´Amca selamıyla sendika baskısı´ iddiası
Genel-İş Sendikası Hatay Şubesi yönetimi, HBB´nin HATSU bünyesinde çalışanların sendikalarına üye olması konusunda yaptıkları çalışmalara ´saldırı´lar yapıldığını savundu.
Tarih: 5.5.2021 19:04:38

Sendikalı olma hakkının evrensel haklar arasında yer aldığını, uluslararası sözleşmeler, anayasa ve yasalarla güvence altına olduğunu belirten Genel-İş Sendikası Hatay Şubesi Başkanı Yusuf Berkyürek, "Sendika olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi HATSU idaresinde çalışan işçilerin sendikamıza üye olma taleplerini değerlendirerek, Ocak ayında başlayan ve 07 Nisan gününe kadar sürdürdüğümüz örgütlenme çalışmalarında Hatay´ın 15 ilçesine yayılan birimleri dolaşıp, işçilere sendikamızı anlatttık ve 1.660 işçinin 1214´ünü üye yaptık. Ancak, 07 Nisan´dan itibaren örgütlülüğümüze ciddi anlamda bir saldırı başladı. Sendikamıza üye olan işçilere, ´sendika tercihini değiştirmeleri´ yönünde baskı, işten çıkarma tehditleri yapıldı, bu tehditler birçok noktada belediye başkanının yeğenleri tarafından ´amcamın, dayımın selamıyla geldik´ diyerek, devam etmiştir. Bu hukuksuz davranışların belediye başkanının akrabaları da olan bazı yöneticilerden kaynaklandığı iddiaları gündeme gelmiştir. Durumu HATSU Genel Müdürüne ve HATSU İnsan Kaynakları Daire Başkanına ilettik. Bize, ´işçilerin sendika tercihlerinde tarafsız olunacağını´ beyan etmelerine rağmen, işçilerin sendika tercihlerine müdahale şiddetlenerek devam etmiştir. Talepte bulunmamıza rağmen, sendika seçme hakkı ile ilgili işçileri rahatlatacak bir açıklama yapmamakta ısrar etmişlerdir. Hatta insan kaynakları daire başkanı Metin Savaş´ın ismini kullanarak amir konumundaki birçok kişi, üyelerimize baskı uygulamıştır. Büyük bir heves ve istekle sendikamıza üye olan işçilerin, 07 Nisan´dan itibaren, ayın sonlarına doğru hızlanan bir oranla, ´daha önce hep şikayet ettikleri, telefonlarımıza dahi cevap vermiyor, bizleri çok kötü bir toplu iş sözleşmesine mahkum etti´ dedikleri bir sendikaya kısa bir sürede kitlesel olarak geçişleri nasıl izah edilebilir?" dedi.

HBB, ´baskının nedenini´ CHP olarak mı gösteriyor?

Sendika binasında yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Berkyürek, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Yaşanan süreci, bir kez de CHP il-ilçe yöneticileri ile milletvekilleri aracılığıyla HATSU idaresi yetkililerine ilettiğimizde hiç beklemediğimiz bir cevapla karşılaştık. Öncelikle bu cevabın içeriğinin gerçeği yansıtmadığı kanaatindeyiz. Kanaatimiz odur ki; hukuksuz davranışlarını, ifade ettiğimiz bazı belediye yetkilileri, kişisel siyasi tercihlerini, işyerlerinde daha kontrol edilebilir sendika tercihlerini, bu cevabın arkasına gizlemek derdindeler. Cevap içeriğini açıklamak gerekirse; bu yetkililer kendilerince bahane üretmek suretiyle CHP genel merkezini işaret ederek, bu müdahalenin kaynağının CHP yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olduğunu ifade etmişlerdir. Bu iddiayı dillendiren belediye yetkililerine soruyoruz; CHP örgütlerinin bilmediği bu parti kararını size kim ve nasıl iletmiştir? Bu sorunun cevabını kamuoyuna ve CHP il-ilçe örgütlerine vermek zorundasınız."

Genel-İş: Tehditler devam ediyor

Berkyürek, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Genel-İş Hatay Şube olarak, bazı belediye yetkililerinin bu iddianın arkasına sığınarak ve hukuku ihlal ederek, işçilerin sendika tercihlerine müdahale ettikleri kanaatine vardık. Toplu sözleşme yetkisi için kritik önemdeki 02 Mayıs´ta üyelerimize baskılar o denli artmıştır ki; bu baskıdan bunalan kimi üyelerimiz telefonlarını kapatıp, o gece evlerinden başka yerlerde konaklamak zorunda kalmışlardır. Şu an bile sendikamızın alanda örgütlenmesi için çaba sarf eden arkadaşlarımıza görevden alınma ve işten çıkarılma tehditleri devam etmektedir. Üzülerek ifade edelim ki genel merkez yöneticilerimizin de içinde olduğu bir heyet olarak sendikal hak ihlallerini anlatmamıza rağmen belediye başkanı da bu hukuksuzluğa gereğince müdahil olmamıştır. İşçiler çok açık olarak sendikamızda olmak, üye kalmak istediklerini ifade ediyor. Bunu, istifa ettirilmelerine rağmen yeniden sendikamıza üye olup, tehdit ve baskıyla tekrar istifa etmelerinden kolayca gözlemliyoruz. Ama bir kısım belediye yetkililerinin kişisel siyasi tercihi, ´daha kontrol edilebilir bir sendika´ istemi, hukukun temel hakların, evrensel örgütlenme özgürlüğünün önüne geçmektedir. Demokrasinin bunca tartışıldığı bir dönemde muhalefete ait bir belediyede bu yaşananlar topluma da umutsuzluk yaratmaktadır. Ülkemizin ihtiyacı olan en önemli kavramlar demokrasi ve hukukun üstünlüğüdür. Bu kavramları önceleyen vaatlerle vatandaşların tercihini almış bir siyasi partiye mensup yerel yönetimin aynı zamanda bir kamu kuruluşu olduğunu gözden kaçırmaması, hukukun üstünlüğüne, evrensel haklardan olan örgütlenme özgürlüğünün önemine uygun hareket etmesini beklemek hepimizin hakkıdır."

"Sendika yetkisi 3 Haziran´da belli olacak"

Açıklamasında HATSU işçilerine de seslenen sendikanın şube başkanı Berkyürek, "Her türlü hukuksuzluğa rağmen toplu sözleşme yetkisi için sayenizde avantajlı konumumuzu sürdürüyoruz. Yetki için bakanlığa 03 Haziran günü sendikalar başvuru yapacak olup, o güne kadar hiçbir sendikanın yetkili olması yasal olarak mümkün değildir. Baskılar nedeniyle bizden ayrılmak zorunda kalan işçileri daha iyi çalışma koşullarına kavuşmaları için yeniden sendikamıza üye olmaya, destekte bulunmaya, desteklerini sürdürmeye çağırıyoruz" dedi.
Kaynak:

Servis aracıyla ‘göçmen kaçakçılığı´
Servis aracıyla ‘göçmen kaçakçılığı´
Servis aracıyla kaçak olarak giriş yapan 52 yabancı uyruklu kişi, organizatör ile birlikte yakalandı.
HBB: Satışın iptali reddedildi
HBB: Satışın iptali reddedildi
Mülkiyeti Hatay Büyükşehir Belediyesine ait olan ve Antakya´da fuar alanı olarak bilinen taşınmazın satışının iptali için açılan dava reddedildi.
Arsuz artık ‘deniz sınır´ kapısı
Arsuz artık ‘deniz sınır´ kapısı
Hatay´a bağlı Arsuz Madenli yat Limanı, ‘sınır kapısı´ olarak tespit edildi.
Gönüllü İtfaiyecilik ilgi gördü
Gönüllü İtfaiyecilik ilgi gördü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ankara ve Sakarya´da düzenlenen çalıştaylarda Gönüllü İtfaiyecilik projesini tanıttı.
15 ilçede 22 gözaltı, 3 tutuklama
15 ilçede 22 gözaltı, 3 tutuklama
Türkiye genelinde icra edilen Huzurlu Sokaklar uygulaması kapsamında Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından 15 ilçede gerçekleştirilen uygulamada 22 kişi gözaltına alındı.
Askeri araç devrildi
Askeri araç devrildi
Reyhanlı´da yoldan çıkan askeri araç şarampole devrildi. Kazada araçta bulunan 5 asker yaralandı.
HBB Meclisi dolguyu ve camiyi de görüşecek
HBB Meclisi dolguyu ve camiyi de görüşecek
HBB Meclisi, pazartesi günkü toplantısında 48 maddeyi görüşerek karara bağlayacak
HBB´ne sözleşme kutlaması
HBB´ne sözleşme kutlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yürütülen toplu işsözleşmesi (TİS) görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından taraflar arasında imzalar atıldı.
EXPO´ya ikinci kez Covid-19 ertelemesi
EXPO´ya ikinci kez Covid-19 ertelemesi
Hatay´da büyükşehir belediyesi tarafından yapılması planlanan ve 6 ay sürmesi kararlaştırılan EXPO-21 koronavirüs (covid-19) gerekçesiyle 1 Nisan 2022 tarihine erteledi.
Altınözü´nde zeytinlik yangını
Altınözü´nde zeytinlik yangını
Hatay´ın Altınözü ilçesinde çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.
Başkan Savaş Arsuz ve İskenderun´da
Başkan Savaş Arsuz ve İskenderun´da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz ve İskenderun´da okul ziyaretleri gerçekleştirdi, İskenderun Denizciler´de mahalle sakinleriyle biraraya geldi, Kaymakam Yönden´i ziyaret etti. Savaş, “Şehrimizin her bölgesine eşit hizmet götürme noktasında ısrarcıyız” dedi.
MSB: 2 IŞİD üyesi Hatay´da yakalandı
MSB: 2 IŞİD üyesi Hatay´da yakalandı
Millî Savunma Bakanlığı Suriye´den Türkiye´ye girmeye çalışan 2 IŞİD üyesinin Hatay´da yakalandığını duyurdu.
Cami, sağlık merkezi ve okul protokolü imzalandı
Cami, sağlık merkezi ve okul protokolü imzalandı
Eğitim ve Araştırma Hastanesi alanına cami, İskenderun Kurtuluş mahallesine sağlık merkezi hayırseverler tarafından inşa edilecek. Suriyeli öğrenciler için Kumlu´ya 12 derslikli ortaokul ise İnsani Mükemmellik Derneği ve Vatan Derneği tarafından yapılacak.
Kılıçdaroğlu Suriye mesajını Hatay´dan verdi
Kılıçdaroğlu Suriye mesajını Hatay´dan verdi
10 Aralık´ta kapılarını açacak EXPO 2021 Hatay´ın ilk tanıtım toplantısı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımıyla gerçekleştirildi.
CHP´li büyükşehir belediye başkanları Hatay´da buluştu
CHP´li büyükşehir belediye başkanları Hatay´da buluştu
Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması´nın 13.sü Hatay´da gerçekleşti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi