“Altınözü, zeytinin gen kaynağı”
Altınözü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sefer Deviren, ilçede 168 bin dekar zeytinlik alanı varlığıyla toplam tarım arazilerinin yüzde 52´sini zeytinliklerin oluşturduğunu, Altınözü İlçesinde zeytinin önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirtti.
Tarih: 26.8.2017 09:23:21

 Altınözü´nde mevcut birçok zeytin çeşidinin aynı zamanda gen kaynağı olduğunu vurgulayan Deviren, İlçede birçok yöresel çeşidin yetiştirilmesine rağmen 2006-2007 yılından itibaren destekleme kapsamında verilen gemlik çeşidinin de bölgeye ekilmeye başladığını hatırlattı.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifleri Birliğine bağlı kooperatif başkanları ve yardımcıları, Altınözü´nde bölgenin zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi aldı. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatif Birliğini oluşturan Kooperatif Başkanları ve yardımcılarına Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi´nin ev sahipliğinde, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü katkılarıyla Altınözü´nün tanıtımı ve Altınözü´nün zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Altınözü Belediyesi Meclis Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıda yörede üretilen zeytin ve zeytinyağının kendine has aromasına dikkat çeken İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç, Akdeniz bölgesindeki zeytin üretiminin yüzde 30´unu Hatay´ın gerçekleştirildiğini belirtti. Hatay´ın bu payla Akdeniz Bölgesi´nde ilk sırada yer aldığını, Hatay´ın zeytin alanlarının büyük bir kısmının Altınözü´nde olduğunu ve zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 50´sini Altınözü İlçesinden karşılandığını da sözlerine ekleyen Andiç, bu nedenle zeytin ve zeytinyağı üretimi açısından Altınözü İlçesinin öneminin büyük olduğunu söyledi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ise ilçe yöneticileri olarak zeytinciliğe çok önem verdiklerini ifade ettiği konuşmasında pazarlama ve satışta yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Zeytin kutsal bir değer ve ürün olarak tanımlayan Başkan Sarı, “Bahsettiğimiz o fiyatlar zeytinyağı ticaretindeki hileli işlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yoksa çok ucuz bir ürün. Bu ürün her derde devadır. Bu kutsal kitabımızda da yazıyor. Bilim adamları her platformda bunu tespit etmişler. Bizim zeytin ve zeytinyağına katkımız ticari konuda bizim işverenlerimiz ve tüccarlarımız iyice konuşurlar ve yaparlar. İlk festivalimizi ekim ayında büyük bir alanda yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarız devam ediyor. Parklarımızda zeytin ağaçlarını kullanmaya başladık. Bizim üstümüze bu konuda ne düşüyorsa bizler yapmaya hazırız. Ziyaretten dolayı herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Aydın 1076 No´lu S.S. TARİŞ Kooperatifi Başkanı Sayın Rahmi Işıklı da konuşmasında, pazarlama ve kooperatifleşmenin sağladığı olanakları paylaşarak, TARİŞ´in 1913 yılında Ege Bölgesindeki ürünlerin yabancı ve tefecilerin tekelinden kurtarılarak doğrudan değerlendirilebilmesi amacıyla oluşturulduğunu, üreticilerin birlik olması durumunda pazarlamanın daha kolay olacağını söyledi.

Altınözü ve zeytin tanıtımı ile ilgili kısa bir tanıtım videosunun da izlendiği toplantının ardından misafir grup, Tokaçlı Mahallesi´nde bulunan ve Ekim ayında Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında açılması planlanan Zeytin Müzesi´ne geçti, zeytin bahçelerinde incelemede bulundu.
Kaynak:

KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi