ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, şeker fabrikalarının satılmaması amacıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800´e yakın imzanın toplandığı açıklandı.
Tarih: 24.3.2018 10:23:20

Sadet Berkyürek/İskenderun
Kanatlı Caddesinin Havuzlu Çarşı bölgesinde açtığı standla dün imza toplamaya başlayan ADD İskenderun Şubesi, kampanyanın bugün sona ereceğini bildirdi. Kampanyada toplanan imzaların dernek genel merkezi aracılığı ile TBMM Başkanlığına gönderileceğini ifade eden ADD şube başkanı Fahrettin Turhaner, Cumhuriyet kazanımları arasında yer alan ülkemizdeki 14 şeker fabrikasının, 03-18 Nisan tarihleri arasında ihaleyle satılmak istendiğini belirtti. Yapılacak satışın, şeker pancarı üretimi yapan çiftçinin yaşamını insanca sürdürmesini engelleyecek, işsizliğe mahkum edeceğini, emperyalist devletlerin ürettiği kanser yapıcı GDO´lu tatlandırıcıyı halka yedirilmesini getirceğini ifade eden Turhaner, gazetemize yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet´in değerleri tek tek yok edilmeye çalışılıyor. Cumhuriyet ve değerlerinden yana olan tüm kurum ve kuruluşların buna karşı birlikte mücadele etmesi gerekiyor. Ülkemizin, çiftçimizin, genlerimizin geleceğini, ABD´li şirketlerie feda ettirmeyeceğiz" dedi. Turhaner, halkın ilgi gösterdiği kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800 dolayında imzanın toplandığını belirtti.

“Kazanımlar hoyratça harcanıyor”
Şeker fabrikalarının Cumhuriyetin önemli kazanımları arasında yeraldığını belirten Atatürkçü Düşünce Derneği İskenderun Şube Başkanı Fahrettin Turhaner, Cumhuriyet kazanımlarının hoyratça harcandığını savundu. Turhaner, “Şeker fabrikaları Cumhuriyetin kazanımlarındandır. Bu ülkeyi kuranlar çok zor şartlarda oluşturdular. Gelen yönetim bunu çok hoyratça harcıyor. Cumhuriyetin bütün kazanımlarını harcıyor. Şeker bir ülke sorunudur” dedi.
Evimiz İskenderun Süpürge ile Ayna İskenderun Kültür Sanat derneklerinin geleneksel Çarşamba Sohbetleri´ne konuşmacı konuk olarak katılan Turhaner, derneklerinin kuruluş amacı ile ilgili bilgi veren ve yürüttükleri projeleri paylaştı. Şeker fabrikalarının Cumhuriyetin kazanımları içindeki özel yerine dikkat çeken Turhaner, yeni eyönetim döneminde Atatürkçü düşünceyi, aydınlanmayı, çağdaşlığı, insan haklarını, ülkemizin en ücra köşesine kadar yayabilmeyi amaçladıklarını söyledi. Turhaner, “Cumhuriyete inanmış, Atatürkçülüğü benimsemiş tüm sivil toplum örgütleriyle de bir araya gelip cumhuriyet meşalesini daha fazla nasıl yayabiliriz, diye bir düşünce içerisindeyiz. Bununla ilgili görüşmelerimiz olacak” diye konuştu.

Burslu sayısını arttıracak
ADD´yi ‘kökünü Kuva-i Milliye´den alan, onun ilkelerini özümsemiş, benimsemiş, insanlardan kurulu bir örgüt´ olarak tanımlayan Turhaner, eğitim ve gençliğin çalışmalarında özel bir yer oluşturacağını kaydetti. Halen sekiz öğrenciye burs veren ADD İskenderun şubesi olarak sayıyı arttırmayı da hedeflediklerini aktaran Turhaner, gençler ve eğitimin her zaman özel bir gündem oluşturacağını kaydetti. Turhaner, şunları söyledi: “Ülkemizin içinde bulunduğu koşullar tekrar gündemimize Atatürkçülüğün ne kadar geçerli olduğunu getiriyor. En azından şunu söyleyebiliriz; hiç uzağa gitmeden bizim şeker fabrikalarıyla ilgili standımız olacak, Cumhuriyetin bütün değerleri, bütün ürettikleri satılıyor. Hiç bir komşumuzla iyi değiliz. Gerçekten Atatürkçü Düşünce ülkeye hakim olsaydı,bizim bu sıkıntıları çekmemiz, yaşamamız mümkün değildi. Çünkü, Mustafa kemal Atatürk´ün söylediği çok önemli bir söz vardı, ‘Yurtta culh, cihanda sulh´. Biz şu anda izlenen yanlış politikalardan dolayı sınırlarımızı tehlike içerisine soktuk, iyi geçindiğimiz hiç bir ülke kalmadı. Cumhuriyetin getirmiş oludğu o diplomasi geleneği ehil olmayan ellere teslim edildi. Obama bizi kandırdı, Apo bizi kandırdı, Fethullah bizi kandırdı… bu durumlara düştük, eğitim sistemimiz çöktü, yığınla üniversite mezunumuz işsiz, Cumhuriyetin en büyük kazanımı Köy Enstitüleri bu ülkenin yarınını kuracaktı. Köy enstitüleri misyonunu tamamlamadan kapatıldı. Bütün bu durumlardan dolayı Atatürkçü Düşünce, ülkemiz için gerekli. Bu amaç uğruna bir araya geldik. Hedefimiz de Atatürkçü düşünceyi, aydınlanmayı, çağdaşlığı, insan haklarını, ülkemizin en ücra köşesine kadar yayabilmek."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: add iskenderun fahrettin turhaner
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
İskenderun kaymakamlığı, 02 Nisan´da nüfus müdürlerinden verilmesi gereken ehliyet ve pasaport işlemlerinin, İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü binasındaki tadilat bitinceye kadar, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından verilmeye devam edileceğini açıkladı.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
Heyetler Hatay´a destek ziyaretini sürdürüyor
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önceki gün Hatay´a geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi