363 filyasyon ekibi görev yapıyor
Covid-19, yörede can almayı sürdürüyor.
Tarih: 22.12.2020 17:32:17

Akın Bodur/İskenderun

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ise acil durumlar dışında koronavirüs (Covid-19) hakkında ulaşmak istediğiniz her türlü bilgi ve yardım için 112 Acil Çağrı numarası yerine Hatay İl Sağlık Müdürlüğüne ait 0326.2294462 “Koronavirüs Danışma Hattını” aranmasını önerdi. Defne´de özel sağlık hizmeti veren Akademi hastahanesi hekimi Dr. Nebil Enir, Kırıkhan Belediyesi eski Başkanı İsmail Turan, Hatay eski Milletvekili Mehmet Öntürk´ün amcası Ahmet Öntürk ve Hasla´da üniversite öğrencisi Mahmut Samat da yaşamını yitirenler arasına katıldı. Antakya´da koronavirüs tedavisi gören Hatay eski Milletvekili M. Necmettin Ahrazoğlu, Sağlık Bakanlığının Hatay´a gönderdiği ambulans uçakla Ankara´ya nakledilerek, başkentteki özel bir hastanede tedaviye alındı. Koronaya yakalananlar arasında ise Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat ile Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu da bulundu. Bayrakçıoğlu ve Hambolat´ın yaptırdığı test pozitif çıktı. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ise halkı virüs ve tedbir almasına yönelik farkındalık çalışmasını sürdürdüğünü açıklamasında, "Halkın Koronavirüse karşı alınması gereken önlemler konusunda bilgi sahibi olmaları ve farkındalık yaratmak amacıyla sosyal medya hesapları, resmi web sitesi, elektronik posta, SMS, dijital ekranlar vasıtasıyla gerekli bilgilendirmelerin yapılmasına devam ediyoruz. Antakya, Samandağ, Dörtyol, Payas, İskenderun, Reyhanlı ve Kırıkhan´da merkezi noktalarına bilgilendirme amaçlı branda bayrak çalışmaları da yapılıyor" ifadesine yer verdi. Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay´da 45 günde 1.186 kişinin salgın nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti ve "Hatay´da günde ortalama 40-50 canımızı toprağa veriyoruz" açıklamasını yaptı. Hatay Milletvekili Şahin, Kasım ayında 437, Aralık ayının ilk 16 gününde ise 749 Hataylı vatandaşın bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade ederken, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ise geçen ay 359 kişinin, Aralık ayının ilk 20 gününde de 877 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdiğini savundu. Hatay Milletvekili Serkan Topal ise TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanı Fuat Oktay´a, "Hatay´ı karantinaya alacak mısınız? Hatay´da karantina ilan edecek misiniz? Hatay ilini neden karantinaya almıyorsunuz? Hatay halkı coronadan ölüyor, haberiniz var mı? Ölen Hatay halkını düşünüyor musunuz? Hatay halkını düşünüyorsanız neden önlem almıyorsunuz?" sorularını yöneltti.
Milletvekili Şahin, şu açıklamayı yaptı: "Kasım ayında 437, 16. gününe kadar Aralık ayında 749 Hataylı vatandaşın ölüm bulaşıcı hastalık, yani Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hatay´da günde ortalama 40-50 canımızı toprağa veriyoruz. Yoğun bakımlar dolu, hastanelerde yatak yok, vaka sayımızda azalma yok. 45 günde 1186 can yitip gitti. Tek bir kayıba daha tahammülümüz kalmadı. En yüksek sesle her platformda sesimizi AKP hükümetine duyurmaya çalışıyoruz. Bunca vatandaşı kaybettikten sonra Hatay´a filyasyon ekibi desteği verildi, solunum cihazı, ambulans sayısı artırıldı. Yazık Hatay´a, Türkiye´ye. Vaka sayılarını, vefat sayılarını gerçeğin 4-5 katı az göstermekle başarı hikayesi yazılmaz. Başarı hikayesi, ülkeyi en az 28 gün kapatarak kapsamlı karantina uygulayıp sokağa çıkma kısıtlaması getirip virüsü hapsederek, bu süreçte de hasta vatandaşlar iyileştirilerek olur. Uzmanlara, bilime kulağını tıkayıp, başhekimlik, dekanlık, rektörlük hayali kuran sözde doktor ve uzmanları televizyonlara çıkarıp, milletini değil sadece ekonomi ve halka verecekleri desteği yandaşlarına harcama amaçlarını düşünen AKP hükümetine bir kez daha çağrımızı yapıyoruz; gerekli önlemler alınmaz ve can kayıpları artmaya devam ederse bile bile bu ölümlere yol açılmıştır. Bu cinayettir! Anayasal suçtur! Sağlık Bakanı Hatay´a geliyor. Umarım yaşadığımız vahameti gözleriyle görür ve vicdan sahibi bir insanın yapacağı gibi talimatlarını uyguladığı Saray´a halimizi anlatır da can kayıplarımız son bulur. Yaşama hakkının ekonomik siyasi bir bedeli var mı hesaplanabilir bir şey mi ? Ekonomiden de siyasetten de daha değerlidir bir tek insanın canı. Artık ocaklara ateş düşmesin. Yanıyor, ölüyor Hatay. Sesimizi duymak için kaç kişinin daha ölmesi gerekli? Ülkeyi 28 günlük karantinaya almak şart! Hatay´a karantina şart."

"Ölümlerin yüzde 60´ı koronadan"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın açıklamasının aksine Hatay´da hastanelerde yoğun bakım servislerinde doluluk oranının düşmediği ve pandemi sorunlarının katladığı savunuldu. Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sağlık bakanı Fahrettin Koca´nın Hatay´daki hastalenerde yoğun bakım servislerinde toluluk oranının düştüğü iddasını eleştirdi. Hatay için karantina talebini yineleyen Güzelmansur, sosyal iletişim sitesinden yaptığı paylaşımda, "Hatay´da yoğun bakım doluluğu yüzde 85. Yüzde 1 düşüş var. O da yatak sayısının artırılmasından. Hatay´da hala toplam ölümlerin yüzde 60´ı koronadan! Hatay korona ölümlerinin en fazla olduğu iller arasında. Hatay en yüksek riskli il! Kanama yara bandı ile durdurulmaz. Hatay için karantina şart" ifadesine yer verdi.

Hatay´da 363 filyasyon ekibi var
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay, Adana, Samsun, İzmir´in vali, il sağlık müdürleri ve halk sağlığı başkanlarıyla yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, bu illerdeki yoğunluk oranlarını açıklamıştı. Sağlık Bakanı Koca, "Ayrı ayrı yaptığımız online görüşmelerde bu şehirlerde pandeminin son durumunu değerlendirdik. Hatay´da son hafta içinde günlük vaka sayısı düşüşe geçti. Hastane yükümüz devam ediyor. Yatak doluluk oranı yüzde 63, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 85. Erişkin yoğun bakım yatak sayısını son 10 gün içinde 301´den 429´a çıkardık. Önümüzdeki hafta içinde 35 yoğun bakım yatağı daha ilave edeceğiz. Sahada her biri 3 kişiden oluşan 363 filyasyon ekibimiz gece gündüz görev yapıyor. Bütün kurumlarımız ve hemşirelerimizle birlikte el birliğiyle mücadelemiz kısa sürede netice verecektir" demişti.

Kırmızıoğlu: Sosyal yaşama ara verilmeli
10 metrekare bir hastane odasında hastamın derdine derman olmaya çabalarken "bir nefesin" en büyük zenginlik olduğunu anlarken yaşananları yazıyla aktaran İskenderun´da görev yapan doktor Mehmet Riyat Kırmızıoğlu da sosyal iletişim sitesinde yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: "Canlarını hiçe sayarak sizin için çabalayan sağlık çalışanları. Birbirine endişe ile bakan hastalar. Hastane bahçesinde sessiz ve çaresiz bekleyen hasta yakınları... Gördünüz biliyorum! Çünkü ben oradaydım, gördüm. Sizler için beraberce ben de mücadele ettim. Alırken farkında bile olmadığınız ´bir nefesin´ değerini, sağlıklıyken hiç bilmediğiniz yatak ve yoğun bakım doluluk oranını, sağlık alt yapısının ve sağlık iş gücünün kapasitesinin ne demek olduğunu da öğrenmiş oldunuz. Bizlerin Tıp fakültelerinde öğrendiği salgını, yaşayarak öğrenmenin acı bilançosuyla karşı karşıya kaldınız. Bir yıl oldu artık hepsini biliyorsunuz. Sosyalleşmenin nasıl yanlış anlaşıldığını, vurdumduymazlığın kartopu misali nasıl da toplumu büyük bir felakete götürdüğünü, halen fark edemediğinizi de daha önceden gördüm. Sosyal yaşama ara vermeniz ve yeniden kurgulamanız gerek. Maskeyle mesafeyle ve hijyen kuralları ile bir kez daha yüzleşmeniz gerek. Nefes almak, yaşamak istiyorsanız tabi ki, karar sizin."
Halkın virüsten korunması için nelere dikkat etmesi gerektiğini bir kez daha anımsatan Dr. Kırmızıoğlu, sosyal iletişim sitesinden yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "Ellerimizi, ağız, burun, göz yani kısaca yüzümüze sürmekten kaçınmalıyız. Eller sabunla yıkanmalı. Evler sık sık havalandırılmalı. Üşütmemek için cereyanda kalmamaya da dikkat edilmeli. Dışarıdan geldikten sonra temas edilen bütün yüzeylerin enfekte olduğu varsayılarak eller sabunla yıkanmalı. Alışveriş yapıldıysa ambalajlar da çokraklı suyla (10 litreye yarım çay bardağı) temizlenip öyle yerleştirilmeli. Hasta insanlarla temastan kaçınılmalı. Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmeli. Komşuyu hısım akrabayı hasta diye ziyaret edilmemeli. Mümkün olduğunca evlerden çıkılmaması gerekli. Mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, maske kullanılmalı. Toplu halde bulunulan yerlerde maske takılması önemli. Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalı. Market, toplu taşıma araçları gibi yerlerde sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde ayarlanmalı. Hapşırırken ya da öksürürken ağız ve burun, peçeteyle kapatılmalı. Kullanılmış peçeteler mutlaka atılmalı. Yanımızda peçete yoksa kolumuzun iç kısmı kullanılmalı."

Test merkezi İskenderun´a kuruldu, Dörtyol´a kuruluyor
Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ise koronavirüsle mücadele kapsamında etkin tedavi için Dörtyol Devlet Hastanesine 5 adet bipap solunum cihazı kurulumunun tamamlandığını bildirdi. Milletvekili Türkoğlu, "Önümüzdeki hafta 2 adet high flow solunum cihazımızın da kurulumunu gerçekleştireceğiz. İskenderun Devlet Hastanesi ve Kırıkhan Devlet Hastanesi´ne kurulan koronavirüs test labaratuarını (PCR Covid 19 Test Labaratuarı) haftaya Dörtyol Devlet Hastanesi´ne de kuruyoruz. Erzin, Dörtyol, Payas´taki hemşehrilerimizin covid testi hızlı bir şekilde Dörtyol Devlet Hastanesinde Sonuçlandırılacak. Hastanelerde tabiki yoğun bakımlarda hasta yükü var. Önlemler alınıyor. 10 gün içinde Hatay´da yoğun bakım yatak sayısı 301´den 429´a çıkarıldı ve 35 adet yoğun bakım yatağı daha ekleniyor. Hatay´da covid 19 vaka artış hızında düşme başlamıştır. Fakat rehavete kapılmayalım. Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyalım" değerlendirmesini yaptı. Türkoğlu, Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesi ek binasında ise 9 yataklı yeni yoğun bakım ünitesinin de ay başında devreye alındığını anımsatarak, hastanenin 91 poliklinik, 24 ameliyathane, 151 yetişkin yoğun bakım servisi ve 61 yeni doğan yoğun bakım servisiyle toplam 212 yataklı yoğun bakım servisi bulunan 1.198 yataklı olarak halka hizmet verdiğini kaydetti.

İskenderun´da 2.500 eve dezenfekte
İskenderun Belediyesinin de son iki ayda 2.500´e yakın evde dezenfekte çalışması yaptığı belirtildi. Gazetemize açıklama yapan İskenderun Belediyesinde görevli bir kişi, "Koronavirüs hastalığına yakalanan ya da bir hastayla temaslı olduğu bilinen veya korona endişesiyle evini dezenfekte etmek isteyip, belediyeye bu isteğini iletenlerin evleri dezenfekte edildi. Belediye temizlik işleri müdürlüğü ekipleri, İskenderun´da son iki ayda 2.500 evde dezenfekte çalışmasında bulundu. Bu çalışma devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Özelde korona testi 550 liraya ´yükseltiliyor´
Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, özel hastanelerde 250 lira olması gereken covid-19 testi, İskenderun´da ´pandemir hastanesi´ ilan edilen bir özel hastanede, görevlilerinin test yaptırmak isteyen kişiyi hekime yönlendirmesi ve ardından muayene ücreti+akciğer filmi çekimi ücreti sonrası 550 liraya yükseltilerek yapıldığı öne sürüldü. Kentte yaşaşan bir yurttaş, gazetemize yaptığı açıklamada, "Biz bunu yaşadık. Aileden 3 kişi test yaptırmak için gittik ve her birimiz aynı muamele ile karşılaşarak, her testi 550 liraya yaptırdık" değerlendirmesini yaptı. Hastane görevlileri ise sadece test yaptırmak isteyenlerden 250 lira alındığını, ancak hekime muayene olan ve akciğer gilmi çekilenlerin 550 liraya yakın bir rücret ödediğini belirtti. Bazı kişiler ise "Özel hastanede sadece test yaptırmak isteyenler hekim muayenesine girmesin ki, 250 lira ödeyerek kurtulabilsin" değerlendirmesinde bulundu. İskenderun Devlet Hastanesinde ise testler ücretsiz yapılıyor, ancak burada yığılma olması ve hastalık belirtisi göstermeyenlere test yapılmaması nedeniyle birçok kişi covid-19 testi için özel hastanelere gidiyor.

"Virüs kapanların yüzde 75´i semptom vermiyor"
Hatay´daki koronavirüs vakalarındaki son durum hakkında bilgi veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, "İnsanlar şu anda tedirgin oldukları için kendi kabuklarına çekilmiş durumda. 1 Mart 2021 tarihinden itibaren bu durumu takip etmekteyim. Biz vakaların hangi sebepten dolayı vefat ettiklerini biliyoruz. Hatay´da Mart ayında hiç kayıp vermemişiz. Daha sonraki aylarda kayıplarımız giderek arttı. Kasım ayında 359, 1-16 Aralık arasında da 739 kişiyi kaybetmişiz” açıklamasını yaptı. Kendisinin tıp hekimi, enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanı olduğunu ifade eden Savaş, şu değerlendirmede bulundu: "Bu hastalığın sebeplerini, semptomlarını, komplikasyonlarını çok iyi bilirim. Bu iş kapanmadan zor önlenir. Hükümet, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları, odalarımız ve hayırseverlerimiz ile birlikte insanlarımızı evde tutabilecek imkânları sağlamamız lazım. Özellikle gündelik para ile geçinen insanlarımıza evde kalacak imkânları sunduktan sonra bu hastalığı 15 gün içerisinde çok az sayıya indiririz. Birlik ve beraberlik ile bu yükün altından kalkılır. İmece usulü herkes kendi gücü doğrultusunda 15 günlük imkânlar sunulduğu zaman hep birlikte bu işin üstesinden gelinebilinir. Sadece 65 yaş ve üstü hastalığı olanların değil gencecik insanların da koronavirüsten dolayı hayatlarını kaybediyor. Bu virüsle baş etmek için evde kalmamız lazım. Çünkü Hatay´da kasım ayından itibaren çok hızlı bir yükselme var. Virüs kapanların yüzde 75´i semptom vermiyor. Bu kişilerde semptom olmadığı için de toplum içinde rahat bir şekilde dolaşabiliyorlar. Yüzde 25´i test yaptığında hasta olduğunu öğrenene kadar 3-4 gün geçiyor. Bu şekilde olunca da virüsün bulaşma durumu artıyor. Hatay´da kasım ayının ortalarından itibaren sobalar da yakıldığında aynı ortamda vakit geçirildiği için de virüsün bulaşma riski daha da artıyor."

Akgöl: Her şeyin başı moral
Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl ise "İnsanlar sosyal medyaya bakmaya korkar oldular. Nez aman açsan ölüm haberleri. Cenaze sahiplerini arayıp başsağlığı dilesen bir türlü, aramasan bir türlü. Üzücü olan bir şeyde çok sevdiğimiz insanların cenazelerine katılamamak. Sanki savaş ortamı cenazelerin, hastaların değeri kalmadı. Pozitif olmaya çalışıyoruz olmuyor, negatif oluyoruz oda olmuyor morele ihtiyaç var. Birilerinin ayakta durması, çevresine pozitif enerji yayması gerekir diye düşünüyorum. Lütfen bu süreçte daha sağduyulu davranalım. Eleştirileri bir kenara bırakıp bu süreçte ne yapabilirime bakalım. Çok yakınımız olmadığı sürece aynı vefat haberlerini defalarca paylaşmayalım. Birileri paylaşmışsa bilgi verme açısından yeterli olur diye düşünüyorum. Aynı vefat ve corona hastalığı defalarca paylaşılınca zaten bozuk olan ruh yapımızı daha da bozmaktadır. Herkes bilir ki herşeyin başı moraldir."

"Yeni bir ticari sektör yaratıldı, maske ve dezenfektan"
İlde son bir aydır aşırı artan covid-19 vakaları ve buna bağlı ölümlerin arttığını ifade eden HDP İskenderun İlçe Eş Başkanları Hülya Ateş ve Nevzat Güzel de, KHK ile haksız, hukuksuz şekilde işlerine son verilen sağlık emekçilerinin işlerine iade edilmesini, sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeksizin maddi ve manevi bütün haklarının verilmesi istenilen ortak açıklamada şu değerlendirmede bulunuldu: "İlk günden beri virüsle mücadele yöntemi olarak hijyen, mesafe, maske söylemi dışında hiçbir ciddi önlem ve tedbir göremedik. İşsizlik sorunu pandemiyle birlikte kat be kat artmıştır. İlde de bu çok net hissedilen önemli boyuttur. Halk kendi tedbirini almıştır, ancak bu iş öyle kolay değildir ve sadece halkların sırtına yükleyerek geçiştirilemez. Bu sorumluluktan kaçıştan başka ne olabilir? Bizler şunu çok iyi görüyoruz maalesef yeni bir ticari sektör yaratıldı, maske ve dezenfektan. Birçok insan bir maskeyi günlerce kullanmak zorunda kalıyor. Kapanan iş yerleri, işten çıkartmalar asgari ücretin bükünki koşullarda gerçek bir karşılığının olmaması. Emeklilerin maaşlarının bu günkü koşullarda karşılık bulmadığı, yaşamın idamesi için yeniden ve acil çalışma başlatılması, emekçilerin hak kayıplarının önüne geçilmesi ebetteki iktidarın sorumluluğudur. En temel hak olan sağlık ve yaşam hakkı devletin birincil görevidir. Hatay ölüyor. Hataylılar her gün sessiz çığlıklarını duyurmak için avaz avaz bağırmak istiyor ama nefesleri yetmiyor. Hatay nefes alamıyor. Uzun süre test sonuçlarının günlerce açıklanamaması sosyal medyadan insanların sonuçlarını öğrenmek için çığlıklarını hepimiz duyduk sahi siz duymadınız mı? Hatay nefes almak istiyor ve halk tam kapanmayı acilen talep ediyor. Bir an önce tüm önlemler alınmalıdır. Hatay´da mart ayında hiç kayıp vermemişiz. Daha sonraki aylarda kayıplarımız giderek arttı. Kasım ayında 359, 1-16 Aralık arasında da 739 kişiyi kaybetmişiz. Cenaze araçlarının bile artık yetemediği insanların saatlerce cenazesini almak için beklediği bu vahim süreç ebetteki seyrederek bitmesi beklenemeyecek ve önlenemeyecek bir durumda. Sağlık çalışanlarının durumu da elbette bundan farksız değil. Her gün onlarca sağlık emekçisi pozitif sonuçlarıyla karantinaya alınıyor."
Kaynak:

263 madenci anıldı
263 madenci anıldı
vDünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve 03 Mart 1992´de Kozlu´daki grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenci, İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü´nde anıldı.
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Kamelyada unutulan ziynet eşyalarının yeni evli çiftin olduğu belirlendi
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında tedavi hizmet protokolü imzalandı.
Kadınlar için ortak proje
Kadınlar için ortak proje
HBB ve Defne Belediyesi kadına yönelik şiddetle mücadele için ortak proje yürütecek.
Turizm eğitimini konuştular
Turizm eğitimini konuştular
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depçi´nin Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´ya gerçekleştirdiği ziyarette Turizm Fakültesi´nin bir biriminin faaliyete geçirilmesi değerlendirildi.
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol ve Payas Şubeleri sosyal medya üzerinden hilafet çağrısı yapanlara karşı, hilafetin kaldırılışının 97. yıl dönümünde suç duyurusunda bulunuldu.
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Arsuz Belediye Başkanı Güven: Ailelerinizle birlikte maske-mesafe-hijyen ve ilçe hıfzıssıhha kararlarına uyarak ilçemize bekliyoruz.
4 mahallede su için sondaj
4 mahallede su için sondaj
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmasında yaptı.
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il ekonomisine katkı vermesi amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye devam edildiğini belirtti.
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının görevleri sırasında ve emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, konuyu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Balina iskeletine müzede sergi planı
Balina iskeletine müzede sergi planı
İskenderun´da kıyıya vuran 12 metre boyundaki balina (Balaenoptera physalus) yavrusu, denizden çıkarıldı ve yapılacak incelemenin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bahçesine gömülecek.
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, kentteki mahallelerin sorunları arasında bulunan orman kadastrosu ve tapu kadastro arasındaki kaymaların oluşturduğu sorunları, düzenlenen toplantıda dinledi.
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belen Belediyesi, kent coğrafyasının engebeli ve dar sokaklara sahip olması nedeniyle vatandaşlara sunulan belediye hizmetlerinin aksaması için Belen´in dar sokaklarında kullanılmak üzere belediye envanterine römorklu çapa traktörünü ekledi.
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Samandağ Belediyesi ile DİSK´e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı ve sözleşme bağıtlandı.
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
Emek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Makbule Kılıç, insanca bir yaşam için yapılan zamların geri alınmasını ve ücretlerin attırılması gerektiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi