69. yılına mikrobiyoloji laboratuvarıyla girdi
Ülkemizdeki tarımsal üretim verimliliğini artırmak için 1952 yılında temelleri atılan ve İskenderun´da da birimi bulunan GÜBRETAŞ, kuruluşunun 69. yıldönümünü Yarımca Tesisleri´nde kutladı.
Tarih: 11.11.2020 17:19:43

İskenderun/SES

 Şirket üst yönetimi ve tesis çalışanlarının katıldığı törende Ar-Ge Merkezinde kurulan Mikrobiyoloji Laboratuvarı´nın açılışı da yapıldı. Yeni nesil gübre çalışmaları için kurulan Mikrobiyoloji Laboratuvarı´nın açılışını, GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, şirket yönetici ve çalışanlarıyla birlikte yaptı. GÜBRETAŞ Mikrobiyoloji Laboratuvarında, toprakta bulunan çok çeşitli sayı ve özellikteki mikroorganizmalardan patojen olmayan ve toprak ve bitki verimliliğine katkı sağlayan mikroorganizmaların (bakteri, mantar, vb.) izolasyonu, teşhisi ve toprağa uygulanabilir bir ürün formuna dönüştürülmesi (mikrobiyal gübre) çalışmaları gerçekleştirilecek.

Mikrobiyal gübre çalışmalarında öncü olmayı hedefliyor
GÜBRETAŞ Genel Müdürü Yumaklı, şirketin tarım sektöründeki konumuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, "GÜBRETAŞ, 1952 yılında ülkemizdeki tarım sektörüne verimlilik kazandırmak amacıyla kurulmuş önemli sanayi yatırımlarından biridir. GÜBRETAŞ, 1952´den bu yana sektörde birçok ilklere imza atarak verimlilik sağlayan ürünleriyle, yenilikçi hizmetleriyle ve ülke ekonomisine katma değer sağlayan yatırımlarıyla 69 yıldır bu kuruluş misyonunu devam ettirmektedir. Bu misyon doğrultusunda çiftçilere ulaştırdığımız ürünlerin yanı sıra bilinçli tarımı yaygınlaştırma ve tarımsal danışmanlık faaliyetlerimizle de Anadolu topraklarını bereketlendirmek için aynı yolda ilerlemekteyiz. Bugün bu hizmet bayrağını taşıyan çalışanlarımızla birlikte GÜBRETAŞ´ı daha güçlü bir geleceğe ulaştırma sorumluluğuyla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. GÜBRETAŞ´ın her daim insana ve tarıma fayda sağlamaya yönelik yenilikçi bakış açısı, dünyada bilim ve teknolojinin gelişimiyle paralel ilerlemektedir. Ar-Ge çalışmalarının her geçen gün önem kazandığı dünyada, şirketimiz bu alana yönelik yatırımlarını hız kesmeden devam ettirmektedir. Tarımsal verimliliğin artırılması noktasında bilimin ve bilginin gücünü kullanmak için Ar-Ge çalışmalarına özel bir önem vermekteyiz. Araştırma geliştirme faaliyetleri kapsamında iki hafta önce Gebze Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa Ar-Ge Serası´nı hizmete açtık. Bugün de 69. yıldönümünü kutlaması vesilesiyle Yarımca Tesisleri´ndeki Mikrobiyoloji Laboratuvarı´nın açılışını yapmanın heyecan ve mutluluğu içerisindeyiz. Mikrobiyoloji çalışmaları, şu an dünya genelinde oldukça yoğunlaşılan bir alan. Şirket olarak bunu öngörerek kurduğumuz yeni laboratuvarla, ülke tarımına fayda sağlayacak mikrobiyal gübre çalışmalarında öncü olmayı hedefliyoruz. Mikrobiyoloji Laboratuvarı ile orta ve uzun vadede hem GÜBRETAŞ´a hem de tarım sektörü ile ülke ekonomisine büyük katkılar sunacak yeni ürünler geliştirilecek. Bu laboratuvarda üretilecek yeni fikirler sonucunda sektörde çevreci ve sürdürülebilir yaklaşımla hammadde bağımlılığını azaltıp öz kaynaklarımızı daha etkin şekilde değerlendirebiliriz. Umarım en kısa zamanda bunun sonuçlarını görmeye başlarız. Tarım, bu ülkenin en kıymetli hazinelerinden biridir. Biz de ürünlerimiz ve diğer saha faaliyetlerimizle, Türkiye´nin tarımdaki potansiyelini güçlendirip çiftçilerin ve ülkenin faydasına dönüştürmek için aynı gayretle çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Gübre satışını yüzde 300 arttırdı
GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz ise 1993 yılındaki özelleştirmeyle şirketin ana hissedarı olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile sağlanan güçlü işbirliği sayesinde, gübre satış miktarlarını son 19 yılda yaklaşık yüzde 300 civarında artırarak, pazar liderliğini güçlendirdiklerini belirtti. Poyraz, “GÜBRETAŞ, sadece üretim ve satış odaklı bir şirket değildir. 1952´den beri koruduğu kuruluş misyonuyla sektörde birçok yeniliği gerçekleştiren GÜBRETAŞ; bilinçli tarımı yaygınlaştırma, sosyal sorumluluk ve Ar-Ge projeleriyle da tarım sektöründe öncü çalışmalar yapmaktadır. Son yıllarda gerçekleştirdiği tesis yatırımlarıyla da ülkemizdeki tarım sektörünün geleceğine yönelik önemli katma değerler sağlamaktadır" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Aşılama başladı
Aşılama başladı
Sağlık Bakanlığı tarafından Hatay´a gönderilen koronavirüs tedaisine ilişkin Çin aşısı; CoronaVac, sağlık çalışanlarına vuruldu.
Yaralı şahin, tedavide
Yaralı şahin, tedavide
Kumlu İlçe Jandarma Komutanlığı timleri, yaralı halde bulduğu bir Şahin´i tedavisinin yapılması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne ait teslim etti.
Kaledibi ´kar altında´
Kaledibi ´kar altında´
Meteorolojinin geçtiğimiz hafta yaptığı uyarı sonrası ülkenin birçok yerindeki yüksek alanlar kar yağışı düşerken, Hatay da kar yağışından etkilenen bölgeler arasında yer aldı.
Otoyolda motosiklet yarışına ceza
Otoyolda motosiklet yarışına ceza
Erzin İlçe Jandarma Komutanlığı timleri, otoyolda para karşılığında motosiklet yarışı yapan gençler hakkında trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçuyla idari para cezası yazıldı.
HBB ekipleri nöbette
HBB ekipleri nöbette
Bölgede etkili yağışlar nedeniyle Arsuz´da toprak kayması ve heyelan yaşanan noktalara ivedilikle müdahale eden Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin önlemleri arttırarak görev sürdüreceği belirtildi.
Başkan Güven: Tüm ekiplerimizle sahadayız
Başkan Güven: Tüm ekiplerimizle sahadayız
Yağışın etkisini gösterdiği mahallelerde çalışmaların sürdüğünü belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “Tüm araçlarımızı, ekipmanlarımızı kullanarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Arsuz´da kriz masası
Arsuz´da kriz masası
Arsuz Belediyesi, aşırı yağışların yarattığı hasarlarla ilgili oluşturulan kriz masasına 444 7 922 ve 03266612111 nolu telefon numaralarından ulaşılabileceğini bildirdi. CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu MYK Yrd. Nermin Yıldırım Kara, Zilli çayında barınan balıkçı teknelerinin Madenli barınağına sığınma taleplerinin değerlendirilmediğini açıkladı.
Arsuz´da ´seferberlik´ hali
Arsuz´da ´seferberlik´ hali
İki gündür etkisini sürdüren şiddet yağışın etkileri netleşmeye başladı. Kentteki kurumlar eşgüdümle çalışma yürütürken, sel felaketi yaşanan yerleşimlere yardım ulaştırıldı.
Arsuz´da şiddetli yağış etkiledi
Arsuz´da şiddetli yağış etkiledi
Arsuz Belediyesi Fen İşleri müdürlüğü ekipleri iki gündür etkisini sürdüren yağışların etkili olduğu yerleşimlerde çalışmalarını sürdürdü, tıkanan kanal ve mazgallarda temizlik çalışması gerçekleştirildi.
Ahrazoğlu vefat etti
Ahrazoğlu vefat etti
MHP 26. dönem Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, yaşamını kaybetti.
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi