Afrin harekatı başladı
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye´nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ´a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere ´Zeytin Dalı Herakatı´nı başlattı.
Tarih: 20.1.2018 22:22:40

Harekat kapsamında Afrin´deki mevziler havadan uçaklarla bombalandı, eş zamanlı karadan da obüslerle atış yapıldı. TSK, yaptığı son açıklamada, 113 hedeften 108´ini vurduğunu açıkladı.
Savaş uçakları, Hassa´dan saat 17.00 sıralarında Afrin´e geçip mevzileri bombaladı, Hassa´daki sınır birlikleri ile Kilis´teki sınır birliklerinden Afrin´e top atışları yapıldı. Afrin´deki Rus birliklerinin ise yer değiştirdiği açıklandı.

TSK´dan harekat duyurusu
Genelkurmay Başkanlığı, ´Zeytin Dalı Harekatı´nın BM Sözleşmesinin "Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde" yapıldığını bildirdi. Açıklamada, “20 Ocak 2018 saat 17:00´dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır. Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK´nin (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51´inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye´nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Suriye´den Afrin açıklaması
Öte yandan Afrin operasyonuyla ilgili Türkiye´nin bilgilendirdiği yönündeki açıklamaya Suriye´den verilen yanıtta, açıklamasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.  Suriye Arap Haber Ajansı Sana´da yer alan ve ‘yetkili´ bir kaynağa dayandırılan açıklamada, harekatın kınandığı bildirildi.

Topal: Türkiye-Suriye güçbirliği başlatsın
CHP Htay Milletvekili Serkan Topal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “ordumuzun arkasındayız” derken, Türkiye´nin ve bölgenin güvenliği ve barışı için, Türkiye ve Suriye arasında bir an önce iş ve güç birliği başlatması çağrısında bulundu.

Türkoğlu: BM kararlarına dayanıyor
AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, sosyal medya hesabında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin çevresinde dağıttığı bildiriyi paylaşarak, şunları kaydetti: “Bu operasyonlar Türk´ün, Kürt´ün, Arap´ın yaşadığı bu ortak coğrafyada sulh/sükunun sağlanması, terör şebekelerine karşı herkesin güvenliğinin garanti altına alınması içindir. Zeytin Dalı Harekatı bir meşru müdafaadır.. Türkiye´nin Afrin´e yönelik bu operasyonun meşruiyeti uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler´in kararlarına dayanır.”

TSK´dan bildiri
Milletvekili Türkoğlu´nun paylaştığı ve TSK´nın dağıttığını kaydettiği bildiri ise şöyle: "Afrin, İdlib ve civarında, terör örgütü PKK, PYD, YPG tarafından zorla silah altına alınan gençler! İlk fırsatta Türk askerine teslim olun. Güvende kalın. TSK işgalci değildir! Sivil halk, TSK aksini söylemediği sürece dışarıya çıkmayın! Kapılarınızı kapatın. Türk askeri güvenliğinizi sağlamak için geldi, karşı güç kullanmayın. Türk milleti sizin gerçek kardeşlerinizdir! Allah´in (C.C.) izniyle, bu topraklara gerçek barışı beraber kuracağız. Galip olan ancak Allah´tır!"
Kaynak:

Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
İskenderun kaymakamlığı, 02 Nisan´da nüfus müdürlerinden verilmesi gereken ehliyet ve pasaport işlemlerinin, İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü binasındaki tadilat bitinceye kadar, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından verilmeye devam edileceğini açıkladı.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
Heyetler Hatay´a destek ziyaretini sürdürüyor
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, şeker fabrikalarının satılmaması amacıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800´e yakın imzanın toplandığı açıklandı.
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi