Afrin harekatı başladı
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye´nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ´a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere ´Zeytin Dalı Herakatı´nı başlattı.
Tarih: 20.1.2018 22:22:40

Harekat kapsamında Afrin´deki mevziler havadan uçaklarla bombalandı, eş zamanlı karadan da obüslerle atış yapıldı. TSK, yaptığı son açıklamada, 113 hedeften 108´ini vurduğunu açıkladı.
Savaş uçakları, Hassa´dan saat 17.00 sıralarında Afrin´e geçip mevzileri bombaladı, Hassa´daki sınır birlikleri ile Kilis´teki sınır birliklerinden Afrin´e top atışları yapıldı. Afrin´deki Rus birliklerinin ise yer değiştirdiği açıklandı.

TSK´dan harekat duyurusu
Genelkurmay Başkanlığı, ´Zeytin Dalı Harekatı´nın BM Sözleşmesinin "Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde" yapıldığını bildirdi. Açıklamada, “20 Ocak 2018 saat 17:00´dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır. Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK´nin (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51´inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye´nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Suriye´den Afrin açıklaması
Öte yandan Afrin operasyonuyla ilgili Türkiye´nin bilgilendirdiği yönündeki açıklamaya Suriye´den verilen yanıtta, açıklamasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.  Suriye Arap Haber Ajansı Sana´da yer alan ve ‘yetkili´ bir kaynağa dayandırılan açıklamada, harekatın kınandığı bildirildi.

Topal: Türkiye-Suriye güçbirliği başlatsın
CHP Htay Milletvekili Serkan Topal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “ordumuzun arkasındayız” derken, Türkiye´nin ve bölgenin güvenliği ve barışı için, Türkiye ve Suriye arasında bir an önce iş ve güç birliği başlatması çağrısında bulundu.

Türkoğlu: BM kararlarına dayanıyor
AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, sosyal medya hesabında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin çevresinde dağıttığı bildiriyi paylaşarak, şunları kaydetti: “Bu operasyonlar Türk´ün, Kürt´ün, Arap´ın yaşadığı bu ortak coğrafyada sulh/sükunun sağlanması, terör şebekelerine karşı herkesin güvenliğinin garanti altına alınması içindir. Zeytin Dalı Harekatı bir meşru müdafaadır.. Türkiye´nin Afrin´e yönelik bu operasyonun meşruiyeti uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler´in kararlarına dayanır.”

TSK´dan bildiri
Milletvekili Türkoğlu´nun paylaştığı ve TSK´nın dağıttığını kaydettiği bildiri ise şöyle: "Afrin, İdlib ve civarında, terör örgütü PKK, PYD, YPG tarafından zorla silah altına alınan gençler! İlk fırsatta Türk askerine teslim olun. Güvende kalın. TSK işgalci değildir! Sivil halk, TSK aksini söylemediği sürece dışarıya çıkmayın! Kapılarınızı kapatın. Türk askeri güvenliğinizi sağlamak için geldi, karşı güç kullanmayın. Türk milleti sizin gerçek kardeşlerinizdir! Allah´in (C.C.) izniyle, bu topraklara gerçek barışı beraber kuracağız. Galip olan ancak Allah´tır!"
Kaynak:

Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi