Hataylı sanatçı ve edebiyatçılardan EXPO desteği
Hataylı Sanatçı ve Edebiyatçılardan oluşan heyet, Aralık 2021´de kapılarını açması beklenen Expo 2021 Projesini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´la görüştü. Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Altınözü, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Tarih: 5.5.2021 16:31:56

İlk etapta 57 destekleyicisi olan Hataylı sanatçı ve edebiyatçı heyetinde; Müslüm Kabadayı, Ömer Özdal, Mehmet Ali Solak, Edip Yeşil, Tunay Devrim, Neslihan Kanuncu Seçkin, Yusuf Altunay ve Mehmet Oflazoğlu yer aldı.

Heyet adına önerileri sunan Yazar Müslüm Kabadayı, dünya tarihindeki adıyla Antakya kentinin, Hatay topraklarının; doğal, tarihsel, kültürel, sanatsal ve yazınsal açıdan Türkiye kadar Dünya´nın da önemli merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, Hatay´ın tanıtılmasında önemli bir yer tutacak Expo Projesiyle ilgili panel, sempozyum ve oturumlarla ilgili düşünceleri aktardı.

Zengin altyapı ve arka planına karşın Hatay´ın ülkemizde ve Dünya´da hak ettiği ilgiyi görecek çalışmalarda yetersizlik olduğunun altını çizen Kabadayı, “Tarihsel arka planıyla Dünya´da bilinen Antakya odaklı olarak Hatay, jeo-stratejik ve jeopolitik bakımdan barış kültürünün merkezi konumundadır. Bunu besleyen değerleriyle gerek Ortadoğu´da gerekse Dünya´da barışın kökleşmesine ciddi katkılarda bulunacak potansiyele sahiptir” diyerek, HBB tarafından yürütülen EXPO çalışmasında Hataylı edebiyatçı ve sanatçıları bir araya getirecek bir çalıştayın yapılması gerektiğini, bu çalıştaydan çıkacak görüş ve önerilerin de EXPO projesine katkı sunabileceğini söyledi.

Uluslararası organizasyon olan EXPO´nun, Hatay´ın Dünya´ya tanıtımı açısından son yüzyılın en önemli çalışmalarından biri olduğunun altını çizen Hataylı sanatçı ve edebiyatçılar da, panel, oturum, sempozyum gibi etkinlikleri sıralarken, Arsuz´da yapılan HADO Projesiyle Mısır-Lübnan-Suriye-Ürdün-Filistin coğrafyasındaki edebiyatçı ve sanatçılarla kurulacak ilişkilerle ortak çalışma yürütülmesinin emperyalizmin kanlı projesi olan BOP nedeniyle Akdeniz´e kıyısı bulunan birçok ülkede yaşanan savaş ve iç savaşların yol açtığı yaraların sarılmasına, halklar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunabileceğine dikkat çekti.

Birlikte çalışmaya hazırız

Hataylı sanatçı ve edebiyatçıların görüş ve önerilerini dikkatlice dinleyen HBB Başkanı Savaş, Expo´nun sadece Hatay projesi olmadığını, Türkiye projesi olduğuna işaret ederken, ortak çalışmaya hazır olduğunun mesajını verdi.
Expo alanını gezdirip proje hakkında geniş bilgiler veren Serkan Daştandır´ın sunumunun ardından Expo Genel Sekreter Yardımcısı Musa Eskiocak´la görüşen heyet, görüşmelerin Expo sürecine katkı sunacağına inandığı taslak çalışmaları paylaştı.
Bu durumda; Hataylı sanatçı ve edebiyatçıların 10 Aralık 2021-30 Mayıs 2022 arasında sürecek Expo Kültür-sanat-edebiyat etkinliklerinin planlanması ve hazırlıkları 9 Haziran HBB Meclisi toplantısından sonraya kaldığı kaydedildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: expo lütfü savaş hatay yazar edebiyat
Çalışmalarını partilisine anlattı
Çalışmalarını partilisine anlattı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyenin kentte yaptığı çalışmaları partisi AKP´li seçilmişlere anlattı.
Tosyalı limanına 80 dönüm ilave dolgu alanı
Tosyalı limanına 80 dönüm ilave dolgu alanı
CHP´li Kayış: Sadece kendi yatırımlarını düşünüyorlar
Şahintepesi su istiyor
Şahintepesi su istiyor
İskenderun´a bağlı Şahintepesi sitesinde yaşayan sakinler programsız kesintinin 4 gününde susuzluğu protesto etti.
Yayla yolunda asfalt çalışması
Yayla yolunda asfalt çalışması
İskenderun Belediyesi, kentte başlattığı asfalt çalışmalarını sürdürüyor.
Kurban satış alanında çalışma
Kurban satış alanında çalışma
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kentin Modern Evler girişinde bulunan boş arazinin kurban satış alanı olarak belirlendiğini duyurdu.
Festival turnuvasının ödülleri
Festival turnuvasının ödülleri
İskenderun 5 Temmuz Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında düzenlenen spor turnuvalarında dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenlerle verildi.
15 Tammuz´a toren ve etkinlik planlaması
15 Tammuz´a toren ve etkinlik planlaması
İskenderun´da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 5. yıldönümüne yönelik toplantı düzenlendi.
5 Temmuz etkinliklerinde tekne turu
5 Temmuz etkinliklerinde tekne turu
İMEAK DTO İskenderun Şubesi ve İskenderun Belediyesi´nin işbirliğiyle 5 Temmuz etkinlikleri kapsamında ücretsiz tekne turu gerçekleştirildi, balık ekmek ikram edildi.
Tosyalı: İskenderun´da güzel şeyler olacak
Tosyalı: İskenderun´da güzel şeyler olacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, bir dizi ziyaret ve açılış töreni için Hatay´a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.
İskenderun´da kumar operasyonu
İskenderun´da kumar operasyonu
İskenderun´da polisin düzenlediği operasyonda evde kumar oynadığı belirtilen 4 kişiye kumar oynamaktan 3.416 lira, kumar oynayan ve alanda bulunan 8 kişiye sosyal mesafeye uymamaktan 5.344 lira ceza verilirken, evinde kumar oynatan 2 kişi hakkında da işlem başlatıldı.
Belediyenin asfalt çalışması
Belediyenin asfalt çalışması
İskenderun Belediyesi, sokağa çıkma kısıtlamasında yolların boş olmasından yararlanarak, yol yenileme çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.
İhtiyaç sahiblerine belediyeden sıcak yemek
İhtiyaç sahiblerine belediyeden sıcak yemek
İskenderun Belediyesi, Ramazan ayında ekiplerin mahallelerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara sıcak yemek dağıtımını sürdürdüğünü belirtti.
Tosyalı: 83 milyon lira borç ödendi
Tosyalı: 83 milyon lira borç ödendi
Belediyesi´nin 2 yılını değerlendiren Tosyalı, belediyeye güveni arttırdıklarını belirtti
Pac´a cami yapımına karşı uyarı
Pac´a cami yapımına karşı uyarı
İskenderun Pac Meydanında TEK binası olarak bilinen yapının, ´kültür varlığı´ olarak tescillendiğini belirten Mimar Ercüment Kimyon, yanındaki alana cami kararına bu nedenle itiraz ittiğini hatırlattı, yasal itirazlarını sürdürüceğini kaydetti.
İskenderun´da kumar operasyonu
İskenderun´da kumar operasyonu
Kumar parası olduğu belirtilen 780 liraya da el konuldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi