"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
Tarih: 12.2.2019 11:05:58

Akın Bodur/İskenderun

 Aslan, "Alternatif var. İşte alternatif" değerlendirmesini yaptı.

iki ittifakın birinin adayı seçilsin, istiyorlar"
DP İskenderun Belediye Başkan adayı Aslan, "İki adaya bastırıyorlar. Niye? Seçenek mi yok. İskenderun halkı, kendine hizmet edecek insanı bilemez mi? Neymiş, şu ittifakı bu ittifakıymış. Gelin de ´İskenderun ittifakı´nı görün. İskenderun´u kimin yöneteceğine, biz karar veririz. Ismarlama adaylarla bu olmaz. Çünkü emek verilmeli. Herkes de kendi mesleğini yapmalı. Ben gazetecilik eğitim aldım, ama mesleğim belediyecilik" dedi.
Kalabalık bir gruba seslenen Aslan, şunları söyledi: "İstiyorlar ki, iki ittifakın birinin adayı seçilsin. Biz de temiz bir şehir, hiçbir ırk ve mezhepe ait olmayan, insanların kucaklaştığı bir şehir olmalı, istiyoruz. Alt kimliklerinden insanlar sorumludur. Bu konuda ayrım yapanlar haindir, vatan hainidir. 14 yılda, en az oy aldığın yere daha çok hizmet götürdüm. Herkesin değişik fikirleri, farklı görüşleri olacak ama değişmeyenimiz de vardır. Atatürk ilke ve inkılaplarımız değişmezdir. En çok korktuğum şey, sahte Atatürkçüler ve Atatürk düşmanları."

"Aday olup, bir adaya çalışmam"
Kentte bazı dedikoların yapılmaya başlandığını, kendisinin aday olmasının bir adaya yarayacağı şeklinde söylentilerin olduğunu ifade eden Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Beni satın alacak sermaye yok. Bunları sizlerin kafalarını karıştırmak için söylüyorlar. Ben aday olup, bir başka adaya çalışacağım, var mı öyle bir şey? Ne diyorlar, ´alternatif yok´. Allah allah. İşte alternatif. Bir de benim için ´yaşlandı´ diyorlar. Bakın, hiç yaşlanmış bir yanım var mı? Bir de akılın, kapalı olan kafada olduğunu unutmayın. ABD başkanına bakın. Donald Trump, 83 yaşında ama dünyayı karıştırıyor. Ben İskenderun´u karıştıramaz mıyım?"

Aslan: Öç almaya gelmiyorum
Konuşmasında esnafa seslenen ve bazı kesimlerin ´öç almaya geliyor´ dediğini savunan DP İskenderun belediye Başkan adayı Mete Aslan, "Öç almaya gelmiyorum. Ben onlarla (esnafla) çok iyiyim" değerlendirmesinde bulundu.
İskenderun´da üç dönem belediye başkanlığı yapan Mete Aslan´ın, kentin Çay mahallesindeki Tayfur Sökmen Bulvarı üzerinde seçim bürosunun açılışı ve tanıtımına, DP Genel Teşkilat Başkan Yardımcısı Erdal Cömert, partinin Hatay İl Başkanı Mahmut Ekmen, İskenderun İlçe Başkanı Bilal Karaosman, İskenderun, belde ve mahallelerindeki ülkü ocakları eski başkanları, DP´nin Dörtyol, Erzin, Arsuz, Antakya, Reyhanlı ilçe başkanları, DP Gaziantep, Osmaniye, Adana il başkanı ve yöneticileri, Belen Belediyesi eski Başkanı Havran Özden, kapatılan belde belediyelerinden Denizciler´in başkanı Sedat Bakır, Bekbele´nin başkanı Mustafa Çolak, Şam Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva, belediye meclisi eski üyesi Abdullah Şenöz, muhtarlar, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri de katılmıştı.

Çirkin, DP adayına başarı diledi
´Millet ittifakı´ kapsamında seçim ortağı CHP´yi, Hatay ve İskenderun adayları konusunda birer kez uyaran Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu üyesi Şefik Çirkin, DP´li Mete Aslan´ın adaylığını kutladı. Çirkin, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı değerlendirmede şunlara yer verdi: "Bir dönem milletvekili ve BBB adayı olarak birlikte çalışmaktan onur duyduğum (belediyeciliğin duayeni) Mete Aslan DP´den yeniden İskenderun Belediye Başkanlığına aday olmuştur. Kendisine ve sevenlerine çıktıkları bu yolda başarılar dilerim. Yüce tanrı yar ve yardımcıları olsun."
Kaynak:

Adaylar seçim kurulunda
Adaylar seçim kurulunda
Siyasi partiler 31 Mart yerel seçimlerine yönelik meclis listelerini kesinleştirerek dün seçim kurullarına teslim etti.
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP Arsuz Belediye Başkan adayı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkan Yardımcısı Nejdet Kıyılı ve beraberindeki heyetle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile bazı kurumları ziyaret etti ve projelerini anlattı.
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Saadet Partisi (SP), 31 Mart yerel seçimleri için aday listelerinin seçim kuruluna teslim edilmesine kısa bir süre kala İskenderun ve Antakya adaylarını da belirleyerek açıkladı.
DP adayının kaymakam ziyareti
DP adayının kaymakam ziyareti
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Bir ilçe önergesi daha
Bir ilçe önergesi daha
10 mahallenin birleştirilip, Denizciler´in ilçe yapılması istendi
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
´Millet ittifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı olan CHP´li Yılmaz Şahutoğlu, kentin Karayılan mahallesinde ev ziyareti yaptı, Buluttepe mahallesinde yurttaşlarla görüştü ve muhtararla kahvaltıda buluştu.
"Adayların projeleri yok"
"Adayların projeleri yok"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Necmettin Çalışkan, Hükümetin yerel seçimleri devletin beka meselesi olarak nitelemesini eleştirdi.
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
İskenderun Belediye Meclisi MHP´li üyesi Osman Çolak, ´cumhur ittifakı´ndan meclise yeniden üyelik başvurusu yapmadığını belirtti; AKP´den İskenderun Belediye Başkan aday adayı olan Nevzat Barak da, seçimde DP adayına destek vereceğini açıkladı.
Gül, destek istedi
Gül, destek istedi
´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, mahalle ziyaretlerini sürdürüyor.
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, bölgesel sorunlara ilişkin partisinin çözüm önerilerinin Türkiye´nin ekonomik ve terör konusundaki çözümü olduğunu savundu.
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yaşamını yitiren esnaf ve memurların ailelerine ölüm aylığı bağlanması için gerekli olan 1.800 gün (5 yıl) prim gün şartını 1.080 güne (3 yıl) indirmesi için TBBB Başkanlığına kanun teklifi verdi.
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, inceleme ve görüşmeler yapmak üzere cuma günü Hatay´a geldi.
"Dinlere laiklik temelinde yaklaşıyoruz"
"Dinlere laiklik temelinde yaklaşıyoruz"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur ve yönetimini ziyaret etti.
"İskenderun, barışın, güvenin kenti olacak"
"İskenderun, barışın, güvenin kenti olacak"
Şahutoğlu, seçim bürosunu açtı
Tosyalı, aşevinde yemek dağıttı
Tosyalı, aşevinde yemek dağıttı
´Cumhur İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı AKP´li Fatih Tosyalı, 31 Mart seçim çalışmaları kapsamında ziyarterini sürdürdü, kentin sanayi sitesindeki aşevinde çırak ve kalfalarla yemek dağıttı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi