2 gazeteciye destek
2015 yılında Suruç´ta düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Hataylı lise öğrencisi Okan Pirinç için Samandağ´da düzenlenen 7. gün anmasında çıkan olayları fotoğrafladığı için haklarında dava açılan Sovtna Gazetesinden Ali Arslan (Dadük) ile HRT Haber Müdürü Can Bedros Çapar hakkında yerel mahkeme tarafından 10 ay hapis cezası verildi.
Tarih: 1.12.2021 18:10:47

 

Antakya/SES
 Mahkeme kararı, Samandağ´da düzenlenen toplantı ile protesto edildi. Protesto toplantısına Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay Barosu Temsilcisi Akın Akıncı, siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşları, meslek örgütlerinin temsilcileri ile gazeteciler de katıldı.
Milletvekili Topal ve baro temsilcisi Akıncının yanı sıra yerel basın emekçileri adına konuşan Yusuf Aslan, "Meslektaşımızın dava sürecinde mahkemeye sunduğu dosyada basın kartı yer almasına rağmen 10 ay cezaya hükmedilmesi, basın özgürlüğünün düzenlendiği anayasaya bir kez daha aykırı hareket edildiğini gözler önüne sermiştir ve kabul edilemez. Herkes, bilgi edinme ve haber alma, özgür düşünce ve çeşitli iletişim yollarıyla bunu ifade ile serbest eleştiri hakkına sahiptir. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının temel yolu olan basın ve yayın özgürlüğü temel insan haklarındandır. Bu hakların demokratik hukuk devletinde anayasal güvence altında olması esastır. Gazeteci, tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir" değerlendirmesini yaptı.
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Karaçay´da düzenlenen anma törenine katılan gazeteciler Dadük ve ÇaparIın haber takibi yaparken gözaltına alınıp, diğer gözaltına alınan 7 yurttaş ile birlikte 10 ay hapis cezası verilmesini önergeyle parlamentoya taşıdı. Milletvekili Oruç, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafın yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Haber takibi yapan gazetecilerin gözaltına alınarak, 10 ay ceza verilmesi sizce olağan mıdır? Mahkemeye sunulan basın kartlarına rağmen basın emekçilerine neden ceza verilmiştir? İŞİD saldırısı sonucu katledilen Okan Pirinç´i anmak isteyen yurttaşlara neden izin verilmemiştir, gözaltı yapılmıştır? İŞİD saldırısında hayatını kaybeden Okan Pirinç´i anmak istemek suç mudur? Anmaya katıldığı için gözaltına alınıp, ardından yargılanan yurttaşlara neden ceza verilmiştir? Dünya Basın Özgürlüğü Endeksine göre, basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 157. sırada yer alan Türkiye´de, halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğünü sağlamak üzere bakanlığınızca çalışmalarınız var mıdır?"

 
Kaynak:

Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi