6 bin yabancı, ´vatandaş oldu´
Doğum ve ölüm azaldı, evlenme ve boşanma arttı
Tarih: 9.1.2019 11:16:32

İskenderun/SES

Hatay´da geçen yıl doğum ve ölüm oranlarında azalma yaşanırken, evlenme ve boşanma olaylarında artış yaşandığı açıklandı. Hatay İl Nüfus Müdürlüğünün açıklamasına göre, ilde yaşayan yabancılardan 11.276 yabancı uyruklu kişi vatandaşlık için başvuruda bulundu ve bunlardan 6.052 kişi İçişleri Bakanlığının kararı ile Türk vatandaşlığına kabul edildi. Türk vatandaşı olan yabancıların uyrukları açıklanmadı. Ancak, çoğunun Suriyeli göçmenler olduğu sanılıyor.

Hatay´da 6 bin kişi, vatandaşlığa kabul edildi
Hatay Valiliği aracılığıyla yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "2018 yılı içerisinde Hatay ili ve ilçelerinde hizmet veren nüfus müdürlüklerinde 889.826 adet işlem gerçekleştirilmiştir. İlçe nüfus müdürlükleri tarafından yapılan iş ve işlemler şöyle: 30.135 adet doğum tescili gerçekleştirilerek 2017 yılına göre doğum olaylarında yüzde 0,36 oranında azalma olmuştur. 6.705 vatandaşımızın ölümü nüfus kayıtlarına tescil edilerek 2017 yılına göre ölüm olaylarında yüzde 1,68 oranında azalma olmuştur. 12.043 adet çiftimizin evlenmeleri tescil edilerek 2017 yılına göre evlenme olaylarında yüzde 0,71 oranında artma meydana gelmiştir. .534 çiftimizin boşanma olayları tescil edilerek 2017 yılına göre boşanma olaylarında yüzde 6 oranında artma görülmüştür. 363.200 vatandaşımıza kimlik kartı, 25.574 vatandaşımıza nüfus kayıt örneği, 2.536 vatandaşımıza yerleşim yeri belgesi verilmiştir. 2018 yılı içerisinde ilimizde ikamet eden 11.276 yabancı uyruklu kişi vatandaşlık için başvuru yapmış, bunlardan 6.052 kişi İçişleri Bakanlığının kararı ile Türk Vatandaşlığına kabul edilmiştir. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünce 23.276 kişiye pasaport ve 58.392 kişiye sürücü belgesi verilmiştir. Maliye Bakanlığının 2018 yılında belirlediği yeniden değerleme oranına göre; kimlik kartlarından 22.5 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartlarından 45 TL, uluslararası aile cüzdanı bedeli olarak da 121 TL değerli kağıt ücreti alınacaktır. Sürücü belgesi defter bedeli 166 TL, pasaport değerli kâğıt bedeli 133.5 TL olmuştur. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan vatandaşlarımıza 1.469 TL, adresini değiştirip yeni adresini 20 iş günü içerisinde nüfus müdürlüklerine beyan etmeyen vatandaşlarımıza 71 TL idari para cezası uygulanacaktır."
Kaynak:

Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
İçinde bulunduğunuz ocak ayı, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı. İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, erken yaşta (16 yaştan önce) cinsel ilişki, çok eşlilik, sigara içme sağlıksız beslenme, rahim ağzı kanseri riskini artırır), çok sayıda doğum yapma, sosyoekonomik düzeyin düşüklüğü, beş yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımının, rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında yer aldığını anımsattı.
Ovada ´taşkın incelemesi´
Ovada ´taşkın incelemesi´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Amik Havzasında yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
İki belediyede sözleşme imzalandı
İki belediyede sözleşme imzalandı
Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şubesi, Yayladağı ve Reyhanlı Belediyeleri ile toplu sözleşme imzaladı.
Barınma merkezini ziyaret etti
Barınma merkezini ziyaret etti
Vali, sınır karakolunda da inceleme yaptı
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilciliği, ülkede yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kentler arasında İskenderun ve Hatay´ın olduğunu ifade etti.
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
Türkiye´nin en büyük festival organizasyonları arasında gösterilen Zeytinli Rock Festivali, Erdemli Rock Festivali, İstanbul, İzmir, Dalaman, Kuşadası, Eskişehir gibi kentlerde rock festivalleri organize eden Milyon Yapım´la Milyonfest Arsuz Festivali için imza atıldı.
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yalçın Özkütük, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret etti; Kaymakam Yönden de Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Özkütük ve TCG Heybeliada Gemi Komutanı Yarbay İbrahim Akgül´e iade-i ziyarette bulundu.
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
İltica ve Göç Araştırma Merkezi (İGAM) ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle yürütülen, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ‘Mülteci Hakları için Medya ve Sivil Toplum İş Birliği´ projesi kapsamında İstanbul´da konferans düzenlenecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi