Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
İskenderun´da ücretsiz sağlık taramaları yapıldı
Tarih: 7.9.2019 09:59:21

* Halk Sağlığı Haftası kapsamında İskenderun´da halka ücretsiz ölçüm ve danışmanlık yapıldı. Sağlığa yönelik dün düzenlenen etkinlikte, halk sağlığı stantları açıldı; ücretsiz tansiyon, kan şekeri ve karbonmonoksit ölçümü gerçekleştirildi, diyetisyen ve fizyoterapist danışmanlığı ile KETEM taramaları yapıldı. İskenderun Sağlıklı Yaşam Parkındaki Belediye 4 Nolu Sosyal Tesisinde yapılan etkinlikte halka sağlığa yönelik bilgilendirici broşür dağıtılırken, çocuklara da diş fırçası ve macunu ile kalemlikler hediye edildi. 

* Etkinlikte konuşan kaymakam Yönden, amaçlarının devlet olarak hizmeti vatandaşın ayağına götürmek olduğunu söyledi. İskenderun Sağlık Müdürü Yeter de farkındalık etkinliklerinde yılda 250 erken meme kanserinin tespit edildiğini; tansiyon, guatır, prostat, kan ve vitamin yetmezliği gibi tespitlerin ise yılda 22 bin dolayında olduğunu kaydetti. Yeter, kentte 15 bin meme kanserine yönelik mamoğrafi taraması, 22 bin rahim ağzı kanseri taraması yapıldığını belirtti. Hatay İl Sağlık Müdürü Hambolat da hastalığın tedavisinden çok hastalık oluşmadan belirlenip, önlem alınmasını önemsediklerini belirtti ve farkındalık etkinliklerinin bu nedenle önem taşıdığını kaydetti.

Akın Bodur/İskenderun
3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası kapsamında İskenderun´da halka ücretsiz ölçüm ve danışmanlık yapıldı. Hafta kapsamında İskenderun Sağlıklı Yaşam Parkındaki Belediye 4 Nolu Sosyal Tesisinde dün sağlığa yönelik düzenlenen etkinlikte, halk sağlığı stantları açıldı; ücretsiz tansiyon, kan şekeri ve karbonmonoksit ölçümü yapıldı; diyetisyen ve fizyoterapist danışmanlığı ile KETEM taramaları yapıldı. Halk sağlığının, sağlık toplum bilimi, toplumsal çevre sağlığı ile ilgilenen bir bilim alanı olduğunu ifade eden Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, haftanın bu yılki teması ´anne ve çocuk sağlığı´ olduğunu anımsattı.

İskenderun´da dün açılan sağlık standı etkinliğine kaymakam İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, belediye başkan yardımcısı Ayşe Neslin Oğuzhan Akkoca, İskenderun Sağlık Müdürü Volkan Yeter de katıldı. Halka yönelik ücretsiz tansiyon, kan şekeri ve karbonmonoksit ölçümünün yapıldığı, çocuklara diş fırçası ve diş macunu, kalemlik; katılanlara şapkanın hediye edildiği etkinlikte, İskenderun belediyesi de içerisinde su, meyve ve kurum meyve-çerezden oluşan atıştırmalık dağıttı. Etkinlikle hekim, hemşire, ebe, teknikerlerin yanı sıra, psikolog, çocuk gelişimci, sosyal hizmet uzmanı ve KETEM görevlileri de yer aldı. Sağlık Hayat Merkezinde görev alan psikolog, çocuk gelişimci, sosyal hizmet uzmanlarının bu brimin kentte de kurulması üzerine artık İskenderun´da da bulunduğu öğrenildi.

Yönden: Hizmet vatandaşın ayağına götürülüyor
Etkinlikte konuşan kaymakam Yönden, devlet olarak hizmeti vatandaşın ayağına götürme amacını taşıdıklarını söyledi. Yönden, "Vatandaşa ´sağlık ocağına, hastaneye gidin´ demek yerine sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götürerek, bu tür hizmetlerle sağlıkta önleyici tedbiri almaya çalışıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Taramalarla 250 meme kanseri tespit edildi
İskenderun Sağlık Müdürü Yeter ise düzenlenen tür ücretsiz etkinliklerde 250 erken meme kanserinin tespit edildiğini; tansiyon, guatır, prostat, kan ve vitamin yetmezliği gibi tespitlerin ise yılda 22 bine ulaştığını söyledi. Yeter, "Bu tespitlerle hasta olduğunu ya da önlem alınmazsa hasta olabileceği ortaya çıkan vatandaşları hastaneye yönlendiriyoruz" diye konuştu. Yeter, kentte 15 bin meme kanserine yönelik mamoğrafi taraması, 22 bin rahim ağzı kanseri taraması yapıldığını belirtti.

Belediyeden ´sağlıklı yaşam otobüsü´
İskenderun´da sağlıklı yaşam otobüsünü devlere sokacaklarını ve halka bulunduğu yerde hizmet vereceklerini anlatan belediye başkanı Tosyalı da, kent halkının sağlığını önemsediklerini belirtti. Tosyalı, bu tür etkinlikler düzenleyip, düzenlenecek etkinliklere katkı sunmaya devam edeceklerini de ifade etti.

Hambolat: Amaç hastalık oluşmadan önlem almak
Farkındalığa yönelik etkinlikleri düzenlemeyi sürdüreceklerini anlatan Hatay İl Sağlık Müdürü Hambolat ise düzenledikleri etkinliğe İskenderun kaymakamlığı ve belediyesinin destek verdiğini söyledi. Hastalığın tedavisinden daha önemli olanın hastalık oluşmadan belirlenip, önlem alınması olduğunu belirten Hambolat, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Halk Sağlığı Hizmetleri briminin farkındalık oluşturmaya ve toplum sağlığının korunmasına yönelik çalışma yaptığını anlattı.

Halka broşürlü bilgilendirme
Halk Sağlığı Haftası kapsamında İskenderun´da düzenlenen etkinlikte halka yönelik ücretsiz bilgi broşürleri dağıtıldı. Dağıtılan broşürler arasında şunlar da yer aldı: İnternet aile rehberi; Güvenli internet; Erken teşhis hayat kurtarır; Geç kalma sağlıklı kal; Çaresiz değilsiniz; Yeterli ve dengeli beslenme; Beslenme ve fiziksel aktivite konkrolü; Fiziksel aktivite danışmanlığı; Çouk ve ergen sağlığı danışmanlığı; Beslenme danışmanlığı; Sağlıklı yaşam için doğru beslenin; diyabet; Ankilozan spondilit kalıcı kaburğalığa neden olabilir; Depresyon; evliliğe sağlıklı başlanğıç; Evlilik öncesi hemoglobinopati taraması; Gebeliği önleyici yöntemler; Sağlıklı nesiller için sağlıklı gebelik; Bebeğim yolda; Bebek beslenmesi; En iyi besin anne sütü; Anne sütü hazinedir; Doğum sonu bakım; Rahim ağzı kanseri taraması; Meme kanseri; Bağırsak kanseri; yaşlılık döneminde unutkanlık, alzheımer; Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar.

Sevgi evinde çocuklara bilgilendirme
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri görevlileri hafta kapsamında,, İskenderun Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evindeki çocukları ziyaret edip, ağız ve diş sağlığı, sağlıklı beslenme ile akran zorbalığı konularında bilgilendirmede bulundu ve çocuklara hediye dağıttı. Belediye başkan yardımcısı Akkoca ve bazı katılımcılar etkinlikte karbonmonoksit ölçümü de yaptırdı, ölçümlerde sigara içenlerde oran yüksek çıkarken, içmeyenlerde ise düşük çıktığı görüldü.

 
Kaynak:

Emzirme bebek ve anne için önemli
Emzirme bebek ve anne için önemli
1-7 Ekim Emzirme Haftası
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesinde vulva kanseri tanısı konulan 70 yaşındaki bir hastaya yapılan ameliyatla, A.G. adlı kişinin sağlık durumunun iyileştiği belirtildi.
"Kadro var, hekim yok" önergesi
"Kadro var, hekim yok" önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 10 yıl önce hizmete açılan Erzin Devlet Hastanesi´nde genel cerrah ve anestezi uzmanı olmamasını ve vatandaşların bu yöndeki şikayetlerini önergeyle parlamentoya taşıdı.
Anne adaylarına eğitim
Anne adaylarına eğitim
İskenderun´da İlçe Sağlık müdürlüğü görevlileri, anne adaylarına doğum ve beslenmenin doğuma etkisini anlattı, egzersizin doğum hazırlığında önemli olduğunu anımsattı.
11 ayda 120 obezite ameliyatı
11 ayda 120 obezite ameliyatı
Doç. Dr. Turgut Karaca, obezite hastalarına cerrahisi hakkında bilgilendirmede bulundu.
Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından ´Anne Dostu Hastane´ unvanı verildi.
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
‘21 Haziran Dünya ALS Günü´ dolayısıyla açıklamada bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, ALS hastalığının kol ve bacaklarda kas güçsüzlüğüyle başladığını ifade ederek, vücutta yaygın bir seğirme varsa, nörolojik muayenenin önemli olduğunun belirtti.
ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hüseyin Yunus bu yılın ilk 4 aylık döneminde yaklaşık 10 bin hastanın muayene ve tedavi sürecinin tamamlandığı belirtti.
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, diyabetin kontrol altına alınmadığı takdirde, vücutta çok ciddi hasarlara yol açabileceğini belirtti.
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan Radyoterapi Merkezi´nin yeniden düzenlenerek, Radyoterapi Merkezinde hizmet sunulmaya başlandığı bildirildi.
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesi Acil Servisinde oluşturulan 10 Yataklı Acil Yoğun Bakım Ünitesinin açılışı yapıldı.
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, genel cerrahı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal ve Doç. Dr. Turgut Karaca ‘Tıp Bayramı´ kapsamında, kansere karşı farkındalık programı düzenledi.
"Beslenme programı aynı olmamalı"
"Beslenme programı aynı olmamalı"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi, Kadınlar Günü kapsamında sağlık üzerine söyleşi düzenlendi.
Kanser, her 5 ölümden birinin nedeni
Kanser, her 5 ölümden birinin nedeni
Hataylı olan Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, Hatay´da kanser artışını önergeyle parlamentoya taşıdı.
İlk beyin baloncuğu ameliyatı
İlk beyin baloncuğu ameliyatı
Hatay Devlet Hastanesi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi