“Altınözü, zeytinin gen kaynağı”
Altınözü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sefer Deviren, ilçede 168 bin dekar zeytinlik alanı varlığıyla toplam tarım arazilerinin yüzde 52´sini zeytinliklerin oluşturduğunu, Altınözü İlçesinde zeytinin önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirtti.
Tarih: 26.8.2017 09:23:21

 Altınözü´nde mevcut birçok zeytin çeşidinin aynı zamanda gen kaynağı olduğunu vurgulayan Deviren, İlçede birçok yöresel çeşidin yetiştirilmesine rağmen 2006-2007 yılından itibaren destekleme kapsamında verilen gemlik çeşidinin de bölgeye ekilmeye başladığını hatırlattı.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifleri Birliğine bağlı kooperatif başkanları ve yardımcıları, Altınözü´nde bölgenin zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi aldı. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatif Birliğini oluşturan Kooperatif Başkanları ve yardımcılarına Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi´nin ev sahipliğinde, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü katkılarıyla Altınözü´nün tanıtımı ve Altınözü´nün zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Altınözü Belediyesi Meclis Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıda yörede üretilen zeytin ve zeytinyağının kendine has aromasına dikkat çeken İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç, Akdeniz bölgesindeki zeytin üretiminin yüzde 30´unu Hatay´ın gerçekleştirildiğini belirtti. Hatay´ın bu payla Akdeniz Bölgesi´nde ilk sırada yer aldığını, Hatay´ın zeytin alanlarının büyük bir kısmının Altınözü´nde olduğunu ve zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 50´sini Altınözü İlçesinden karşılandığını da sözlerine ekleyen Andiç, bu nedenle zeytin ve zeytinyağı üretimi açısından Altınözü İlçesinin öneminin büyük olduğunu söyledi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ise ilçe yöneticileri olarak zeytinciliğe çok önem verdiklerini ifade ettiği konuşmasında pazarlama ve satışta yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Zeytin kutsal bir değer ve ürün olarak tanımlayan Başkan Sarı, “Bahsettiğimiz o fiyatlar zeytinyağı ticaretindeki hileli işlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yoksa çok ucuz bir ürün. Bu ürün her derde devadır. Bu kutsal kitabımızda da yazıyor. Bilim adamları her platformda bunu tespit etmişler. Bizim zeytin ve zeytinyağına katkımız ticari konuda bizim işverenlerimiz ve tüccarlarımız iyice konuşurlar ve yaparlar. İlk festivalimizi ekim ayında büyük bir alanda yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarız devam ediyor. Parklarımızda zeytin ağaçlarını kullanmaya başladık. Bizim üstümüze bu konuda ne düşüyorsa bizler yapmaya hazırız. Ziyaretten dolayı herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Aydın 1076 No´lu S.S. TARİŞ Kooperatifi Başkanı Sayın Rahmi Işıklı da konuşmasında, pazarlama ve kooperatifleşmenin sağladığı olanakları paylaşarak, TARİŞ´in 1913 yılında Ege Bölgesindeki ürünlerin yabancı ve tefecilerin tekelinden kurtarılarak doğrudan değerlendirilebilmesi amacıyla oluşturulduğunu, üreticilerin birlik olması durumunda pazarlamanın daha kolay olacağını söyledi.

Altınözü ve zeytin tanıtımı ile ilgili kısa bir tanıtım videosunun da izlendiği toplantının ardından misafir grup, Tokaçlı Mahallesi´nde bulunan ve Ekim ayında Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında açılması planlanan Zeytin Müzesi´ne geçti, zeytin bahçelerinde incelemede bulundu.
Kaynak:

Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği´nin (AKAMİB) ihracatı aralık ayında yüzde 24,3 oranında artış gösterdi ve 60 milyon 53 bin dolar olarak gerçekleşti..
Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
İsdemir´de 3 bin 107 işçiyi kapsayan ve ilk 6 ay yüzde 8´lik ücret artışı ile 26. dönem toplu iş sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlanmasının ardından İsdemir´de kutlama töreni düzenledi.
“Uyumla hizmet ürettik”
“Uyumla hizmet ürettik”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, göreve geldikleri günden bu yana İskenderun´a ve Odaya yakışır hizmet vermenin gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Mevzuat çerçevesinde tüm yönetim ve meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte uyum içerisinde çalışmanın ve yaşadığımız şehre hizmet etmenin gayreti içerisinde olduk” dedi.
Arsuz Harlısu´ya 8 bin zeytin fidanı
Arsuz Harlısu´ya 8 bin zeytin fidanı
Arsuz´a bağlı Harlısu Mahallesi´nde, çiftçilere ve ülke ekonomisine gelir getirme amacı ile orman vasfını yitirmiş boş arazilere 8 bin adet zeytin fidanı dikildi.
Ziraatçılarda yeniden Sever dönemi
Ziraatçılarda yeniden Sever dönemi
Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Olağan Genel Kurulu´nda 27 yıldır başkanlık görevini sürdüren Ahmet Sever, yeniden seçilerek güven tazeledi.
Ekinci: Türk çelik ürünlerine talep artıyor
Ekinci: Türk çelik ürünlerine talep artıyor
Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, özellikle Çinli çelik üreticilerinin kendi iç piyasasındaki talep nedeniyle ihracata sunacağı ürünlerin azalmasının, Türk çelik sektörünün ihracatını olumlu yönde etkilemeyi sürdürmesinin beklendiğini belirtti.
İSDEMİR´de uzlaşma
İSDEMİR´de uzlaşma
İskenderun Demir Çelik A.Ş. ile Hak-İş Konfederasyonu arasında, Ağustos ayında başlayan toplu iş sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. İşçi sendikası ve işveren arasında 3 bin 107 işçiyi kapsayan 26´ncı dönem toplu iş sözleşmesi Ankara´da imzalandı.
HATBORU ‘en dinamik´ listesinde
HATBORU ‘en dinamik´ listesinde
TÜRKONFED ve Londra Borsası işbirliği ile yapılan araştırmaya göre "Türkiye´nin Yükselen Liderleri" olarak adlandırılan en dinamik 100 şirket arasında Hatay´dan HATBORU da yer aldı.
´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
Tüm Emekliler Sendikası, emekli çalıştayı düzenledi.
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdür Yardımcısı Arzu Yılmaz, İskenderun´un sanayi ve liman şehri kimliğine dikkat çekerek, kentin önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.
Odadan şirketlere ziyaret
Odadan şirketlere ziyaret
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, Atakaş Şirketler Gurubu yönetim kurulu üyesi Mustafa Atakaş ve Bozatlı Metalat Şirketler Grubuna nezaket ziyaretinde bulundu.
´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
İskenderun Enerji Forumu, Arsuz´da yapıldı.
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi