Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Sanat ve edebiyatın yolculuğun genellikle birlikte süreci getiriyor. Daha çok kendi içerisinde bir döngüyü oluştursa da...
Tarih: 14.6.2018 11:43:06

Akın Bodur/İskenderun

Edebiyatın öylü, şiir gibi bölümüyle ilgilenen Dr. Ali Kurt, kentte edebiyat ve sanatın geliştirilmesi için Akdeniz´deki kentlerin oluşturduğu birlikteliğe dahil olunacağını söyledi.
Ayna İskenderun Kültür Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortak düzenlediği ve geleneksel hale getirilen Çarşamba sohbetinde konuşan Ali Kurt, "İskenderun´da edebiyat ve sanata ilişkin bir potansiyel var. Potansiyalin gençlerde karşılık bulduğuna inanıyorum" dedi. Adana´da, sanat ve edebiyatla ilgilenen bir oluşumun Akdeniz Sanat Oluşumu´nu kurmaya çalıştığını ifade eden Ali Kurt, "İskenderun´da da bu oluşuma Ayna İskenderun Kültür Derneği üzerinden katılmak istiyoruz. Olumuş, çıkardıkları dergiyle yöredeki edebiyat çalışmalarını ülkenin farklı kentlerine duyurabiliyor. Her şehirde, Akdeniz kentlerinde sanat oluşumunun bir temsilciliği belirlendi. İskenderun´daki temsilcilği de ben üstlendim. Antakya´da da Mehmet Karasu. Ancak bu oluşum dernek değil, bir oluşum içinde ve sürüyor" değerlendirmesini yaptı. Kurt, etkinlikler kapsamında her ay bir kentte sanatçıların ağırlanacağını ifade etti. Ali Kurt, "herkes her şeye katılırsa, birlikte iyi şeyer yapılabilir, yapabiliriz" dedi.
Oluşumun ekim, kasım aylarında çalışma temposunu hızlandıracağını, ağustos ayında da Antakya´da etkinlik düzenleneceğini ama İskenderun´un da bu çalışmaya dahil olabileceğini ifade eden Emel Kurt da İskenderun´un, Akdeniz bölgesinde sanat oluşumunda zayıf kaldığını söyledi. Oluşumun yılda bir, bir hafta sürecek büyük etkinlik yapacağını da belirten Emel Kurt, etkinlikler kapsamında kültürel gezi, sanatsal etkinlik, söyleşi, konser, müzikayl şiir dinletisi, fotoğraf sergisi ve tiyatro gibi etkinliklerin de planlandığını kaydetti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dr. Ali Kurt
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi