23 Nisan, dünyada tek çocuk bayramı
23 Nisan, pandemi koşullarında, ´sınırlı´ kutlanıyor. Kutlama mesajlarında millet ´egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün´ vurgulandı.
Tarih: 23.4.2021 14:38:01

Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 101. yılı ve Mustafa Kemal Atatürk´ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İçişleri Bakanlığının, valiliklere gönderdiği "23 Nisan sokağa çıkma kısıtlaması” genelgesi üzerine yarın sınırlı kutlanacak. Atatürk Anıtlarına çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde ve asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek­tir. Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabile­ cek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösteri- leri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek. 

Vali Doğan çocuklara seslendi

Hatay Valisi Rahmi Doğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı açıklamasında şunlara yer verdi: "Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 101. yıl dönümünü, ´23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´ olarak, milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. 23 Nisan 1920 tarihi sadece Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihini değil, aynı zamanda millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gündür. Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin ilk başkanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk o gün ´Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir´ demek suretiyle millet egemenliğine dayanan bir demokrasi anlayışının temelini atarken, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza verdiği önemi ve duyduğu güvenin bir ifadesi olarak bu bayramı onlara armağan etmiştir. Aydınlık yarınlarımız, milletimizin umut çiçekleri sevgili çocuklar, sizlerin sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeniz en büyük arzumuzdur. Hedefimiz, bu günün çocukları, yarının gençleri olarak sizleri özgürce düşünen, inisiyatif alabilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirebilmektir. Dünyada tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe vesile olmasını diliyor, başta Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi temennisiyle çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum."

Güngör´den bayrak daveti

Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör de, "Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır" değerlendirmesini yaparak, pandemi dolayısıyla meydanlarda coşkulu kutlanamayacak bayramı evlerimizde kutlamaya ve halkı balkonlara bayrak asmaya davet etti.

Savaş: TBMM ulusal irademizin kalbi

Milli mücadele yıllarının ortasında türlü imkânsızlıklar içinde açılan ve milli egemenliğimizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin 101 yaşında olduğunu belirten Hatay Büyükşehnir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise şu değerlendirmeyi yaptı: "101 yıldır yüce Türk milletinin hâkimiyetinin en büyük nişanesi olan Büyük Millet Meclisimiz, ulusal irademizin kalbi olmaya devam edecektir. Meclisimiz var oldukça geleceğe umutla bakmaya devam edecek, yarınlara emin adımlarla güvenle yürüyeceğiz. Böyle kıymetli bir günü dünya çocuklarına armağan eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gelecek nesillere duyduğu güveni samimiyetle dile getirmiş ve tüm dünyaya bir kez daha örnek olmuştur. Biz de Atamızın izinden giderek, çocuklarımıza güven ve saygı duyarak onlara daha yaşanabilir bir ülke bırakmak için çalışıyoruz. Son iki yıldır Covid-19 salgını sebebiyle bayramımızı sokaklarda, meydanlarda, alanlarda kutlayamasak da bayramımızın değeri, coşkusu ve neşesi her zamankinden daha güçlüdür. Atamızın açtığı yolda, gösterdiği hedefe doğru hiç durmadan yürüyen Türk çocukları ve gençleri bugün bu salgına çare olmak için canhıraş çalışmaktadır. Atamızın ilkelerini kendine rehber edinen, bilim ışığında yürüyen bilim insanlarına gösterdiği çabalar için bir kez daha teşekkür ediyorum."

Tosyalı: Cumhuriyet gençlerin omuzlarında yükselecek

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yayımladığı mesajında şunları kaydetti: “Aziz milletimizin tarihinde eşsiz bir kahramanlık örneği olan Kurtuluş Savaşımızı bizzat yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 101. yıl dönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı kutlarken coşkulu ve kıvançlıyız. İstiklal mücadelemizin sembolü ve milli iradenin mekânı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi , “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!” şiarıyla 23 Nisan 1920´ de kurulmuş ve tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. TBMM´nin açıldığı bu özel günün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edilmesi, Cumhuriyetimizin çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzunda yükseleceğine olan inancının ifadesidir."

Güven:Çocuklar umudun, kardeşliğin ve barışın temsilcisi

Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kutlama mesajında, “23 Nisan 1920 tarihi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Milli egemenliğin ilan edildiği, Cumhuriyetin temelinin atıldığı bugün, Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza bayram olarak armağan edilmiştir. Umudun, kardeşliğin ve barışın temsilcileri olarak, bizlere geleceğe dair umutlar veren, aydınlık yarınlarımızın teminatı güzel çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı daha coşkulu kutlamak ümidi ile başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Gül: Çocuklar geleceğin teminatı

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 101. yılında, yayınladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclis´imizin 101. açılış yılında, yarınlarımızın teminatı kıymetli çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına Atamızdan armağan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamanın, mutluluğunu yaşıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, ülkemiz adına ne denli bir öneme sahip olduklarını Atamızın ifadelerinden de çok iyi anlamaktayız. Başta Belenli çocuklarımız olmak üzere tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı en içten dileklerimle kutluyor, sevgilerimi sunuyorum.”

Eryılmaz:Tarihi bir dönüm noktası

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz da, "23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı ve Türkiye Cumhuriyeti´nin temellerinin atıldığı tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu önemli tarihte Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu anlamlı günü bütün dünya çocuklarına armağan etmiştir. Dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek çocuk bayramı olması sebebiyle de dünya barışını ve sevgi bağını güçlendirmiştir" düşüncesini paylaştı.

Kutlu:Dünya çocuklarına armağan

CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu da, "23 Nisan, bir millet için en yüce değer olan milli egemenlik ilkesinin Türk Milletinin hayatına giriş tarihidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşı´nı yönetmiş, Cumhuriyet´i kurmuş, gerçekleştirdiği reformlar ve aldığı tarihi kararlarla milletimizin kaderini değiştirmiş, Türkiye´nin yarınlarını şekillendirmiştir. Böylesi büyük bir savaştan çıkan ve bütün ümidini gençlikte gören bir kurucu iradenin gelecek nesillere olan evrensel güveninin yansıması olarak 23 Nisan Dünya Çocukları´na bayram olarak armağan edilmiştir" değerlendirmesini yaptı.

BTP: Millet egemenliğini esas alan siyaset, bugün de bizlere örnektir

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay İl Başkanlığının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı şöyle: "23 Nisan 1920´de TBMM´nin açılışıyla bir ana esas olarak gündem edilen "Milli Egemenlik" nüktesini Türk Milletinin tarihi seyri içinde kimlik ruhunda aramak gerekir. ´Bağımsızlık benim karakterimdir´ diyen Atatürk´ün, gençliğe emanet ettiği cumhuriyetin teminatı, bağımsızlık sevdalısı Türk Milleti´dir. 23 Nisan 1920´de, henüz savaş şartlarında Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde hayata geçirilen millet egemenliğini esas alan siyaset, bugün de bizlere örnektir."

 

Bayrakdar: Millet Meclisi, işgalden kurtulma mücadelesinin kalbi

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar ise şunları belirtti: "Milletin Meclisi, köleliği asla kabul etmeyen hür yaşamış milletimizin, vatanı işgalden kurtarma mücadelesinin kalbi olmuştur. Millî irade, istiklal bilincini inançla kaynaştırarak milletimize güç vermiştir. Millete, millî değerlere dayanmayan bir egemenlik zaten söz konusu olamaz; millete, milletin inanç ve iradesine dayanmayan bir mücadele başarıya ulaşamaz. Emperyalizme direnişin güç kaynağı ve Meclisin anlamı da, önemi de kuşkusuz milletin iç ve dış vesayetle tahakküm altına alınamayan özgür iradesini temsil etmesinden gelmektedir. Aradan bir asır da geçse, 15 Temmuz kanlı darbe ve işgal girişiminde görüldüğü gibi, varlığımızı yok etmeyi amaçlayan emperyalizmin Gazi Meclisimizi hedef alması tesadüf değildir. Millî egemenliğin kalbi ve adresi olan Meclis, tavizsiz, dik ve onurlu duruşuyla temsil ettiği değerlere layık olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Millî egemenlik, ruhu ve felsefesi gereği kendini milletten ayrı gören oligarşik, vesayetçi, seçkinci yapıların tahakkümüne izin vermez; huzurun, refahın, fırsatların geniş kitlelere yayılmasını ve adil paylaşımını amaçlar. Bu bilincin diri tutulması, hâlâ gece yarısı bildirileriyle devleti tahdit, milleti tehdit etme cüreti gösteren yapılara izin ve fırsat vermemek bakımından önemlidir. Sahip oldukları saf, temiz yaradılıştan, taze, yeni heyecanlardan dolayı bugün çocuklara armağan edilmiştir. Millî iradenin temelinde bu saf, temiz duygular vardır. Çocuklar geleceğimizin teminatı, yarınlarımızın umududur. Özgürlük ve bağımsızlık bayrağının yarının büyükleri olacak çocuklara devredilmesi, bu varoluş şart ve değerimizin çocuklarımızla geleceğe taşınması anlamını içermektedir."

CHP´li Tellioğlu: Sadece büyük bir lider geleceği küçük kalplere emanet eder

CHP Payas İlçe Başkanı İlter Tellioğlu, 23 Nisan´ın önemine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz. Sadece Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir lider geleceği küçük kalplere emanet eder. Payas Kaymakamlığı´nda gerçekleşen; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çelenk sunma programını gerçekleştirerek, Atamızı minnetle andık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun”

SP´li Çiçek: Yaşanabilir bir Türkiye onların hakkı

Saadet Partisi Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Ceren Seda Çiçek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında şunları kaydetti: “Bugün aslında üç bayramı bir arada kutluyoruz. Birincisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin 101. kuruluş yıldönümü, ikincisi Hakimiyet-i Milliye yani Ulusal Egemenlik Bayramı, üçüncüsü ise çocuk bayramıdır. Çocuklarımıza kaba kuvveti değil, hakkı üstün tutan, milli ve manevi değerlere bağlı ve bütün insanlığın saadeti için çalışan bir nesil olarak yetiştirmek asli görevimizdir.”

Solğun: Çocuklara bayramla kıymeti gösterdi

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 nolu Şube Başkanı Ömer Solğun´un, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı basın açıklaması şöyle: “TBMM´nin açılışıyla milli bir siyasetin izlenmesini salık veren Mustafa Kemal, milli egemenlik temeline dayanan halk hükümeti vurgusu yaptı, bunun Cumhuriyet olduğunu bildirdi. Bu şekilde hem millet iradesinin üzerinde güç olmadığı kabul edildi hem de Cumhuriyet rejiminin tohumları atıldı. Atatürk, 23 Nisan´ı çocuklarımıza armağan etti. Büyük Atatürk bu bayramı yarınlarımızı temsil eden çocuklarımıza armağan ederek, onlara verdiği kıymeti gösterdi. Bugün gelinen noktada çocukların ne yazık ki ihmal ve istismar haberleriyle sancılanıyoruz. Küçük bedenlerin uğradığı şiddet, istismar ile ruhlarının hakaret dolu sözlerle örselenmesi bizleri huzursuzluğa sevk etmektedir. Ne demişti Atatürk, Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nisan dünyada çocuk bayramı
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi