338 oyla görüşülmeye geçildi
TBMM Genel Kurulu´nda dün yapılan oylamada, anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi.
Tarih: 11.1.2017 08:53:22/ 49okunma / 0yorum

Anayasa değişikliği tasarısı, iktidar partisi tarafından hazırlanmış ve Anayasa Komisyonu´ndan da geçmişti.

TBMM´de, 5 oturum sonunda teklifin maddeleri üzerinde görüşülmesine yönelik dün yapılan oylamada 480 oy kullanıldı. Oylamada kabul oyu 338, ret oyu 134 oldu. Milletvekilleri 2 çekimser, 5 boş ve 1 geçersiz oy kullandı. 

Başkanvekilinin oy kullanamaması ve bir vekili de mazeretli bulunan AKP, 314 sandalyesine ek olarak diğer partilerden 24 oy destek aldı. Oyların MHP´den geldiği kabul edilirken, 39 kişilik MHP grubunun 15 fire verdiği belirtiliyor. MHP grubundan 5 milletvekili, teklife evet oyu vermeyeceklerini daha önce açıklamıştı. HDP grubu ise, tutuklu 11 milletvekilinin ´oy kullanma hakları gaspedildiği´ gerekçesiyle oylamaya girmedi.

Bazı milletvekillerince, anayasaya göre, gizli yapılması gereken oylamada, ´gizlilik kuralı´nın ihlal edildiğini de öne sürüldü.

Karasayar, oylamayı mesajla duyurdu

Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, oylama sonrası sosyal paylaşım sitesinden yayınladığı fotoğrafına şu görüşünü ilave etti: "TBMM Genel Kurulu´nda yapılan gizli oylamada anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşülmesine geçilmesi 338 oyla kabul edilmiştir."

Ertem açıklama yaptı

Hatay Milletvekili Birol Ertem de dün oylama sonrası yaptığı açıklamada, "Meclisi mezara, demokrasiyi tarihe gömmeyeceğiz" görüşüne yer verdi. Başkanlık sisteminin vatanını, milletini, bayrağını seven, Misak-ı Milli sınırları içerisinde ülkemizin bölünmez bütünlüğüne inanan vatandaşların ortak sorunu olduğunu ifade eden Milletvekili Ertem, açıklamasında şunlara yer verdi: "Bu bir siyasi, sağ-sol, laik-antilaik sorunu değil, ülkemizin geleceğinin sorunudur. Vatandaşlarımız verdikleri oylarla ülkemizin geleceğini değiştireceklerdir. Ya Başbakan Yıldırım´ın ´Başkanlık sistemi gelmezse ülke bölünür´ ifadesine bağlı kalarak, oy verip yasama-yürütme-yargı yetkisini tek kişiye devredip ülke bütünlüğünü riske atacaklar, ya da Başkanlık sistemini reddederek ülkemizin bölünmez bütünlüğünün devam etmesini sağlayacaklardır. 1923 yılında egemenliği Topkapı Sarayı´ndan alıp TBMM´ye getirdik, ama AKP Hükümeti egemenliği Meclis´ten alıp Beştepe Sarayı´na götürmeye çalışıyor. Türkiye´de Başkanlık Sistemi´ni isteyen iki kişi vardır..."

Başkanlık Sistemi´nde Bakanların 3/2´sinin Meclisin dışından Cumhurbaşkanı tarafından seçileceğini, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin sayıları 12´ye indirilip 6´sının Cumhurbaşkanı tarafından seçileceğini belirten Ertem, "Demokratik, laik, hukuk devletlerinin en önemli özelliği, egemenliğin ulusta olması, egemenliğin yasama-yürütme-yargı erkleri arasında dengeli dağıtılması ve denetleme mekanizmalarının tam anlamıyla işlemesidir. Oysa bu değişiklik teklifiyle kuvvetler ayrılığı da, denetleme mekanizmaları da ortadan kaldırılmaktadır. Bölünemez, paylaşılamaz ve devredilemez egemenliğine ´kayıtsız ve şartsız´ sahip çıkan milletimiz adına Türkiye Büyük Millet Meclisi, zaferle taçlandırılan İstiklâl Harbi sonunda, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetimizi ilan etmiş ve tüm kuvvetlerin tek elde toplandığı monarşiyi tarihe gömerek, 1876 Kanunu Esasi ile başlamış olduğu anayasal yönetim sistemini, iktidarı yasama-yürütme-yargı arasında paylaştırarak kesin kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan ´parlamenter yönetim´ şeklini benimseyerek ülkemizi çağdaş demokrasiler düzeyine taşımıştır. Millete ait olan ´egemenliği´ vekâleten kullanan Türkiye Büyük Millet Meclisini devre dışı bırakacak, yasama-yürütme-yargı yetkisini tek kişiye, Cumhurbaşkanına, devredecek bir anayasa ülkemiz açısından büyük sorunlara yol açacaktır" görüşünü kaydetti. 

CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin de sosyal medya paylaşımında şunlara yer verdi: "Anayasa değişikliğine 338 milletvekili evet demiş, 134 hayır. 472 toplam sayı. 28 milletvekili ise evet ya da hayır deme yetisine bile sahip değil. 338 milletvekili hele gizli oylama da Meclis´te açık açık oy kullanan yasa kural tanımaz milletvekillerini tarih kara sayfalarına yazacak... "

Oylama sonrası Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin yanına giderek sonuçları değerlendirdi. 

AKP adına konuşan Meclis Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Şimdiye kadar birçok anayasa değişikliği görüşmesi yapıldı, yeni bir OHAL varmış gibi usül tartışması gibi söylemler doğru değil. İç tüzüğe bakacağız, karar vereceğiz. Biz 18 maddelik teklife karşıyız, oyunlarla Meclis´i ele geçirmek istiyoruz diyorsanız biz soğukkanlılıkla gayret edeceğiz" dedi.

CHP´li Deniz Baykal ise şunları söyledi: "Günlük siyaset için değil Türkiye´ye sahip çıkmak için geldim. Bu sana mı düşer derseniz, hepimize düşer, evet bana da düşer. Buraya, seçilerek gelmiş siz milletvekilleri gibi ben de bütün siyasi ömrümü geçirmiş bir kişi olarak milletime karşı bu noktada konuşmak zorunda olduğumu düşünüyorum. TBMM´nin İstiklal madalyası ile onurlandırılmış bir İstiklal gazisinin oğlu olarak, babamın helalliğini kazanmak için burada konuşmak zorunda olduğumu düşünüyorum."

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, "MHP´li vekiller olarak bu metne imza atmadık ancak bu değişiklik tekflifine ilişkin ilk teklifler sayın genel başkanımıza iletildikten sonra yapılan görüşmeler sonrası metin oluşturulmuştur. Ana muhalefet partisinin sorumluluğu yerine getirilmek yerine peşin peşin karşı çıkarak tutumunu baştan ilan etti" diye konuştu. 

CHP Grup Başkanveli Engin Altay ise, "Türkiye´de bu anayasayla ilgili ne yaparsanız yapın ortada 12 Eylül hukuku varken Türkiye´ye demokrasi zaten yerleşmez. Bu Meclis´teki 4 parti bombalar yağarken buraya sahip çıkıyor, şimdi bundan vazgeçtiğini söylüyorsa ahlaklı şekilde ortaya koysun" değerlendirmesini yaptı. 

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da, tutuklu bulunan partisinin genel başkanı Selahattin Demirtaş´ın mektubunu okudu. Mektupta, "Meclis´in 11 vekilinin hakkı, oy kullanma hakkı gasp edilmişken bu görüşme hukuka aykırı olacaktır" ifadesi yer aldı.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: oyla görüşülmeye geçildi
Yetki yeniden Çelik İş´te
Yetki yeniden Çelik İş´te
İskenderun Demir Çelik A.Ş.´deki yetkiye ilişkin yaklaşık 3 yıldır devam eden davasında Yargıtay, Çelik-İş Sendikası´nın 03.09.2014 tarihinde yaptığı yetki başvurusundaki yeterli çoğunluğa sahip olduğuna dair Hatay Iş Mahkemesi´nin verdiği kararı onaylandı.
´Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz´
´Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz´
Aladağ´da 29 Kasım 2016 tarihinde bir cemaate ait kaçak yurtta çıkan ve 11´i kız çocuğu 12 kişinin ölümüne, 16 çocuğun da yaralanmasına yol açan yangın ile ilgili yurt davası, 30 Mayıs´ta başlıyor.
Gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti
Gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, bünyesindeki lise öğrencilerine yönelik Ankara ve Nevşehir gezisi düzenledi.
Tek akılla ülkenin problemleri çözülemez
Tek akılla ülkenin problemleri çözülemez
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülkemiz üzerinde oyunlar oynandığını ama bu dönemde ülkede yeterinci birlik ve beraberliğin bulunmadığını ifade etti.
Afrin´in bazı bölgeleri ÖSO´ya
Afrin´in bazı bölgeleri ÖSO´ya
Suriye´nin Hatay sınırındaki Afrin bölgesini kontrol eden YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri´nin (SDG), Afrin´in batısındaki bazı bölgeleri Özgür Suriye Güçleri (ÖSO) içindeki El Mutasım Tugayı´na bırakacağı belirtildi.
Anayasa değişikliğinde 8 madde kabul edildi
Anayasa değişikliğinde 8 madde kabul edildi
Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM´de 10 Ocak´ta yapılan oylama ile anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildiği oturumdan bu yana yapılan görüşmelerde ilk 8 madde oylanarak kabul edildi.
Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor
Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antakya´da Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
İHD: OHAL kaldırılsın
İHD: OHAL kaldırılsın
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 4 Ocak´ta yeniden uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmasının kaldırılmasını istedi.
KHK´da Hatay da var
KHK´da Hatay da var
2 dernek kapatıldı, 28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü
Termikte ´kümülatif etki´ kararı
Termikte ´kümülatif etki´ kararı
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Erzin´deki termik santralin lisan izninin iptalini onayladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi