"3 dönümde, 13 medeniyet tasvir edilecek"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO 21 kapsamında, 3 dönümlük arazide 13 medeniyeti tasvir eden bir mozaik yapılacağını anımsattı.
Tarih: 11.1.2020 09:41:43

İskenderun/SES

Savaş, "Bu dünya rekoru anlamına geliyor. Uğur Mumcu Meydanından çıkan bir şapeli bu alanda ağırlayacağız. Gastronomi köyü, dikey tarım uygulamaları da bu alanda yerini alacak. EXPO´nun ticaret yönü de bulunmaktadır. Avrupa´da maalesef önceki gibi değiliz, kırılganlıklar yaşıyoruz. Önce kendi bahçemizden işe başlıyoruz. Türk dünyasından bir kadın siyasetçi, bir kadın sanatçı ve kadın gazeteciyi Dünya Kadınlar Günü´nde ağırlamak istiyoruz. Amacımız, Türk dünyası ile Hatay´ı buluşturmak. Çünkü Hatay´ın konumu daha da güçlenecek. Biz güçlendikçe bu düzeni bozmak için içerden ve dışardan taarruzlar devam edecek. Bu nedenle Hatay´da ekonominin ve sosyal bütünleşmenin çok iyi olması lazım. Artık psikolojik zeminin daha iyi olması lazım. İzmir´de gerçekleştirdiğimiz fuar da bunlardan biriydi. Aynı fuarı Mersin´de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Gerek ekonomik daralma, gerekse Türkiye´deki zihinsel ayrışmayı nasıl aşarız, toplumu nasıl birleştiririz diye düşünüyoruz. Özellikle kırsal kesimde istediği verimi alamayan vatandaşlarımız için özel çalışmalar yapıyoruz. EXPO´da yapmak istediğimiz şu; Hatay´ın tanınabilirliğini arttıracağız, Hatay´ın bundan sonraki süreç içerisindeki kırsal kalkınma master planını orada eriteceğiz ve insanları hem çiçekçilik, hem tıbbi ve aromatik bitkiler hem de fidancılık konusunda üniversite ile birlikte eğiteceğiz. Samandağ´da ne üretilir, neyi satamıyoruz, nasıl satabiliriz, nasıl markalaştırıp, coğrafik işaretlemesini yapabiliriz diye çalışmalara yön veriyoruz" değerlendirmesini yaptı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlara istihdam olanakları sağladıklarını da ifade eden Savaş, "Şu anda 250 kadına çiçek üretim konusunda destek veriyoruz. Kendi kurduğumuz seralarda 250 kadın çiçek üretiyor. Bizler sadece kadını değil ailelere de dokunuyoruz. Ailenin direği erkekler olarak görünse de görünmeyen direği de kadınlardır. EXPO çalışmalarımız doğrultusunda en çok kadınlarımızın yüzünün güleceğini düşünüyoruz. Kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla geleneksel ürünlerimizi kimlerin nerede üreteceği konusunda çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Bu konuda da özel bir üniversiteden destek alıyoruz. EXPO´yu yapmamızın en önemli nedeni kırsal kalkınmayı sağlayacak olmasıdır. EXPO ile Hatay dünyaya kapılarını açacak" görüşünü kaydetti.
Yayladağı´nda yetişen Karakılçık ve Ali Bayır buğday tohumları hakkında bilgi veren Savaş, HBB´den yapılan açıklamaya göre, şunları belirtti: "Özellikle Karakılçık çok önemli, gluteni az, proteini ve lif oranı yüksek. Son olarak 14 dönüm ektik, ektiğimiz başka yerler de var. Yetiştiği zaman toplayıp dağıtacağız. GDO´lu buğdaylardan değil kendi insanımızla barışık ürünler üretmek istiyoruz. EXPO ile birlikte çok zorlu bir döneme giriyoruz. Bu dönemi iyi atlatırsak Hatay´ın kırsal kesiminin güçlenmesi ve ne yaptığını bilen çiftçilerin olması bizi çok mutlu edecek."
Çöp depolama sahasında 15 bin evin aydınlanmasını sağlayacak elektrik üretildiğini anlatan Savaş, "Bu çöp toplama sahasını nerede yaparsak yapalım tepki gösteriliyor. Şu anda kimseyi rahatsız edecek bir durum yok. Sineklerden rahatsız olabilirler ama şu anda 93 bin noktada larva mücadelesi veriyoruz" açıklamasında bulundu. Belediye personeline verilen sosyal denge tazminatının kesmediğini belirten Savaş, "Anlaşma süresi bitti. Ekonomik durumumuz müsait olmadığı için de yeniden anlaşma yapmadık. Türkiye´nin gelmiş olduğu durum ortada. Paramız olursa yeniden verebiliriz. Sosyal denge tazminatı dediğiniz, işverenle çalışan arasında güvene dayalı fazla çalış sana para vereyim demek. Eğer buna devam edersek sadece çalışanına para veren ama hizmet edemeyen kurum durumuna düşeriz. Memlekette bir sürü sorun var biz mecburen bunların çözümü için çalışıyoruz. Önceliği hizmetlerimize vereceğiz ama imkanımız olursa çalışanımıza yeniden sosyal dengeyi verebiliriz" görüşünü kaydetti. Hayvan barınağını da kaldırmak istediklerini belirten Savaş, "Düşündüğümüz iki üç yer var. Mahalle sakinleri tabi ki haklılar. Ben saygı duyuyorum, ama arıtma tesisi konusunda bilimsel gerçeklerle hareket etmek zorundayız" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
Jandarma tarafından Arsuz´da yapılan operasyonda 410 litre boğma rakı ile 2 bin 820 litre fermente üzüm posası ele geçirildi.
8 noktadan yangın ihbarı
8 noktadan yangın ihbarı
Arsuz´a bağlı Hacıahmetli Mahallesi kırsalında 8 noktada aynı anda orman yangını çıktı. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Arsuz Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından, belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik etmek amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası´nı bisiklet kortejiyle kutladı.
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), S.S. Arsuz Kadın Girişimi Üretim ve işletme Kooperatifinin yasal işlemleri tamamlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiğini duyurdu.
Belediye ekipleri denetimde
Belediye ekipleri denetimde
Çarşı merkezinde cafeler, dönerciler ve diğer esnaf tek tek denetlendi.
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü´nün 99´ncu yıldönümünü İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı.
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Koronavirüs salgınında Brezilya´dan ithalatın riskine dikkat çekiliyor
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
Ankara-Bolu-İskenderun üçgeninde dostlarıyla buluştular
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Hatay´da Arsuz ve Antakya olmak üzere iki merkezli ve Medeniyetler Bahçesi temasıyla kurulacak Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO´ya gelecek konuklara Arsuz´un ikinci konutları evsahipliği yapacak.
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Avrupa Konseyi Eşitlik Komitesi (EŞİK) bileşeni İskenderun Kadın Platformu´nun dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, EŞİK olarak, TBMM Başkanlığı´nı, TBMM´deki tüm siyasi partileri ve milletvekillerine açık çağrıda bulunarak İstanbul Sözleşmesi´nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi için etkili adımlar atılmasını talep ettiklerini belirtti.
Tosyalı göreve başladı
Tosyalı göreve başladı
Korana virüs (Covid19) tedavisi gören ve süreçleri tamamlanan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, görevine başladı.
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Hatay Büyükşehir Belediyesi, çınar ağaçlarında görülen yıldız koşnili zararlısına karşı ilaçlama ve bakım çalışmaları gerçekleştirdi.
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Kırıkhan´da zehirlenen üç köpeği Hatay Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağında tedaviyle yaşama döndüren Veteriner Hekim Mehmet Bilgin “ Ölmek üzerdeydiler müdahale ile kurtardık” dedi.
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü´nün 99´ncu yıldönümünü İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı.
Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları törenle verildi
Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları törenle verildi
Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın katılımı ile Devlet Övünç Madalyası ile Berat Takdim töreni gerçekleştiriledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi