6 bin yabancı, ´vatandaş oldu´
Doğum ve ölüm azaldı, evlenme ve boşanma arttı
Tarih: 9.1.2019 11:16:32

İskenderun/SES

Hatay´da geçen yıl doğum ve ölüm oranlarında azalma yaşanırken, evlenme ve boşanma olaylarında artış yaşandığı açıklandı. Hatay İl Nüfus Müdürlüğünün açıklamasına göre, ilde yaşayan yabancılardan 11.276 yabancı uyruklu kişi vatandaşlık için başvuruda bulundu ve bunlardan 6.052 kişi İçişleri Bakanlığının kararı ile Türk vatandaşlığına kabul edildi. Türk vatandaşı olan yabancıların uyrukları açıklanmadı. Ancak, çoğunun Suriyeli göçmenler olduğu sanılıyor.

Hatay´da 6 bin kişi, vatandaşlığa kabul edildi
Hatay Valiliği aracılığıyla yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "2018 yılı içerisinde Hatay ili ve ilçelerinde hizmet veren nüfus müdürlüklerinde 889.826 adet işlem gerçekleştirilmiştir. İlçe nüfus müdürlükleri tarafından yapılan iş ve işlemler şöyle: 30.135 adet doğum tescili gerçekleştirilerek 2017 yılına göre doğum olaylarında yüzde 0,36 oranında azalma olmuştur. 6.705 vatandaşımızın ölümü nüfus kayıtlarına tescil edilerek 2017 yılına göre ölüm olaylarında yüzde 1,68 oranında azalma olmuştur. 12.043 adet çiftimizin evlenmeleri tescil edilerek 2017 yılına göre evlenme olaylarında yüzde 0,71 oranında artma meydana gelmiştir. .534 çiftimizin boşanma olayları tescil edilerek 2017 yılına göre boşanma olaylarında yüzde 6 oranında artma görülmüştür. 363.200 vatandaşımıza kimlik kartı, 25.574 vatandaşımıza nüfus kayıt örneği, 2.536 vatandaşımıza yerleşim yeri belgesi verilmiştir. 2018 yılı içerisinde ilimizde ikamet eden 11.276 yabancı uyruklu kişi vatandaşlık için başvuru yapmış, bunlardan 6.052 kişi İçişleri Bakanlığının kararı ile Türk Vatandaşlığına kabul edilmiştir. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünce 23.276 kişiye pasaport ve 58.392 kişiye sürücü belgesi verilmiştir. Maliye Bakanlığının 2018 yılında belirlediği yeniden değerleme oranına göre; kimlik kartlarından 22.5 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartlarından 45 TL, uluslararası aile cüzdanı bedeli olarak da 121 TL değerli kağıt ücreti alınacaktır. Sürücü belgesi defter bedeli 166 TL, pasaport değerli kâğıt bedeli 133.5 TL olmuştur. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan vatandaşlarımıza 1.469 TL, adresini değiştirip yeni adresini 20 iş günü içerisinde nüfus müdürlüklerine beyan etmeyen vatandaşlarımıza 71 TL idari para cezası uygulanacaktır."
Kaynak:

"Ortadoğu´da petrol kadar kan var"
"Ortadoğu´da petrol kadar kan var"
21 Mart Nevruz Bayramı, dün İskenderun´da yakılan Nevruz ateşiyle kutlandı.
Meydanda ´baraj´ polemiği
Meydanda ´baraj´ polemiği
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, 24 Şubat´ta Antakya´da yaptığı mitingte, "Hatay´a 6 baraj ve 3 gölet yaptık. 3 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz" yönündeki açıklaması, seçim meydanlarında CHP ve AKP genel başkanlarının polemiğine yol açtı.
Öğrenciler, dağ ceylanlarını gözlemledi
Öğrenciler, dağ ceylanlarını gözlemledi
Antakya´da ortaokul öğrencileri, doğada canlı yaşamını gözlemek üzere Hatay Dağ Ceylanları gözlem istasyonuna gitti.
"Bölge, kirli teknoloji merkezine getirilmek isteniyor"
"Bölge, kirli teknoloji merkezine getirilmek isteniyor"
Aralarında İskenderun, Erzin, Antakya ve samandağ çevre koruma derneklerinin de bulunduğu Doğu Akdeniz Çevre dernekleri Platformu (DAÇE), Doğu Akdeniz Bölgesinin, planlanan kirli teknolojilerin merkezi haline getirilmek istendiğini belirtti.
Kaymakamdan ´yaşlılar Haftası´ ziyareti
Kaymakamdan ´yaşlılar Haftası´ ziyareti
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında kentte faaliyet gösteren özel Beyaz Melek Bakım Merkezi´ni ziyaret etti.
147 öğrenciden Çanakkale etkinliği
147 öğrenciden Çanakkale etkinliği
İskenderun´un Denizciler mahallesindeki Gübretaş Ortaokulu öğrencileri, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliği düzenledi.
Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi