2020´nin kahramanları, ´sağlık çalışanları´
Koronavirüs salgınında Hatay´da hasta sayısı azalsa da ölümler sürüyor.
Tarih: 5.1.2021 18:10:09

Akın Bodur/İskenderun

Aralık ayında günde ortalama 43 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenler arasında sağlık çalışanları da bulunuyor. Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi, pandemi sürecinde yaşamını yitiren sağlıkçılar ve ´Milli Görüş camiasındaki dava büyükleri´ için online olarak Hatim programı ve vefa gecesi düzenledi. Şemsettin Ateş´in Kur´an-ı Kerim okumasıyla başlayan etkinlikte hafız Sadık Gökmen, hatimlerin duasını okudu. Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Antakya´daki Hataylı Çocuk Hastalıkları Uzmanı Adnan Ezelsoy´un koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, "2020 yılının kahramanları sağlık çalışanlarıdır. Canlarını ortaya koydular. Ailelerini günlerce göremediler. Çocuklarının sadece seslerini duydular, öpüp koklama şansları olmadı. Çocuklar anne ve babalarına sarılamadılar. Cenazelerine dahi kimse gidemedi" değerlendirmesini yaptı. Milletvekili Güzelmansur, "Halk sağlığını küresel çapta tehdit eden bu hastalık karşısında, dünyanın tüm ülkelerinde, sağlık çalışanları amansız bir mücadele veriyor. Yoğun bakıma götürülürken ‘Tüm deneysel ilaçları üzerimde deneyebilirsiniz´ yazılı bir kâğıda imza atan, koronadan ilk kaybettiğimiz sağlık çalışanımız olan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Profesörü Dr. Cemil Taşçıoğlu´nu unutmayalım. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Uzmanı Dr. Sinan Kakı´yı, çocukların kahramanı Hataylı Çocuk Hastalıkları Uzmanı Adnan Ezelsoy´u unutmayalım. Koronavirüsün aramızdan aldığı, profesörlerimizi, doktorlarımızı, hemşirelerimizi, eczacılarımızı, sağlık memurlarımızı, minnetle analım. En önemlisi de yeni yılı sağlık çalışanlarına ek yük oluşturmayacak şekilde, tedbirlere uyarak kutlayalım" açıklamasını yaptı. Kırıkhan-Reyhanlı karayolunda meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden İskenderun Devlet Hastanesi´nde görevli sağlık teknikeri laborant Durmuş Ayyıldız, düzenlenen törenle sonsuzluğa uğurlandı. Ayyıldız´ın cenazesi, Kırıkhan Devlet Hastanesi´nde yapılan tören sonrası son görev yeri olan İskenderun Devlet Hastanesi´nde de yapılan tören sonrası İskenderun´un Karahüseyinli mahallesinde bulunan aile mezarlığında toprağa verildi. Cenze törenine, Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, hastane yöneticileri, ailesi ve mesai arkadaşları da katıldı.

Sağlık çalışanlarına ücretsiz taşıma
Hatay Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmaya bu yılın ilk 6 ayında da devam edileceğini duyurdu. HBB açıklamasında, "31.12.2020 tarihli 31351 sayılı Resmi Gazete´de yer alan karar kapsamında, sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin ücretsiz ulaşım yararlanma hakkının 6 ay uzatıldı. Karar kapsamında sağlık personelleri belediyeye ait toplu taşıma araçlarından (sarı otobüsler) 30 Haziran 2021 tarihine kadar şoförlere sağlık personel kartlarını göstererek ücretsiz binişten yararlanabilecek" ifadesine yer verildi.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri, koronavirüs nedeniyle dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarına devam ediyor. HBB, ekiplerin, Hatay Valiliği, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Sitesi, Çocuk Destek Merkezi, Kadın Konukevi, Engelsiz Yaşam Merkezi ve Çocuk Evleri Müdürlüklerinde dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışması yaptığını, korunmaya muhtaç çocukların kaldığı kurumlara 260 adet hijyen seti hediye edildiğini açıkladı. HBB´nin farklı bir açıklamasında ise kurum ve kuruluşlar, toplu taşıma araçları, ibadethaneler, konutve kamusal alanları periyodik olarak dezenfekte eden ekiplerin, geçen yıl 00 binden fazla alanda çalışma yaptığı belirtildi. Açıklamada, "Bu süreçte işsiz kalan ve maddi zorluk çeken 17 bin 077 aileye nakdi, 36 bin aileye ayni yardım yapıldı. Belediyeye ait 628 adet iş yerinin kirasını da ertelendi. Sağlık hizmetlerinin vatandaşlara daha hızlı ulaşması için de filyasyon ekiplerine 38 aracını tahsis edildi. HBB ekipleri, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençlerin evde keyifli vakit geçirmesi için onlara saksı, fide ve toprak hediye etti. Bu yaş grubundaki vatandaşların evde kalırken sıkılmamaları ve verimli zaman geçirmeleri için binlerce sebze kitini vatandaşlara ulaştıran Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dijital Kütüphane ile de binlerce kitabı kitapseverlerle buluşturdu" ifadesine yer verildi. İskenderun Belediyesi de, ekiplerin oluşabilecek koku ve bakterileri önlemek, kentin daha temiz bir havaya kavuşturulması amacıyla çöp konteynerlerini yerinde dezenfekte etmeye devam ettiğini duyurdu. Çöp konteynerleri bulundukları alandan uzaklaştırılmadan dezenfekte edildiğini ifade eden belediye başkanı Fatih Tosyalı, "Kovid-19 salgını nedeniyle çöp konteynerleri sık sık yıkandı. Halk sağlığını korumak için, pandemi döneminde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarımızı aralıksız devam ediyoruz.Kent genelinde bulunan yer üstü ve yer altı konteynerleri yıkayıp temizlemekle kalmayıp dışarıda kalan kısımları da dezenfekte ediyoruz" değerlendirmesini yaptı. Arsuz Belediyesi ise pandemi sürecinde çalışmalarını sürdürdüğünü, çöp konteynerlerinin dezenfekte edildiğini belirtti. Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven de, “Son dönemlerde vaka sayıları maalesef ilde ve ilçede artış göstermişken, Corona ile mücadele etmekle birlikte, belediye de çalışmalarını aksatmadan yapmaya, hizmeti devam ettirmeye çalışıyoruz" dedi.
Memur Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, Eğitim Bir Sen, Sağlık Sen, Bayındır Memur Sen, Toç Bir Sen, Birlik Haber Sen, Enerji Bir Sen ve Ulaştırma Memur Sen yöneticileriyle birlikte Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat´ı ziyaret etti. Ziyarette, sendikacılar, Hambolat ile koronavirüs salgınını önlemeye yönelik yapılan çalışmalar ve ilde alınan tedbirler üzerine değerlendirmede bulundu. Hatay İl Sağlık Müdürü Hambolat da Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ali Pekmezci ile birlikte Hatay Devlet Hastanesi´ne ziyaret ederek, covid-19 hizmeti sunulan alanlarında incelemede bulundu, alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alıp, istişarede bulundu.

112´de görevlendirilen öğretmenlere 2 önerge
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve Adana Milletvekili Tülay hatimoğulları Oruç, Hatay´da 200´e yakın öğretmenin 112 çağrı merkezine görevlendirmesini soru önergesiyle parlamentoya taşıdı. 112´deki personel eksikliğinin, öğretmenlere ek iş yükü vererek değil, işsiz gençlerin atanması yoluyla giderilmesi gerektiğini belirten milletvekili Güzelmansur, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde, milyonlarca işsiz gencin atama beklediğini anımsattı ve “Korona virüs salgını ile mücadelede yeterli sağlık personeli kapasitesi başarıya ulaşmadaki en önemli anahtarlardan biridir. Ülkemizde de sağlık alanından ve diğer alanlardan mezun binlerce işsiz genç atama beklemektedir. Hal böyleyken ülkemizde salgınla mücadelede personel eksikliği öğretmenlerle giderilmeye çalışılmaktadır. Hatay´da da 200´e yakın rehber öğretmen ve diğer branş öğretmeni istekleri dışında 112 çağrı merkezinde görevlendirilmiştir" ifadesine yer verdi. Samsun´da da benzer bir görevlendirmenin yapılıp daha sonra bundan dönülerek, görevlendirmelerin iptal edildiğini, aynı yanlışa Hatay´da neden devam edildiğini ifade eden milletvekili Oruç, Milli Eğitim Bakanı Selçuk´a şu soruları yöneltti: "Türkiye genelinde ve Hatay´da hangi branşlardan, kaç öğretmen 112 çağrı merkezinde görevlendirilmiştir?Hatay´da 112 çağrı merkezlerine öğretmen görevlendirmeleri hangi saiklerle yapılmıştır? 112 çağrı merkezine hangi öğretmenin görevlendirileceği belirlenirken kullanılan kriterler nelerdir? Torpili olanların görevlendirmesinin yapılmadığı iddiaları doğru mudur? Ülkemizde işsizliğin zirve yaptığı, insanların işsizlikten intihar ettiği bir ortamda, 112 çağrı merkezlerine atama yapmak yerine bu işi öğretmenlere yükleyerek tasarruf mu yapılmaktadır?"
atay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün 10.12.2020 tarih ve 39435 sayılı yazısı ile, 16 rehberlik öğretmeni, 112 Çağrı Merkezinde 7/24 saat çalışma esasına göre çalıştırılmak üzere re´sen görevlendirildiğini belirten milletvekili Oruç ise Milli Eğitim Bakanı Selçuk´un yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "İlköğretim ve Eğitim Kanunu´nun 44. Maddesine göre; ´Öğretmenler kanunlarla veya Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle kendilerine verilen işlerden başka, meslek dışı herhangi bir görevle yükümlü tutulamazlar´ hükmüne rağmen bu hukuk dışı görevlendirmeler nasıl yapılabilmektedir? Mesleki eğitimlerine ve uzmanlık alanlarına uygun olmayan işlerde, salgın gerekçe gösterilerek çalıştırılmaları eğitim emekçilerini mağdur etmektedir. Tüm illerde bu uygulama sonlandırılacak mıdır? Samsun´da geçen hafta iptal edilen bu uygulama Hatay´da neden sürdürülmektedir? Re´sen görevlendirme yazılarında öğretmenlerin görevlendirme sürelerine yer verilmemiştir. Bahsi geçen görevlendirmelerin süresi ne kadardır? Neden bahsi geçen görevlendirmeler için personel alımı yaparak, uzman kişiler ile ihtiyaçlar karşılanmamaktadır? Eğitim emekçilerinin ısrarla farklı alanlarda görevlendirmek istenmesinin nedeni nedir? Bahsi geçen görevlendirmeler şu an hangi illerde sürmektedir? Sizce eğitim emekçilerinin alanları dışında görevlendirilmeleri olağan mıdır?"

Uzaktan çalışma, gözü etkiliyor
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Merih Gül, Covid-19 pandemi sürecinde uzun süre ekran başında kalmanın göz problemlerine yol açacağını ifade ederek, bu süreçte göz sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğinin belirtti. Dr. Gül, “Pandemi döneminde evden çalışma ve online eğitimlerden ötürü yakın mesafe ve ışıklı ekranlarla çalışma nedeniyle; gözlerde yorgunluk, baş ağrısı, göz kuruluğuna bağlı alerjik reaksiyonlar olabilmektedir. Işıklı ekranlardan yayılan mor ötesi ışınların da, katarak ve sarı noktaya olumsuz tesirleri vardır. Bu dönemde göz sağlığının ihmal edilmemesi önem arz etmektedir. Ayrıca diyabetik damar hastalığı ve glokom gibi yakın takip gerektiren durumlarda, kontrol zamanlarına riayet edilmesi; maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek, göz polikliniklerine başvurulması gerekir. Uzun süre ekrana bakan çocukların gözlerinde; kuruluk, yanma, batma, kızarıklık, bulanık görme, göz yorgunluğu gibi göz rahatsızlıkları yaşanabilir. Çocukların göz numaralarının yakın uyuma zorlanma nedeniyle daha sık değişikliğe uğraması söz konusu" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Samandağ´da tuzaklı kuş avında bulunduğu belirtilen 8 kişiye Kara Avcılığı Kanuna Muhalefet suçundan 6.176 TL, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten de ayrıca bir ceza yazıldı.
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
İskenderun Gençlik Merkezi (İGM) Müdürlüğü, Ekim ayından itibaren sürdürdüğü ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtilen sokak hayvanlarını besleme etkinliğine devam ediyor.
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
İskenderun Belediyesi, ekiplerin, pandemi sürecinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için belirli noktalara mama ve su bırakmayı sürdürdüğünü belirttti.
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Bolat ve Milli Ailelerinin evlatları yaşamlarını birleştirdi.
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Hatay´ın Kırıhkan ilçesinde, barındırdığı flora ve fauna ile ülkenin en önemli sulak alanı olmaya aday Gölbaşı Gölü´nün iyileştirilerek turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi