Anavatana katılım sonrası iki önemli olay; EXPO ve gastronomi
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2017´nin son günlerinde Antakya´da gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya geldi.
Tarih: 9.1.2018 10:12:34

 

Hatay Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri´nde düzenlenen kahvaltılı toplantıya, HBB Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, Hatay İş-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Antakya Organize Sanayi BölgesBaşkanı Tahsin Kabaali, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak da katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Çelebi, “EXPO, İkinci Dünya Savaşı´ndan sonra yerle bir olan Avrupa´yı yeniden yapılandırmak ve yaşam merkezleri kurabilmek için kurulan bir organizasyon. Bu organizasyon bahçe ve parklardan öte adeta bir mahalle gibi. Orada yaşayan insanlar ve o mahallenin içi de cennet gibi. İçinde küçük şelaleler, dünyanın en güzel çiçekleri, botanik bahçe ve ağaçlar yapılıyor. Bizim temamız da ‘Medeniyetler Bahçesi´ oldu. Medeniyetler kentinde öyle bir bahçe yapalım ki bugüne kadar eşi benzeri olmayan bir medeniyetler bahçesi olsun. Bunu da adeta çiçek ve bitki olimpiyatları gibi yarışma ile yapıp dünyaya göstermek istiyoruz. 21. yüzyılda böyle bir bahçeyi ve tarihimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Bu organizasyonu başarabilirsek Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya´ya ve Türkiye´ye de örnek olmuş oluruz. Çalışmalarımızı da halkımız ile birlikte paylaşacağız. Bu organizasyon çiftçilerin kalkınması için de çok önemli. EXPO gerçek bir kalkınma projesidir. EXPO´yu olimpiyat gibi yapabilirsek çok ses getireceğimize inanıyorum. 2018 yılında ilk 6 ay sadece EXPO alanı değil kırsal alanların kalkınması ile ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. 2019´da master planlarımız bitmiş olacak ve uygulamalara başlamış olacağız. 2020 yılı ise bu işin daha detaylı profesyonel olma zamanı olacak. O zaman da bütün aldığımız dersleri uygulamaya geçeceğiz. EXPO ve Hatay´ın tanıtımı için basın ve sivil toplum kuruluşlarna çok iş düşüyor" diye konuştu.
HBB Başkanı Savaş ise şunları söyledi: "Bir davaya ne kadar fazla insan inanır ve elinden tutarsa o dava o kadar başarılı olur. Son altı buçuk yılda insanımız oldukça ümitsizliğe kapılmış, moral ve motivasyonu düşmüş, karamsar bir tablo içerisindeydi. Yurt içi ve yurt dışında, Hatay sanki bir savaş meydanıymış gibi algılanıyordu. 5-6 aydır bu ön yargıyı hep birlikte yıktık. Burada en önemli olay, savaşın sona ermesi ve insanların gelecek adına biraz da olsa umut beslemesidir. EXPO ve gastronomi organizasyonları gerçekleştirilirken her şeyi tek başına HBB yapmayacak. İki organizasyonu sürdürebilmek çok önemli. Birini 2021 yılında gerçekleştireceğiz, diğeri ise hayat boyu altın bilezik görevi üstleniyor. Hatay´ın anavatana katılışından sonraki iki önemli olay, EXPO ve gastronomi. Bu iki hadiseye sahip çıkarsak, Hatay hem zihinsel hem ekonomik hem de toplumsal bütünlük olarak yüzyıllarca faydasını görür. Yeter ki biz, toplumumuzun insanımızın bilinç seviyesi ile takım ruhunu yükseltelim ve bu iki olaya onları odaklandıralım."

Katılanların hediyesi, ´yeni yıl kravatı´
Hatay´da siyaset yaparak karın doymadığını ifade eden ve katılanlara yeni yıl hediyesi olarak kravat hediye eden Savaş, HBB´den yapılan açıklamaya göre, “EXPO 2021 geleceğe daha da umutla baksın, diye yol haritamızı oluşturup bu yükü birlikte taşıyabiliriz. Finale sıkışarak gitmek istemiyoruz. Hazır ve huzurlu bir şekilde gitmek istiyoruz. EXPO 2021´in hayal ettiğimiz gibi geçmesi için son 6 aya hazır girmemiz lazım. 2020´in son çeyreğinde bu işin hazır olması lazım. Hatay´ın kendine göre gelecekle ilgili bir plan projesi olması lazım. İnsanlar değişebilir ama hizmetler baki kalır. EXPO 2021´i ben kendimi düşünerek almadım. Bizim görevimiz gelecekle ilgili proje yapmak. Biz EXPO´nun yetişmesi için 2021 yılına hedef koyduk. Hedefi, planı ve projesi olmayan hiçbir şey başarılı olamaz. Geçtiğimiz günlerde bir yemek yarışması yaptık çok ses getirdi. Ocak ayı sonunda bir yemek yarışması daha yapacağız. Amacımız antrenman yapmak ve final gününde hazır olmak. Bu işe birlikte sahip çıkalım. Siyaseti karıştırmadan Hatay ve Hatay´ın geleceğini konuşacağız. Bu sadece HBB´nin bir projesi değil, Hatay halkının projesidir. Farklı görüşe sahip tüm kardeşlerimiz ve hemşehrilerimizle siyasi kaygı gütmeden zevkle çalışabiliriz" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: hatay lütfü savaş EXPO gastronomi
Amanos Tüneli 2021´de bitecek
Amanos Tüneli 2021´de bitecek
Dörtyol-Hassa arasında planlanan Amanos Tüneli projesi, 31.33 kilometrelik bölünmüş yol, 19 kilometrelik çift tüp karayolu tünelini kapsayacak.
Birliklere sevkiyat sürüyor
Birliklere sevkiyat sürüyor
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Türkiye-Suriye sınırının Hatay bölgesinde sürdürdüğü askeri sevkiyatı devam ediyor.
Övünç madalyaları törenle verildi
Övünç madalyaları törenle verildi
Hatay Valiliği tarafından düzenlenen Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Takdim Töreni, Antakya´daki Ottoman Otel´de yapıldı.
´Neden kanser oluyoruz?´
´Neden kanser oluyoruz?´
Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Hatay Üniversite Öğretim Elemanları Derneği işbirliğiyle ´Neden kanser oluyoruz?´ adlı panel düzenlendi. Akdeniz Defne Evi´nde gerçekleşen panele, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Defne Kent Konseyi Başkanı Selim Harbiyeli de katıldı.
Çevre düzeni planı anlatılıyor
Çevre düzeni planı anlatılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesinin (HBB) 2015 yılı yatırım programında bulunan Hatay İli 1/100 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı, 90 000 Hektar Alanda 1/5000 Ölçekli Revizyon ve İlave Nazım İmar Planı Yaptırılması İşi kapsamında geçen sene 15 ilçede yapılan, planın analiz ve sentez kısmının sunulduğu toplantılardan sonra oluşan plan taslağının sunum ve tanıtımının yapıldığı, görüş ve önerilerin alındığı ikinci tur toplantılar başladı.
Sınırda hareketlilik sürüyor
Sınırda hareketlilik sürüyor
Türk Silahlı Kuvvetleri, Reyhanlı, Hassa ve Kırıkhan´dan, Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik top atışları dün durdu ancak Reyhanlı´daki sınır karakolu Oğulpınar yakınlarında makinalı tüfek sesleri duyuldu.
Kırıkhan´a araç muayene istasyonu
Kırıkhan´a araç muayene istasyonu
Kırıkhan´da araç muayene istasyonunun temeli törenle atıldı.
Irak elçisinin vali ziyareti
Irak elçisinin vali ziyareti
Irak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hisham Alalaw ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
FETÖ tutuklusu 1.300
FETÖ tutuklusu 1.300
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının son bir haftada değişmedi ve 1.300 olduğu açıklandı.
Benzin istasyonlarına denetim
Benzin istasyonlarına denetim
Hatay halkının kent genelindeki işyerlerinden daha sağlıklı ve nitelikli hizmet alması için yoğun çaba harcayan Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), halkın ildeki işyerlerinden sağlıklı ve nitelikli hizmet alması için yürüttüğü çalışmalara devam edildiğini bildirdi.
Afrin, üç ilçeden vuruldu
Afrin, üç ilçeden vuruldu
Türk Silahlı Kuvvetleri, Reyhanlı, Hassa ve Kırıkhan´dan önceki gün başlattığı Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik top atışlarını dün de sürdürdü.
´Ras El Seni´, kutlandı
´Ras El Seni´, kutlandı
Arap Alevilerinin ´yılbaşı´ olarak kutladığı geleneksel ´Ras El Seni´, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikle kutlandı.
HATSU´dan Samandağ´a hizmet binası
HATSU´dan Samandağ´a hizmet binası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Samandağ Hizmet Binasını vatandaşın hizmetine törenle açtı.
Bakan yardımcısının vali ziyareti
Bakan yardımcısının vali ziyareti
Bazı incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
HBB meclisi Belen´de toplandı
HBB meclisi Belen´de toplandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ocak ayı toplantısını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş başkanlığında yaptı. Belen´deki Seyirtepe Salonunda toplanarak, gündem dışı 9 maddenin görüşülmesiyle başlayan oturumda, 74 madde karara bağlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi