Afrin harekatı başladı
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye´nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ´a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere ´Zeytin Dalı Herakatı´nı başlattı.
Tarih: 20.1.2018 22:22:40

Harekat kapsamında Afrin´deki mevziler havadan uçaklarla bombalandı, eş zamanlı karadan da obüslerle atış yapıldı. TSK, yaptığı son açıklamada, 113 hedeften 108´ini vurduğunu açıkladı.
Savaş uçakları, Hassa´dan saat 17.00 sıralarında Afrin´e geçip mevzileri bombaladı, Hassa´daki sınır birlikleri ile Kilis´teki sınır birliklerinden Afrin´e top atışları yapıldı. Afrin´deki Rus birliklerinin ise yer değiştirdiği açıklandı.

TSK´dan harekat duyurusu
Genelkurmay Başkanlığı, ´Zeytin Dalı Harekatı´nın BM Sözleşmesinin "Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde" yapıldığını bildirdi. Açıklamada, “20 Ocak 2018 saat 17:00´dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır. Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK´nin (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51´inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye´nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Suriye´den Afrin açıklaması
Öte yandan Afrin operasyonuyla ilgili Türkiye´nin bilgilendirdiği yönündeki açıklamaya Suriye´den verilen yanıtta, açıklamasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.  Suriye Arap Haber Ajansı Sana´da yer alan ve ‘yetkili´ bir kaynağa dayandırılan açıklamada, harekatın kınandığı bildirildi.

Topal: Türkiye-Suriye güçbirliği başlatsın
CHP Htay Milletvekili Serkan Topal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “ordumuzun arkasındayız” derken, Türkiye´nin ve bölgenin güvenliği ve barışı için, Türkiye ve Suriye arasında bir an önce iş ve güç birliği başlatması çağrısında bulundu.

Türkoğlu: BM kararlarına dayanıyor
AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, sosyal medya hesabında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin çevresinde dağıttığı bildiriyi paylaşarak, şunları kaydetti: “Bu operasyonlar Türk´ün, Kürt´ün, Arap´ın yaşadığı bu ortak coğrafyada sulh/sükunun sağlanması, terör şebekelerine karşı herkesin güvenliğinin garanti altına alınması içindir. Zeytin Dalı Harekatı bir meşru müdafaadır.. Türkiye´nin Afrin´e yönelik bu operasyonun meşruiyeti uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler´in kararlarına dayanır.”

TSK´dan bildiri
Milletvekili Türkoğlu´nun paylaştığı ve TSK´nın dağıttığını kaydettiği bildiri ise şöyle: "Afrin, İdlib ve civarında, terör örgütü PKK, PYD, YPG tarafından zorla silah altına alınan gençler! İlk fırsatta Türk askerine teslim olun. Güvende kalın. TSK işgalci değildir! Sivil halk, TSK aksini söylemediği sürece dışarıya çıkmayın! Kapılarınızı kapatın. Türk askeri güvenliğinizi sağlamak için geldi, karşı güç kullanmayın. Türk milleti sizin gerçek kardeşlerinizdir! Allah´in (C.C.) izniyle, bu topraklara gerçek barışı beraber kuracağız. Galip olan ancak Allah´tır!"
Kaynak:

"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önceki gün Hatay´a geldi.
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye Barolar Birliğinden ´Türkiye´ kelimesini kimsenin kaldıramayacağını ifade etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar´la birlikte Zeytin Dalı Harekâtı´nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu´nun Hatay´daki Harekât Merkezi´ne gitti.
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
Hatay Valiliği, gün içerisinde Afrin bölgesinden atılan 11 roketin 9´unun Reyhanlı ilçe merkezine isabet ettiğini, 1 Suriye uyruklu kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda 17´si Suriyeli olmak üzere toplam 47 kişinin yaralandığını duyurdu.
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, kuvvet komutarlarıyla birlikte Hatay´da Zeytin Dalı Harekatı´yla ilgili inceleme yaptı, bilgi aldı.
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Erken saatlerde karadan bölgeye girerek operasyon başlatan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri ve TSK´nın Afrin´de birlikte ilerliyor.
Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay bölgesinde sürdürdüğü askeri sevkiyatı bugün de sürdürüldü. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise Afrin harekatının yapılacağını ve fiilen operasyonun başladığını açıkladı.
31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçileri için başvurular, bugün başladı ve 11 Ocak´ta sona erecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi