"5 milyon borç ödeyip, 9 milyon lira tasarruf ettik"
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, beş ayda yapılan çalışmalarla ilgili belediye meclisini bilgilendirdi.
Tarih: 10.9.2019 09:33:37

Samandağ/SES

 Belediye meclisinin Eylül ayı toplantısında konuşan Eryılmaz, "Göreve başladığımız beş aylık sürede neler yaptık, nasıl bir mesafe kat ettik? Belediyeyi 70 milyon borç ve 17 bin lira ile teslim aldık. Araçların hepsinin sigortası, muayeneleri birmiş ve önemli bir bölümünün lastiklerinin ömrü tamamlanmıştı. Bunların hepsini yaptık. Beş aylık sürede mazot dahil olmak üzere belediyenin bütün ihtiyaçları için ne alınmışsa hepsinin parası ödenmiştir. 70 milyon borçlu bir belediyeye İller Bankasından gelen para ancak belediye personelinin giderlerini karşılamaktadır. Onun dışında mazot ve diğer ihtiyaçların karşılanmasındaki masrafları kendimiz karşılamak zorunda kaldık. Bugüne kadar bir tek ihaleye katılmadık. Sadece bizim yetişemediğimiz parke onarımı ve parke dizimi noktasında bir doğrudan alım gerçekleştirdik. Yani kendi imkanlarımızla yapmaya çalıştık. Belediyenin kendi aracı, personeliyle bu hizmetleri yürütmeye çalıştık" dedi.
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Eryılmaz, açıklamasında şunları belirtti: "Araçların tamamı 42 mahallede 08.30´-17.00 arasında mesai yapmıştır. Hiçbir zaman bizim paramız yok, mazotumuz yok, demedik. Adil bir şekilde ve ihtiyaçların aciliyet durumuna göre araç ve personelle Samandağ halkına hizmet etmeye çalıştık. 70 milyon borçluk bir ilçe olarak bu süreçte 9 milyon lira tasarruf yaptık, bir önceki yönetimin bıraktığı 5 milyon liraya yakın borcun ödemesini de yaptık."

"Aracımın mazotu ben ödüyorum"
Samandağ Belediye Başkanı Eryılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Göreve geldiğimde ´makam aracını kullanmayacağım, kendi aracımı kullanacağım ve mazot parasını da kendim ödeyeceğim´ dedim. Birileri de ´başkan kendi arabasını kullanır ama mazotu bir şekilde ayarlamıştır´ diye söylendi. Ama arabama koyduğum mazotun parasını kredi kartımla ödüyorum. Bu sembolik bir şeydir. Samandağ gibi bir yerde, bazen radikal kararlar alıyoruz. Bazen yanımızda duracak bir elemana ihtiyacımız var ama belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kaynaklı güvenlik elemanımız yok, yanımızda korumamız yok, kendi arabamızı kullanıyoruz, başkan yardımcısı arkadaşların araçları, korumaları, şoförü yok ve tasarrufa bizden başlayacağız, dedik ve önemli bir mesafe kat ettik. Bunu halka örnek olsun diye gerçekleştirdik. Bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bugün Türkiye´nin birçok yerinde AKP´li belediyelerin maaşları ödemekte zorluk çektikleri, büyükşehirin araçlarına mazot koymakta zorlandığı bir süreçte, 70 trilyon borçlu bir belediyede 9 milyon lira tasarruf yapmak, hizmetlerin tamamını peşin ödemek, 5 milyon borcunu ödemek her babayiğidin harcı değil. İşte bizim yönetim ile önceki yönetim arasındaki fark bu. Tasarrufu nasıl mı yapıyoruz? Sadece 2017 ve 2018 yıllarında bir önceki yönetim tarafından 555 bin lira ile hırdavat malzemesi; kürek, kazma, el arabası gibi malzemeler alınmış. Beş aylık sürede ´ne ihtiyacınız varsa alın´ dedik, ihtiyaç sadece kazma-kürek. Halka hizmet etmek için geldik. Birileri bazen yazıyor çiziyor. Buradan söylüyorum; benimle alakalı kimin elinde ne belge, bilgi, protokol, senet varsa hodri meydan ortaya çıkarsın, çıkarmazsa namerttir. Açık meydan okuyorum, kimin elinde protokol, sözleşme, senet veya başka menfaat sağlayacak bir şey varsa çıksın açıklasın ben bunun hesabını halka vermeye açığım. Öyle bir şey yok, asla da olmadı. Samandağ´ın ciddi sorunları var. Hepimiz çok önemli çok zor bir görev üstlendik. Bu sorunları çözmeye odaklanırken birileri bizi baltalamaya, çalışmalarımızı sekteye uğratmaya. enerjimizi almaya çalışıyor. Buna kimsenin hakkı yok. Bu memleket zaten 60 yıldır hırpalanıyor. Sorunlar birikti, önümüze geldi. Samandağ gerçekten yaşam kalitesi, kentleşme açısından çok geri kalmış ve neyi düzeltebiliriz diye bir mücadele içindeyiz. Zor, yıpratıcı bir görev ve herkesin yardımcı olması gerekiyor. Bizim kavga edeceğimiz bir dönem değil. Kendi ayaklarımız üstünde durmaya, kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz. Biz de birbirimize düşersek, birbirimizi çekiştirirsek sadece bu memlekete haksızlık etmiş oluruz. Halkı çalışmaları sahiplenmeye davet ediyorum."
Kaynak:

Vakıflardan, bina açıklaması
Vakıflardan, bina açıklaması
Vakıflar Hatay Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, mülkiyeti Antakya´daki Mehmet Şah Bin Mustafa Dede Efendi Vakfına ait olan vakıf işhanının Koruma Amaçlı İmar Planında ticaret alanı olarak planlandığını ifade etti.
‘137 günlük grev´ anıldı
‘137 günlük grev´ anıldı
İSDEMİR Çalışanları ve Emeklileri Derneği (İSÇEİD) üyeleri otuz yıl önce İSDEMİR´de 137 gün süren grevin yıldönümünde biraraya geldi.
Gazilerden saygı çelengi
Gazilerden saygı çelengi
Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik ünvanının verildiği 19 Eylül´ün Gaziler Günü olarak kabul edilişinin 98. yıldönümü dolayısıyla gaziler, Atatürk´ün manevi huzuruna çıkarak saygı çelengi sundu.
Tolunay´a ‘veda yemeği´
Tolunay´a ‘veda yemeği´
İskenderun İlçe Emniyet Müdürü olarak 14 ay görev yapan Hatay İl Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen 2.Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay onuruna veda yemeği düzenlendi.
TMMOB: Toplumumuzun ortak geleceğine sahip çıkıyoruz
TMMOB: Toplumumuzun ortak geleceğine sahip çıkıyoruz
TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Gününü kutluyor…
‘Hatay Günleri´ artık valiliğin
‘Hatay Günleri´ artık valiliğin
Hatay Günleri, Hatay Gastronomi Günleri ve benzer isimlerle Hatay Valiliğinin izni dışında artık etkinlik düzenlenemeyecek.
Çözüme odaklandılar
Çözüme odaklandılar
İskenderun Kaymakamlığı, ülke genelinde uygulanan “Muhtarlarla Buluşma” ve “Güvenlik Koordinasyon” toplantılarının kentte de gerçekleştirilerek gündeme getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğunu, çözüm odaklı çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.
Poşet satışı denetlenecek
Poşet satışı denetlenecek
Sıfır Atık Projesinin Hatay´daki uygulanma aşamaları ile sıfır atık sisteminin geliştirilmesi amacıyla Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantısında poşet satışı yapan iş yerlerinin denetlenmesi kararlaştırıldı.
Bugün 8 ilçede kesinti var
Bugün 8 ilçede kesinti var
Hatay Valiliği, altyapı ve tesis çalışmalarından dolayı Hatay´ın 8 ilçesinde elektrik kesintisi yapılacağı duyurdu.
Arsuz 43 yatı ağırlayacak
Arsuz 43 yatı ağırlayacak
Arsuz´da HADO seferleri, marina ve su sporları faaliyetleri kapsamında yatırımların projelendirildiği Madenli Balıkçı Barınağı ilk kez önümüzdeki günlerde 43 yat kafilesini ağırlamaya hazırlanıyor.
Dereli yeniden İSTE Rektörü
Dereli yeniden İSTE Rektörü
İskenderun teknik Üniversitesi rektörlüğüne, kurucu olarak başladığı bu görevdeki süresi dolan Prof. Dr. Türkay Dereli yeniden atandı.
Su ürünleri av sezonu açıldı
Su ürünleri av sezonu açıldı
Doğu Akdeniz´de 15 Eylül Pazar günü su ürünleri av yasağı sona erdi.
Baro´ya ‘Diyarbakırlı anneleri destekleyin´ talebi
Baro´ya ‘Diyarbakırlı anneleri destekleyin´ talebi
Diyarbakırlı annelerin ‘ dağa kaçırılan´ çocuklarını geri almak için Diyarbakır HDP il binası önündeki eylemine Vatan Partili avukatlar da destek verecek.
SP´den ‘ortak çalışma´ önerisi
SP´den ‘ortak çalışma´ önerisi
Eylül ayı başında yeni görev yerine ulaşan Kaymakam Candan, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanlarıyla okul güvenliği ve değerlendirmesi toplantısı yaptı.
Mesleki yetirlilikleri belgelenecek
Mesleki yetirlilikleri belgelenecek
Uluslararası standartlara uyumlu mesleki yeterliliğin belgelenmesinin hedeflendiği Mahir Eller Projesi İskenderun´da tanıtıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi