Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Tarih: 16.2.2018 10:16:46

Türkiye´de demir çelik sektörü tarihinin cumhuriyet tarihiyle aynı konumda olduğunu belirten Ahrazoğlu, “İlk demir çelik tesisi 1930 yıllarında Kırıkkale´de kurulmuş, daha sonra demir çelik talebindeki gelişmeye cevap vermek üzere çeşitli yıllarda sektör almıştır. 1975 yılında da bir diğer entegre tesis olan İskenderun Demir Çelik Fabrikası üretime başlamıştır. Demir çelik sektöründe Türkiye dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer almaktadır. Ülkemiz üretim seviyesiyle dünyada 8´inci, Avrupa´da ise Almanya´dan sonra 2´nci sırada bulunmaktadır" dedi.

Demir çelik sektörünün ciddi sıkıntılar içerisinde bulunduğunu ifade eden Ahrazoğlu, şunları söyledi: "Çok tehlikeli iş yeri sınıfında yer alan çelik üreten iş yerlerinde nitelikli ve temel kazanımlara sahip ara eleman, kademe eleman sıkıntısıdır. Meslek lisesi mezunlarının istenilen nitelikte olmaması, temel kazanımları edinmeden mezun olması ve sonrasında böylesine tehlikeli iş yerlerinde istihdam edilmesi de başlı başına iş güvenliği risklerini ve üretkenlik kayıplarını beraberinde getirmektedir. Çelik üretiminde kullanılan girdilerde yapılan türlü fon kesintisi, katkı payı oranlarının yüksek olmaması ve mutlaka düşürülmesi gerekmektedir." açıklamasını yapmış ve bunun yanı sıra, üreticilerin rekabet gücünü azaltan, dampingli ithalat mallarının ülkeye girmemesi için önlem alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Çelik üreticileri Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğuyla yapılan serbest ticaret anlaşması sebebiyle bazı AR-GE destekleri hariç olmak üzere indirimli kurumlar vergisi uygulaması, yatırımlarda KDV istisnası, yatırımlarda KDV iadesi, gümrük vergisi istisnası, gelir vergisi stopaj indirimi, sosyal sigortalar prim desteği, arazi desteği gibi doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir devlet desteğinden faydalanamamaktadır. Devletin sektör temsilcileriyle bir araya gelerek hazırlanacak teşvik kapsamında sektöre yönelik teşvik desteği alabilmenin önünün açılmasının gerekir. Türkiye ham madde bakımından ithalata bağımlıdır. Bu çerçevede, tedarik pazarlarında yaşanan sıkıntılar sektöre doğrudan yansımaktadır. Türk üreticisinin üretim yapmasının ham madde ithalatına bağımlı olması, paralelinde uluslararası rakiplerine göre maliyet dezavantajına sahip olması pazar kayıplarını da beraberinde getirmektedir." açıklamasını yapmış ve yoğunlaşan küresel rekabet paralelinde ülkelerin kendi sektörlerini korumaya dönük tedbirleri artırmakta olduğunu belirterek “Ülkeler bu yönlerde tedbirler alırken biz ne yapıyoruz? İnşaat demirinde gümrük vergisini sıfırlıyoruz. Tüm dünya haklı ya da haksız gerekçelerle yerli üreticiyi koruyup gümrük duvarlarını yükseltirken Türkiye´nin inşaat çeliğindeki gümrük duvarlarını sıfıra indirerek sektörün dış tehditle baskılara açık hâle getirilmesi sanayimize vurulan önemli bir darbedir. Bu karardan sadece çelik sanayisi değil Türkiye sanayisi ve istihdamı da son derece olumsuz etkilenmektedir."

Ülkenin demir çelik üretiminin yüzde 40´ının İskenderun-Dörtyol arasındaki bölgede gerçekleştiğini ve aynı yerde 18 bin işçinin çalıştığı nı anlatan Ahrazoğlu, ilçelerdeki tesislerde devletin şirketler üzerinde büyük bir baskı kurmasının krizi derinleştirdiğini ifade etti. Ahrazoğlu, “Birçok firmanın dünyayla rekabet etme zorluğu yaşadığı, sektörden de ayrılmayı düşündüğü ifade edilmektedir. Bölgede bulunan bir fabrikamızın finansal kriz yüzünden hâlen işçileri mağdur durumdadır. Bu konunun da işçilerimiz açısından ele alınması gerekmektedir" dedi ve demir çelik sektöründe sıfır KDV´yle alınan yarı mamulün yüzde 18 KDV´yle satılmasının ve sektörün 30 yıl önceki mevzuatlarla yönetilmesinin başka bir sorunu oluşturduğunu da ifade etti; Meclis araştırması açılmasını isteyen önergeye destek istedi.
Kaynak:

´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Toplantısına başkanlık yaptı.
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO´nun 52 kişilik meclisi İlçe Seçim kurulu gözetiminde belirlendi..
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği TÜMSİAD Hatay Şube Başkanı Doğan Gülsüren, ithalat ve ihracat işlemlerinin hızlandırılması açısından İskenderun´da bir kimya kimya laboratuvarı ihtiyacına dikkat çekerek, konuyu yetkililere ileteceklerini belirtti.
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO seçimlerinde muhalefet ikinci liste hazırlığında
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
70 yıllık ticari tecrübeye sahip olan Binbaylar mağazası, havuzlu çarşıdaki mağazasından sonra İskenderun, Atatürk Bulvarında ‘Binbaylar Exlusıve´i, hizmete açtı.
İşçiye TİS bilgilendirmesi
İşçiye TİS bilgilendirmesi
Samandağ Belediyesinde çalışan işçiler, imzalanan toplu sözleşmeyle ilgili bilgilendirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi