AKP´den HADO´ya destek yok
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Meclisi AKP Grubu, HBB´nin HADO projesine destek olmama kararı aldı. HBB, bir süredir ilçelerde yaptığı toplantı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının açıklaması ile HADO (Hatay Deniz Otobüsü) projesinin mecliste kabul edilmesi için AKP´ye toplumsal baskı oluşturmaya çalışıyordu.
Tarih: 9.2.2018 10:05:46

Akın Bodur/İskenderun

Bugün toplanacak HBB Meclisi öncesi dün grup toplantısı yapan Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grubu, projeye destek olmama kararı aldı.

AKP Grubu İskenderun´da toplandı
Gazetemizin edindiği bilgiye göre, AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler başkanlığında yapılan HBB AKP Grup Toplantısı, dün İskenderun Belediye Meclis Salonunda yaptığı gündem toplantısında, HADO projesinde 25 milyon lira karşılığında HBB tarafından deniz otobüsünün satın alınmasına sıcak bakılmadı, satın alma yerine kiralama yöntemine gidilmesini doğru buldu. Edinilen bilgiye göre, AKP grubu, Hatay Büyükşehir Belediyesinin, meclise getireceği HADO projesini bu şekliyle kabul etmeyecek ve projede değişiklik yapılması halinde halka hizmet noktasında destek olacak.

AKP: Böyle bir proje ihalesiz olmaz
Hatay Ro-Ro Der Başkanlığı görevini de yürüten AKP Hatay İl Başkanı Güler, dün de İskenderun´da düzenlediği toplantıda, HBB Meclisine gelen HADO projesini ileştirdi. HBB´nin HADO projesindeki fizibilite çalışmasını eksik ve yanlış bulan İbrahim Güler, kendisinin de taşımacılık sektörünün çerisinde olduğunu, 6 yıldır, 63 şirketle birlikte kurduğu Ro-Ro taşımacılığını yaptığını ifade ederek, HADO projesinin altyapısının yetersiz olduğunu ifade etti. Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin, HADO projesinde önce kralama yöntemini yapıp, denemesini, gem alımını sonraya bırakmasını, deneme aşamasında 25 milyon liranın birg emiye verilmesinin doğru olmayacaını ifade etti. Güler, böyle bir projenin de Kamu İhale Kurumu mevzuatına göre ihalesiz olamayacağını, ihale açılmadan yapılacak işlemin de hukuksuz oldacağını ifade etti.
HBB Meclisi bugün başlayacağı toplantısında görüşeceği 53 gündem maddesi arasında, meclisin 11.01.2018 tarihli toplantısında Plan Bütçe komisyonunu ile Ulaşım ile Ulaşım Komisyonuna havale edilen Hatay Büyükşehir Belediyesi adına tescilli HATMES Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited şirketinin anonim şirkete dönüştürülüp, şirket sermayesinin 25 milyon liraya çıkarılmasını, belediyenin görev ve yetki alanında bulunan toplu taşımacılık hizmetlerinden denizyolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetinin 10 yıl süre ile bu şirkete devredilmesi ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatın yüzde 0,5´inin belediyeye ödenmesi ile ilgili komisyon raporunun görüşülmesi de bulunuyor.
Kaynak:

"2019 seçiminde heyecan yaşamayız"
"2019 seçiminde heyecan yaşamayız"
2014 yılında yapılan yerel seçimlerde heyecanlı bir seçim atmosferinin yaşandığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "2019 yılında bu heyecanı yaşamayacağımızı düşünüyorum.
900 işçinin sorunu parlamentoda
900 işçinin sorunu parlamentoda
Oruç, Nursan işçilerinin durumunu önergeyle Meclis´e yansıttı
İttifakta "2014 formülü"
İttifakta "2014 formülü"
31 Mart 2019 seçimlerine yönelik değerlendirmede bulunan iktidar partisi AKP´nin MKYK´sı, MHP-AKP ittifakını görüştü, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, ‘2014 kriterini uygulayın´ mesajı ilettiği savunuldu.
"Küresel aktör olabilecek gençler yetiştirmeliyiz"
"Küresel aktör olabilecek gençler yetiştirmeliyiz"
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İbrahim Güler, seçim ziyaretlerini sürdürüyor.
"Döviz düştü fiyatlar niye inmiyor?"
"Döviz düştü fiyatlar niye inmiyor?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye´nin enerjide giderek artan dışa bağımlılığı nedeniyle elektrik ve doğalgaza enflasyonun üzerinde yapılan zammın yanlış olduğunu söyledi.
CHP´li gençler E. Eren´i andı
CHP´li gençler E. Eren´i andı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Arsuz İlçe Gençlik Kolları, 12 Eylül sürecinde, yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980 tarihinde idam edilen Erdal Eren´i, ölümünün 38. yıl dönümünde andı.
"Başarının nedeni şeffaflık, dürüstlük ve istişare"
"Başarının nedeni şeffaflık, dürüstlük ve istişare"
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi´ne nezaket ziyaretinde bulundu.
Defne MHP ziyaretlerini sürdürüyor
Defne MHP ziyaretlerini sürdürüyor
MHP Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan ve yardımcısı Kemal Mengüllüoğlu, esnaf ve işinsanlarını ziyaret etti.
SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi