AKP´den HADO´ya destek yok
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Meclisi AKP Grubu, HBB´nin HADO projesine destek olmama kararı aldı. HBB, bir süredir ilçelerde yaptığı toplantı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının açıklaması ile HADO (Hatay Deniz Otobüsü) projesinin mecliste kabul edilmesi için AKP´ye toplumsal baskı oluşturmaya çalışıyordu.
Tarih: 9.2.2018 10:05:46

Akın Bodur/İskenderun

Bugün toplanacak HBB Meclisi öncesi dün grup toplantısı yapan Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grubu, projeye destek olmama kararı aldı.

AKP Grubu İskenderun´da toplandı
Gazetemizin edindiği bilgiye göre, AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler başkanlığında yapılan HBB AKP Grup Toplantısı, dün İskenderun Belediye Meclis Salonunda yaptığı gündem toplantısında, HADO projesinde 25 milyon lira karşılığında HBB tarafından deniz otobüsünün satın alınmasına sıcak bakılmadı, satın alma yerine kiralama yöntemine gidilmesini doğru buldu. Edinilen bilgiye göre, AKP grubu, Hatay Büyükşehir Belediyesinin, meclise getireceği HADO projesini bu şekliyle kabul etmeyecek ve projede değişiklik yapılması halinde halka hizmet noktasında destek olacak.

AKP: Böyle bir proje ihalesiz olmaz
Hatay Ro-Ro Der Başkanlığı görevini de yürüten AKP Hatay İl Başkanı Güler, dün de İskenderun´da düzenlediği toplantıda, HBB Meclisine gelen HADO projesini ileştirdi. HBB´nin HADO projesindeki fizibilite çalışmasını eksik ve yanlış bulan İbrahim Güler, kendisinin de taşımacılık sektörünün çerisinde olduğunu, 6 yıldır, 63 şirketle birlikte kurduğu Ro-Ro taşımacılığını yaptığını ifade ederek, HADO projesinin altyapısının yetersiz olduğunu ifade etti. Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin, HADO projesinde önce kralama yöntemini yapıp, denemesini, gem alımını sonraya bırakmasını, deneme aşamasında 25 milyon liranın birg emiye verilmesinin doğru olmayacaını ifade etti. Güler, böyle bir projenin de Kamu İhale Kurumu mevzuatına göre ihalesiz olamayacağını, ihale açılmadan yapılacak işlemin de hukuksuz oldacağını ifade etti.
HBB Meclisi bugün başlayacağı toplantısında görüşeceği 53 gündem maddesi arasında, meclisin 11.01.2018 tarihli toplantısında Plan Bütçe komisyonunu ile Ulaşım ile Ulaşım Komisyonuna havale edilen Hatay Büyükşehir Belediyesi adına tescilli HATMES Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited şirketinin anonim şirkete dönüştürülüp, şirket sermayesinin 25 milyon liraya çıkarılmasını, belediyenin görev ve yetki alanında bulunan toplu taşımacılık hizmetlerinden denizyolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetinin 10 yıl süre ile bu şirkete devredilmesi ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatın yüzde 0,5´inin belediyeye ödenmesi ile ilgili komisyon raporunun görüşülmesi de bulunuyor.
Kaynak:

Yabancıya satış, Meclis gündeminde
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 10 yılda Türkiye´den gayrimenkul edinen yabancı sayısını ve edindikleri gayrimenkulün toplam büyüklüğünü verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
İdlip gelişmelerini yorumladı
İdlip gelişmelerini yorumladı
Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yuva, İskenderun´da, Soçi Zirvesi, İdlib ve daha sonraki adım olan Fırat´ın Doğusu konusunda gelişen ve gelişecek olası gelişmeleri değerlendirdi.
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi