Her gün korona denetimi
Covid-19 Ek Tedbirleri Genelgesi uyarınca Hatay´da denetimler sürüyor.
Tarih: 21.10.2020 10:48:46

 Akın Bodur/İskenderun

 Hatay Valivekili Aydın Tetikoğlu, Antakya Atatürk Caddesinde esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, maske takılmasının önemi konusunda uyarıda bulundu ve vatandaşa maske dağıttı. Ülkede etkisi artan koronavirüs vakalarının önüne geçmek ve farkındalık yaratmak amacıyla yapılan ve Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz´un da eşlik ettiği denetimde konuşan valivekili Tetikoğlu, "Türk milleti birçok badireler atlattı. Bunu da aşacağını inanıyorum. Çünkü milletimiz necip ve güçlü bir millet. Bu hafta okullarımızı da açtık. Şu anda geri dönüşleri aldığımızda okullarda herhangi bir sorun yok. Veliler de bu durumdan çok memnun. Ümit ediyorum, artık bu belanın da sonuna doğru yaklaşıyoruz. Ben kamu sağlığını ilgilendiren bu mücadelede destek olan halkımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Her gün ayrı yerler denetlenecek
İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı tüm illerde 1 hafta içerisinde her gün denetim yapılmasını istedi. Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu ve 15 ilçe kurulu da aynı yönde karar aldı. Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, 19 Ekim 2020 günü vali Rahmi Doğan başkanlığında yaptığı olağanüstü yaptığı toplantıda genelge kapsamında konuları 2020/97 sayılı kararla aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, genelgede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının etkileri ve vaka artışlarının devam ettiği, özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde yükselme yaşandığı, birçok Avrupa ülkesinde kişilerin toplu olarak bir araya gelmemelerine yönelik yeni tedbirlerin alındığı anımsatıldı. Genelgede, covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak, hayatın her alanına yönelik ek kural ve önlemlerin hayata geçirildiği kaydedildi. Buna göre dün şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogarları denetleyen ekipler, önceki gün de umuma açık istirahat ve eğlence yerleri; kafe, restoran gibi yeme içme mekanlarını kontrol etti. denetim ekipleri bugün OSB ve toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme ile personel servislerin, yarın (22 Ekim Perşembe) tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişileri, 23 Ekim Cuma günü AVM´ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesislerini, 24 Ekim Cumartesi günü kamuya açık alanları (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazar yerleri, sahiller), 25 Ekim Pazar günü de berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikah salonları ile lunapark/tematik parkların denetlenecek. Denetim ekipleri, iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri), muhtarlar ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak.
Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre de, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağı öngörüldüğünden fiziki mesafe kuralının hayatın her alanında ve tüm mekanlarda uyulması gereken bir kural olduğu, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı yerlerin sık sık havalandırılması gerektiği hususları her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlara hatırlatılacak. Hatay Valiliği, resmi internet sitesinden yörede yaşayan yurttaşlara şöyle seslendi: "Salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyma konusunda çok dikkatli olmalıyız. Sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle tüm kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıyız. Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız. Son dönemde temaslı bildirim oranlarında düşüş yaşandığı ve vatandaşların birinci derece yakınları dışında temaslı bildiriminde isteksiz davrandığı tespit edildi. Bunun üzerine Kovid-19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak."
İskenderun Kaymakamlığı, genelge ve Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı kapsamında kentte denetimlere başladı. İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´in koordinasyonunda yapılan denetimlerde ekipler önceki gün umuma açık istirahat ve eğlence vb. yerler ilre kafe-restoran gibi yeme-içme mekanlarında denetlemede bulundu, kontrollü sosyal hayat sürecinde öne çıkan maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarını da anımsattı.

Belediyelerden maske dağıtımı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, da semt pazarlarında denetimlerin ve kontrollerin devam ettiğini belirtti. Belediye ekiplerinin pazar yerlerinde maske, temizlik ve hijyen denetimi yapmaya devam ettiğini ifade eden Tosyalı, "Semt pazarlarında denetimlerini ve kontrollerini sürdüren zabıta müdürlüğü ekipleri, sosyal mesafe konusunda pazar esnafı ve alışveriş yapan vatandaşlara hatırlatmada bulunmaya devam ediyor ve pazarda halka maske dağıtımlarına devam ediyor" açıklamasını yaptı. Antakya Belediyesi de, koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında ekiplerin semt pazarlarında maskta dağıtımını sürdürdüğünü, pazarların giriş-çıkışlarına vatandaşlarımızın ellerini dezenfekte etmesini sağlamak için dezenfaktan yerleştirildiğini belirtti. Ekiplerin kentin 95 mahallesinde ellerin temas ettiği tüm yüzeyleri dezenfekte etmeye devam ettiği anlatılan belediye açıklamasında, "Koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında vatandaşların sağlığını koruyabilmek amacıyla dezenfekte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ekiplerimiz Antakya´nın 95 mahallesinde periyodik program çerçevesinde ellerin temas ettiği tüm yüzeyleri dezenfekte ediyor. Yürütülen hizmetler kapsamında mahallelerimizde bulunan okullar, ibadethaneler, muhtarlıklar ve kurum binaları da dezenfekte ediliyor. Şehit Gülşah Güler Anaokulu, Belediyemiz hizmet birimleri, Odabaşı 75. Yıl İlkokulu, Alaattin İlkokulu, Kredi Yurtlar Müdürlüğü yurtları, Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Antakya İlkokulu, Osman Ötken Anadolu Lisesi, Sarımiye Camii, Veysel Karani Cami, Ortodoks Kilisesi, Katolik Kilisesi de dezenfekte edildi" ifadesine yer verildi.
Kaynak:

Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Samandağ´da tuzaklı kuş avında bulunduğu belirtilen 8 kişiye Kara Avcılığı Kanuna Muhalefet suçundan 6.176 TL, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten de ayrıca bir ceza yazıldı.
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
İskenderun Gençlik Merkezi (İGM) Müdürlüğü, Ekim ayından itibaren sürdürdüğü ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtilen sokak hayvanlarını besleme etkinliğine devam ediyor.
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
İskenderun Belediyesi, ekiplerin, pandemi sürecinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için belirli noktalara mama ve su bırakmayı sürdürdüğünü belirttti.
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Bolat ve Milli Ailelerinin evlatları yaşamlarını birleştirdi.
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Hatay´ın Kırıhkan ilçesinde, barındırdığı flora ve fauna ile ülkenin en önemli sulak alanı olmaya aday Gölbaşı Gölü´nün iyileştirilerek turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi