ADD´den Cumhuriyet Yürüyüşü çağrısı
ADD Şube Başkanı Gezgin, 29 Ekim Pazar günü saat 10:00´da sivil toplum örgütleri ile beraber Cumhuriyet yürüyüşüne katılma çağrısında bulundu. Eğitim İş Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları da 94. yıldönümünü Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duydukları saygı ve sevgiyle kutladıklarını belirtti.
Tarih: 28.10.2017 09:32:45

Atatürkçü Düşünce Derneği İskenderun Şube Başkanı Fuat Gezgin, yürüyüş için Öğretmenevi´nin önünde buluşulacağını belirterek, "Yürüyüş kortejinde bayrağımızla Atatürk resimlerimizle yerimizi alacağız" dedi.

Cumhuriyetin 94. yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada Türkiye´nin bölgemizde laik demokratik Cumhuriyeti kuran ve bugüne kadar yaşatan tek ülke olduğuna dikkat çeken Gezgin, son 15 yıldır kesintisiz olarak AKP tarafından yönetilen ülkede Cumhuriyet değerleri hiçe sayıldığını ve tahrip edildiğini belirtti. Gezgin, “Akılla, bilimle aydınlanma devrimini savunarak geleceğin tam bağımsız Atatürk Türkiye´sini kuracağımıza inancımız tamdır” dedi.

Başkan Fuat Gezgin, son 15 yılda Cumhuriyet kazanımlarına yönelik saldırıların arttığını, 16 Nisan Halk oylaması ile hukuka aykırı Anayasa değişikliği yapıldığını , egemenliğin tek kişide toplandığı tek adam rejiminin dayatıldığını kaydetti. TBMM´nin etkisiz hale getirilerek işlevsiz bırakıldığını da kaydettiği açıklamasında Gezgin, Cumhuriyetçi gçlerin dayatma ve baskılar karşısında geri adım atmadığını vurguladı. Gezgin, şunları ifade etti: “7 Haziran seçimlerinde de 16 Nisan Halk oylamasında da emperyalizme ve onun gerici yerli iş birlikçilerine karşı Atatürkçü düşünce sistemini ayakta tutmak için korkmadan, yılmadan azimle mücadele etmiştir. Biz Atatürkçülerin gelecek korkusu yoktur. Korku içinde yaşayanlar rejimi değiştirmek, Cumhuriyete ve Atatürke saldıranlardır. Ülkemiz bağımsız  düşünen, özgür yaşayan, laik geleceğe güvenle bakan yurtseverlerin olacaktır. Akılla, bilimle aydınlanma devrimini savunarak geleceğin tam bağımsız Atatürk Türkiye´sini kuracağımıza inancımız tamdır."

Eğitim-İş: Cumhuriyetin aydınlanmacı ruhu sürdürülmeli
Eğitim İş Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, kuruluşunun 94. yıldönümünü Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duydukları saygı ve sevgiyle kutladıklarını belirtti.
Kurtuluş Savaşı´nın zaferle sonuçlanması ve ardından ülkemizi karanlıktan kurtararak aydınlığa çıkaran Cumhuriyet´in kurulmasını, tarihin ender kaydettiği bir başarı olarak yorumlayan Cibaroğulları, “Ancak bugün Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının, emperyalistlerin oyuncağı, işgaliyesi haline gelmiş ve çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan; bağımsız, çağdaş bir ülke yaratmasını hâlâ hazmedemeyenlerin olduğu açıktır” dedi.
Günümüzde Cumhuriyetin temel niteliklerinin tartışmaya açıldığı, öğretim birliği ilkesi olmak üzere devrim yasalarının çiğnendiğini kaydeden Cibaroğlulları, yazılı açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmek istenmektedir. Bu yüzden Cumhuriyet´in devrimci ve aydınlanmacı ruhunu ilk günkü coşkuyla sürdürmek zorundayız. Bu, Cumhuriyet´i kuran Atatürk ve dava arkadaşlarına, bu uğurda büyük bedeller ödeyen Ulusumuza karşı borcumuzdur. Bizler, tüm şartlar aleyhe olmasına rağmen o karanlık tablodan şanlı bir direniş filizlendirerek, bir ulus, bir vatan, bir Cumhuriyet şahlandıranların devamıyız. O yüzden herkes bilsin ki; Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk´ün eğitim neferleri olarak, eğitimin de ülkenin de gericileştirilmesine geçit vermeyecek, Cumhuriyet´in ve değerlerinin sonuna kadar sahiplenicisi olacağız.”
Kaynak:

Ürünler sergide
Ürünler sergide
İskenderun Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan el sanatları sergisinde İskenderun Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen kurslara katılanların ürünleri sergilendi.
Dualar barış için
Dualar barış için
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, Hatay´ın İskenderun, Antakya, Samandağ ilçelerindeki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı. İlahilerin okulduğu ayinde, mum yakıldı ve dua edildi.
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB´un bağımsız ve demokratik bir Türkiye´nin yaratılması yönündeki çalışmalarının bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirilerek sürdürülmesi kararlılığına dikkat çekti.
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan ´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası Antakya´daki Hatay il Kültür Merkezinde yapıldı.
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
İskenderun´da uzun yıllar Ejder Fotokopi adıyla esnaflık yapan Ejder Coşkun, çarşı esnafının ‘Ejder Abi´si yaşamını yitirdi.
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
11-12 Aralık´ta İstanbul´da gerçekleştirilen Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu toplantısında alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla 25 Aralık´ta Samandağ´ta toplanacağı haberi Hatay´da gerginlik yarattı
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Noel dolayısıyla yayımladığı mesajda bayramların ve bayram tadında kutlanan özel günlerin, bizleri sevgi ile birbirimize yakınlaştırmakta, sevgi ve hoşgörü ortamının artmasına vesile olduğunu belirtti.
“Dayanışma bekliyoruz”
“Dayanışma bekliyoruz”
Geçtiğimiz Mart ayında kızı ve torunu eski damadı tarafından öldürülen acılı anne kadın cinayetlerine karşı toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet etti. Ayla Yalçın, “Destekler çoğalmalı ki böyle cinayetler olmasın” dedi.
200 aday koro için yarıştı
200 aday koro için yarıştı
Antakya Medeniyetler Korosu, yeni üye seçmelere 200 aday katıldı. Antakya Medeniyetler Evindeki seçmeler belirlenen jüri tarafından yapıldı. Koroya girmek isteyen adaylar, sesleriyle seçilmek için çaba sarfetti.
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası personeline yönelik ‘Benimle barış, herkesle barış´ ve ´Farkıma vardım´ seminerleri düzenlendi.
Dünya Arapça Günü etkinliği
Dünya Arapça Günü etkinliği
Samandağ´da, 18 Aralık Dünya Arapça Günü etkinliği düzenlendi. Finnen (ozan) Nihat Çay´ın sunduğu etkinlik, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu´nda yapıldı.
 İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
Dörtyol 4. İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali, yarın (19 Aralık Salı) başlayacak.
Ücretsiz gitar kursu
Ücretsiz gitar kursu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK)´te ücretsiz gitar kursları başladı.
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 69. yıldönümü bugün kutlanacak. Antakya´da Hatay Vali Yardımcısı ve İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Aydın Tetikoğlu tarafından Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunulacak,
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Son yıllarda diyabetin hızla yükseldiğini ve İnsan sağlığını etkileyen en önemli hastalıkların başında Tip 2 diyabetin geldiğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, diyabet cerrahisi yöntemiyle, diyabet kontrolünün sağlanabileceğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi