AKP´ye ´5 milletvekili´
24 Haziran Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçiminde yurt dışı oyları, resmi olmayan sonuçlara göre, bir milletvekilliğini değiştirdi.
Tarih: 26.6.2018 10:36:51

Akın Bodur-Sadet Berkyürek

İlk sayımlarda milletvekili olarak seçildiği düşünülen MHP´li İbrahim Gül, yurt dışı oylarının dağılımı sonrası milletvekilliğini kaybetti ve AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik Hatay´ın milletvekili oldu. MHP dün Hatay İl Seçim Kuruluna, seçime ilişkin itirazda bulundu. Hatay´ı parlamentoda temsil edecek milletvekillerinin isimleri, YSK´nın yayınlayacağı sonuçların ardından kesinleşecek.

AKP, 12 ilçede birinci parti
1 milyon 41 bin seçmenin bulunduğu Hatay´da sandığa katılım oranı yüzde 88.1 oldu ve 951.023 seçmen sandık başına gitti. 3.125 sandıkta oy kullanan 937.026´sının oyları geçerli sayıldı. AKP, aldığı 339.203 oy ve yüzde 36,2 oranla Hatay´da birinci parti oldu. CHP ise 286.729 oy aldı ve yüzde 30.6 oranını buldu. MHP ise 135.868 oyla üçüncü parti oldu ve yüzde 14,5 oranında oy aldı. HDP de 103.072 oy aldı. İyi Parti ise 60.906 oy aldı ve yüzde 6.5 oranını buldu. Seçmenin oylamada partinin yerine ittifaka yaptığı tercih, partiler arasında alınan oy oranlarına göre dağılınca, Hatay´da partilerin milletvekilliği dağılımı da değişti. Buna göre Hatay´da AKP 5, CHP 4, MHP 1 ve HDP 1 milletvekili çıkardı. Kesin olmayan sonuçlara göre Hatay, bu seçimde parlamentoya iki kadın avukat milletvekilini; CHP´li Suzan Şahin ve AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik göndermiş oldu.

‘Küçük partiler´in oyu kendine aktı, AKP oy kaybetti
Hatay´da 7 Haziran 2015´te sağ partilerin aldıkları oylar 1 Kasım 2015´te ‘istikrar´ adına AKP´ye akmıştı. Ancak 24 Haziran 2018 seçiminde MHP´nin aldığı oyu AKP, CHP, HDP, SP seçmen tabanından kayıplarla incelendiğinde AKP´nin Hatay´da biraz daha oy kaybına uğradığı görülüyor. Hatırlanacağı gibi AKP, 7 Haziran´da yüzde 37,79 oranında aldığı oyu koalisyon kurmama gerekçesiyle seçimin yenilendiği 1 Kasım´da ise sağ oylar AKP´ye akmıştı. AKP yüzde 43,18´e ulaşırken, MHP yüzde 14´ten yüzde 12´ye düşmüş, SP yüzde 1,62´den yüzde 0,45´e düşerken CHP yüzde 36´lık oy oranını korumuştu. 24 Haziran seçiminde ise, 2015 7 Haziran´ın da altında , yüzde 35,13 oy oranına düştüğü gözleniyor. Oy kaybına uğrayan diğer parti de CHP oldu. CHP´nin 24 Haziran´da Hatay´daki oy oranı yüzde 30,82´ye kadar gerilemiş durumda. MHP tabanına dayanan İYİ Parti´nin ise AKP´den olduğu kadar CHP´den de oy aldığı görülürken, HDP´de CHP´den oy alan parti oldu. HDP, Hatay´daki oy oranını yüzde 6,75´ten yüzde 10,83´e çıkarttı.

AKP, CHP ve MHP İskenderun´da biraz daha kaybetti
Önceki günkü seçimde İskenderun´da AKP yüzde 33,85; CHP yüzde 30,38; MHP yüzde 15,97 oy oranına ulaşırken bu oranları 2015 seçimleriyle kıyasladığımızda bu 3 partinin de İskenderun´da oy kaybına uğradığı görülüyor. Hatırlanacağı gibi AKP, 7 Haziran 2015´te yüzde 35,26; 1 Kasım´da ise yüzde 40,88 oy oranını yakalamıştı. CHP´deki oran ise 7 Haziran´da yüzde 36,02 iken 1 Kasım´da yüzde 34,41´ye gerilemişti. MHP´nin de İskenderun´daki gerilemesi 7 Haziran´da yüzde 7,90´a, 1 Kasım´da 16,67´ye çekilmişti.

Muhalefet birlikte davranmayı öğrendi
Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi oylaması özelliği de taşılan 24 haziran seçimi muhalefeti de birlikte davranmayı, konuşmayı, aynı eğilimde buluşmayı öğretti. Hatay´da da CHP Milletvekili genel seçiminde doğal seçmen tabanının bir kısmını HDP ve İYİ Parti´ye kaptırırken, cumhurbaşkanlığı seçiminde SP, HDP ve İYİ Parti oyları muharrem İnce adında buluştu.

Vakıflı, İnce ve CHP´ye destek verdi
Türkiye´nin tek ´Ermeni köyü´ olarak bilinen Samandağ ilçesinin Vakıflı Mahallesinde, 24 Haziran seçimlerinde 105 seçmenin 72´si cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce´ye oy verdi. 135 nüfusu bulunan Vakıflı mahallesindeki 105 seçmenin cumhurbaşkanlığındaki oy dağılımı şöyle oldu: Erdoğan 21, İnce 72, Demirtaş 6, Akşener 6, Geçersiz 1. Vakıflı seçmeni, parlamentoya göndereceği 11 Hatay Milletvekillinin seçiminde kullandığı oyların dağılımı ise şu şekilde oldu:
AKP 20, CHP 46, MHP 4, HDP 29, İYİ Parti 6.
AKP Hatay´da Altınözü, Hassa, Reyhanlı, Yayladağı, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Belen, Payas, Kumlu, Erzin, Antakya´da birinci parti olurken, CHP ise Samandağ, Defne ve Arsuz´da birinci parti oldu.

Reyhanlı´da Erdoğan ve AKP birinci
Beş yıl önce bombalı iki ayrı araçlı saldırının yapıldığı ve 53 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı´da seçmen yüzde 80 oranında Erdoğan´a destek verdi. Reyhanlı´da AKP önceki seçimlerde olduğu gibi 24 Haziran seçimlerinde de birinci parti çıktı. 54 bin 641 seçmenin bulunduğu Reyhanlı´da, sandığı 45.338 seçmen gitti ve bunlardan 44.392´sinin oyu geçerli sayıldı. Reyhanlı´da seçmenin 35.717´si cumhurbaşkanlığında Erdoğan´a; 6.243´ü İnce´ye; 1.793´ü de Akşener´e; 268´i Demirtaş´a; 268´i Karamollaoğlu´na; 103´ü de Perinçek´e oy verdi.
Reyhanlı seçmeni, milletvekilliği seçiminde ise AKP´ye 22.506, MHP´ye 13.095, CHP´ye 5.637, İyi Parti´ye 1.775, HDP´ye ise 754, Hüda Par´a 88, Vatan Partisi´ne 44 oy verdi.

Kurucu dönem yeni bir erken seçimin habercisi olur mu?
Geçmiş dönem seçim göstergelerinden yola çıkarak 24 Haziran seçimine yönelik yaptığımız ‘Pazar Günü neyi Oylayacağız?´ başlıklı 2 gün süren analiz ve derleme çalışmamızda başkanlık sisteminin bu seçim ertesinde vücut bulmaya başlayacağını, meclis bileşiminin kurucu dönem görevine dikkat çekmiş, cumhurbaşkanının mensup olduğu partinin mecliste çoğunluğu sağlayamamasının bunca hazırlık yapılan yeni sistemi körleştirip topallaştırıp topallaştırmayacağına işaret etmiştik. MHP ile adı öyle olmasa bile oluşturulacak koalisyonun uzun ömürlü olup olmamasına bağlı bir erken seçimi daha yaşayabileceği yaşayabileceğimiz de konuşulabiliyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sabahat Özgürsoy Çelik
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP belediye meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. Kesinleşmeyen İskenderun meclis aday listesinin ilk üç sırasında Meclis üyesi Müge Kılınç´ın babası Bestami Kılınç, Ali Mutlu ve Bülent Kırmızıoğlu yeralıyor.
Karanfil dağıttılar
Karanfil dağıttılar
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, 14 Şubat Sevgililer günü dolayısıyla cadde esnafını ziyaret etti, karanfil dağıttı.
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretiyle başlattı.
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
İYİ Parti İskenderun ilçe Başkanı Zafer Kıvrak, ´millet ittifakı´ kapsamında, kentte ittifakın arkasında durduklarını ifade etti ve "Her kim ki bizi çantada keklik görür veya kendi ekseninde lanse etmeye çalışır bu acziyet göstergesidir" açıklamasını yaptı.
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
Kırıkhan ve Defne adaylarını da belirledi
İttifaktan ev ziyareti
İttifaktan ev ziyareti
Belen´de seçim çalışmalarını sürdüren ´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretlini sürdürüyor.
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
Vatan Partisi İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki iki emekli derneğini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve seçilmesi halinde emeklilerle ilgili gerçekleştireceği projelerini anlattı.
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
Madenli Belediye Başkanlığı döneminde ‘Arsuz tek çatıda birleşmeli´ yönündeki talebiyle de bilinen, bugün CHP´den tek çatının başkan adayı Arsuz Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, hedeflerini kurucu dönemin gerçekleşmeleri üzerine inşa edeceklerini belirtti.
Partilerde ´liste çalışması´
Partilerde ´liste çalışması´
31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler, İskenderun Belediye Meclisi üye aday listelerini şekillendirmeyi sürdürüyor.
"Aday olup, başkasına çalışmam"
"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
"Her zaman tek yumruk olduk"
"Her zaman tek yumruk olduk"
Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) adayı AKP´li İbrahim Güler, ilçelerde seçim bürosu açılışlarını ve toplantılarını sürdürüyor.
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
Demokrat Parti (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun´da belediye başkanlığı için Mete Aslan´ı aday olarak açıkladı.
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
VP adayının kaymakam ziyareti
VP adayının kaymakam ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerine başladı.
İYİ Part ve DSP´den üç aday
İYİ Part ve DSP´den üç aday
CHP ve İYİ Parti´nin oluşturduğu ´Millet İttifakı´, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Dörtyol ve Belen´de belediye başkan adaylarını belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi