18 öğretmene Prag´da eğitim
Arsuz Milli Eğitim Müdürlüğü, Arsuz Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve Dışişleri Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilen "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+ KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesinin ilk toplantısı başladı. Proje kapsamında, Prag/Çekya hareketliliği yapıldı. Arsuz´dan Uluçınar Ortaokulu, Konacık İlkokulu, Hüyük Ortaokulu,Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulu´nun dahil olduğu projede 18 katılımcı Prağ´daki katıldı.
Tarih: 5.3.2019 10:28:07

İskenderun/SES

Arsuz Kaymakamlığıdan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Projede; eğitimde kaliteyi arttırmak, daha interaktif ve eğlenceli bir eğitim ortamı oluşturmak ve kalıcı izli öğrenmeler gerçekleştirmek hedeflenmektedir. Konsorsiyum ortağı okulların öğretmen ve idarecileri projenin ilk ayağı olan Prag´da düzenlenen teknolojik araçların, web2.0 araçlarının, e-öğrenmenin hem sanal ortamda hem de geleneksel sınıflarda uygulanışını gösteren beş günlük ´Eğitimde BİT Kullanımı´ kursu düzenlendi. Katılımcı öğretmen ve yöneteciler, eğitimde Bilgi ve İletişim Teknolojileri hakkında teorik bilgi kazanmış olmanın yanı sıra birbirinden farklı uygulamalar yapma ve yeni web 2.0 araçları öğrenme şansı elde etti. Eğitim öğretim faaliyetlerinde sıkça kullanılması gereken ve öğrencilerde kalıcı öğrenme sağlayan web 2.0 araçlarından; Edmodo, Prezi, Flubaroo, Moovly, Prodigy, Google Calendar, Expeditions, Slido, Scratch, Kahoot, Lego ile öğretim, Flipped Calssroom, Too Noisy gibi yenilikçi ve yaratıcı öğrenme araçlarıyla bireysel ve grup çalışmaları yaparak uygulama yapıldı. Prag´da bulunan Sunny Canadian Schools isimli uluslararası eğitim veren bir okula teknik gezi düzenlenerek, yurt dışındaki eğitim faaliyetlerini ve teknolojinin eğitimde kullanımını yerinde inceleme fırsatı bulundu. Yenilikçi eğitim teknolojilerinin yurtdışında nasıl kullanıldığını katıldığımız farklı branşlardaki derslerde görüldü ve kendi okullarımıza nasıl uyarlayabileceğimiz konusunda bilgi sahibi olundu."
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı da, Eylül 2018´de başlayan ve 12 ay boyunca devam edecek proje faaliyetleri süresince her ay teknolojinin ışığında eğitim öğretim faaliyetleri yapmaya özen gösteren 18 katılımcıhıh Prag (Çekya) kurs hareketliliğinde edinmiş oldukları kişisel ve mesleki becerileri kendi okullarında uygulayacak ve derslerine entegre edeceklerini belirtti. Arsuz Kaymakamlığı İlçe Proje Ofisi Koordinatörleri Nilgün Savaş ve Kübra Yıldız da, Arsuz için ilk olan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmusplus KA101 projesinin tüm okullara örnek teşkil etmesini ve gelişen teknoloji ile birlikte İlçedeki eğitim kalitesini arttırmasını temenni ettiklerini belirtti. Açıklamaya göre, Arsuz Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez de şu değerlendirmeyi yaptı: “Projenin ilk harekeliliği olan Prag´da yapılandırılmış kurs faaliyetimizde edindiğimiz eğitim içerikli deneyimler ve yenilikçi teknolojilerin ülkemize nasıl entegre edileceğini öğrenme fırsatı elde ettik. Kurs süresinden arta kalan zamanlarda Çekya´nın kültürel ve tarihi dokusunu tanıma ve turistik yerlerini gezme şansı elde ettik. Kültürel anlamda benzerliklerimiz ve farklılıklarımız üzerine yoğunlaşarak kültür kaynaşması sağladık."
Kaynak:

Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Aşçı Yardımcılığı kursu ile Servis Görevlisi kursunu tamamlayan 50 kursiyer sertifikalarını aldı.
Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
İskenderun´un Suçıkağı mahallesindeki Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 7 kişilik grup, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelenen, "Köklere Yolculuk (Surfing Our Roots)” adlı Erasmus+ projesi kapsamında, Portekiz´in Ponte de Lima kentinde düzenlenen etkinliğe katıldı.
Öğrenci ve sektör buluştu
Öğrenci ve sektör buluştu
İSTE Havacılık Öğrenci Topluluğu etkinliği
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), "TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı" düzenlendi.
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Fırst Lego League etkinliği
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Antakya´da özel eğitim veren Hatay Bahçeşehir Koleji´nin ev sahipliğinde "Maker Faire" etkinliği yapıldı.
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) kadınlara yönelik dört saatlik ´temel teknoloji okuryazarlığı´ eğitimi düzenlendi
Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi