"Aile birliğinin temeli nikâhtır"
Hatay İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftasında Antakya Kapalı Spor Salonu´nda düzenlenen “Peygamberimiz ve aile” konulu konferansta Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, konuştu.
Tarih: 14.11.2019 10:27:16

Antakya/SES

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fedai Yücedal, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Bozkurt, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu´nun da katıldığı, Kuran-ı Kerim´in okunduğu ve katılanlara kırmızı ül dağıtıldığı konferansta konuşan Dinç, Hz. Muhammed ve ailesinin yaşamı hakkında bilgi verdi.
konferansın açılışında konuşan Hatay İl Müftüsü Kavillioğlu, "Onu tanıyabilmek ne büyük bahtiyarlık, onu anlayabilmek ne büyük saadet, ona iman etmek, ona ümmet olmak ne büyük şeref” dedi. Kavillioğlu, “Cenab-ı Hak ilk insan, ilk peygamber olarak Âdem babamızı yarattı. Havva Annemizi ona eş kıldı. O günden bugüne nikâhı, nikâhla evlenmeyi emretti. Bütün peygamberler kendi kavimlerine, kendi ümmetlerine nikâhla evlenmenin meşru ve caiz olduğunu anlattılar. Aile birliğinin temeli nikâhtır. Bir kadın ve erkeğin kurduğu yuva zamanla büyür, önce çocuklar sonra torunlarla şenlenir. Muhkem bir kaledir yuva. Korur, kollar, ısıtır, büyütür. Ailenin kişiliğimize sunduğu katkıyı, anne babalarımızın üzerimizdeki hakkını, evlatlarımızın bize yaşattığı mutluluğu, eşimiz ile kavuştuğumuz aile huzurunu hangi hazine ile değişebiliriz. O zaman her nimet gibi aile sahibi olmanın da bir külfeti, sınırları ve sorumlulukları vardır. Bizlere düşen bu sınır ve sorumluluklara riayet etmektir" dedi.
Vali Doğan da şunları söyledi: "O peygamber ki daha peygamber olmadan önce müşriklerin Muhammedü´l-Emin dediği bir zat. Herkesin güvendiği, inandığı bir kişi. Emanetlerini Peygamber Efendimize emanet eden müşrikler döndüklerinde ise onu tam olarak alıyorlardı. Böyle bir peygamberin ümmeti olmak elbette ki önemli. Ecdadımız peygamber sevgisini kelimelere sığdıramamıştır. Ecdat onu o kadar sevmiş ve özlemiş ki Muhammet´i Mehmetçik yapmış, gülü ise lale yapmıştır. Bütün emperyalist, kapitalist devletler ekonomik değer için tren yolu yaparken bizim ecdadımız Peygamberine ulaşabilmek için tren yolu yapmıştır. O rahatsız olmasın diye de rayları keçelerle döşeyerek, gül sularıyla yıkamıştır. Böyle bir ecdadın evlatları olmak bu millet için büyük bir onur vesilesidir. Aile bu toplumun temel taşıdır. Eğer aileye sahip çıkamazsak devlete, millete, bu topraklara sahip çıkamayız. O yüzden aileye sımsıkı sarılmamız lazım. Aile bizim en kutsal değerimizdir. Oysa çağdaş dünyada hayatımıza giren sosyal medyayla, diğer iletişim araçlarıyla ilk etapta aileyi tahrip etmeye çalışmaktadırlar. O yüzden ailenin değerini bilip onu muhafaza etmemiz lazım. O yüzden çocuklarımızı çok iyi yetiştirip, dini ve milli değerleri, güzel hasletleri onlara öğretip geleceğe hazırlamamız lazım."








Kaynak:

"Belediye bir kamu kurumudur"
"Belediye bir kamu kurumudur"
Dörtyol´da ihalesiz alımlara soru önergesi
"Şiir sadece duyguyla yazılmaz"
"Şiir sadece duyguyla yazılmaz"
İskenderun´da söyleşi düzenleyip, kitabını imzalayan Hataylı şair Dolunay Aker, şiirde duygular olduğunu ama şiirin sadece duyguyla yazılmadığını belirterek, "Duyguların düşücelerle harmanlanmasıyla şiirler yazılır.
Amanos´da terör operasyonu
Amanos´da terör operasyonu
Üç asker el yapımı patlayıcıdan yaralandı
İş dünyası, yapay zekayla şekilleniyor
İş dünyası, yapay zekayla şekilleniyor
Hatay İstihdam Fuarı
Heyetlerin vali ziyareti
Heyetlerin vali ziyareti
Dernekler Denetçisi Mehmet Altınöz ve Mustafa Timuroğlu, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişleri Sadi Arslan, Latif Akça ve Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
İskenderun´a Dini Rehberlik Merkezi
İskenderun´a Dini Rehberlik Merkezi
Belediye-Müftülük iş birilği
Mor Kadın Dayanışma Derneği ´mühürlendi´
Mor Kadın Dayanışma Derneği ´mühürlendi´
Gerekçe, ´işyerinde´ izinsiz eğitim verme
Olta balıkçılığı yarışması
Olta balıkçılığı yarışması
İskenderun´da geleneksel hale getirilen 10. Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması bu yıl da yapılacak.
45 projeye 64 milyon lira destek istemi
45 projeye 64 milyon lira destek istemi
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) yönetim kurulu toplantısı yapıldı.
Gitarla kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı
Gitarla kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı
Erzin´de ilkokul 4. sınıfa öğrencisi Giray Yavuz, okulda öğrendiği gitarla parkta müzik yaparak kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı.
Samandağ´da imar planına önerge
Samandağ´da imar planına önerge
Revizyon Nazım ve Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planı
Kadınlar, CEDAW´ın uygulanmasını istedi
Kadınlar, CEDAW´ın uygulanmasını istedi
Kadının seçme hakkının 85. yılı
Tosyalı´ya yetki, yargıya taşınıyor
Tosyalı´ya yetki, yargıya taşınıyor
İskenderun Belediye Meclisinde kabul edilen yüzde 100 hissesi belediyeye ait olan İSKENT İskenderun Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.´nin sermaye yapısının güçlendirilebilmesi için belediye bünyesinde bulunan sosyal tesisler, spor kompleksleri, otoparklar vb. gibi tüm gayrimenkullerin etkin işletilebilmesi amacıyla şirketin ana sermeyesine ayni sermaye kapsamında eklenebilmesi ve bununla ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere belediye başkanı Mehmet Fatih Tosyalı´ya yetki verilmesi yargıya taşınıyor.
Kursiyerler eserlerini sergiledi
Kursiyerler eserlerini sergiledi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarını (HATMEK) tamamlayan kursiyerler, kursta yaptıkları çalışmaları sergiledi.
Meclis, 1/1000´lik planı onayladı
Meclis, 1/1000´lik planı onayladı
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün olağanüstü yaptığı toplantıda, mahkeme kararıyla iptal edilen İskenderun Kent Merkezi ve yakın çevresi İmar Planının Nazım İmar Planı doğrultusunda yeniden düzenlenerek yaklaşık 3.250 hektar alanda, 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifini oy birliği ile kabul etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi