20 bin nüfusa hizmet verecek
Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi Temeli törenle atıldı. Merkezin Nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor.
Tarih: 15.1.2022 22:37:52

Hatay Valisi Rahmi Doğan, hayırsever iş insanı Yaşar Niziplioğlu´nun katkılarıyla İskenderun´da Kurtuluş mahallesinde yaptırılacak Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi´nin temel atma törenine katıldı.

Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi´nin temel atma törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Suzan Şahin, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, hayırsever iş insanı Yaşar Niziplioğlu ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende açılış konuşmasını yapan Yaşar Niziplioğlu konuşmasında, “En kıymetli hazinenin başta sağlık olduğunun kanıtlandığı zorlu süreçlerden geçiyoruz. Vatandaşlarımıza hizmet etmesi amacıyla temelini attığımız Aile Sağlığı Merkezinin emsallerinin çoğalmasını temenni ediyorum. Devletimize olan borcumuzu bir nebzede olsa ödememize imkan sağlayan sayın devlet büyüklerimize ve bu merkezin oluşmasına vesile olan kıymetli dostum Ali Özyurt beyefendiye şahsım ve ailem adına teşekkür ediyorum” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, şunları kaydetti: “Bölgemize hizmet etmesi amacıyla 1746 parsel numarasıyla Sağlık Bakanlığımıza tahsisli olan 594 metrekarelik arsaya, hayırseverimizin yardımları ve destekleriyle yapılacak olan ve 2022 yılının Nisan-Mayıs aylarında hizmete almayı planladığımız 6 birimlik Aile Sağlığı Merkezimizde, 20 bin nüfusa hizmet vereceğiz.”

Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu´nun ardından konuşan Vali Doğan, yatırım yapan, hayır yapan iş adamlarının devletin yükünü hafiflettiklerini belirtti. Vali Doğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, eğitim, sağlık gibi alanlarda çok büyük yatırımlar yapan ve kendisini son 20 yılda bu yatırımlarla bütün dünyaya örnek gösteren bir ülke. Karınca kararınca da olsa hemşehrilerimizin, hayırseverlerimizin bizim yükümüzü alıyor olması da ayrıca sevindiriyor. İlimizde sağlık alanında çok büyük yatırımlarımız var. Dörtyol´da, Avrupa Birliği ile birlikte çok güzel bir hastane yapıyoruz, en kısa süre içerisinde inşallah oranında yapımını tamamlayacağız. İlimizde ki yatırımları anlatmamıza gerek yok vatandaşımız zaten görmekte, yirmi sene önce ki sağlık kurumlarının bugün geldiği noktayı herkes görmekte. Hayırseverlerimiz tarafından eskiden cami yapılırdı, sonra okullar yapılmaya başlandı şimdi ise sağlık gibi çok önemli bir sektörde hayır yapmaya başladılar. Bunlar sadaka-i cariyedir, hem kendi adlarına, hem kendilerinden sonra gelecek evlatları adına bırakmış oldukları güzel nişanelerdir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: nüfusa hizmet verecek
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon (Canlandırma) Sempozyumu RESÜSİST 2022 Hatay´da gerçekleştirilecek.
Kemik erimesi bilgisi
Kemik erimesi bilgisi
İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, osteoporoz yani kemik erimesinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında açıklamada bulundu.
Sağlık için hareket et
Sağlık için hareket et
10 Mayıs, Sağlık İçin Hareket Et Günü. Dünya Sağlık Örgütü, günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için kabul etti.
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Y.R. adlı yurttaş İskenderun´da tedaviye alındı
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğini anımsatan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, bakanlığın kararı kapsamında daha önce alınan bazı koronavirüs tedbir kararlarını kaldırdı.
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Antakya yöresinde özel sağlık hizmeti veren Defne Hastanesinin diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan´da olması gereken beslenme hakkında bilgi verdi.
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sağlıkta etkin şiddet yasasının bir an önce parlamentoya getirilmesini istedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası farkındalık amacıyla kutlanıyor. Hafta, Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında 14-20 Mart 2022 tarihleri olarak belirlendi.
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Dünya Böbrek Günü
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz ülkelerindeki geleneksel beslenme alışkanlıklarını yansıtan; meyve, sebze, tam tahıl ve kuru baklagillerden oluşan bir beslenme tarzı (Akdeniz Diyeti) hakkında bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Kın, bu beslenme tipinin uzun ve kaliteli bir yaşamın temel anahtarı olduğunu ifade etti.
´Tıp Bayramı´ önergesi
´Tıp Bayramı´ önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, sağlık çalışanlarının sorunlarını önergeyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya sordu.
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
4 Mart Dünya Obezite Günü´nde, farkındalık oluşturma açıklaması yapıldı.
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, sanayi ağırlığı bulunan Hatay´da yanıt ünitesi sorununu önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sayısı 12 bini geçti
Sayısı 12 bini geçti
Hatay, koronada en çok artan 8. il
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
Dr. Ahmet Can Berkyürek, İngiltere´deki çalışmasını sürdürüyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi