“Altınözü, zeytinin gen kaynağı”
Altınözü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sefer Deviren, ilçede 168 bin dekar zeytinlik alanı varlığıyla toplam tarım arazilerinin yüzde 52´sini zeytinliklerin oluşturduğunu, Altınözü İlçesinde zeytinin önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirtti.
Tarih: 26.8.2017 09:23:21

 Altınözü´nde mevcut birçok zeytin çeşidinin aynı zamanda gen kaynağı olduğunu vurgulayan Deviren, İlçede birçok yöresel çeşidin yetiştirilmesine rağmen 2006-2007 yılından itibaren destekleme kapsamında verilen gemlik çeşidinin de bölgeye ekilmeye başladığını hatırlattı.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifleri Birliğine bağlı kooperatif başkanları ve yardımcıları, Altınözü´nde bölgenin zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi aldı. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatif Birliğini oluşturan Kooperatif Başkanları ve yardımcılarına Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi´nin ev sahipliğinde, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü katkılarıyla Altınözü´nün tanıtımı ve Altınözü´nün zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Altınözü Belediyesi Meclis Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıda yörede üretilen zeytin ve zeytinyağının kendine has aromasına dikkat çeken İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç, Akdeniz bölgesindeki zeytin üretiminin yüzde 30´unu Hatay´ın gerçekleştirildiğini belirtti. Hatay´ın bu payla Akdeniz Bölgesi´nde ilk sırada yer aldığını, Hatay´ın zeytin alanlarının büyük bir kısmının Altınözü´nde olduğunu ve zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 50´sini Altınözü İlçesinden karşılandığını da sözlerine ekleyen Andiç, bu nedenle zeytin ve zeytinyağı üretimi açısından Altınözü İlçesinin öneminin büyük olduğunu söyledi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ise ilçe yöneticileri olarak zeytinciliğe çok önem verdiklerini ifade ettiği konuşmasında pazarlama ve satışta yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Zeytin kutsal bir değer ve ürün olarak tanımlayan Başkan Sarı, “Bahsettiğimiz o fiyatlar zeytinyağı ticaretindeki hileli işlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yoksa çok ucuz bir ürün. Bu ürün her derde devadır. Bu kutsal kitabımızda da yazıyor. Bilim adamları her platformda bunu tespit etmişler. Bizim zeytin ve zeytinyağına katkımız ticari konuda bizim işverenlerimiz ve tüccarlarımız iyice konuşurlar ve yaparlar. İlk festivalimizi ekim ayında büyük bir alanda yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarız devam ediyor. Parklarımızda zeytin ağaçlarını kullanmaya başladık. Bizim üstümüze bu konuda ne düşüyorsa bizler yapmaya hazırız. Ziyaretten dolayı herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Aydın 1076 No´lu S.S. TARİŞ Kooperatifi Başkanı Sayın Rahmi Işıklı da konuşmasında, pazarlama ve kooperatifleşmenin sağladığı olanakları paylaşarak, TARİŞ´in 1913 yılında Ege Bölgesindeki ürünlerin yabancı ve tefecilerin tekelinden kurtarılarak doğrudan değerlendirilebilmesi amacıyla oluşturulduğunu, üreticilerin birlik olması durumunda pazarlamanın daha kolay olacağını söyledi.

Altınözü ve zeytin tanıtımı ile ilgili kısa bir tanıtım videosunun da izlendiği toplantının ardından misafir grup, Tokaçlı Mahallesi´nde bulunan ve Ekim ayında Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında açılması planlanan Zeytin Müzesi´ne geçti, zeytin bahçelerinde incelemede bulundu.
Kaynak:

DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi