AKP´ye ´5 milletvekili´
24 Haziran Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçiminde yurt dışı oyları, resmi olmayan sonuçlara göre, bir milletvekilliğini değiştirdi.
Tarih: 26.6.2018 10:36:51

Akın Bodur-Sadet Berkyürek

İlk sayımlarda milletvekili olarak seçildiği düşünülen MHP´li İbrahim Gül, yurt dışı oylarının dağılımı sonrası milletvekilliğini kaybetti ve AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik Hatay´ın milletvekili oldu. MHP dün Hatay İl Seçim Kuruluna, seçime ilişkin itirazda bulundu. Hatay´ı parlamentoda temsil edecek milletvekillerinin isimleri, YSK´nın yayınlayacağı sonuçların ardından kesinleşecek.

AKP, 12 ilçede birinci parti
1 milyon 41 bin seçmenin bulunduğu Hatay´da sandığa katılım oranı yüzde 88.1 oldu ve 951.023 seçmen sandık başına gitti. 3.125 sandıkta oy kullanan 937.026´sının oyları geçerli sayıldı. AKP, aldığı 339.203 oy ve yüzde 36,2 oranla Hatay´da birinci parti oldu. CHP ise 286.729 oy aldı ve yüzde 30.6 oranını buldu. MHP ise 135.868 oyla üçüncü parti oldu ve yüzde 14,5 oranında oy aldı. HDP de 103.072 oy aldı. İyi Parti ise 60.906 oy aldı ve yüzde 6.5 oranını buldu. Seçmenin oylamada partinin yerine ittifaka yaptığı tercih, partiler arasında alınan oy oranlarına göre dağılınca, Hatay´da partilerin milletvekilliği dağılımı da değişti. Buna göre Hatay´da AKP 5, CHP 4, MHP 1 ve HDP 1 milletvekili çıkardı. Kesin olmayan sonuçlara göre Hatay, bu seçimde parlamentoya iki kadın avukat milletvekilini; CHP´li Suzan Şahin ve AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik göndermiş oldu.

‘Küçük partiler´in oyu kendine aktı, AKP oy kaybetti
Hatay´da 7 Haziran 2015´te sağ partilerin aldıkları oylar 1 Kasım 2015´te ‘istikrar´ adına AKP´ye akmıştı. Ancak 24 Haziran 2018 seçiminde MHP´nin aldığı oyu AKP, CHP, HDP, SP seçmen tabanından kayıplarla incelendiğinde AKP´nin Hatay´da biraz daha oy kaybına uğradığı görülüyor. Hatırlanacağı gibi AKP, 7 Haziran´da yüzde 37,79 oranında aldığı oyu koalisyon kurmama gerekçesiyle seçimin yenilendiği 1 Kasım´da ise sağ oylar AKP´ye akmıştı. AKP yüzde 43,18´e ulaşırken, MHP yüzde 14´ten yüzde 12´ye düşmüş, SP yüzde 1,62´den yüzde 0,45´e düşerken CHP yüzde 36´lık oy oranını korumuştu. 24 Haziran seçiminde ise, 2015 7 Haziran´ın da altında , yüzde 35,13 oy oranına düştüğü gözleniyor. Oy kaybına uğrayan diğer parti de CHP oldu. CHP´nin 24 Haziran´da Hatay´daki oy oranı yüzde 30,82´ye kadar gerilemiş durumda. MHP tabanına dayanan İYİ Parti´nin ise AKP´den olduğu kadar CHP´den de oy aldığı görülürken, HDP´de CHP´den oy alan parti oldu. HDP, Hatay´daki oy oranını yüzde 6,75´ten yüzde 10,83´e çıkarttı.

AKP, CHP ve MHP İskenderun´da biraz daha kaybetti
Önceki günkü seçimde İskenderun´da AKP yüzde 33,85; CHP yüzde 30,38; MHP yüzde 15,97 oy oranına ulaşırken bu oranları 2015 seçimleriyle kıyasladığımızda bu 3 partinin de İskenderun´da oy kaybına uğradığı görülüyor. Hatırlanacağı gibi AKP, 7 Haziran 2015´te yüzde 35,26; 1 Kasım´da ise yüzde 40,88 oy oranını yakalamıştı. CHP´deki oran ise 7 Haziran´da yüzde 36,02 iken 1 Kasım´da yüzde 34,41´ye gerilemişti. MHP´nin de İskenderun´daki gerilemesi 7 Haziran´da yüzde 7,90´a, 1 Kasım´da 16,67´ye çekilmişti.

Muhalefet birlikte davranmayı öğrendi
Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi oylaması özelliği de taşılan 24 haziran seçimi muhalefeti de birlikte davranmayı, konuşmayı, aynı eğilimde buluşmayı öğretti. Hatay´da da CHP Milletvekili genel seçiminde doğal seçmen tabanının bir kısmını HDP ve İYİ Parti´ye kaptırırken, cumhurbaşkanlığı seçiminde SP, HDP ve İYİ Parti oyları muharrem İnce adında buluştu.

Vakıflı, İnce ve CHP´ye destek verdi
Türkiye´nin tek ´Ermeni köyü´ olarak bilinen Samandağ ilçesinin Vakıflı Mahallesinde, 24 Haziran seçimlerinde 105 seçmenin 72´si cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce´ye oy verdi. 135 nüfusu bulunan Vakıflı mahallesindeki 105 seçmenin cumhurbaşkanlığındaki oy dağılımı şöyle oldu: Erdoğan 21, İnce 72, Demirtaş 6, Akşener 6, Geçersiz 1. Vakıflı seçmeni, parlamentoya göndereceği 11 Hatay Milletvekillinin seçiminde kullandığı oyların dağılımı ise şu şekilde oldu:
AKP 20, CHP 46, MHP 4, HDP 29, İYİ Parti 6.
AKP Hatay´da Altınözü, Hassa, Reyhanlı, Yayladağı, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Belen, Payas, Kumlu, Erzin, Antakya´da birinci parti olurken, CHP ise Samandağ, Defne ve Arsuz´da birinci parti oldu.

Reyhanlı´da Erdoğan ve AKP birinci
Beş yıl önce bombalı iki ayrı araçlı saldırının yapıldığı ve 53 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı´da seçmen yüzde 80 oranında Erdoğan´a destek verdi. Reyhanlı´da AKP önceki seçimlerde olduğu gibi 24 Haziran seçimlerinde de birinci parti çıktı. 54 bin 641 seçmenin bulunduğu Reyhanlı´da, sandığı 45.338 seçmen gitti ve bunlardan 44.392´sinin oyu geçerli sayıldı. Reyhanlı´da seçmenin 35.717´si cumhurbaşkanlığında Erdoğan´a; 6.243´ü İnce´ye; 1.793´ü de Akşener´e; 268´i Demirtaş´a; 268´i Karamollaoğlu´na; 103´ü de Perinçek´e oy verdi.
Reyhanlı seçmeni, milletvekilliği seçiminde ise AKP´ye 22.506, MHP´ye 13.095, CHP´ye 5.637, İyi Parti´ye 1.775, HDP´ye ise 754, Hüda Par´a 88, Vatan Partisi´ne 44 oy verdi.

Kurucu dönem yeni bir erken seçimin habercisi olur mu?
Geçmiş dönem seçim göstergelerinden yola çıkarak 24 Haziran seçimine yönelik yaptığımız ‘Pazar Günü neyi Oylayacağız?´ başlıklı 2 gün süren analiz ve derleme çalışmamızda başkanlık sisteminin bu seçim ertesinde vücut bulmaya başlayacağını, meclis bileşiminin kurucu dönem görevine dikkat çekmiş, cumhurbaşkanının mensup olduğu partinin mecliste çoğunluğu sağlayamamasının bunca hazırlık yapılan yeni sistemi körleştirip topallaştırıp topallaştırmayacağına işaret etmiştik. MHP ile adı öyle olmasa bile oluşturulacak koalisyonun uzun ömürlü olup olmamasına bağlı bir erken seçimi daha yaşayabileceği yaşayabileceğimiz de konuşulabiliyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sabahat Özgürsoy Çelik
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu le Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Samandağ´da muuhtarlarla bir araya geldi.
Bakanlara kutlama ziyareti
Bakanlara kutlama ziyareti
Hatay AKP milletvekilleri, bakanlara yaptığı ´kutlama´ ve ´hayırlı olsun´ ziyartini sürdürüyor.
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
24 Haziran seçimlerinde partisi AKP´den aday gösterilen ve Hatay Milletvekili seçilen Hüseyin Yayman, Kırıkhan´ın Topbağazı, İMC ve Soğuksu mahallelerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi