Ahilik, eşyaya teslim olmayan ahlaktır
18-24 Eylül 2017 tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası kapsamında Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz başkanlığındaki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Tarih: 20.9.2017 10:41:07

Esnaf heyetini Hatay Valiliği Tayfur Sökmen Toplantı Salonu´nda kabul eden vali Ata´ya çiçek veren HESOB yöneticileri, teşekkür etti. Teksöz, ahilik haftası kutlama programı kapsamında Ata´ya bilgi de verdi. 

Milli kültürümüzün uygarlık tarihine armağan ettiği değerlerden biri olan ahiliğin temellerinin 13. yüzyılda Anadolu´da atıldığını ifade eden vali Ata, Anadolu´da yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan ahilik geleneğini yaşatmak adına kutladığımız bu haftanın, esnaf ve sanatkârlara, ülkenin kalkınmasına katkı sunmasını temenni etti. Ata, "Ahiliğin kurucusu, bugün Ahi Evran adıyla bilinen Nasiruddin Mahmud El Hoyi´dir. Ahilik, Anadolu´da birliği, refahı, toplum düzenini sağlayan ve halkın maddî, manevî tüm ihtiyaçlarına cevap veren bir sivil toplum kuruluşudur. Ahilik, eşyaya teslim olmayan ahlaktır" dedi. Ahiliğin, Müslüman-Türk toplumunun bilgeliğinin ve ulaştığı yüksek medeniyet seviyesinin göstergesi olduğunu kaydeden Ata, şunları söyledi: "O yıllarda yasalar, tüzük, yönetmelik gibi şeyler olmadığı için meslek grupları da kendi aralarında birlik ve dayanışmayı sağlamak ve iş ahlakını geliştirmek üzere bu sistemi kurmuşlardır. Ahilik kültürü de o tarihten bugüne kadar gelişerek devam etmiştir. O döneme baktığımız zaman ahilik sisteminin hem bir taraftan meslek dayanışmasının sağlanması hem de mesleğe çırak ve kalfa yetiştirilmesi konusunda çok büyük fayda sağladığını görüyoruz. Milletimizin birliği ve sosyo-ekonomik düzeninin güç kaynağı olmasının yanında adeta bugün bizim meslek eğitim merkezleri gibi görevler üstlenerek o dönemde ihtiyaç duyulan meslek sahiplerini de yetiştirmiştir."
Ziyarette Ticaret Hatay İl Müdürvekili Halit İmrek ile Yılın Ahisi Nihat Köseoğlu da bulundu.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de, "Esnaf ve sanatkarlarımız yüzyıllardır birlik ve dayanışma içerisinde geçmişten günümüze, güzel ahlak, dürüstlük ilklerini içinde barındıran kültürü günümüze taşımışlardır. Bu günde bu mirasa sahip çıkmaktadırlar. Ticarette dürüstlüğü ilke edinen ahilik kültürünün ekonomik yaşama egemen olması, yeni istihdam alanlarının yaratılması, işsizliğin azaltılması dileğiyle tüm esnaf ve sanatkârlarımızın bayramını ve ahilik haftasını kutlarım" açıklamasını yaptı.
Antakya´daki Ahilik Haftası kutlaması 15 Temmuz Milli İrade Parkı´nda gerçekleştirildi. Ulus Meydanından başlayarak Vali Ürgen Alanı ve15 Temmuz Milli İrade Parkı´na kadar yapılan yürüyüşe, Antakya Belediyesi Mehteran Bölüğü de eşlik etti. Buradaki etkinlikte konuşan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, "Millet olarak insanlık tarihine, kazandığı zaferler ve kurduğu medeniyetlerle iz bırakmış, damga vurmuş bir tarihi birikim ve geçmişe sahibiz. Günümüzde insanlık değerleri olarak kabul edilen ´insan hakları´ anlayışı binlerce yıldır aziz milletimizin sosyal hayatının bir parçası, engin kültürümüzün de önemli bir varlığıdır. Bu kültürümüzün en önemli pencerelerinden biri de Ahiliktir. İnsanı esas alan Ahilik Kültürü ve felsefesi toplum hayatımızın ortak bir paydasıdır. Ahilik, zanaat ve ticaret hayatını düzenleyen, bunu gerçekleştirirken insanlarımızı birbirine yaklaştıran ve aralarında dayanışma tesis eden bir anlayıştır. Selçuklulardan bugüne kadar, esnafımız bu ülkenin savunmasından, ekonomik kalkınmasına, eğitimden sağlığa kadar hemen her alanda belirleyici, yol gösterici olmuştur. Ahilik haftasını kutladığımız bu güzel günlerde ilimiz artık esnafımızın ve hizmet üretenlerimiz sayesinde makro ekonomik temellerini güçlendiren, hızlı bir değişimi ve dönüşümü yaşayan bir il konumundadır. Bugün ve ekonomik açıdan dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alan ülkemizin, 2023 hedefleri arasında ilk 10 ülke ideali varsa bunda esnaf ve sanatkârlarımızın emeği, alın teri vardır. Onların hırstan ve haksız kazançtan uzak, alın teri ile elde ettikleri birikimlerinin ilimiz ve ülke ekonomisine katkıları ve sağladıkları istihdam geleceğe güvenle bakmamızın bir vesilesidir. Tarihin çeşitli zamanlarında sosyal hayatımıza yön veren Ahi Evran´ın Ticaret hukuku, Edebali´nin Devletler Hukuku, Hacı Bektaşi Veli, Hz. Mevlana ve Yunus Emre´nin Medeni Hukuk anlayışı günümüzde bizlere önemli bir rehber olarak durmaktadır” dedi.
Kimyeci, beraberinde AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan eşliğinde yılın Ahilik Onur Ödülünü 89 yaşındaki esnaf Ferit Bilen´e verdi. Etkinlikte Antakya Belediyesi Mehteran Bölüğü de, Türk milletinin tarihine konu olmuş ezgilerini seslendirdi. Etkinliğe katılanlara Antakya Belediyesi Mobil Mutfağında hazırlanan yemekler de ikram edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ahilik eşyaya teslim olmayan ahlaktır
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi´nde tüm hak sahiplerinin gönül rızasının alınacağı ve projenin en yakın zamanda gerçekleştirileceğini belirtti.
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
HATSU´nun hayata geçirdiği içmesuyu projelerinde kullandığı boruların yurt dışından alındığı iddialarına yanıt veren Başkan Savaş, “Altyapı ve içmesuyu hizmetlerimizde yerli ve milli malzeme kullanıyoruz. Borularını aldığımız Samsun Makine Sanayi, Endonezya ve Çin´de olacak değil” dedi.
Başkanlara ‘proje ödülü´
Başkanlara ‘proje ödülü´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ile Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi´nin düzenlediği ‘Yılın Yerel Yöneticisi´ ödülünü aldı.
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Antakya Belediyesi´nin kurduğu Hanımlar Lokalinde ücretsiz spor kursu, diyetisyen, oyun parkı, toplantı salonu, mescit ve oyun parkı yer alıyor ve lokale gidenler keyifli vakit geçirirken, talepleri de etkinlik olarak dikkate alınıyor.
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.292 olduğu açıklandı.
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne gereksiz yatırım yapmak yerine, esnafı teşvik etmesi konusunda öneride bulunduklarını ifade etti.
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Karaağaç Mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Savaş´a toplantıda Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da eşlik etti.
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Şehitler Abidesi Sosyal Tesisinde, Belediye Meclis Üyeleri ve AKP Belen İlçe YK üyeleriyle düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısında bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajı verilen toplantıda konuşan AKP Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, güzel bir toplantı ortamı hazırladığı için Belen Belediye Başkanı Vurucu´ya teşekkür etti.
Toplu taşımaya BB plakası
Toplu taşımaya BB plakası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), engelli vatandaşların kent içindeki günlük yaşamlarını zorlaştıran unsurların önüne geçmek için çalımalarını sürdürdüğü bildirildi.
Sendikacıların vali ziyareti
Sendikacıların vali ziyareti
Türk Büro Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu ve YK üyeleri, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Belediye Başkanımız Adnan Vurucu, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından “Yılın Yerel Yöneticisi” olarak belirlendi.
Bölge komutanı Hatay´da
Bölge komutanı Hatay´da
Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin de eşlik etti.
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Yağmursuyu ve kanalizasyon hattında atık, taş ve kum nedeniyle tıkanmalara dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü (HATSU), yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanıklıkların hatalı kullanım sonucunda oluştuğunu ve hatlardan çıkan katı atıkların ekipleri şaşırttığını bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi