65 milyon liralık projenin temeli atıldı
Belen, Nardüzü-Karaağaç altyapı projesinin temeli atıldı
Tarih: 10.10.2018 11:27:20

Nesrin Geyik/İskenderun

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) HATSU Genel Müdürlüğü, Arsuz 1. Grup Kanalizasyon Şebekesi (Karaağaç ve Nardüzü Mahalleleri) ile Belen Kollektör Hattı İnşaatının temeli törenle atıldı. Temel atma törenine Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, CHP Belen ilçe Başkanı Fevzi Yüksel, Payas OSB Başkanı Süleyman Çelik de katıldı.
Temel atma töreninde ilin kırsal kesiminin yüzde 50.5 olduğunu ifade eden HBB Başkan Savaş, “Biz 4.5 yıl önce buralara geldik, herkes ´Karaağaç´ıın altyapısı ne olacak?´ diye sordu. Gerçekten de trajikomik bir süreç yaşadık ama biz yılmadık. Sonuç itibarı ile Karaağaç´a, Nardüzü´ne, sadece bu iki mahallemize değil aynı zamanda Belen´in de kanalizasyonunu, İskenderun arıtmayla buluşacak kolektör kanalı da aynı bu proje içerisinde. Hatay´ın dört bir tarafında hiçbir rengi ayırt etmeden Mevlana gibi, Yunus gibi, Hacı Bektaş gibi, Taktuk Emre gibi ve sizler gibi birlik ve beraberlik içerisinde Hatay´ın her noktasına hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Şu dil, şu mezhep, şu etnik köken, şu siyasi görüş demiyoruz. İnsanımızı insan gibi seviyoruz. Ve demin ki saymış olduğumuz şahsiyetler gibi biz insanlarımızı sevip onlara ibadet eder gibi hizmet etme derdindeyiz. İnanın bu hizmetleri yaptığımız akşam ben gerçekten çok huzurlu uyuyorum. Şu anda Türkiye´de en çok altyapı yapan Büyükşehir Belediyesi, HBB´dir. Biz bunları yaparken de partnerlerimizle birlikte çalışmaktan onur duyuyoruz. En çok köprüyü buraya yaptık, çok yolumuza asfalt yaptık. Yaparken de tabiki ilçe belediyemizle istişare ediyoruz. Ayrı gayrı yapmadan yapıyoruz. Bizler kalırız ya da gideriz ama baki olan bu şehirdir. Bu şehre hizmette kusur yapmamak adına biz birlikte çalışmak zorundayız. Hiçbir bölgeyi hiç bir rengimizi ayırmadan hepsini biz Türk bayrağı altında, ay yıldız altında birleştiriyoruz. Üç şeye bakıyoruz; bir yönü Ankara´ya mı dönük? İki Türk bayrağı altında onurlu bir şekilde yaşıyor mu? Üç vatandaşlık görevini iyi yapıyor mu? Bunu yapıyorsa benim için birinci sınıf ekstra vatandaştır. Bizde ekstra vatandaşımıza, ekstra hizmet yapmayı borç biliriz. İnşallah çabuk bitiririz" dedi.

65 milyon liralık proje
HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali da Arsuz Karaağaç ve Nardüzü Mahallelerinde yapılacak altyapı çalışmaları hakkında teknik bilgiler verdi. Çaparali, “Arsuz, Hatay 1. grup kanalizasyon şebekesi Karaağaç ve Nardüzü mahalleleriyle, Belen kolektör inşaatının ihalesi HATSU Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. 56 milyon 456 bin 120 TL anapara ve KDV dâhil olmak üzere 65 milyon TL bedel üzerinden sözleşmesi imzalandı, 10.08.2018 tarihinde yer teslimi yapıldı. Nardüzü´nde; Bereket Caddesi, Şehit Er Ali Türkmen Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yunus Emre Caddesi, Hürriyet Caddesi, Atatürk Caddesi, İsmet İnönü Caddesi, Cemal Gürsel Caddesi, 75. Yıl Caddesi, Varyant Caddesi. Karaağaç´ta; Atatürk Caddesi, Şehit Bedir Acar Caddesi, Gül Caddesi, Yayla Caddesi, Orta Yol Caddesi, Hacı Bektaşi Veli Caddesi, Fatih Caddesi, Güleryüz Caddesi, Deniz Caddesi, İnönü Caddesi, Yarık Kaya Caddesi, Ahmet Yesevi Caddesi, Şirin Caddesi, Demet Caddesi, Akdeniz Caddesi, 1 Mayıs Caddesi, Nazım Hikmet Caddesi ve Atalar Caddesi. Bu caddelerin tamamında altyapıyı yapıp tamamlayacağız. Arsuz 2. Grup Kanalizasyon hattı çalışmaları için de Avrupa İmar ve kalkınma Bankasıyla (EBRD) 27 milyonu kredi 7 milyonu hibe olmak üzere toplamda 34 milyon Euro´luk bir anlaşma yaptık. Bu paranın 40 milyon TL´si Samandağ´ın içme suyu için kullanılacağını geri kalanın ise Arsuz 2. Grup için kullanılacak" diye konuştu.
Arsuz Belediye Başkanı Culha da şunları söyledi: "Bu proje Arsuz halkının, Karaağaç halkının, Nardüzü halkının ve Arsuz´daki bütün mahallelerin özlemle, sabırla beklediği bir proje. Çünkü Hatay´da bulunan 15 ilçenin 14 ünde altyapı var. İyi kötü çalışan bir altyapı var. Arsuz ´da hiç altyapı yok. Ne yazık ki nüfusu yüz binlere dayanan ve yazın iki üç katına çıkan bir şehir de altyapının olmaması çok kötü. Çünkü inanılmaz bir sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle şu anda içinde bulunduğumuz Karaağaç Mahallemizde, nüfusun yoğun olması sebebiyle şu anda münferit çözümler üretiliyor. Ama ne yazık ki bu çözümler yeterli kalmamaktadır. 30-40 yıldır bekleyen bir sorun ve bu sorunu çözmek bu döneme nasip oldu. Bütün Arsuz´u kaplayan, şu anda bulunduğumuz noktanın ötesinde, yani adliyeden başlayıp Kale´ye kadar bütün bu coğrafyanın topoğrafik haritası ve altyapı projesi çizildi. Tabi bu belli bir süreye yayıldı. Bu sürenin doğal olarak uzaması, bu süreci birazcık uzattı. Burada bir ihmal yoktu, bu teknik bir zorunluluktu. Proje tamamlandıktan sonra finansla alakalı çekilen sıkıntıyı bütün kamuoyu biliyor. Mecliste üç kere bu proje ile alakalı finans talebi, büyükşehirde bulunan AKP´li belediye meclis üyeleri tarafından red edildi. Biz burada hizmeti bireysel olarak değil toplumsal olarak yapmaktayız. Bu topluma hizmet etmek adına bir gayret içerisindeyiz. Hizmeti kim yaparsa yapsın Allah ondan razı olsun. Bu hizmetin kimin tarafından yapıldığından öte bu hizmetin yapılmasını asl olarak görüyoruz. Bu proje 1 yıl evvel veya 6 ay evvel başlayacaktı, projenin başlamasıyla alakalı asfalt yapılmadı. Yani yapılmış olsaydı 6 ay sonra bu yollar kazılacaktı ve asfalta yapılan yatırımlar heba olacaktı. Bu israfı önlemek adına gerek büyükşehir belediyemizin yetkisi dâhilindeki, gerekse ilçe belediyemizin yetkisi dâhilindeki yollar bugüne ertelendi."
Projede emeği geçenlere teşekkür eden Hatay Milletvekili Şahin ise “Büyükşehir´imiz çalışıyor. Bu projeler sıradan projeler değil. Elli yıllık projelere imza atıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, başkanımız, hizmet aşkıyla dolu. Adamın başka derdi yok. Elli yıl, yüz yıl imzamızı attığımız projeler. Belen´den buraya kadar Nardüzü, Arsuz yüzyıllardır olmayan kanalizasyon problemini çözdü. Çünkü bu bir ilk. Daha önce uyduruk bile yapan yoktu. Bu ilk kanalizasyon altyapı çalışması da dev bir projedir arkadaşlar, kolay iş değil" değerlendirmesini yaptı. CHP Arsuz İlçe Başkanı Çekin da şunları söyledi: “Kanalizasyon çalışmaları da altyapı yatırımlarından biridir. Belediye başkanları ve belediye idari yönetimleri için çok büyük ve meşakkatli yatırımlardır. Neden çok zor ve meşakkatli yatırımlar? Çünkü dünya kadar parayı yer altına gömüyorsunuz. Bu çalışmalar yapılırken halka adeta eziyet çektiriyorsunuz. Yazın gördüğünüz gibi toz toprak, yağmurlar yağmaya başladıktan sonra çamur, arkasından geçişlerde, ulaşımda problemler ve en son üstünü kapatıyorsunuz. Oradan geçen sürücüler, insanlar, yayalar, o yerin altına ne kadar para gömüldüğünü, ne kadar büyük yatırımlar yapıldığını maalesef göremiyorlar. Buraya Arsuz şehri diyoruz ama bu şehirde altyapı namına hiçbir şey yok. Bu yüzden biz bu cefayı hep birlikte çekeceğiz, çekiyoruz da. Fakat bu yatırımlar bittikten sonra da sefasını hep beraber süreceğiz."
Kaynak:

Körfez´e ‘mavi proje´
Körfez´e ‘mavi proje´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ekibi tarafından 2017´de tartışmaya açılan Daha Mavi İskenderun Körfezi projesinin uygulaması önceki gün başladı.
Baro´da görev bölümü
Baro´da görev bölümü
Hatay Barosu´nun 14 Ekim´de gerçekleştirilen genel kurulunda Av. ekrem Dönmez başkanlığındaki yönetimi, mazbatasını törenle teslim aldı.
Binnur Kaska sergisi galeride
Binnur Kaska sergisi galeride
İskenderunlu ressam Binnur Kaska´nın ilk kişisel sergisi İskenderun Belediyesi Sanat Galerisi´nde açıldı.
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
TSK´nın ÖSO ile birlikte Afrin bölgesine yönelik yürüttüğü Zeytin dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin kırsallarına yönelik özel güvenlik bölgesi uygulaması, 31 Ekim´e kadar uzatıldı. Ayrıca 2017/10341 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde süresi dolan sınırdaki 29 sınır karakol bölgesinde de bu kez Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle Güvenlik Bölgesi uygulaması sürdürülecek.
Temel ürünlerde indirim istedi
Temel ürünlerde indirim istedi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buğdayda 5 milyon ton, pamukta 1 milyon ton ithalat yapar duruma gelinen, son on altı yılda çiftçi kayıt sistemine göre 2,8 milyon çiftçiden 2,1 milyona düşerek çiftçilerin hızla alanlarını terk ettikleri Türkiye´de Et ve Süt Kurumu´nun 10 üründe yüzde 10 indirime giderek Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek vermesini ‘ekmek yoksa pasta yesinler´ anlayışıyla yorumladı.
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Hatay temsilciliğine Ali Kan Uçar atandı.
37 yeşil projeden biri Hatay´a
37 yeşil projeden biri Hatay´a
Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay” projesi kapsamında “Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlama” konulu toplantı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hatay projesi, desteklenen 37 projeden biri.
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı.
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.
İlk Kurşun için yürüyecekler
İlk Kurşun için yürüyecekler
Milli Mücadele´de İlk Kurşun´un atılışının 100. yıl kutlamaları kapsamında Amanoslar Çevre Koruma Derneği (AÇED) ile Dörtyol Belediyesi ortaklığıyla Amanos dağlarının en yüksek tepesi olan Mığır´a yürüyüş gerçekleştirilecek.
10 numaralı forma Vali Ata´nın
10 numaralı forma Vali Ata´nın
Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyeleri, 10 numaralı kulüp formasını hediye etti.
´İstismar´ bilgilendirmesi
´İstismar´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi´nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi