ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hüseyin Yunus bu yılın ilk 4 aylık döneminde yaklaşık 10 bin hastanın muayene ve tedavi sürecinin tamamlandığı belirtti.
Tarih: 25.5.2019 10:15:33

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kurum ve kuruluşlara yönelik düzenlenen ziyaret programı kapsamında, İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini ziyaret etti. ADSM binasında yaptığı incelemenin ardından, Başhekim Dt. Hüseyin Yunus, İdari ve Mali İşler Müdürü Ergün Cengiz ve diğer yetkililer ile bir araya gelen Kaymakam Yönden, kurumsal iş ve işlemler, personel düzeni, çalışma planları, vatandaşların talepleri ve bu taleplere istinaden yapılan işlemler, kanun, tüzük ve yönetmeliklerin uygulanmasına yönelik iş ve işlemlerine dair bilgi aldı.

40 ünitede 55 hekimle hizmet

Kaymakam Yönden´e hizmet standartları ve polikliniklerle ilgili bilgi veren Başhekim Hüseyin Yunus, İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi´nin ilk hasta kabulüne 17 Kasım 2008 tarihinde başladığını hatırlatarak, 10 yıl boyunca eski İskenderun Devlet Hastanesi binasında hizmet yürütüldüğünü, 40 üniteden oluşan, 55 uzman diş hekiminin hizmet verdiği yeni binaya 22 Aralık 2018´de taşındıklarını hatırlattı.

Çocuklara özel ünite

Özel statülü bir ünite olarak hizmet veren Çocuk Polikliniğinde; 0-14 yaş aralığındaki çocukların ağız ve diş sağlığı konusunda özel bir hassasiyet gösterilmesinin yanı sıra doktor-hasta iletişimi konusunda da çocukların diş korkusunu yenmesini sağlayan samimi ve sempatik ortamı ile çocuk dostu bir sağlık merkezi olarak hizmet yürütüldüğünü kaydeden Başhekim Yunus, çocuklara ve ebeveynlerine, koruyucu diş sağlığına yönelik ağız hijyeni ve bakımı eğitimi de verildiğini sözlerine ekledi.

Engellilere hizmet kolaylığı

ADSM´nin diğer bir özel statülü ünitesini engelli polikliniğinin oluşturduğunu kaydeden Başhekim Yunus, Engelli Polikliniğinde engellilerin muayene ve tedavi sürecine yönelik kolaylık sağlayan özel uygulamalar yapıldığını, poliklinikte tekerlekli sandalye kullanıcılarına özel muayene ve tedavi koltuğu bulunduğunu, tekerlekli sandalyeden kalkmaksızın hizmet alınabilmesi özelliğiyle bölgede dikkat çeken bir hizmet kolaylığı sağlandığını belirtti. Tüm mekan düzenlemelerinde engellilerin ihtiyaçlarının planlandığını da sözlerine ekleyen Yunus, genel anestezi koşullarındaki müdahaleler için ise İskenderun Devlet Hastanesi ile protokol yapıldığını ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ADSM ayda hasta
Emzirme bebek ve anne için önemli
Emzirme bebek ve anne için önemli
1-7 Ekim Emzirme Haftası
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesinde vulva kanseri tanısı konulan 70 yaşındaki bir hastaya yapılan ameliyatla, A.G. adlı kişinin sağlık durumunun iyileştiği belirtildi.
"Kadro var, hekim yok" önergesi
"Kadro var, hekim yok" önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 10 yıl önce hizmete açılan Erzin Devlet Hastanesi´nde genel cerrah ve anestezi uzmanı olmamasını ve vatandaşların bu yöndeki şikayetlerini önergeyle parlamentoya taşıdı.
Anne adaylarına eğitim
Anne adaylarına eğitim
İskenderun´da İlçe Sağlık müdürlüğü görevlileri, anne adaylarına doğum ve beslenmenin doğuma etkisini anlattı, egzersizin doğum hazırlığında önemli olduğunu anımsattı.
11 ayda 120 obezite ameliyatı
11 ayda 120 obezite ameliyatı
Doç. Dr. Turgut Karaca, obezite hastalarına cerrahisi hakkında bilgilendirmede bulundu.
Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından ´Anne Dostu Hastane´ unvanı verildi.
Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
İskenderun´da ücretsiz sağlık taramaları yapıldı
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
‘21 Haziran Dünya ALS Günü´ dolayısıyla açıklamada bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, ALS hastalığının kol ve bacaklarda kas güçsüzlüğüyle başladığını ifade ederek, vücutta yaygın bir seğirme varsa, nörolojik muayenenin önemli olduğunun belirtti.
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, diyabetin kontrol altına alınmadığı takdirde, vücutta çok ciddi hasarlara yol açabileceğini belirtti.
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan Radyoterapi Merkezi´nin yeniden düzenlenerek, Radyoterapi Merkezinde hizmet sunulmaya başlandığı bildirildi.
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesi Acil Servisinde oluşturulan 10 Yataklı Acil Yoğun Bakım Ünitesinin açılışı yapıldı.
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, genel cerrahı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal ve Doç. Dr. Turgut Karaca ‘Tıp Bayramı´ kapsamında, kansere karşı farkındalık programı düzenledi.
"Beslenme programı aynı olmamalı"
"Beslenme programı aynı olmamalı"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi, Kadınlar Günü kapsamında sağlık üzerine söyleşi düzenlendi.
Kanser, her 5 ölümden birinin nedeni
Kanser, her 5 ölümden birinin nedeni
Hataylı olan Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, Hatay´da kanser artışını önergeyle parlamentoya taşıdı.
İlk beyin baloncuğu ameliyatı
İlk beyin baloncuğu ameliyatı
Hatay Devlet Hastanesi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi