Akçay´da da “Toplantı sonlandırılmıştır”
İskenderun´un Güzelköy, Bekbele ve Aşkarbeyli mahallelerinde yapılması planlanan Olivin (maden) Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine yönelik ÇED /Çevresel Etki Değerlendirmesi) kapsamındaki halkın katılım toplantısı, halkın karşı çıkışı üzerine yapılamadı. Müdahalenin yaşandığı toplantıda 4 kişi gözaltına alındı.
Tarih: 8.4.2021 13:01:48

Toplantı yapılmasına izin verilmemesi üzerine hazırlanan tutanakta, “İlgili kişiler başkanlığında hazır bulunuldu. Halkın bilgilenip isteyip istemediği soruldu. Bilgilenmek istemediklerini belirttiler. Halk toplantı yapılmasını istemediğini söyledi. Bunun üzerine toplantı sonlandırılmıştır” denildi.

İskenderun´un tarım ve hayvancılıkla öne çıkan, yayla statüsünü koruyan, ikamet etmeyenlerin mahalleye girmelerine izin verilmeyen ve geniş güvenlik önlemi alınan Akçay´da toplantının yaptırılmamasının ardından toplananlara müdahale edildi, gözaltılar yaşandı.

Akçay´da toplantı başlatılmadan önce bilgi veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlisinin maden ocağı ve kırma eleme tesisine ilişkin geldiklerini bildirmesi üzerine alanda toplanan yöre sakinler istemediklerini bildirdi, ‘istemiyoruz´ diye alkışla karşı çıktı. Akçay´da ‘madene hayır´ sloganının da atılması üzerine yöre sakinlerine yönelik, “Bilgilenmek istiyor musunuz?” diye soran görevli, tutanağı da bu yönde hazırlamak üzere binaya girince dışarıda kalanlar tutanağın talep yönünde hazırlanarak paylaşılmasını istedi. Alanda toplananlara yapılan müdahalede ise 4 kişinin gözaltına alındı. Toplantının ardından, toplantıya katılmak isteyenlerin engellendiği yönünde tespit yapılarak şikayette bulunulacağı kaydedildi.

Tutanağın hazırlanmasının ardından sonucu yöre sakinleriyle paylaşan CHP İskenderun Meclis üyelerinden Bülent Kırmızıoğlu, “Toplantı yapılmamıştır diye tutanak tutulmuştur. Süreç devam etmektedir” dedi. Kırmızıoğlu, sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti. Tutanağın ardından şirket temsilcileri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri alandan ayrıldı.

CHP´den müdahaleye kınama

CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu da toplantıda gösterilen tutumu kınadıklarını bildirdi. Mansuroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: “Bugün Akçay ve çevre mahallerinin kendi doğasına, havasına suyuna ve zenginliklerine sahip çıkma mücadelesinde çevreyi katleden iktidar destekli günümüz canavarlarına karşı verilen mücadelede il ve ilçe yönetim kurulu üyelerim, kadın ve gençlik kollarım, sivil toplum kuruluşları beraber yaptığımız destek açıklama ve etkinlik ÇED raporu toplantısı engellemesinde bizlere karşı gösterilen tutumu kınıyorum. Arkadaşlarımızla beraber saldırı ve almış olduğunuz darbeleri bir şeref madalyası olarak taşıyacağım. İlk raunt kazanılmıştır. Kendi değerlerine sahip çıkan bölge halkına ve tüm sivil toplum kuruluşlarına şükranlarımı sunuyorum.”

Biz çocuklarımıza ne söyleyeceğiz?

Bir mahalle sakini, maden ocağı ve eleme tesisine karşı çıkışı sürdüreceklerini belirterek, “Bana tozun içinde ev yapıp bırakmış diyecekler. Ben bunu istemiyorum. Ben çocuklarımın temiz bir havada, ortamda yaşamasını istiyorum. Bu Akçay´a bu ocağı yaptırmayacağız” diye konuştu.

Bölgedeki tesislerden dolayı balkona çıkamaz, cam açamaz durumda olduklarını dile getiren diğer bir mahalle sakini de bir terör sorunu karşısında devletin yanında siper olmaya hazır olduklarını, ancak bu sorunla ilgili tüm siyasileri sahip çıkmaya çağırdı.

/resimler/2021-4/8/1329351768616.jpg

/resimler/2021-4/8/1330191457105.jpg

/resimler/2021-4/8/1331044895484.jpg

/resimler/2021-4/8/1332192553092.jpg
Kaynak:

CHP´de 12 ilçe ve il başkanından Akçay´a destek açıklaması
CHP´de 12 ilçe ve il başkanından Akçay´a destek açıklaması
CHP´nin Hatay´daki 15 ilçe ve il başkanının katılmasına yönelik yapılan çağrı üzerine bugün, partinin İskenderun ilçe başkanı Yusuf Mansuroğlu ve bazı üyelerinin darp edilmesine yönelik İskenderun´da destek açıklaması yapıldı.
Yaşam alanlarına sahip çıkacağız
Yaşam alanlarına sahip çıkacağız
İskenderun Yaşam Platformu, yaşam alanlarına sahip çıkmayı sürdüreceklerini belirtti.
İskenderun´da ´aile içi şiddet´ değerlendirmesi
İskenderun´da ´aile içi şiddet´ değerlendirmesi
İskenderun´da Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet ile Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
Akçay girişine güvenlik önlemi
Akçay girişine güvenlik önlemi
İskenderun´a Olivin kaden ocağı ve eleme tesisi ÇED kapsamındaki toplantı öncesi mahalle girişine önlem alındı
Belediyeye 6. başkan yardımcısı
Belediyeye 6. başkan yardımcısı
AKP´li meclis üyesi Tayfun Boda, partilisi M. Ali Dokuzoğlu´nun ardından belediye meclisinden başkan yardımcılığına atanan ikinci isim oldu.
İskenderun´da toplantı-eylem yasağı
İskenderun´da toplantı-eylem yasağı
İskenderun Kaymakamlığının 7 günlük yasak kararı bu gece başlıyor.
Cami alanına itiraz
Cami alanına itiraz
İskenderunlu mimar Ercüment Kimyon, Pac Meydanında ve TEDAŞ yanında yapımı planlanan camiye ilişkin imar planına itiraz etti ve kararın iptalini istedi.
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da polis, iki ayrı operasyonda uyuşturucu ele geçirdi. Evlerinde yapılan aramada uyuşturucu bulunan K.E. ile O.G. hakkında TCK´nın 188. maddesi kapsamında işlem yapıldığı açıklandı.
Belediyeden ihtiyaç sahibine 100 ton patates
Belediyeden ihtiyaç sahibine 100 ton patates
İskenderun Belediyesi´nce tarım kooperatifinden satın alınan 100 ton patatesin ekonomik zorluk yaşayan ailelere dağıtımına başlandı.
Kaymakam Yönden esnafın nabzını tuttu
Kaymakam Yönden esnafın nabzını tuttu
Kaymakamı İskender Yönden, bir dizi ziyaretlerde bulundu.
Tosyalı: Muhtarlarla uyum içinde çalışıyoruz
Tosyalı: Muhtarlarla uyum içinde çalışıyoruz
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, muhtarlarla sürekli uyumlu bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini belirtti.
Parkomatta ‘yetki karmaşası´ mı?
Parkomatta ‘yetki karmaşası´ mı?
İskenderun Belediyesi, kent sınırlarında ‘Parkomat İşletilmesi” hakkının İskenderun Belediyesine devredilmediğini bildirdi.
Uygulama imar planına itirazlar ‘ertelendi´
Uygulama imar planına itirazlar ‘ertelendi´
İskenderun Belediye Meclisi, Sakarya, Karatoyuk, Sanayi camilerinin yerleri ile birlikte toplam 8 parselin borçlara karşılık Maliye Bakanlığınca satın alınması için Başkan Tosyalı´ya yetki verdi. Meclis, komisyon raporu yetişmeyince imar planına itirazları ise görüşemedi.
Yönden´den muhtarlara başarı belgesi
Yönden´den muhtarlara başarı belgesi
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, yerel çalışmalarda gayret gösteren mahalle muhtarlarına başarı belgesi verdi.
“Olay adli kontrolle önemsizleştirilmemeli”
“Olay adli kontrolle önemsizleştirilmemeli”
Etüt merkezinde 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan öğretmen serbest bırakıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi