AKP´ye ´5 milletvekili´
24 Haziran Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçiminde yurt dışı oyları, resmi olmayan sonuçlara göre, bir milletvekilliğini değiştirdi.
Tarih: 26.6.2018 10:36:51

Akın Bodur-Sadet Berkyürek

İlk sayımlarda milletvekili olarak seçildiği düşünülen MHP´li İbrahim Gül, yurt dışı oylarının dağılımı sonrası milletvekilliğini kaybetti ve AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik Hatay´ın milletvekili oldu. MHP dün Hatay İl Seçim Kuruluna, seçime ilişkin itirazda bulundu. Hatay´ı parlamentoda temsil edecek milletvekillerinin isimleri, YSK´nın yayınlayacağı sonuçların ardından kesinleşecek.

AKP, 12 ilçede birinci parti
1 milyon 41 bin seçmenin bulunduğu Hatay´da sandığa katılım oranı yüzde 88.1 oldu ve 951.023 seçmen sandık başına gitti. 3.125 sandıkta oy kullanan 937.026´sının oyları geçerli sayıldı. AKP, aldığı 339.203 oy ve yüzde 36,2 oranla Hatay´da birinci parti oldu. CHP ise 286.729 oy aldı ve yüzde 30.6 oranını buldu. MHP ise 135.868 oyla üçüncü parti oldu ve yüzde 14,5 oranında oy aldı. HDP de 103.072 oy aldı. İyi Parti ise 60.906 oy aldı ve yüzde 6.5 oranını buldu. Seçmenin oylamada partinin yerine ittifaka yaptığı tercih, partiler arasında alınan oy oranlarına göre dağılınca, Hatay´da partilerin milletvekilliği dağılımı da değişti. Buna göre Hatay´da AKP 5, CHP 4, MHP 1 ve HDP 1 milletvekili çıkardı. Kesin olmayan sonuçlara göre Hatay, bu seçimde parlamentoya iki kadın avukat milletvekilini; CHP´li Suzan Şahin ve AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik göndermiş oldu.

‘Küçük partiler´in oyu kendine aktı, AKP oy kaybetti
Hatay´da 7 Haziran 2015´te sağ partilerin aldıkları oylar 1 Kasım 2015´te ‘istikrar´ adına AKP´ye akmıştı. Ancak 24 Haziran 2018 seçiminde MHP´nin aldığı oyu AKP, CHP, HDP, SP seçmen tabanından kayıplarla incelendiğinde AKP´nin Hatay´da biraz daha oy kaybına uğradığı görülüyor. Hatırlanacağı gibi AKP, 7 Haziran´da yüzde 37,79 oranında aldığı oyu koalisyon kurmama gerekçesiyle seçimin yenilendiği 1 Kasım´da ise sağ oylar AKP´ye akmıştı. AKP yüzde 43,18´e ulaşırken, MHP yüzde 14´ten yüzde 12´ye düşmüş, SP yüzde 1,62´den yüzde 0,45´e düşerken CHP yüzde 36´lık oy oranını korumuştu. 24 Haziran seçiminde ise, 2015 7 Haziran´ın da altında , yüzde 35,13 oy oranına düştüğü gözleniyor. Oy kaybına uğrayan diğer parti de CHP oldu. CHP´nin 24 Haziran´da Hatay´daki oy oranı yüzde 30,82´ye kadar gerilemiş durumda. MHP tabanına dayanan İYİ Parti´nin ise AKP´den olduğu kadar CHP´den de oy aldığı görülürken, HDP´de CHP´den oy alan parti oldu. HDP, Hatay´daki oy oranını yüzde 6,75´ten yüzde 10,83´e çıkarttı.

AKP, CHP ve MHP İskenderun´da biraz daha kaybetti
Önceki günkü seçimde İskenderun´da AKP yüzde 33,85; CHP yüzde 30,38; MHP yüzde 15,97 oy oranına ulaşırken bu oranları 2015 seçimleriyle kıyasladığımızda bu 3 partinin de İskenderun´da oy kaybına uğradığı görülüyor. Hatırlanacağı gibi AKP, 7 Haziran 2015´te yüzde 35,26; 1 Kasım´da ise yüzde 40,88 oy oranını yakalamıştı. CHP´deki oran ise 7 Haziran´da yüzde 36,02 iken 1 Kasım´da yüzde 34,41´ye gerilemişti. MHP´nin de İskenderun´daki gerilemesi 7 Haziran´da yüzde 7,90´a, 1 Kasım´da 16,67´ye çekilmişti.

Muhalefet birlikte davranmayı öğrendi
Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi oylaması özelliği de taşılan 24 haziran seçimi muhalefeti de birlikte davranmayı, konuşmayı, aynı eğilimde buluşmayı öğretti. Hatay´da da CHP Milletvekili genel seçiminde doğal seçmen tabanının bir kısmını HDP ve İYİ Parti´ye kaptırırken, cumhurbaşkanlığı seçiminde SP, HDP ve İYİ Parti oyları muharrem İnce adında buluştu.

Vakıflı, İnce ve CHP´ye destek verdi
Türkiye´nin tek ´Ermeni köyü´ olarak bilinen Samandağ ilçesinin Vakıflı Mahallesinde, 24 Haziran seçimlerinde 105 seçmenin 72´si cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce´ye oy verdi. 135 nüfusu bulunan Vakıflı mahallesindeki 105 seçmenin cumhurbaşkanlığındaki oy dağılımı şöyle oldu: Erdoğan 21, İnce 72, Demirtaş 6, Akşener 6, Geçersiz 1. Vakıflı seçmeni, parlamentoya göndereceği 11 Hatay Milletvekillinin seçiminde kullandığı oyların dağılımı ise şu şekilde oldu:
AKP 20, CHP 46, MHP 4, HDP 29, İYİ Parti 6.
AKP Hatay´da Altınözü, Hassa, Reyhanlı, Yayladağı, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Belen, Payas, Kumlu, Erzin, Antakya´da birinci parti olurken, CHP ise Samandağ, Defne ve Arsuz´da birinci parti oldu.

Reyhanlı´da Erdoğan ve AKP birinci
Beş yıl önce bombalı iki ayrı araçlı saldırının yapıldığı ve 53 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı´da seçmen yüzde 80 oranında Erdoğan´a destek verdi. Reyhanlı´da AKP önceki seçimlerde olduğu gibi 24 Haziran seçimlerinde de birinci parti çıktı. 54 bin 641 seçmenin bulunduğu Reyhanlı´da, sandığı 45.338 seçmen gitti ve bunlardan 44.392´sinin oyu geçerli sayıldı. Reyhanlı´da seçmenin 35.717´si cumhurbaşkanlığında Erdoğan´a; 6.243´ü İnce´ye; 1.793´ü de Akşener´e; 268´i Demirtaş´a; 268´i Karamollaoğlu´na; 103´ü de Perinçek´e oy verdi.
Reyhanlı seçmeni, milletvekilliği seçiminde ise AKP´ye 22.506, MHP´ye 13.095, CHP´ye 5.637, İyi Parti´ye 1.775, HDP´ye ise 754, Hüda Par´a 88, Vatan Partisi´ne 44 oy verdi.

Kurucu dönem yeni bir erken seçimin habercisi olur mu?
Geçmiş dönem seçim göstergelerinden yola çıkarak 24 Haziran seçimine yönelik yaptığımız ‘Pazar Günü neyi Oylayacağız?´ başlıklı 2 gün süren analiz ve derleme çalışmamızda başkanlık sisteminin bu seçim ertesinde vücut bulmaya başlayacağını, meclis bileşiminin kurucu dönem görevine dikkat çekmiş, cumhurbaşkanının mensup olduğu partinin mecliste çoğunluğu sağlayamamasının bunca hazırlık yapılan yeni sistemi körleştirip topallaştırıp topallaştırmayacağına işaret etmiştik. MHP ile adı öyle olmasa bile oluşturulacak koalisyonun uzun ömürlü olup olmamasına bağlı bir erken seçimi daha yaşayabileceği yaşayabileceğimiz de konuşulabiliyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sabahat Özgürsoy Çelik
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi