Afrin´in bazı bölgeleri ÖSO´ya
Suriye´nin Hatay sınırındaki Afrin bölgesini kontrol eden YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri´nin (SDG), Afrin´in batısındaki bazı bölgeleri Özgür Suriye Güçleri (ÖSO) içindeki El Mutasım Tugayı´na bırakacağı belirtildi.
Tarih: 13.5.2017 14:00:52/ 85okunma / 0yorum

 El Mutasım Sözcüsü Mustafa Sejari, ABD aracılığıyla iki ay boyunca yürüttükleri pazarlıkta, SDG ile anlaşmaya vardıklarını sosyal medya hesabından duyurdu. Anlaşmanın metnini de yayınlayan Sejari, 300 bin kişinin evine dönebileceğini ifade etti. "Halkımız, evinize ve topraklarınıza geri döneceğiniz gün yakın. Bizim için dua ettiğinizi biliyoruz" paylaşımında bulunan Sejari´nin paylaştığı anlaşma metnine göre Tel Rıfat, Şeyh İssa ve Minak etrafında SDG´nin IŞİD´in elinden aldığı bölgeler ÖSO´ya bırakılacak. Sejarinin, sosyal medyada paylaştığı belgede ise kod adıları “Binbaşı Eşref” ve “Binbaşı, ABD Ordusu Özel Kuvvetler” ifadesi bulunan ve ABD´li subayların ifadelerinin olduğu da belirtildi. Halep´in kuzeyindeki bulunan ve 1.5 yıl önce Rus askerlerinin ÖSO güçlerine yönelik hava saldırıları sonnrası YPG kontrolüne geçen Tel Rıfat, Türkiye sınırına 18 kilometre uzaklıkta. Sejari, anlaşmanın, YPG´nin Tel Rıfat ilçesi ile çevresindeki Deyr Cemal beldesi, Malikiye, Şevağir, Mir Anas, Minnıg, Ayn Dakne, Şeyh İsa, Harbel, Kafr Nasıh ve Meryemin köylerinden çekilmesini kapsadığını açıkladı. YPG´nin, ilçeyi ABD´ye yakın bir ÖSO grubuna terk ederek, Türkiye sınırındaki Afrin ilçesi ile arada bir tür tampon bölge oluşturmayı amaçladığı senaryosu da dillendirilmeyi başlandı. Bölgenin ÖSO içerisinde Amerika´ya yakın olduğu savunulan El Mutasım gurubuna bırakılmasıyla, İdlip´ten bölgeye yönelik geçişlerin de önüne geçilmesinin sağlanacağı da öne sürülüyor. 

SDG´nin içindeki en büyük güç olan ve Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu Halk Savunma Birlikleri (YPG), Türkiye tarafından ´terör örgütü´ olarak kabul ediliyor. ABD Başkanı Donald Trump ise 9 Mayıs´ta Amerika´nın YPG´ye silah yardımı yapmasını onaylamıştı.

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Afrin bazı bölgeleri
Yetki yeniden Çelik İş´te
Yetki yeniden Çelik İş´te
İskenderun Demir Çelik A.Ş.´deki yetkiye ilişkin yaklaşık 3 yıldır devam eden davasında Yargıtay, Çelik-İş Sendikası´nın 03.09.2014 tarihinde yaptığı yetki başvurusundaki yeterli çoğunluğa sahip olduğuna dair Hatay Iş Mahkemesi´nin verdiği kararı onaylandı.
´Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz´
´Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz´
Aladağ´da 29 Kasım 2016 tarihinde bir cemaate ait kaçak yurtta çıkan ve 11´i kız çocuğu 12 kişinin ölümüne, 16 çocuğun da yaralanmasına yol açan yangın ile ilgili yurt davası, 30 Mayıs´ta başlıyor.
Gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti
Gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, bünyesindeki lise öğrencilerine yönelik Ankara ve Nevşehir gezisi düzenledi.
Tek akılla ülkenin problemleri çözülemez
Tek akılla ülkenin problemleri çözülemez
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülkemiz üzerinde oyunlar oynandığını ama bu dönemde ülkede yeterinci birlik ve beraberliğin bulunmadığını ifade etti.
Anayasa değişikliğinde 8 madde kabul edildi
Anayasa değişikliğinde 8 madde kabul edildi
Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM´de 10 Ocak´ta yapılan oylama ile anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildiği oturumdan bu yana yapılan görüşmelerde ilk 8 madde oylanarak kabul edildi.
338 oyla görüşülmeye geçildi
338 oyla görüşülmeye geçildi
TBMM Genel Kurulu´nda dün yapılan oylamada, anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi.
Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor
Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antakya´da Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
İHD: OHAL kaldırılsın
İHD: OHAL kaldırılsın
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 4 Ocak´ta yeniden uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmasının kaldırılmasını istedi.
KHK´da Hatay da var
KHK´da Hatay da var
2 dernek kapatıldı, 28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü
Termikte ´kümülatif etki´ kararı
Termikte ´kümülatif etki´ kararı
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Erzin´deki termik santralin lisan izninin iptalini onayladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi