543 projeden 66´sı tamamlandı
Hatay İl Koordinasyon Kurulu
Tarih: 12.10.2018 12:06:32

Antakya/SES

Hatay İl Koordinasyon Kurulu, bu yılın dördüncü dönem değerlendirme toplantısını yaptı., Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığındaki toplantı, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu´nda yapıldı. Toplantıya, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, İSTE Rektörü Türkay Dereli, vali yardımcısı Nursal Çakıroğlu, bölge müdürleri, kaymakamlar ve belediye başkanları ve kurumların il müdürleri de katıldı.
Toplantının açılışında konuşan vali Ata, şunları söyledi: "2018 yılının üçüncü üç aylık döneminde 543 adet proje üzerinde çalışılmıştır. Bu projelerin 373 adedi genel ve özel bütçeli kuruluşlarca, 170 adedi ise Hatay Büyükşehir Belediyesi, HATSU ve İlçe Belediyeleri imkânlarınca gerçekleştirilmiştir. Projelerin toplam bedeli 5 milyar 792 milyon 875 bin TL´dir. 2018 yılı ödenekleri ise 1 milyar 632 milyon 473 bin TL olup, bu ödeneklerden 736 milyon 315 bin TL harcama yapılmış ve yüzde 45 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Genel ve özel bütçeli kuruluşlarca üzerinde çalışılan 373 adet projenin toplam bedeli 5 milyar 94 milyon 153 Bin TL´dir. 2018 yılı ödenekleri toplamı ise 1 milyar 50 milyon 764 bin TL olup 2018 Eylül ayı sonu itibariyle bu ödenekten 569 milyon 472 bin TL harcama yapılmış ve yüzde 54 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Mahalli idarelerimizce yürütülen 170 adet projenin toplam bedeli 698 milyon 722 bin TL´dir. 2018 yılı ödenekleri ise 581 milyon 708 bin TL´dir. 2018 yılı Eylül ayı sonu itibarıyla bu ödenekten 166 milyon 843 bin TL harcama yapılmış yüzde 29 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Genel ve özel bütçeli kuruluşlarımızın 2018 yılının 3. üç ayındaki yatırımları için harcadığı ödenek büyüklüğüne göre yapılan sıralamada, İl Milli Eğitim Müdürlüğü 141 milyon 218 bin TL ile birinci sırada, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü 104 milyon 200 bin TL ile ikinci sırada, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü 84 milyon 490 bin TL ile üçüncü sırada yer almıştır. Genel ve özel bütçeli kuruluşlarımız ile mahalli İdarelerimizin temel sektörlerde gerçekleştirdiği yatırımlarda nakdi gerçekleşmenin en çok yüzde 69 ile tarım sektöründe olduğu görülmüştür. Bunu yüzde 61 ile gençlik ve spor ile yüzde 52 oranla eğitim sektörü izlemiştir. İlimizde 2018 yılının üçüncü döneminde yürütülen 543 adet projeden 66 adedi tamamlanarak hizmete alınmış, 472 adedi devam etmekte, 5 adet projeye de çeşitli nedenlerle başlanılamamıştır. Devam eden projelerden 403 adedi imalat sürecinde, 39 adedi ihale, 19 adedi sözleşme, 7 adedi proje, 4 adedi planlama aşamasındadır."
Toplantıda, kurum yöneticleri ildeki yatırımlarla ilgili sunum yaptı, kendi alanları ile ilgili olarak sürdürülen projelerin fiziki ve mali gerçekleşme oranları hakkında bilgi verdi.
Kaynak:

Körfez´e ‘mavi proje´
Körfez´e ‘mavi proje´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ekibi tarafından 2017´de tartışmaya açılan Daha Mavi İskenderun Körfezi projesinin uygulaması önceki gün başladı.
Baro´da görev bölümü
Baro´da görev bölümü
Hatay Barosu´nun 14 Ekim´de gerçekleştirilen genel kurulunda Av. ekrem Dönmez başkanlığındaki yönetimi, mazbatasını törenle teslim aldı.
Binnur Kaska sergisi galeride
Binnur Kaska sergisi galeride
İskenderunlu ressam Binnur Kaska´nın ilk kişisel sergisi İskenderun Belediyesi Sanat Galerisi´nde açıldı.
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
TSK´nın ÖSO ile birlikte Afrin bölgesine yönelik yürüttüğü Zeytin dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin kırsallarına yönelik özel güvenlik bölgesi uygulaması, 31 Ekim´e kadar uzatıldı. Ayrıca 2017/10341 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde süresi dolan sınırdaki 29 sınır karakol bölgesinde de bu kez Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle Güvenlik Bölgesi uygulaması sürdürülecek.
Temel ürünlerde indirim istedi
Temel ürünlerde indirim istedi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buğdayda 5 milyon ton, pamukta 1 milyon ton ithalat yapar duruma gelinen, son on altı yılda çiftçi kayıt sistemine göre 2,8 milyon çiftçiden 2,1 milyona düşerek çiftçilerin hızla alanlarını terk ettikleri Türkiye´de Et ve Süt Kurumu´nun 10 üründe yüzde 10 indirime giderek Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek vermesini ‘ekmek yoksa pasta yesinler´ anlayışıyla yorumladı.
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Hatay temsilciliğine Ali Kan Uçar atandı.
37 yeşil projeden biri Hatay´a
37 yeşil projeden biri Hatay´a
Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay” projesi kapsamında “Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlama” konulu toplantı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hatay projesi, desteklenen 37 projeden biri.
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı.
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.
İlk Kurşun için yürüyecekler
İlk Kurşun için yürüyecekler
Milli Mücadele´de İlk Kurşun´un atılışının 100. yıl kutlamaları kapsamında Amanoslar Çevre Koruma Derneği (AÇED) ile Dörtyol Belediyesi ortaklığıyla Amanos dağlarının en yüksek tepesi olan Mığır´a yürüyüş gerçekleştirilecek.
10 numaralı forma Vali Ata´nın
10 numaralı forma Vali Ata´nın
Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyeleri, 10 numaralı kulüp formasını hediye etti.
´İstismar´ bilgilendirmesi
´İstismar´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi´nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi