Adaylar başvuruyu sürdürüyor
24 Haziran Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için siyasi partilerde başvuru sürüyor.
Tarih: 30.4.2018 10:53:23

Akın Bodur/İskenderun

 CHP´de milletvekili adayı olmak isteyenler Ankara´da kulis çalışmalarını sürdürüyor, bazı aday adayları ise halkla buluşmaya devam ediyor. AKP´den Hatay Milletvekilliği için partilerinin il başkanlığına dosya teslim edenlerin fazla olduğu öğrenildi. CHP, AKP ve MHP´de mevcut milletvekilleri adaylığı düşünürken, AKP´de başvuru yapan milletvekili Fevzi Şanverdi, başvurusunu geri çekmişti. 14 yıldır belediye başkanlığı yapan Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, genel merkezin istemi doğrultusunda aday adaylığı başvurusu yaptığını açıklamıştı.

AKP´den kimler başvuru yaptı?
24 Haziran seçimlerinde, AKP´den Hatay Milletvekili aday adayı olabilmik için başvuru yapan isimler arasında, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Azganlık eski Belediye Başkanı Halil Demir, Hatay eski Milletvekili Mehmet Soydan, Hatay eski Milletvekili Mehmet Alğan, Adana Yeminli Mali müşavirler Odası eski Başkanı Nevzat Barak, Yeminli mali Müşavir İbrahim Yaran, İskenderun Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük, AKP İskenderun eski İlçe Başkanı Vedat Tosun, Kültür Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Mehmet Sedat Şirin, Mehmet Kesik, Abdülkerim Güven, Caner Recep Başeğmez, Filiz Özçörekçi, Sedef Kurtoğlu, AKP Hatay İl Kadınlar Kolu Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik, Doç. Dr. Ayşe Neslin Oğuzhan Akkoca, Erzin Yeşilköy eski Belediye Başkanı Fatma Görgen, İsmail Vardı, Bilgehan Aksoy, Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, Kenan Yiğitbaşı, Ali Uyma, Volkan Vuslat Okyay, Kubilay Utanç, Zeki Berber, Nizamettin Değer, Gülümser YIılmaz, Salih Akarsu, Süleyman Karadeniz, Ali Muşluoğlu, Aynur Karaçete, Kudret Artan, Abdullah Sait Önal, Esat Kamberoğlu, Ömer Kabaklı Abdulhadi Kahya, Gökçen Görenli, Melek Aslan, Engin Sözer, Mehmet Sayın, İbrahim Karaömer, Abdullah Arıcan, Kemal Güven, Ayhan Yılmaz, İbrahim Yıldırım, Ömer Dolangaç, Serdar Gözüküçük, Halil YIımaz, Abdülkadir Özel´in de bulunduğu öğrenildi.
AKP´den milletvekili aday adaylığı için başvuru yapanlardan Halil Demir, "Milletvekilliği aday adaylığı başvurumuzu gerçekleştirdik. Hatay milletvekilliği için aday adaylığı başvurumuzu Ak parti il başkanımıza teslim etti. Memleketimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim. Rabbim hayırlısını versin inşallah" açıklamasını yaptı.
Nevzat Barak ise "Önce güçlü ve büyük bir ülke, sonra da Hatay için, kaldığımız yerden devam diyoruz" ifadesini belirtti.
Mehmet Kesik, sosyal medya paylaşımında "24 Haziran 2018 genel seçimlerinde milletvekili aday adaylığı başvurunuzu gerçekleştirdik. Bu seçimlerin memleketimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Çıkmış olduğumuz bu dava yolunda mevlam yar ve yardımcımız olsun" görüşünü paylaştı.
İskenderunlu Danıştay Başsavcılığı görevini yürütürken emekliliğini isteyen Halil Yılmaz, AKP´den Hatay Milletvzekili aday adayı olmak için başvuruda bulundu. Yılmaz, başvurusunu Ankara´daki AKP Genel Merkezine yaptı.

CHP´de basın toplantılı ilk açıklama
CHP´de de milletvekili aday adaylığı başvuruları sürüyor. M. Riyat Kırmızıoğlu, Ender Çolakoğlu, Suzan Şahin, İ. Fatih Mursaloğlu, Reyhanlı CHP eski ilçe başkanı Tamer Apiş de başvuru yapan aday adayları arasında bulunuyor.
CHP´den Hatay Milletvekili aday adaylığını düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan, İhsan Fatih Mursaloğlu, "Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz çok zor durumda bu zor durumda olan cumhuriyetimiz ve demokrasimiz için kayıtsız kalamazdım; evimde oturamadım; ruhumdan gelen Kuva-i Milliye kanı kanı ile mücadele etme kararı verdim. Siyasette sizin önderliğinde sizin desteğinizle aday olarak devam etmek için yola çıktım. Hatay 1930´lu yıllarda Fransız emperyalizmine karşı topyekün mücadele etmiş insan topluluğundan teşelkül etmektedir. Aynı mücadeleyi bu dönemde yapmaktayız. Bizim kanımızda tam bağımsız emperyalizme karşı mücadele eden Türkiye vardır, Türk milleti vardır" dedi. Hükümetin tarım politikasını da eleştiren Mursaloğlu, küresel şirketlerin ülke topraklardan gitmesi gerekitğini ifade ederek, "Sizin sesiniz olmak için yukarıya doğru gidebiliersem, tek mücadele kaynağım zehirleyen, öldüren küresel şirketlerinin hepsinde ülkemden kovmak olacak. Bunun çaresi vardır ve acilen yerli üretim desteklenmelidir. Yerli tohumlarımız tekrar üretilmelidir. Tohumlarımız varken şimdi hepsi yok olmuştur. Hibrit tohumlar, GDO´lu tohumlar bize dayatılmaktadır. Bunun arkasında küresel şirketler ve tohumları yatıyor" diye konuştu.

/resimler/2018-4/30/1055509204177.jpg
Kaynak:

Partilerden 8 maddelik protokol
Partilerden 8 maddelik protokol
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, demokrasi şöneli olarak adlandırdığı seçimin ‘adaletli ve güvenlikli´ gerçekleşmesine yönelik önlemleri hem partilerle hem basınla paylaştı. 8 maddelik ortak metin 9 parti tarafından imzalandı.
Antakya´da ´bahar meltemi´ konseri
Antakya´da ´bahar meltemi´ konseri
Hatay Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Korosu, Antakya´da ‘Bahar Meltemi Konseri´ verdi. Antakya Kültür Merkezi´ndeki konsere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da katıldı.
İhtiyaç sahiplerine yardım sürüyor
İhtiyaç sahiplerine yardım sürüyor
Antakya Belediyesinin ´Kardeşinle, sevgiyle paylaş´ projesi kapsamında bağışlanan giysi, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye ürünleri, mobilya ve kullanılabilir durumdaki ev eşyaları,ı ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya devam ediliyor.
Dünya Veterinerler Günü
Dünya Veterinerler Günü
Dünya Veterinerler Günü törenle kutlandı. Dünya Veteriner Hekimler Birliği, her yıl nisan ayının son cumartesi gününü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırırken, 2000 yılından itibaren bu tarih, ülkemizde de Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanıyor.
HDP: Niyetleri çok açık
HDP: Niyetleri çok açık
Erken genel seçim tarihi ile ilgili açıklamayı HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli´nin 21 Nisan´da kalabalık bir milletvekili grubuyla gerçekleştireceği Hatay ziyaret programı için parti kurullarıyla toplantıda alan İskenderun İlçe Başkanı Ahmet Çahan, tarihin Haziran ayına çekilmesini niyetlerin daha da belirginleşmesi olarak değerlendirdi.
"Hedefimiz eğitimde  kalite ve fırsat eşitliği"
"Hedefimiz eğitimde kalite ve fırsat eşitliği"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2 okul açtı. Bakan Yılmaz, İskenderun´da 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulu´nun, Kırıkhan´da Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin resmi açılışı yaptı. Belen´i ziyaretinde Anadolu Lisesi talebini not alan Bakan Yılmaz, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun" dedi.
Kırıkhan´da 2 yeni transfer
Kırıkhan´da 2 yeni transfer
TFF Spor Toto 3. Ligi 2. Grubu maçlarının ikinci yarı hazırlıklarını kendi tesislerinde takımın teknik direktörü Hakan Çimen nezaretinde sürdüren Kırıkhan Spor, iki oyuncuyu renklerine bağladı.
Esen-Kayra berabere kaldı
Esen-Kayra berabere kaldı
Hatay Amatör Küme U-16 Liginde İskenderun Esen Gençlik ile İskenderun Kayra Spor takımları karşılaştı.
HBB: 78-Mersin Sanat: 47
HBB: 78-Mersin Sanat: 47
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Ligi C Grubunda mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediye Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Mersin Sanat Engelliler Basketbol takımını 78-47´lık skorla yendi.
HBB: 100-İstanbul Üniversitesi: 64
HBB: 100-İstanbul Üniversitesi: 64
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi´nde mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, deplasmanda İstanbul Üniversitesini 100-64´lık skorla yendi.
Karaağaç´ta ´izin bitti´
Karaağaç´ta ´izin bitti´
Arsuz Karaağaç Spor, ikinci yarı hazırlıklarına Karaağaç Belediye Spor tesislerinde Teknik Direktör Bilal Özdemir nezaretinde başladı.
Şampiyon, İSTE oldu
Şampiyon, İSTE oldu
İskenderun´da düzenlenenTürkiye Üniversitelerarası 2. Ligi Salon Futbolu Müsabakaları İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Futbol Takımı´ birincili oldu.
Hatay, 2 farkla yendi
Hatay, 2 farkla yendi
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Ligi C Grubu´nda mücadele eden HBB Spor Bedensel Engelliler Basketbol Takımı, Niğde´yi 66-64 yendi.
Süper Ligde Gözcüler 2-0 yendi
Süper Ligde Gözcüler 2-0 yendi
Hatay Süper Amatör Liginde mücadele eden Arsuz Gözcüler Spor, sahasında konuk ettiği Karaağaç Spor´u 2-0 mağlup etti
Maçlar İskenderun´da başladı
Maçlar İskenderun´da başladı
Türkiye Üniversitelerarası Futsal 2. Ligi Müsabakaları, İskenderun´da dün başladı. İki gün sürecek ligde, ilk maç olarak İSTE ile Çağ Üniversitesi karşı karşıya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi