilişkin Kırıkhan Kaymakamlığından yapılan açıklamada, "05.11.2020 Perşembe günü ilçe kaymakamı Mahmuthan Arslan başkanlığında olağanüstü toplanan ilçe hıfzısıhha kurulu yaptığı toplantıda Ceylanlı Mahallesi, Bektaşlı Mahallesi, Karadurmuşlu Mahallesi, İçada Mahallesi, Baldıran Mahallesi, Baldıran İskanı mevkii ve Kodallı Mahallesinin karantinaya alınmasını kararlaştırdı. Bu mahalleler, 05.11.2020 tarihinden itibaren 14 gün süresince 18.11.2020 tarihi dahil olmak üzere karantina altına alınmıştır. Karantina altına alınan yerlerde kamu görevlileri ve kamu hizmeti yapan personelin haricinde acil sağlık halleri dışında mahallelere giriş ve çıkışlara müsaade edilmeyecektir. Mahalle içerisinde her türlü toplu etkinlik (düğün, nişan, kına gecesi, asker uğurlama, toplu taziye vb.) yukarıda belirtilen süre içerisinde yasaklanmıştır. Mahallelerdeki acil sağlık hizmeti 112 Acil Ambulans ekipleriyle sağlanacak Acil olmayan sağlık hizmetleri ise aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarınca verilecek. Mahallelerdeki vatandaşlarımızın diğer lojistik ihtiyaçları ise Kırıkhan Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Kırıkhan Kaymakamlığı Vefa Destek Grupları ve Kolluk Kuvvetleri Koordinasyonu ile giderilecektir. Mahallerde bulunan resmi ve özel tüm eğitim-öğretim kuramlarının faaliyetleri 14 gün süresince durdurulmuştur. Eğitim ve Öğretim faaliyetleri uzaktan eğitim ve öğretim şeklinde devam ettirilecektir. Mahallenin dışardan lojistik ihtiyacını karşılayan toptancı, fırıncı vb. ticari faaliyet sahiplerine kısa sürede işlerini tamamlamaları şartıyla giriş ve çıkışlarına müsaade edilecektir. Özel sektörde çalışan mahalle sakinleri kuramlarından alacakları ‘işyerimizde aktif görev yapmaktadır´ yazan belge ve iş yerinde çalıştığına dair SSK Hizmet dökümü belgesini ibraz ettiği takdirde giriş ve çıkışlarına müsaade edilecek. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereği idari para cezası uygulanmasına, Türk Ceza Kanununun 195. ve 206. maddeleri kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir" ifadesine yer verildi.

Validen Covid-19 tedbirleri toplantısı
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında, Vvdeo konferans sistemi üzerinden kaymakamlarla toplantı yapıldı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda konuşan vali Doğan, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında gelinen aşamada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere, maske, temizlik ve mücadele kapsamında dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekti, kaymakamların denetimlerin başında bulunmalarını istedi ve ilçelerde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Hatay Valisi Doğan´ın başkanlığındaki toplantıya, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat da katıldı.
Kaynak:

"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi