Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Tarih: 16.2.2018 10:16:46

Türkiye´de demir çelik sektörü tarihinin cumhuriyet tarihiyle aynı konumda olduğunu belirten Ahrazoğlu, “İlk demir çelik tesisi 1930 yıllarında Kırıkkale´de kurulmuş, daha sonra demir çelik talebindeki gelişmeye cevap vermek üzere çeşitli yıllarda sektör almıştır. 1975 yılında da bir diğer entegre tesis olan İskenderun Demir Çelik Fabrikası üretime başlamıştır. Demir çelik sektöründe Türkiye dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer almaktadır. Ülkemiz üretim seviyesiyle dünyada 8´inci, Avrupa´da ise Almanya´dan sonra 2´nci sırada bulunmaktadır" dedi.

Demir çelik sektörünün ciddi sıkıntılar içerisinde bulunduğunu ifade eden Ahrazoğlu, şunları söyledi: "Çok tehlikeli iş yeri sınıfında yer alan çelik üreten iş yerlerinde nitelikli ve temel kazanımlara sahip ara eleman, kademe eleman sıkıntısıdır. Meslek lisesi mezunlarının istenilen nitelikte olmaması, temel kazanımları edinmeden mezun olması ve sonrasında böylesine tehlikeli iş yerlerinde istihdam edilmesi de başlı başına iş güvenliği risklerini ve üretkenlik kayıplarını beraberinde getirmektedir. Çelik üretiminde kullanılan girdilerde yapılan türlü fon kesintisi, katkı payı oranlarının yüksek olmaması ve mutlaka düşürülmesi gerekmektedir." açıklamasını yapmış ve bunun yanı sıra, üreticilerin rekabet gücünü azaltan, dampingli ithalat mallarının ülkeye girmemesi için önlem alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Çelik üreticileri Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğuyla yapılan serbest ticaret anlaşması sebebiyle bazı AR-GE destekleri hariç olmak üzere indirimli kurumlar vergisi uygulaması, yatırımlarda KDV istisnası, yatırımlarda KDV iadesi, gümrük vergisi istisnası, gelir vergisi stopaj indirimi, sosyal sigortalar prim desteği, arazi desteği gibi doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir devlet desteğinden faydalanamamaktadır. Devletin sektör temsilcileriyle bir araya gelerek hazırlanacak teşvik kapsamında sektöre yönelik teşvik desteği alabilmenin önünün açılmasının gerekir. Türkiye ham madde bakımından ithalata bağımlıdır. Bu çerçevede, tedarik pazarlarında yaşanan sıkıntılar sektöre doğrudan yansımaktadır. Türk üreticisinin üretim yapmasının ham madde ithalatına bağımlı olması, paralelinde uluslararası rakiplerine göre maliyet dezavantajına sahip olması pazar kayıplarını da beraberinde getirmektedir." açıklamasını yapmış ve yoğunlaşan küresel rekabet paralelinde ülkelerin kendi sektörlerini korumaya dönük tedbirleri artırmakta olduğunu belirterek “Ülkeler bu yönlerde tedbirler alırken biz ne yapıyoruz? İnşaat demirinde gümrük vergisini sıfırlıyoruz. Tüm dünya haklı ya da haksız gerekçelerle yerli üreticiyi koruyup gümrük duvarlarını yükseltirken Türkiye´nin inşaat çeliğindeki gümrük duvarlarını sıfıra indirerek sektörün dış tehditle baskılara açık hâle getirilmesi sanayimize vurulan önemli bir darbedir. Bu karardan sadece çelik sanayisi değil Türkiye sanayisi ve istihdamı da son derece olumsuz etkilenmektedir."

Ülkenin demir çelik üretiminin yüzde 40´ının İskenderun-Dörtyol arasındaki bölgede gerçekleştiğini ve aynı yerde 18 bin işçinin çalıştığı nı anlatan Ahrazoğlu, ilçelerdeki tesislerde devletin şirketler üzerinde büyük bir baskı kurmasının krizi derinleştirdiğini ifade etti. Ahrazoğlu, “Birçok firmanın dünyayla rekabet etme zorluğu yaşadığı, sektörden de ayrılmayı düşündüğü ifade edilmektedir. Bölgede bulunan bir fabrikamızın finansal kriz yüzünden hâlen işçileri mağdur durumdadır. Bu konunun da işçilerimiz açısından ele alınması gerekmektedir" dedi ve demir çelik sektöründe sıfır KDV´yle alınan yarı mamulün yüzde 18 KDV´yle satılmasının ve sektörün 30 yıl önceki mevzuatlarla yönetilmesinin başka bir sorunu oluşturduğunu da ifade etti; Meclis araştırması açılmasını isteyen önergeye destek istedi.
Kaynak:

Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
35 Barodan kamu avukatları için ortak açıklama
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun´da iş insanlarıyla biraraya gelip, bölge ve ülke ekonomisini değerlendirdi.
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Millet İttifakı´nın CHP´li Arsuz Belediye Başkanı adayı Dr. Asaf Güven, “Üreten Arsuz´da modern tarımın yapılabilmesi için üreticiden tüketiciye gidecek küçük çaplı semt pazarlarından, markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarına kadar bir çok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
Hayvancılığa hibe desteği
Hayvancılığa hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), başvuru çağrı ilanını çıkarak, IPARD II-5. Proje Başvuru Kabul Çağrısını başlattı.
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının çağrısıyla başlatılarak teşviklerle de güçlentirilen ‘istihdam seferberliğinden yararlanılması çağrısında bulundu.
"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
İskenderun´da düzenlenen "Ekonomik kriz ve etkileri" konulu panelde konuşan Prof. Dr. İzzettin Önder, günümüzde ülkelerin savaşlarla değil, teknoloji ve akılla işgal edildiğini söyledi.
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Ticaret Bakanlığı uzmanları, Hatay bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret edip sorunlarını dinledi ve İskenderun´un ekonomisi ve genel yapısını araştırdı.
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
Zorunlu Mesleki Yeterlilik belgesi ile ilgili TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Saygın Babacan, İskenderun´da bilgilendirmede bulundu.
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Yıldırım: Üyelerimize yeni mevzuat ile ilgili bilgileri en yetkili kişiler tarafından verdirmeye gayret sarf ediyoruz.
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Hatay´da açılış yaptı ve sanayicilerle görüştü
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkenin ekonomik durumundan İskenderun yöresindeki fabrikaların da olumsuz etkilendiğini belirtti.
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu; “İskenderun için el birliği ile yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda Ortadoğu´da gelişen olaylar denizcilik sektörünü etkiledi.
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi