338 oyla görüşülmeye geçildi
TBMM Genel Kurulu´nda dün yapılan oylamada, anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi.
Tarih: 11.1.2017 08:53:22

Anayasa değişikliği tasarısı, iktidar partisi tarafından hazırlanmış ve Anayasa Komisyonu´ndan da geçmişti.

TBMM´de, 5 oturum sonunda teklifin maddeleri üzerinde görüşülmesine yönelik dün yapılan oylamada 480 oy kullanıldı. Oylamada kabul oyu 338, ret oyu 134 oldu. Milletvekilleri 2 çekimser, 5 boş ve 1 geçersiz oy kullandı. 

Başkanvekilinin oy kullanamaması ve bir vekili de mazeretli bulunan AKP, 314 sandalyesine ek olarak diğer partilerden 24 oy destek aldı. Oyların MHP´den geldiği kabul edilirken, 39 kişilik MHP grubunun 15 fire verdiği belirtiliyor. MHP grubundan 5 milletvekili, teklife evet oyu vermeyeceklerini daha önce açıklamıştı. HDP grubu ise, tutuklu 11 milletvekilinin ´oy kullanma hakları gaspedildiği´ gerekçesiyle oylamaya girmedi.

Bazı milletvekillerince, anayasaya göre, gizli yapılması gereken oylamada, ´gizlilik kuralı´nın ihlal edildiğini de öne sürüldü.

Karasayar, oylamayı mesajla duyurdu

Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, oylama sonrası sosyal paylaşım sitesinden yayınladığı fotoğrafına şu görüşünü ilave etti: "TBMM Genel Kurulu´nda yapılan gizli oylamada anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşülmesine geçilmesi 338 oyla kabul edilmiştir."

Ertem açıklama yaptı

Hatay Milletvekili Birol Ertem de dün oylama sonrası yaptığı açıklamada, "Meclisi mezara, demokrasiyi tarihe gömmeyeceğiz" görüşüne yer verdi. Başkanlık sisteminin vatanını, milletini, bayrağını seven, Misak-ı Milli sınırları içerisinde ülkemizin bölünmez bütünlüğüne inanan vatandaşların ortak sorunu olduğunu ifade eden Milletvekili Ertem, açıklamasında şunlara yer verdi: "Bu bir siyasi, sağ-sol, laik-antilaik sorunu değil, ülkemizin geleceğinin sorunudur. Vatandaşlarımız verdikleri oylarla ülkemizin geleceğini değiştireceklerdir. Ya Başbakan Yıldırım´ın ´Başkanlık sistemi gelmezse ülke bölünür´ ifadesine bağlı kalarak, oy verip yasama-yürütme-yargı yetkisini tek kişiye devredip ülke bütünlüğünü riske atacaklar, ya da Başkanlık sistemini reddederek ülkemizin bölünmez bütünlüğünün devam etmesini sağlayacaklardır. 1923 yılında egemenliği Topkapı Sarayı´ndan alıp TBMM´ye getirdik, ama AKP Hükümeti egemenliği Meclis´ten alıp Beştepe Sarayı´na götürmeye çalışıyor. Türkiye´de Başkanlık Sistemi´ni isteyen iki kişi vardır..."

Başkanlık Sistemi´nde Bakanların 3/2´sinin Meclisin dışından Cumhurbaşkanı tarafından seçileceğini, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin sayıları 12´ye indirilip 6´sının Cumhurbaşkanı tarafından seçileceğini belirten Ertem, "Demokratik, laik, hukuk devletlerinin en önemli özelliği, egemenliğin ulusta olması, egemenliğin yasama-yürütme-yargı erkleri arasında dengeli dağıtılması ve denetleme mekanizmalarının tam anlamıyla işlemesidir. Oysa bu değişiklik teklifiyle kuvvetler ayrılığı da, denetleme mekanizmaları da ortadan kaldırılmaktadır. Bölünemez, paylaşılamaz ve devredilemez egemenliğine ´kayıtsız ve şartsız´ sahip çıkan milletimiz adına Türkiye Büyük Millet Meclisi, zaferle taçlandırılan İstiklâl Harbi sonunda, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetimizi ilan etmiş ve tüm kuvvetlerin tek elde toplandığı monarşiyi tarihe gömerek, 1876 Kanunu Esasi ile başlamış olduğu anayasal yönetim sistemini, iktidarı yasama-yürütme-yargı arasında paylaştırarak kesin kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan ´parlamenter yönetim´ şeklini benimseyerek ülkemizi çağdaş demokrasiler düzeyine taşımıştır. Millete ait olan ´egemenliği´ vekâleten kullanan Türkiye Büyük Millet Meclisini devre dışı bırakacak, yasama-yürütme-yargı yetkisini tek kişiye, Cumhurbaşkanına, devredecek bir anayasa ülkemiz açısından büyük sorunlara yol açacaktır" görüşünü kaydetti. 

CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin de sosyal medya paylaşımında şunlara yer verdi: "Anayasa değişikliğine 338 milletvekili evet demiş, 134 hayır. 472 toplam sayı. 28 milletvekili ise evet ya da hayır deme yetisine bile sahip değil. 338 milletvekili hele gizli oylama da Meclis´te açık açık oy kullanan yasa kural tanımaz milletvekillerini tarih kara sayfalarına yazacak... "

Oylama sonrası Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin yanına giderek sonuçları değerlendirdi. 

AKP adına konuşan Meclis Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Şimdiye kadar birçok anayasa değişikliği görüşmesi yapıldı, yeni bir OHAL varmış gibi usül tartışması gibi söylemler doğru değil. İç tüzüğe bakacağız, karar vereceğiz. Biz 18 maddelik teklife karşıyız, oyunlarla Meclis´i ele geçirmek istiyoruz diyorsanız biz soğukkanlılıkla gayret edeceğiz" dedi.

CHP´li Deniz Baykal ise şunları söyledi: "Günlük siyaset için değil Türkiye´ye sahip çıkmak için geldim. Bu sana mı düşer derseniz, hepimize düşer, evet bana da düşer. Buraya, seçilerek gelmiş siz milletvekilleri gibi ben de bütün siyasi ömrümü geçirmiş bir kişi olarak milletime karşı bu noktada konuşmak zorunda olduğumu düşünüyorum. TBMM´nin İstiklal madalyası ile onurlandırılmış bir İstiklal gazisinin oğlu olarak, babamın helalliğini kazanmak için burada konuşmak zorunda olduğumu düşünüyorum."

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, "MHP´li vekiller olarak bu metne imza atmadık ancak bu değişiklik tekflifine ilişkin ilk teklifler sayın genel başkanımıza iletildikten sonra yapılan görüşmeler sonrası metin oluşturulmuştur. Ana muhalefet partisinin sorumluluğu yerine getirilmek yerine peşin peşin karşı çıkarak tutumunu baştan ilan etti" diye konuştu. 

CHP Grup Başkanveli Engin Altay ise, "Türkiye´de bu anayasayla ilgili ne yaparsanız yapın ortada 12 Eylül hukuku varken Türkiye´ye demokrasi zaten yerleşmez. Bu Meclis´teki 4 parti bombalar yağarken buraya sahip çıkıyor, şimdi bundan vazgeçtiğini söylüyorsa ahlaklı şekilde ortaya koysun" değerlendirmesini yaptı. 

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da, tutuklu bulunan partisinin genel başkanı Selahattin Demirtaş´ın mektubunu okudu. Mektupta, "Meclis´in 11 vekilinin hakkı, oy kullanma hakkı gasp edilmişken bu görüşme hukuka aykırı olacaktır" ifadesi yer aldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: oyla görüşülmeye geçildi
Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan toprak, Reyhanlı´nın sınır komşusu İdlip´in, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi sonrasında hükümetin sınır güvenliğini en üst düzeye çıkartması gerektiğini belirterek, “Türkiye İdlib tuzağından uzak durmalı, basiretsiz dış politika ile Hatay tartışma gündemine çekilebilir” uyarısı yaptı.
Meteoroloji´den kıyılara yağış uyarısı
Meteoroloji´den kıyılara yağış uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye ve Hatay için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.
Hatay´ın milletvekili sayısı 11 oldu
Hatay´ın milletvekili sayısı 11 oldu
YSK, anayasa değişikliğiyle 600´e çıkan milletvekili sayısının illere göre dağılımını yeniden belirledi.
Form valiliğe teslim edilecek
Form valiliğe teslim edilecek
OHAL Kanun Hükmünde kararnameleri ile görevlerine son verilenler, öğrencilik ile ilişikleri kesilen veya dernekleri, vakıfları kapatılanlar, valilik bünyesinde oluşturulan Ohal komisyonlarına başvuracak.
Nöbet yürüyüşle tamamlanacak
Nöbet yürüyüşle tamamlanacak
Anıt Alanı´ndan 19.00´da başlayacak olan yürüyüş Şehit Pamir Caddesi çok katlı otoparka Ulu Cami Caddesi´ne dönülerek, Merkez Bankası´nın önünden tekrar Anıt´a geçilecek.
Lisans iptal davasında keşif
Lisans iptal davasında keşif
İskenderun Körfezi´nin Yumurtalık bölgesinde kurulan EMBA kömürlü termik santralinin lisans iptali davasında mahkeme ve bilirkişi bölgede keşif yaptı.
Kaboğlu: Kuralları  koyanlar hukuka uymalı
Kaboğlu: Kuralları koyanlar hukuka uymalı
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, hukuk kurallarını koyanların koydukları kurala uyması gerektiğini söyledi.
"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden MKÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi.
BU BİR YOL HİKAYESİ
BU BİR YOL HİKAYESİ
Dr. Riyat Kırmızıoğlu Adalet Yürüyüşü izlenimlerini SES için kaleme aldı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi