"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
NASA´nın Türk çalışanı Dr. Umut Yıldız, İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), ´derin uzay misyonları ile bilim´ konulu konferans verdi.
Tarih: 30.11.2019 10:29:12

İskenderun/SES

 İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonundaki konferansta ´derin uzay nedir?´ diye soran Dr. Yıldız, "Bir tanımdır ve bu tanımı ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) vermiştir. ITU bütün dünyadaki frekansların tahsislerinin yapıldığı bir merkez. Derin uzaya giden tüm araçlara tek bir frekans belirlemiştir. Dünyadan hayali bir çizgi çizerek, 2 milyon kilometre uzaklıkta nereye ne gönderirsek gönderelim derin uzay misyonuna gider" dedi.
JWST (James Webb Space Telescope) bugüne kadar yapılan en büyük uzay teleskobu olduğunu anlatan Dr. Yıldız, üniversiteden yapılan açıklamaya göre şunları söyledi: "6,5 metre çapında aynaya sahip. Gezegen oluşumu nasıl oluşuyor sorusunun yanıtı bilinmemektedir. Dünyanın da nasıl oluştuğunu tam olarak bilmiyoruz. Güneş 4,5 milyar yaşında ve yaklaşık 10 milyar yıl ömrü olduğu tahmin ediliyor. Şu an orta yaş civarında bir yıldız. Güneşe gönderilen arker güneş aracı, güneşe çok yakın geçiş yapacak, hatta geçiyor ve güneşin koruma tabakasını inceleyecek. 6 milyon kilometreye kadar güneşe yaklaşacak. Bu bilim için güneşe dokunmak demektir. Peki, bu araç yanmayacak mı? Büyük bir yörüngeye sahip ve vur-kaç taktiği ile yörüngedeki güneş gazına değmeden hareket ederek, incelemeyi yapmakta. Dünyadan uzaya küpsatlar (küp uydular) gönderilmektedir. Küpsatlar 10 santim boyutlarında bir uydu ve dünyanın etrafında dolanmak üzere bir amaç için gönderilmektedir. Amerika´da artık ilkokullar bile uzaya küpsat göndermekte. Biz de küpsat projelerine katılalım. Siz de bir küpsat oluşturup, okulunuz adına uzaya gönderebilirsiniz. Artık gezegenlere küpsatlar gönderilmeye başlandı ve 2021‘den sonra Ay´a da gönderilecek."
Konferans sonrası İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci, Dr. Yıldız´a plaket verirken, Dr. Yıldız da katılımcılara NASA´nın yapışkan çıkartmalarını (sticker) dağıttı.

 

 
Kaynak:

Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
İsmi okulda yaşıyacak
Ara tatil sona erdi
Ara tatil sona erdi
52 bin öğrenci bir haftalık tatili tamamladı
Ara tatil başladı
Ara tatil başladı
52 bin öğrenci bir haftalık tatildi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Vali ve Atakaş arasında protokol imzalandı
Okulda yemek yarışması
Okulda yemek yarışması
İskenderun´un denizciler mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu yönetimi, veliler arasında ödüllü Yöresel Yemek Yarışması düzenliyork. Yarışma, 28 Kasım Perşembe günü okulda yapılacak.
AKİB´den 24 derslikli lise
AKİB´den 24 derslikli lise
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, İskenderun´da 24 derslikli bir lise yaptıracak.
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Yahya Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk´ün Hatay mücadelesini İskenderun´un işgal ettiği gün başladığını iade etti.
Okula ´koridor kütüphanesi´
Okula ´koridor kütüphanesi´
İskenderun Gübretaş Ortaokulu
İSTE´ye simülasyon merkezi
İSTE´ye simülasyon merkezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin ´Simülasyon Merkezi´nin resmi Açılışı yapıldı.
Bahçeşehir´e 11 ödül
Bahçeşehir´e 11 ödül
Antalya´da düzenlenen Robotex International Türkiye Yarışması
MKÜ rektörü öğrencilerle buluştu
MKÜ rektörü öğrencilerle buluştu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, rektör-öğrenci buluşmasına yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Önlen, Prof. Dr. Okan Şener ve Prof. Dr. Fatih Sakin ile birlikte MKÜ Atatürk Konferans Salonundaki buluşmada öğrencilerin yaşadığı çeşitli sıkıntıları dinleyen rektör Kaya, sorunların giderilmesi hususunda gereğinin yapılacağını ifade etti.
"Kentsel mültecilerin uyum süreçlerine yeni bakış açısı"
"Kentsel mültecilerin uyum süreçlerine yeni bakış açısı"
Hatay, İstanbul ve İzmir´de iş zamanlı uygulanıyor
Çin´in ´ipek yolu´ projesi görüşüldü
Çin´in ´ipek yolu´ projesi görüşüldü
Çin´in dünyaya açılmak için ortaya koyduğu bir stratejik plan olan ve ‘Modern İpek Yolu´ olarak da adlandırılan “Kuşak ve Yol Girişimi” konusu, İskenderun´da değerlendirildi.
6 okul 2 proje
6 okul 2 proje
Arsuz´a bağlı Üçgüllük Ortaokulu Erasmus+ projelerini Uluslararası Eramusdays etkinlikleri kapsamında tanıttı. Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Üçgüllük Ortaokulu ekibi tarafından hazırlanan projenin Mayıs 2020´deki evsahibi Üçgüllük olacak.
MKÜ´de 11. Erasmus Haftası
MKÜ´de 11. Erasmus Haftası
MKÜ´de düzenlenen Erasmus Personel Haftası tamamlandı. 07-11 Ekim tarihleri düzenlenen etkinliklere onbirincisi düzenlenen Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna´daki farklı üniversitelerden 8 akademisyen katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi