´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Tarih: 25.12.2017 09:52:32

 

Katliamda, en az 111 yurttaşınz yaşamını yitirdiği, 200 ev ve yaklaşık 100´nin işyerinin tahrip edildiği biliniyor. İskenderun Cemevi´nde düzenlenen etkinlikte konuşan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şube Başkanı Halil İbrahim Ayaz, "39 yıldır bu yara kanıyor, yara kapanmadı, acı dinmedi" dedi.
Maraş katliamının başlangıcının aslında 4 Nisan 1978´de ´Gijik Dede´ adlı alevi dedesinin katledilmesiyle başladığını, maraş katiamı sonrası söylentilerle kentin gerginleştirilidğini belirten Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şube Başkanı Ayaz, "Katliamda resmi rakamlara göre 121 kişi ölmüştür. Asıl rakamlar bunun çok üzerindedir. Maraş katliamının esas amacı, karanlık güçlerin ve derin devletin eliyle 12 Eylül askeri darbesine zemin hazırlamaktı. Maraş´ta Alevi, solcu, demokrat insanları kıyıma uğratmak ve sağ kalanları da baskı, sindirme, korku pisikolojisi ile göçe zorlamaktı. Böyle büyük ölçekli bir senaryonun derin güçlerden icazet alınmadan yapılması mümkün değildi. Zaten katliamda baş aktörün ´derin´ olduğu yıllar sonrra dönemin başbakanının çekmecesinden çıkan ´bilgi notu´yla ortaya çıkmıştı. Bugüne kadar yapılan bütün katliamları derin devletin anlayışıyla birlikte şeriatçı, faşist güçlerle elele birlikte yaptı" dedi.

´Katliamlar toplumda derin izler bıraktı´
Organize güçlerin üzerinin çeşitli hükümetlerce örtüldüğünü, korunduğunu ifade eden Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şube Başkanı Ayaz, cemevinde yapılan anma töreninde şunları söyledi: "Kerbela´dan sonra alevi toplumu Dersi´i, Maraş´ı, Sivas´ı, Gezi´yi yaşadı. Bu katliamlar alevi toplumunda derin izler bıraktı. Alev toplumu bu olayların hiçbirini unutmadı ve unutmayacaktır. Bu katliamlarda sorumluluğu bulunanlar ya hiç yargılanmadan kurtuldular ya da göstermelik dava dosyaları ile yargılanıp, beraat ettirildiler. Katliamlar tasarlanırken senaryonun en önemli parçası, katliamların önce izole edilmesi sonra da bu izolenin yardımı ile suçsuz ilan edilmesidir. Kuşkusuz katliamlarda yitirdiğimiz canlar, yüreğimizde bir ışık olmaya devam ediyorlar. Ama artık karanlığa ışık tutmak, bedenlerin ateşlerde küllenmesiyle değil, bilimle, teknikle akılla olmalı. Farklılıkların zenginlik olduğu bilinciyle beyinlere kazıyarak ve hepsinden önemlisi vicdanlarımızla, gçmişimizle, ayıplarımızla, suçlarımızla üzleşerek ışığı çoğaltmalıyız. Türkiye toplumu geçmişteki utançlarından temizlenmek, geleceğini de aydınlatmak zorundadır..."

´Toplumda bir barış iklimi yaratmalı´
Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şube Başkanı Ayaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizler bir intikam peşinde değiliz; Diyoruz ki, bu olayların bençzerlerinin bir daha olmaması için devletin gerekli tedbirleri almalıdır, toplumda bir barış iklimi yaratmalıdır. 21. yüzyıl insan hakları, özgürlükler ve bilim çağı olmalıdır. İnsan hakları, özgürlük ve bilim gibi kutsal değerler, uluslararası hukuk kurallarına uyulan, farklı kültürlerin ve inançların birarada yaşayabileceği bir dünya özleminin gerçekleşmesine katkı sunacağı ki, karanlık güçlere cevap olsun. Bu sebeple başta aleviler, Kürtler, sosyalistler, demokratlar, emekçiler ve diğer ezilen grupların güç birliği yapması ve ortak cephe oluşturması zorunludur."
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvuruların başladığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi