Emekliler yeniden örgütleniyor
Tüm Emekliler sendikası Tüm Emekli-Sen´in kapatılmasının ardından emeklilerin yeniden örgütlendi.
Tarih: 1.12.2021 17:45:34

İskenderun/SES

 2021 Tüm Emekli-Sen adıyla yeni sendikalarının kuruluşunu tamamladığını belirten sendikanın kurucu üyelerinden Mustafa Çankaya, 76 kişilik Kurucular Kurulunun 15 Kasım 2021 tarihinde Ankara Valiliğine yaptığı başvuru ile yeni sendikanın kuruluşunun gerçekleştiğini bildirdi.
Emekliler olarak yeniden örgütlenme faaliyetlerine başladıklarını belirten Mustafa Çankaya, 2021 Tüm Emekli-Sen´in Kurucu Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin merkez yönetim kurulunu oluşturarak görev dağılımını tamamladığını kaydetti. İskenderun´da da kuruluş çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Çankaya, “Emeklilere insanca ve onurlu bir yaşam ve toplu sözleşmeli sendika hakkı mücadelesine devam edebilmek için, bir taraftan kapatılan sendikamızla ilgili hukuk mücadelesini sürdürürken, diğer taraftan geniş emekli yığınlarını örgütlemek ve sınıf ve kitle sendikacılığı ilkeleri temelinde emeklilerin tek çatı altında birleşik sendikal mücadelesini gerçekleştirmek için yeni bir sendika kurmak ihtiyaç haline gelmiştir” dedi. Emeklilerin Avrupa´da emekli aylıkları ile dünya turuna çıkarken, Türkiye´de Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı kullanarak günlük yaşamlarını sürdürmek zorunda bırakılmasını eleştiren Çankaya, şunları ifade etti: “Çalışma yaşamımız boyunca ülkenin sahip olduğu tüm değerleri üreten biz emekliler, ülkeyi yönetenler gibi üçer-beşer maaş ve ‘Huzur Hakkı´ değil, sadece insanca ve onurlu bir yaşam için yaşanabilir ücret talep ediyoruz. Emekli olduktan sonra da iş aramak ve çalışmak istemiyoruz. Ömrümüzün sonbaharında dinlenerek; kendimize, çocuklarımıza ve torunlarımıza zaman ayırarak, huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşamak istiyoruz.”
Toplu taşıma araçlarında emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkının sağlanmasını, sağlık hizmetlerinden alınan muayene, tedavi ve ilaç kesintilerinin kaldırılmasını talep ettiklerini kaydeden Çankaya, şu talepleri hayata geçirmek için mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti: “Emekli Sendikaları Statü Yasası çıkarılsın. Toplu sözleşmeli sendika hakkımız Anayasal güvenceye kavuşturulsun. Tüm emekli maaşlarına açlık sınırının ve asgari ücretin üzerinde olacak şekilde, yoksulluk sınırı da dikkate alınarak seyyanen zam yapılsın. İşçi, Memur ve Bağ-Kur emekli aylıkları arasındaki eşitsizlik giderilsin. İntibak Yasası çıkarılsın. Tüm emeklilere yılda dört defa birer maaş tutarında ikramiye ödensin.”
Kaynak:

Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi