ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, şeker fabrikalarının satılmaması amacıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800´e yakın imzanın toplandığı açıklandı.
Tarih: 24.3.2018 10:23:20

Sadet Berkyürek/İskenderun
Kanatlı Caddesinin Havuzlu Çarşı bölgesinde açtığı standla dün imza toplamaya başlayan ADD İskenderun Şubesi, kampanyanın bugün sona ereceğini bildirdi. Kampanyada toplanan imzaların dernek genel merkezi aracılığı ile TBMM Başkanlığına gönderileceğini ifade eden ADD şube başkanı Fahrettin Turhaner, Cumhuriyet kazanımları arasında yer alan ülkemizdeki 14 şeker fabrikasının, 03-18 Nisan tarihleri arasında ihaleyle satılmak istendiğini belirtti. Yapılacak satışın, şeker pancarı üretimi yapan çiftçinin yaşamını insanca sürdürmesini engelleyecek, işsizliğe mahkum edeceğini, emperyalist devletlerin ürettiği kanser yapıcı GDO´lu tatlandırıcıyı halka yedirilmesini getirceğini ifade eden Turhaner, gazetemize yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet´in değerleri tek tek yok edilmeye çalışılıyor. Cumhuriyet ve değerlerinden yana olan tüm kurum ve kuruluşların buna karşı birlikte mücadele etmesi gerekiyor. Ülkemizin, çiftçimizin, genlerimizin geleceğini, ABD´li şirketlerie feda ettirmeyeceğiz" dedi. Turhaner, halkın ilgi gösterdiği kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800 dolayında imzanın toplandığını belirtti.

“Kazanımlar hoyratça harcanıyor”
Şeker fabrikalarının Cumhuriyetin önemli kazanımları arasında yeraldığını belirten Atatürkçü Düşünce Derneği İskenderun Şube Başkanı Fahrettin Turhaner, Cumhuriyet kazanımlarının hoyratça harcandığını savundu. Turhaner, “Şeker fabrikaları Cumhuriyetin kazanımlarındandır. Bu ülkeyi kuranlar çok zor şartlarda oluşturdular. Gelen yönetim bunu çok hoyratça harcıyor. Cumhuriyetin bütün kazanımlarını harcıyor. Şeker bir ülke sorunudur” dedi.
Evimiz İskenderun Süpürge ile Ayna İskenderun Kültür Sanat derneklerinin geleneksel Çarşamba Sohbetleri´ne konuşmacı konuk olarak katılan Turhaner, derneklerinin kuruluş amacı ile ilgili bilgi veren ve yürüttükleri projeleri paylaştı. Şeker fabrikalarının Cumhuriyetin kazanımları içindeki özel yerine dikkat çeken Turhaner, yeni eyönetim döneminde Atatürkçü düşünceyi, aydınlanmayı, çağdaşlığı, insan haklarını, ülkemizin en ücra köşesine kadar yayabilmeyi amaçladıklarını söyledi. Turhaner, “Cumhuriyete inanmış, Atatürkçülüğü benimsemiş tüm sivil toplum örgütleriyle de bir araya gelip cumhuriyet meşalesini daha fazla nasıl yayabiliriz, diye bir düşünce içerisindeyiz. Bununla ilgili görüşmelerimiz olacak” diye konuştu.

Burslu sayısını arttıracak
ADD´yi ‘kökünü Kuva-i Milliye´den alan, onun ilkelerini özümsemiş, benimsemiş, insanlardan kurulu bir örgüt´ olarak tanımlayan Turhaner, eğitim ve gençliğin çalışmalarında özel bir yer oluşturacağını kaydetti. Halen sekiz öğrenciye burs veren ADD İskenderun şubesi olarak sayıyı arttırmayı da hedeflediklerini aktaran Turhaner, gençler ve eğitimin her zaman özel bir gündem oluşturacağını kaydetti. Turhaner, şunları söyledi: “Ülkemizin içinde bulunduğu koşullar tekrar gündemimize Atatürkçülüğün ne kadar geçerli olduğunu getiriyor. En azından şunu söyleyebiliriz; hiç uzağa gitmeden bizim şeker fabrikalarıyla ilgili standımız olacak, Cumhuriyetin bütün değerleri, bütün ürettikleri satılıyor. Hiç bir komşumuzla iyi değiliz. Gerçekten Atatürkçü Düşünce ülkeye hakim olsaydı,bizim bu sıkıntıları çekmemiz, yaşamamız mümkün değildi. Çünkü, Mustafa kemal Atatürk´ün söylediği çok önemli bir söz vardı, ‘Yurtta culh, cihanda sulh´. Biz şu anda izlenen yanlış politikalardan dolayı sınırlarımızı tehlike içerisine soktuk, iyi geçindiğimiz hiç bir ülke kalmadı. Cumhuriyetin getirmiş oludğu o diplomasi geleneği ehil olmayan ellere teslim edildi. Obama bizi kandırdı, Apo bizi kandırdı, Fethullah bizi kandırdı… bu durumlara düştük, eğitim sistemimiz çöktü, yığınla üniversite mezunumuz işsiz, Cumhuriyetin en büyük kazanımı Köy Enstitüleri bu ülkenin yarınını kuracaktı. Köy enstitüleri misyonunu tamamlamadan kapatıldı. Bütün bu durumlardan dolayı Atatürkçü Düşünce, ülkemiz için gerekli. Bu amaç uğruna bir araya geldik. Hedefimiz de Atatürkçü düşünceyi, aydınlanmayı, çağdaşlığı, insan haklarını, ülkemizin en ücra köşesine kadar yayabilmek."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: add iskenderun fahrettin turhaner
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi